Ratujcie! Jakie macie pomysły na dług gminny? To już 72 proc. rocznych dochodów

Dostaliśmy właśnie z gminy dane, ile wynosi Wasze zadłużenie? Jest tak wysokie, że gminę i wszelkie jej płatności należałoby natychmiast wyłączyć na prawie dziewięć miesięcy! To by rozwiązało problem, ale może macie lepszy pomysł?

Ponad 1,3 mln zł – o tyle wzrosło zadłużenie Gminy Łapanów, odkąd rządzi Robert Roj. A gmina bierze właśnie kolejny kredyt – tym razem na 2,4 mln zł. Ile wynosi teraz zadłużenie Łapanowa?

27 mln 876 tys. 691 zł

 • kredyty i pożyczki to 23 mln 645 tys. zł
 • sprzedaż zwrotna nieruchomości to 4 mln 231 tys 691 zł

To tak jakby każdy mieszkaniec gminy miał 3 tys. 280 zł długu do spłacenia!

Obecne zadłużenie gminy to aż 72 proc. jej ROCZNYCH dochodów.

Jak to wyglądało w listopadzie 2014 roku, gdy obecny wójt przejmował władzę od poprzednika?

Zadłużenie wynosiło:

26 mln 311 tys. 152 zł

 • kredyty i pożyczki 18 mln 795 tys. zł
 • sprzedaż zwrotna nieruchomości 7 mln 516 tys. 152 zł

Wtedy każdy mieszkaniec gminy miał ponad 3 tys. 95 zł długu do spłacenia!

Oznacza to, że za rządów obecnego wójta i rady gminy każdy mieszkaniec gminy został zadłużony na kolejne 185 zł.

To jaki macie pomysł, by wyjść z tej pułapki? Podpowiedzcie wójtowi i radnym, bo najwyraźniej nie mają na to pomysłu! Może dodatkowe opłaty, podniesienie kolejnych, jakaś zbiórka gminna?

Jedyny pomysł radnych – dać sobie w tej sytuacji 30 proc. podwyżki.
12 Comments

 1. oj zanosi się na powrót „pana” wójta do pracy w szkole. Może kubeł zimnej wody na głowę da mu coś do myślenia.Mieszkańcy gminy nie mają niestety szczęścia do dobrego gospodarza. Weszliśmy z deszczu pod rynnę bo Kuliga też mieliśmy powyżej dziurek w uszach .

  • Proszę nie obrażać i nie porównywać obecnego wójta do Pana Kuliga. To tak jakby porównać Premier League do naszej okręgówki!!!

 2. A gdzie plac zabaw Panie Wójcie za pieniądze zaoszczędzone na zabraniu kuchni z przedszkola????? Wstyd i żenada Panie Wójcie za obietnice jakie Pan składał względem placu zabaw!!!!!

 3. Moja skromna propozycja dla Pana Wójta jest taka ,aby przypomnieć mu to co tak żarliwie obiecywał w kampanii wyborczej odnośnie zadłużenia gminy. Nie dotrzymał danego słowa ,więc jeśli ma jakiekolwiek resztki honoru , to niech się poda do dymisji.I niby z czego odłożysz Panie Wójcie ponad milion złotych na most w Kamyku , obiecany podczas spotkania z mieszkańcami? No chyba nie z tych długów? A jeśli już ,to wychodzi na to ,że jeśli jakimś cudem uda się ta sztuka , to i tak most będzie własnością banku albo parabanku . Piękne bajeczki przyszło nam słuchać na spotkaniu , wręcz cudowne.

 4. A miało być tak pięknie… Niech przypomnę „Dwa lata na uporządkowanie finansów, a później”… już tylko gorzej. Nawet przepraszam nie usłyszymy. Tak to jest, jak się wyżej … niż głowę ma.

 5. Roj miał oddłużyć gminę a jeszcze bardziej ją zadłużył ?. A tak nadawali na Kuliga (nie jestem jego zwolennikiem). Nie udało się nawet złotówki wyjść na plus a inwestycje marne na nic nie ma pieniędzy. No chyba ze weźmiemy pod nowe krzesła i drzwi w domku nad zalewem – ŻENADA. Ale pieski dalej mówią ze to mójlapanów sieje propagandę – może sieje (jakoś musi zaistnieć – ale z tego co widzę to taki maja styl we wszystkich artykułach – nie szczędzą nikogo) ale tu mamy czarno na białym !

  • Wypłaty socjalnego nauczycielom zostały wstrzymane za kadencji p. Kuliga (obniżone przysługujące dodatki itp.) teraz jest tylko kontynuacja i brak perspektyw mimo obietnic, choć nasze „Słońce Łapanowa i Beskidu Wyspowego” wójt mówił: „Będzie 100 tys zł na fundusz socjalny???!!!”. Proszę pamiętać, że nikt nikomu łaski nie robi, 2% pensji jest co miesiąc „zabierana” na fundusz socjalny i tyle każdy widzi!!!. Zasługą obecnego wójta jest dziura w socjalnym i nie tylko, brak funduszy na inwestycje, tylko kredyty na bieżącą działalność itp. Kolejna zasługa to np: brak kuchni w przedszkolu „w zamian za nowy plac zabaw”, ALE ANI KUCHNI ANI PLACU ZABAW – głosujmy dalej na …

Komentowanie jest wyłączone.