Skąd gmina pożyczy 2,4 mln zł? Coś dziwnie kręcą…

Informacji jest kilka. Dobre i złe.

Skąd gmina dostanie 2,4 mln zł na załatanie dziury w budżecie? Tego właśnie nie wiadomo. Dobra informacja jest taka, że mimo poważnych problemów chyba jej się udało pożyczyć 2,4 mln zł na zasypanie dziury w kasie. Nie będzie więc nagłych i nieprzewidzianych cięć w gminnych wydatkach, albo wstrzymywania wypłat dla ludzi, którzy dostają pensje z gminy. Wiadomości złe – nawet jeśli gmina pożyczkę załatwiła, pieniądze wcześniej czy później trzeba będzie oddać i to z odsetkami. Po drugie – pożyczki udzielane komuś, kto ma nóż na gardle, a tak właśnie było w tym przypadku, nie są korzystne. Innymi słowy – po prostu są drogie. Jak w chwilówce. Po trzecie – zadłużenie gminy znowu wzrasta. I najważniejsze – gmina robi dziwną tajemnicę z tego od kogo i na jakich warunkach dostanie pożyczkę? Jednym słowem – coś kręci.

O tym, że Łapanów ma problem z uzyskaniem kredytu pisaliśmy już na „Moim Łapanowie”.

Gmina ma problem. Nikt nie chce jej pożyczyć pieniędzy

Natychmiast odezwał się na to z oburzeniem Wójt:

My generalnie z mówieniem „przepraszam” jeśli się mylimy nie mamy problemu. Ale… Na pytanie od kogo ten kredyt i co poszło w zastaw odpowiedzią Wójta była już tylko buźka sygnalizująca jakiś dramat. Zobaczcie zresztą sami w komentarzach:

No więc zapytaliśmy gminę. Na razie wiadomo tyle:

Podjęto działania w zakresie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki w kwocie: 2,4 mln zł. Zadania zaplanowane w budżecie gminy na 2017 r. zostaną zrealizowane – to odpowiedź Barbary Molendy, skarbnika gminy na nasze pytanie jakie działania ma zamiar podjąć gmina wobec braku chętnych na udzielenie jej kredytu? Takiego maila dostaliśmy dziś od Pani Skarbnik.

Od kogo pożyczka, którą sugeruje Wójt? Na jakich zasadach? Co jest zabezpieczeniem? Na ten temat Wójt milczy, Pani Skarbnik też. I to mimo, że o to pytaliśmy.

No więc publicznie ponawiamy pytania, powiedzcie to Państwo w końcu odważnie mieszkańcom gminy, którzy Wam przecież płacą:

 1. kto ostatecznie udzielił Gminie Łapanów kredytu wysokości 2,4 mln zł?
 2. na jakiej podstawie został wybrany ten podmiot?
 3. co jest zabezpieczeniem kredytu?
 4. ile wynosiło łączne zadłużenie Gminy Łapanów w listopadzie 2015 r?
 5. ile wynosi łączne zadłużenie Gminy Łapanów obecnie – z uwzględnieniem ostatniego kredytu?
 6. jaki jest stosunek zadłużenia gminy do jej dochodów?
 7. jaki odsetek dochodów Gminy stanowią obecnie zobowiązania stałe?

A na koniec informacja najgorsza – 2,4 mln zł to dla każdego z mieszkańców gminy (i młodego, i starego) kolejne 280 zł do oddania. 

 

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
5 Comments

 1. a gadał wszem i wobec że gminy zadurzać nie będzie!
  że Kulig zły,że nie gospodarny,że tylko kredyty brać umiał!
  niech teraz powie w czym on lepszy?
  niech teraz powie co on w ogóle dla tej bidnej gminy zrobił
  niech teraz powie……
  echo…………..

Komentowanie jest wyłączone.