Przewonicząca Jacewicz o planie naprawczym: nikt mi nic nie dał…

Fot. Gmina Łapanów

Dlaczego Łapanów nie uchwalił programu naprawczego? Dlaczego zlekceważył wezwanie RIO? Czy Rada zmierza do komisarza i czy to prawda, że przewodniczaca stale się konsultuje z byłym wójtem?

Nikt mi nic nie dał… – tak najkrócej można streścić odpowiedź przewodniczącej Jacewicz na pytanie dlaczego właściwie poprzednia Rada Gminy nie odpowiedziała na wezwanie Regionalnej Izby Obrachunkowej z sierpnia zeszłego roku. Magister Jacewicz przewodniczyła przecież również poprzedniej radzie.

W sierpniu zeszłego roku RIO wezwała gminę do opracowania, uchwalenia i przedłożenia planu postępowania naprawczego na lata 2019-21. Wyznaczyła na to termin 45 dni. Mimo, że sytuacja już wtedy była bardzo poważna, reakcji na wezwanie nie było. Niestety, wezwanie zostało przez poprzednie władze gminy zlekceważone i żadnej odpowiedzi nie było. RIO weszła więc z rozwiązaniami siłowymi, których realizacja właśnie się zaczyna.

Oto prośba, jaką wysłaliśmy do gminy:

Szanowni Państwo,

za Państwa pośrednictwem kierujemy wniosek w trybie UDIP do Przewodniczącego Rady Gminy Łapanów (jako organu) o udzielenie następującej informacji:

– dlaczego Rada Gminy Łapanów nie odpowiedziała w terminie na uchwałę RIO z dnia 8 sierpnia 2018 w sprawie wezwania Gminy Łapanów do opracowania, uchwalenia i przedłożenia RIO planu postępowania naprawczego na lata 2019-21?

Przewodniczącego Rady Gminy prosimy też o informacje (w trybie UDIP oraz prawa prasowego):

 1. dlaczego Rada Gminy nie opiniuje propozycji oszczędnościowych przedstawionych przez Wójta? Chodzi głównie o przekształcenia szkół?

 2. jakie działania podejmuje Rada Gminy oraz jej Prezydium dla wyprowadzenia Gminy Łapanów z trudnej sytuacji finansowej?

 3. czy prawdą jest, że Rada Gminy zmierza do wprowadzenia w Gminie Łapanów zarządu komisarycznego?

 4. czy prawdą jest, że Przewodniczący Rady Gminy stale konsultuje swe działania z byłym wójtem, panem Robertem Rojem?

Na pytanie o celowe dążenie Rady do komisarza oraz konsultacje z byłym wójtem magister Jacewicz nie odpowiada. Pytanie o działania Rady dla wyprowadzenia gminy z zapaści finansowej zbywa. Podobnie jak pytanie o propozycje ratunkowe obecnego wójta. A dlaczego poprzednia rada zlekceważyła wezwanie RIO?

Aby program mógł być uchwalony, musi zostać wcześniej opracowany i przedłożony… – odpowiada magister Jacewicz. – Rada Gminy nie otrzymała takiego dokumentu…

Od redakcji:

Dla Pani magister Jacewicz nie mamy dobrej wiadomości! W myśl ustawy o samorządzie gminnym (art. 11 a) organami gminy jest nie tylko wójt (wtedy Robert Roj), ale w pierwszym rzędzie rada gminy. Polecamy lekturę – wystarczy kliknąć TUTAJ. Pomocny może też być art. 18, który mówi o tym, co powinna robić rada gminy oraz art. 18 a, który z kolei mówi wyraźnie, że rada kontroluje działalność wójta. 

Polecamy też lekturę Statu Gminy (TUTAJ), który w par. 50 stwierdza z kolei, że inicjatywe uchwałodawczą ma nie tylko wójt i radni, ale też przewodniczący rady.

Ponawiamy więc publicznie pytanie:

czyli dlaczego Gmina Łapanów nie odpowiedziała w terminie na uchwałę RIO z dnia 8 sierpnia 2018 w sprawie wezwania Gminy Łapanów do opracowania, uchwalenia i przedłożenia RIO planu postępowania naprawczego na lata 2019-21? – prosimy o podanie racjonalnego powodu.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
28 Comments

 1. kolejną kadencję siedzi w radzie ale nadal…nic nie wie!!!to po co tam siedzi w ogóle?!kasę rozdają jakby gmina problemów nie miała…na GOK ponad 800tys?-posrało ich?!!??komu i za co tyle płacą?przedszkolakom za występy?kur..a!!!o pomstę do nieba to wszystko woła!P.Śliwa-nie daj się zaszczuć!Już za długo i za dużo jest namieszane w gminie

 2. Mirek bardzo trafnie opisał naszą sytuację takich wypowiedzi nam brakuje. Ja zaś od siebie dorzucę iż to bardzo niesprawiedliwe że przez jednego komunistycznego Kuliga wszyscy mieszkańcy na długie lata zostali Skazani na konsekwencje finansowe nieudolnych szkodliwych decyzji jednego człowieka . A ponieważ to my będziemy spłacać kuligowe zobowiązania. Nie zgadzam się na żadną grubą kreskę cieszę się że prezes RIO skierował sprawę do prokuratury. Tylko na koniec Apel do radnych bardzo dobrze że wreszcie zaczynacie patrzeć wójtowi oraz urzędnikom na ręce bo tylko w taki sposób można uniknąć błędu radnych którzy bezkrytycznie kuligowi podnosili Łapska gdy on działał na naszą szkodę. Pozdrawiam.

  • Witaj, bardzo trafny komentarz! Specjaliści od badania przyczyn wszystkich katastrof dobrze wiedzą, że nigdy nie prowadzi do nich jeden problem. Zawsze jest to nieszczęśliwy splot kilku niefortunnych zdarzeń.
   Kłopoty gminy zaczęły się w latach 2010-14. Doprowadziła do tego zbyt niefrasobliwa polityka finansowa ówczesnych władz gminy. Na to nałożyła się niekompetencja, błędy i brak jakichkolwiek działań ze strony następców. Efekt – pogłębiające się zadłużenie, zamiast ograniczania. Pierwszym ostrym sygnałem alarmowym powinien byc fakt, że w połowie kadencji nie zgłosił się żaden bank, by udzielić gminie kredytu. Ale nie było! Ówczesny wójt poszedł po pieniądze do firm pożyczkowych i je dostał! Zamiast programu naprawczego pozastawiał wszystko, co tylko jeszcze można było. Do granic niemożliwości powydłużał spłaty i dodatkowo zadłużył. Teraz okazuje się, że i tak przy tym kłamał! Podobnie zresztą jak poprzednik. A wszystko to przy braku jakiejkolwiek reakcji ze strony poprzedniej rady! Nadmienić należy, że część tych osób nadal zasiada w radzie!
   Kulminacją był sierpień zeszłego roku i brak jakiejkolwiek reakcji ze strony ówczesnych władz gminy na wezwanie RIO do opracowania planu naprawczego. Przypomnę tylko, że portal alarmował już w styczniu zeszłego roku, że Łapanów wszedł na listę 20. najbardziej zadłużonych gmin w kraju – bez reakcji! Przepraszam – ze strony UG i przybocznych poszedł ostry atak!
   Teraz radni nadal zmierzają w kierunku przepaści. Propozycji cięć nie przyjmują – swoich nie mają! I nadal lekceważą sytuację! Szczerze? Wygląda to trochę jak sabotaż…
   Na końcu tej drogi jest oczywiście zarząd komisaryczny! Na ile bliski, okaże się 21 marca.
   Proszę tylko zwrócić uwagę, że komisarz nie będzie się z nikim i z niczym patyczkował, dyskutował, spotykał, konsultował i tłumaczył. Bo niektórzy są skłonni uważać, że to najlepsze rozwiązanie. Po prostu podejmie decyzje, które należy podjąć, by uratować gminę i tyle. Nie będzie sie na nic oglądać. i to naprawdę będzie boleć…
   Niestety, na razie nie wygląda to dobrze. Z jednej strony nieporadny wójt, który nie umie swojego wyegzekwować, z drugiej – totalnie oporna rada, która torpeduje wszystko, jakby nie zdawała sobie sprawy z powagi sytuacji… Moim zdaniem idzie to ku najgorszemu rozwiązaniu.
   Czy już kupować chipsy, by oglądać tę piękną katastrofę? Nie radzę. Ale wiele się okaże 21 marca. Oby nastąpiło opamiętanie! Inaczej rzeczywiście można iśc chyba do sklepu po chipsy…
   Pozdrawiam

    • Prócz tego, że to oczywiście pierwszy dzień wiosny, czyli dzień wagarowicza 🙂 z moich informacji wynika, że wtedy wójt chce zrobić drugie podejście pod oszczędności i plan naprawczy. Jeśli wtedy nie przejdzie, promesę na most w Kamyku można praktycznie oprawić w ramki, a decyzja o zarządzie komisarycznym przybliży się o kolejną milę.

  • Mądre słowa dla Anonima ale Pan Redaktor się myli była za Kuliga podwójna księgowość Radnym i RIO dawano inne dokumenty a co innego było w rzeczywistości.

 3. Najbrudniejszą wsią w gm.Łapanów jest GRABIE / rowy nad rzeką itd Ale co najbardziej mnie boli, że moje dziecko po popiele wysypanym przy drodze chodzi do szkoły wysypanym przez wykształconych mieszkanców . Czystość nie kosztuje. Boi się psa wypuszczanego przez panią która powinna stać na straży ładu , estetyki ,porządku . Wszystkie wsie mają chodniki a GRABIE //////////// bez incjatywy . GRATULUJE.

 4. Nie obrzucajcie się błotem bo za Pana Jana była już całkiem źle tylko to ukrywano. Roj jak zobaczył to bagno i zorientował się,że wdepnął jak Pan Śliwa przepraszam w gówno, tak samo szukał rozwiązań jak obecny Wójt. Plan naprawczy należy zacząć od Urzędu Gminy w Łapanowie i na wypłaty miesięcznie idzie dla pracowników 250 tys. zł. pomnóżmy to przez 12 miesięcy i jaką mamy kwotę 3 ml. zł. Nie dodałem kosztów utrzymania budynku i biur łącznie sięga to kwoty do około 4,5 ml. złotych. Jest to kwota wynikająca z bardzo wysokich zarobków, które wywindował dla pracowników Pan Jan Kulig nie myśląc jak z innymi sprawami na przyszłość. Jestem inżynierem budownictwa i mam pod sobą 36 ludzi oraz odpowiedzialność za ludzi i pracę na pięciu budowach, zarabiam 5 tys. zł na rękę jest to tyle ile zarabia kierownik wydziału w Gminie Łapanów w Trzcianie i Żegocinie z takim samym stażem i na takim samym stanowisku zarabiają po 1200 zł mniej, tak samo jest z szeregowymi pracownikami. Szkoły: Tarnawa do przekształcenia w stowarzyszenie innego wyjścia nie ma, bo za rok wiem, że wejdzie Komisarz i Szanowna Rada i Pan Wójt nic nie będą mieli do gadania. Podobna sytuacja była w gminie pod Katowicami nikt się nikogo nie pytał przyszedł Pan Komisarz najpierw ustalił sobie zarobki do wysokości 20 tys. zł na rękę zredukował zatrudnienie i trzy szkoły nie pytając nikogo o zdanie a ludzie do tej pory przeklinają Radę i Wójta, że nic zrobili wcześniej. Szanowna Rada musi wziąć odpowiedzialność za całą Gminę bo inaczej tak się stanie jak w P…… . Przepraszam, że napisałem prawdę ale matematyki nie oszuka.

   • Napisałem, że ludzie przeklinają to, nic nie zrobił ale pogorszył sprawę dla społeczeństwa, był dwa lata w rok zarobił 250 tys. zł netto, zlikwidował trzy szkoły, jedną chcą przywrócić i są trudności. Tyle zrobił proszę Pani lub Pana, jeszcze zwolnił kilkanaście osób.

 5. czy trudno zrozumiec ze gdyby pan robert roj wujt przyjoł plan naprawczy który ciołby wszystkie wydatki to wtedy w wyborach nie zebrałby nawet 100 głosów a tak to miał jakies szanse na kolejna kadencje

 6. Ta Pani Ma AMbicje i Zawsze Taka NIweinna, NIeświadoma, tylko chowa się za czyjś ogon

 7. Plan pani magister jest prosty. Roj już chyba załatwiony,Śliwę trzeba załatwić i ku zaskoczeniu niewielu w następnych wyborach jedyną kandydatką PIS na Wójta będzie…. kto? Obyśmy nie musieli znowu narzekać po czasie.

 8. Czy jest jakaś możliwość na odwołanie ze stanowiska tej kobiety? Trzeba tutaj osoby kompetentnej a nie aroganckiej

 9. Ludzie wybierajcie tych co mało mówią a więcej robią a kto miał dać Grzyb ? a moze Patalita pewien kandydat na sołtysa pytał poprzednika jaki jest zysk na tym ? ten mówi bedzies uwidzisz był zaledwie kadencje i poszedł wyżej tam moło poszed wyżej LUDZIE NA KOGO GŁOSUJEMY zeby coś zrobić trzeba dołożyć a nie zarobić.

 10. Przeciez razem pracują więc cały czas jest na bieżąco… moze tam przeniesc posiedzenia rady gminy…sala duza naglosnienie i będzie sie czuc jak u siebie…no dyrektorstwa w goku jej nie załatwil

 11. Ta Pani powinna podać się do dymisji. Jeśli miałaby choć odrobinę taktu i honoru. To co wygaduje, wypisuje i jak zachowuje się wobec mieszkańców Gminy jest cyniczne i pełne buty. Grzeje jednak fotel na tym stanowisku bo to chyba jedyny możliwy jej sposób na zarabianie w myśl zasady – jak jesteś kiepski w swoim fachu to idź do polityki. Później pozostaje tylko trzymać się pazurami i udawać greka.

  • Dopiero co byly wybory. Ktos ja wybral. Niestety trzeba myslec na kogo sie glosuje, a teraz jest co jest. Proponuje poczekac jeszcze te 7 miesiecy i szanowna rada do odwolania

 12. Panie Redaktorze otóż to… Niech się tłumaczy bo to byl podstawowy błąd który teraz chcą przykryć.

  • Zbyt dużo agresji. To że jest rada kiepska wszak sami żeście sobie ją wybrali czyli wasza wina. Ale finanse Gminy zniszczył Kulig a jednak mało kto ośmiela się na niego napieprzać I to jest właśnie najdziwniejsze w tym naszym Łapanowski Grajdole.

   • prawda zniszczyć pużniej wykupić za grosze ;] ale i tak dłużej nie dożyje jak do śmierci i na co komu ???

   • Kulig? Owszem brał kredyty, ale on gminę budował i gdy odchodził jeszcze nie było aż tak źle. Przyszli Ci co mieli finanse unormowac i co zrobili przez 4 lata? Doprowadzili do wezwania do planu naprawczego i nawet nie umieli go przygotować i uchwalić, a teraz co robią? Blokują Wójta, który chce coś zrobić i obarczają go winą za to co robił Kulig i za to co sami nie zrobili…

Komentowanie jest wyłączone.