Skandal! Nie uwierzycie, gdzie piszą z tego powodu o Łapanowie…

Fot. Paweł Michalczyk

Afera wokół remontu łapanowskiego pomnika ubeków robi się coraz większa. Remontem, jaki planuje gmina zaczyna się interesować ogólnopolska prasa.

O Łapanowie piszą nawet TU! Nie uwierzycie gdzie… W „Fakcie”! Łapanowski samorząd tak się brzydzi tabloidami, a włodarze sami doprowadzili do tego, że gmina trafiła na czołówki ogólnopolskich bulwarówek. I to niekoniecznie w świetle, którym należy się chwalić…

Zaczęło się od tego, że Gmina Łapanów zaczęła się starać o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. I dostała. 12 tys. zł dotacji na odnowienie pomnika, który stoi przy wyjeździe z Łapanowa. Problem w tym, że został on ufundowany ku czci poległych funkcjonaiuszy… UB i milicji.

O sprawie pierwsza napisała „Moja Bochnia”, następnie zainteresowała się nią „Gazeta Krakowska”, a teraz „Fakt”. Możecie zobaczyć TUTAJ. Mieszkańcy Łapanowa przecierają za to oczy ze zdumienia. Jak pisze „Gazeta Krakowska”, nie mogą zrozumieć dlaczego władze gminy chcą przeznaczać aż tyle pieniędzy na remont akurat tego pomnika? Tym bardziej, że potrzeb w gminie przecież nie brakuje. Również w zakresie remontów zabytków.

Jak zwraca uwagę „Fakt”, na odrestaurowanie pomnika poświęconego funkcjonariuszom UB i milicjantom zdecydował się samorząd gminy Lapanów. Pieniądze na ten cel znalazły się zaś w programie „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci”.

– Podczas sesji rady gminy uderzyłem pięścią w stół i powiedziałem „dość”! Ten pomnik powinien zostać wyburzony, przecież to relikt poprzedniej epoki, miejsce jednoznacznie kojarzone z komunistami! – oburza się Stanisław Grzyb, radny Łapanowa.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że kilka lat temu z pomnika usunięta została tablica upamiętniającą ubeków, a na samym pomniku pojawił się znak Polski Walczącej.

Postaramy się ustalić, kto w ogóle wpadł na pomysł, by odnawiać pomnik ubeków i co w tej sytuacji zrobi gmina?
13 Comments

 1. Pomnik powinien być i to ze starą tablicą! By pamiętać jak było i aby historia nie powtórzyła się. Tym bardziej w czasach gdzie obecna władza robi wszystko by cofnąć nas do czasu PRL-u. Młodzież nie wie co to „ścieżka zdrowia”, ZOMO czy MO. A skrót WP kojarzą z Wirtualną Polską albo Wypić Piwo. Nie mozna wymazać historii !! Dlatego pomniki powinny być i powinno sie uczyć młodzież po co one są, a każdy wyciągnie wnioski.

 2. Problem jest inny – jeśli to ma być pomnik pamięci Salwy i jego oddziałów to ludzie pamiętają tamte czasy i sam mało dobrego usłyszałem od starszych osób. Bez obrazy kogokolwiek – włos jeży się na głowie

 3. „Dziadek,którego mądrala Pier cytuje zdzieliłby go laską przez plecy i kazał wydobyć spod betonowych płyt z kwatery „Ł” na Powązkach, nie tylko kości jego godnych następców. Kazałby postawić właśnie POMNIK i wymienić z imienia i nazwiska, każdego SKAZANEGO NA ZAPOMNIENIE. Masz coś do dodania?

 4. Do Pier…jak odaje się czesć represjonowanym i ich oprawcom to nie upamiętnia się nikogo…już widzę jak odspiewujesz tam hym Polski, a na koniec wykrzykujesz okrzyk pod pomnikiem CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM. Uczmy naszą młodzież prawdy historycznej. To do czego nawołujecie to falszownie historii.

 5. Dziękuję ale teraz najlepiej kopnąć Roja za Pomnik pod Grabowcem most w Kamyku i wszystkie długi w Gminie. Poprzednia władze jest jak paw a zwykły mieszkaniec jest debilem ma słuchać i nic nie rozumieć bo można ukryć przed radnymi opłaty w Szkole Muzycznej i udawać wielkiego Bosa. Nie traktujcie Radnych jak debili.

  • No najlepiej złapać dwie sroki za ogon za pieniądze z Ministerstwa…haa niech lud składa hołd i część zarówno Ub, milicji jak i ofiarom ich represji. kto tam się modli i za kogo? Jak się czyta wpisy na Fb to wiadomo kto złoży kwiaty i komu pod pomnikiem. Ta profanacja będzie miała swój finał. Jak to mówią drodzy radni skąpy 2 razy traci. Bezczesci się pamięć w ten sposób jednych i drugich bez względu jaka rola im przypadła w historii PANIE WOJCIE

 6. Jeszcze takiej dezinformacji społeczeństwa na tym portalu nie było. Rada chce wyremontować ubekom pomnik. Panie Radny Grzyb należy słuchać nad czym głosuje się w Radzie a nie opowiadać „dyrdymałów” Szanowni Państwo Gmina dokłada do wyremontowania miejsca gdzie oddział „Salwy” zaatakował funkcjonariuszy UB i milicji i raczej to miejsce ma upamiętniać „Żołnierzy Niezłomnych” i o to w tym wszystkich chodzi. Jako mieszkaniec chcę dodać, że po obydwu wymienionych stronach konfliktu jest dużo bratniej niewinnej krwi na rękach. „Tam gdzie przelewana jest bratnia krew nie stawia się pomników” słowa Józefa Piłsudskiego.

 7. Witam.A może by tak ten ubecki pomnik sprzedać zaś pomysłodawcę remontu w gratiśie oddamy .W przeciwieństwie do niedawno sprzedanych działek za pomnikiem nikt tęsknił nie będzie zaś wysoka rada uchwalając remont pomnika ubekòw za jakimi czasami zatęskniła ? Panie Stanisławie G. gratuluje postawy .

  • Sprzedać Szwedowi jak Lenina z al.Róż?? I skąd młodzież za 50. lat bedzie wiedziec o takim zdarzeniu?? Najlepiej wszystko co nie potrzebne wymazać ,wybiórczo pielęgnować historię i udawać, że My Naród święty jest.

 8. Witam.A może by tak ten ubecki pomnik sprzedać zaś pomysłodawcę remontu w gratiśie oddamy .W przeciwieństwie do niedawno sprzedanych działek za pomnikiem nikt tęsknił nie będzie zaś wysoka rada uchwalając remont pomnika ubekòw za jakimi czasami zatęskniła ? Panie Stanisławie G. gratuluję postawy .

Komentowanie jest wyłączone.