Rozstrzygnijcie czyj jest ten pomnik. AK czy UB?

Fot. Paweł Michalczyk

Wiemy już jak to było z tym wnioskiem gminy o dofinansowanie z ministerstwa do remontu pomnika UBeków. Dzięki temu Łapanów dostał się ostatnio na czołówki tabloidów.

Rozstrzygnijcie czyj jest ten pomnik. AK czy UB? Gmina wyjaśnia, że to miejsce upamiętniające wszystkich żołnierzy walczących o niepodległość. Dla wielu z Was jest to jednak pomnik UB. Stąd oburzenie, że gmina wnioskowała o dotację, a ministerstwo jej udzieliło.

O ogólnopolskim skandalu i protestach, jakie wywołała sprawa remontu pomnika pisaliśmy TUTAJ. Faktem jest, że gmina dostała z Ministerstwa Kultury 12 tys. zł dofinansowania do remontu obelisku pod Grabowcem.

„Działka, na której prowadzone będą prace remontowe jest miejscem cyklicznych obchodów uroczystości związanych z upamiętnieniem wszystkich żołnierzy walczących o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1919-89” – wyjaśnia gmina. A więc dla niej jest to miejsce godne szacunku. Dla wielu z Was jest to jednak pomnik UB, który po prostu powinien zarosnąć chwastami. Bo tak też został ufundowany. A jak to było z tym pomysłem na remont?

W styczniu Urząd Wojewódzki przysłał do gminy informację, że do Ministerstwa Kultury można składać wnioski o dofinansowanie do prac związanych z miejscami pamięci. I rzeczywiście, gmina opracowała i wysłała wniosek dotyczący pomnika pod Grabowcem. Został on pozytywnie rozpatrzony i Łapanów dostał pieniądze – 12 tys. zł.

Pieniądze te mają starczyć na uporządkowanie terenu i prace remontowe przy pomniku, by dało się tam godnie obchodzić uroczystości.

Ale powiedzcie:  ten obelisk to pomnik UB czy AK?

Czyj jest ten pomnik?

 

 

 

 

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
7 Comments

 1. W całej Polsce pomniki komunistyczne zostały zlikwidowane a u nas pokręcone umysły debatują w jaki sposób ubecki pomnik przemianować fałszując historię to tak jakby w Nowej Hucie pomnik Lenina pozostawiwszy nazywać jakoś nowocześniej Wstyd!!! Natomiast w 2013r podczas koncepcji przebudowy wójtem droga mieszkanko był wczesniejszy komunistyczny naczelnik gminy Łapanów członek PZPR więc niepodnoś argumentów o jakimś chorym referendów

 2. Jak dla mnie brakuje tam jeszcze jednej odpowiedzi – pomnik tragicznych losów powojennej Polski. Pomnik i jednych i drugich.

 3. Nie zmieniajcie historii.
  Pomnik ten powstał na pamiątkę mordu oficerów ówczesnych służb przez zbrojne bandy.
  To jak tych uczestników tamtego zdarzenia nazwiecie teraz jest tylko waszą interpretacją tamtych wydarzeń…..

 4. Witam Za komuny będąc uczniem tutejszej szkoły podstawowej imienia pod porucznika Stanisława Gruszki za dyrektora Piekuta obowiązkowo czciliśmy poległych przy pomniku pod grabowcem funkcjonariuszy MO oraz UB od kilku lat obecne władze o zgrozo wraz z harcerzami kontynułują tą tradycje nazywając poległych tam funkcjonariuszy żołnierzami walczącymi o niepodległość ,kłamstwo powielone wiele razy wyprze prawdę zaś wysoka rada za wyjątkiem Pana Grzyba mimo że miejscowi to jakoś Sowietami zalatują fałszując historie

  • Szanowny Wyborco zanim się coś napisze należy upewnić się czy ma się na ten temat jakąkolwiek wiedzę. Od kilku lat – jak piszesz – władze wraz z harcerzami oddają hołd ale nie funkcjonariuszom UB ale tak zwanym Żołnierzom Wyklęty. Czynią to przy pomniku pod grabowcem bo tam miała miejsce potyczka oddziału Salwy z funkcjonariuszami MO i UB. Tu możesz przeczytać artykuł na ten temat: http://www.lapanow.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4134 A tu trochę o samym starciu i o jego konsekwencjach dla Łapanowa http://podziemiezbrojne.blox.pl/2006/06/Kpt-Jan-Dubaniowski-8222Salwa8221-1912-8211-1947.html To jest bardzo trudna sprawa, jak cała historia Polski w powojennych latach, w której nie ma już prostego podziału na złych zewnętrznych najeźdźców i obrońców ojczyzny bez skazy. Wojna domowa, która trwała wtedy w Polsce jak każda taka wojna przyniosła wiele cierpień i niewynagradzalnych niesprawiedliwości (Czy polscy milicjanci, którzy wysłano na obstawianie wiecu zasłużyli na śmierć z rak innych Polaków? Czy męczeńska śmierć wójta Jarotka w ubeckiej katowni nie była ofiarą zbyt wysoką?). Odbiór tych wydarzeń dzielił ludzi już wtedy, więc nie dziwi, że po tylu latach nie ma co do nich zgody i jednej oceny. Zupełnym jednak świństwem jest wykorzystywanie tamtych tragicznych dni i cierpienia Tamtych ludzi do walki z aktualną władzą, zwłaszcza gdy brak jest elementarnej wiedzy.

 5. Na ten temat mieszkańcy gminy wypowiadali się już kilka lat temu i zadecydowali.

  Artykuły ze strony Gminy Łapanów:

  06.11.2013.
  W związku z planem przebudowy pomnika pod Grabowcem Wójt Gminy Łapanów zaprasza mieszkańców do wypowiedzenia się w kwestii projektu przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Według tego projektu pomnik składałby się z 4 boków, na każdym z nich umieszczone byłyby tablice z brązu upamiętniające odpowiednio czyn legionowy i walki o niepodległość Polski, okres okupacji z czasów II wojny światowej, okres uwalniania się spod dominacji radzieckiej w czasach PRL.

  Główna tablica upamiętniałaby walkę, jaka odbyła się pod Grabowcem 31 marca 1946 r. pomiędzy oddziałem partyzanckim kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy” a oddziałem UB i MO.
  Swoje zdanie można wyrazić poprzez odpowiedź na poniższe pytanie:

  Czy wyraża Pan/Pani aprobatę dla przebudowy pomnika pod Grabowcem według koncepcji opracowanej przez Instytut Pamięci Narodowej?
  a) Tak, bardzo podoba mi się koncepcja IPN
  b) Należy przebudować pomnik, ale według innej koncepcji architektonicznej
  c) Powinno się odnowić obecny pomnik nie zmieniając jego wyglądu i treści
  d) Nie powinno się podejmować żadnych działań wokół pomnika
  e) Nie mam zdania w tym temacie

  Spotkanie dotyczące pomnika pod Grabowcem
  14.10.2013.
  W dniu 3 października 2013 r. odbyło się spotkanie dotyczące dalszych losów pomnika pod tzw. Grabowcem w miejscowości Brzezowa. W spotkaniu wzięli udział: Jan Kulig – Wójt Gminy Łapanów, dr Maciej Korkuć – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej,

  Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk – dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, Marcin Tatara – starszy inspektor w Wydziale Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, Ireneusz Sobas – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bochni, Mateusz Kukla – lokalny artysta-rzeźbiarz oraz Mirosław Drożdż – podinspektor w Urzędzie Gminy Łapanów.
  Uczestnicy spotkania dyskutowali nad należytym upamiętnieniem tzw. akcji łapanowskiej, która miała miejsce 31 marca 1946 r. W celu stworzenia uniwersalnego pomnika, który stałby się miejscem pamięci historycznej w gminie Łapanów, rozmówcy bardzo wstępnie wypracowali koncepcję wyrzeźbienia pomnika, który ukazywałby czyn legionowy z okresu I wojny światowej, bardzo silny na terenie Łapanowa ruch chłopski, okupację z okresu II wojny światowej oraz powojenne zmagania oddziałów niepodległościowych z władzami komunistycznymi.

Komentowanie jest wyłączone.