Program naprawczy i prywatna firma, czyli ponad 6 tys. zł w błoto?

3.5
(8)

Oto jak się wywala pieniądze w błoto! Na oświetlenie ulic i kluby sportowe nie ma. Tymczasem Łapanów wywala lekką ręką ponad 6 tys. zł na dokument, który ląduje w koszu!

Program naprawczy i prywatna firma, czyli ponad 6 tys. zł w błoto?

Gmina nie była w stanie sama przygotować programu naprawczego, który miała przedstawić RIO. Dokument zamówiła w prywatnej firmie.

28 marca umowę zawarł wójt Andrzej Śliwa przy kontrasygnacie skarbnika gminy, Justyny Lichoń.

Problem w tym, że dokument, który kosztował gminę 6.150 zł, czyli niemal po złotówce na dorosłego mieszkańca gminy, RIO wyrzuciła do kosza!

Umowa, do której uzyskaliśmy dostęp przewiduje, że dokument ma być zgodny z wymogami ustawy o finansach publicznych. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej uważa, że nie jest!

Zapytaliśmy gminę:

 • czy Gmina dokonała już płatności za wykonanie usługi przygotowania dla Gminy Łapanów programu naprawczego (umowa 2/FBP/2019)? Jeśli tak – kiedy nastąpił przelew?
 • kto, kiedy i na jakiej podstawie dokonał odbioru przedmiotu wskazanej wyżej umowy?
 • dlaczego gmina nie przygotowała programu naprawczego własnymi siłami?
 • czy w związku z uwagami Kolegium RIO wyrażonymi w uzasadnieniu uchwały S.O. XVIII-428/2/19 z dnia 29 maja 2019 r. Gmina rozważa podjęcie kroków zmierzających do obniżenia wynagrodzenia lub wyegzekwowania od Zleceniobiorcy umowy 2/FBP/2019 właściwie przygotowanego przedmiotu umowy? (niezgodność z ustawą o finansach publicznych – par. 1 Umowy).
 • jeśli tak – jakie to będą kroki? Jeśli nie – dlaczego nie zostaną podjęte?

Czekamy na odpowiedzi.

Z Raportu o stanie gminy wynika, że w Urzędzie Gminy pracują 33 osoby.

Ich wynagrodzenia to prawie 2 mln zł rocznie! Czyli prawie

280 zł rocznie na mieszkańca!

Tylu ludzi nie jest w stanie samodzielnie przygotować ważnego dla przyszłości gminy dokumentu! Za dodatkowe pieniądze trzeba go zamawiać na zewnątrz. A w wielkim finale okazuje się, że dokument i tak ląduje w koszu, bo jest niezgodny z wymogami! Coś tu chyba jest postawione na głowie!

Można się dowiedzieć, za co w tej gminie biorą pieniądze?

Oto, ile wzięli za plan naprawczy – umowa [TYLKO U NAS]

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 3.5 / 5. Głosy: 8

Oceń jako pierwszy!
18 Comments

 1. Wie ktoś kogo wyłonili w konkursie na szefa GZK ?.Oraz co z Paszkotem zarabiającym dzięki wōjtowi 8000 zł a ile będzie zarabiał w takim razie nowy kierownik?.

 2. Teraz radni powinni zostać obciążeni tymi kosztami i zapłacić z własnych kieszeni, ponieważ to oni zablokowali prawdziwy program naprawczy !!!

 3. panie Karolu czy gdy został pan, nie daj Boże, wójtem wprowadził by pan kartę LGBT+?
  czy ewentualnie zgodził by pa się na paradę równości? czy obiął by pan ją swoim patronatem? czy wziął by pan w niej udział(oczywiście jako wójt)?

 4. Obserwuje, czytam wpisy wójta na portalu facebook. Jak na takim stanostanowisku wójta gminy można tak pisać z błędami interpunkcyjnymi bez przecinków jak zwykły cieć? To kompromitacja urzędu na poziomie gimnazjalisty.

 5. Jak widać w Krakowie sześćio latek złożył projekt ;];] więc jak widać nasi radni już za starzy ;] mając 70 lat to prawie miotła i różaniec i koło dom zamiatać a jest co zamiatać , i modlić się Boziu nie bierz mnie jeszcze .

 6. A może tak zarządzić w gminie ożenek chłop z chłopem, wtedy można by szybciej związać koniec z końcem, co Pan redaktor na takie rozwiązanie?

 7. Naprzod sobolow ma kosiarke za.kilka tysięcy zl. A poprzednia dziala i lezy nieuzywana prywatnie przez mieszkańca sobolowa. To skąd byly pieniądze na sprzet? Z klubu czy z parafialnych? I możecie mi to wytlumaczyc po co ta druga maszyna skoro ta pierwsza jest nieuzywana przez prywaciarza? To jest dopiero chore. Napiszę o tym kolejny rap.

 8. program jest dobry, każdy będzie zły jeśli rada powyrzuca 80 % oszczędności z niego. Na czym chcesz oszczędzać ?

  • Proszę przeczytać uzasadnienie do uchwały RIO ze zrozumieniem (dostępne na portalu). Problem nie leży tylko w zmianach, ale braku propozycji strukturalnych zmian, np. jeśli chodzi o koszty jednostek podległych czy administracji.
   BTW, mnie dziwi, że Kolegium nie wytknęło jeszcze kilku rzeczy. Np. nierealności pomysłu emisji obligacji. Przecież było już jedno podejście i skończyło się niczym!
   Dobrego dnia!

 9. Ludzie wystarczy oglądać sesje żeby wyrobić sobie opinie. Plan naprawczy nierealny Wójt wyraźnie mówił o tym Radnym na sesji, ale oni przegłosowali wyrzucając z niego oświatę, gzk i obwody świadomie! Raport o stanie gminy hmmm, a jak ma wyglądać gdyby wyglądał inaczej wiadomo co Rada by z nim zrobiła… Rada jest do odwołania w referendum można to zrobić najwcześniej pod koniec roku.. kto ruszy dupsko za podpisami??

  • Proste Zbyszku. Przygotuj dokument z odwołaniem Rady i pozostaw w Gminie. A Każdy kto mam dość gry i tej farsy niech idzie do gminy i podpisze.

   • spokojnie maja uchwalić ze referendum jest ważne niezależnie od ilości oddanych głosów bez wymaganego minimum 50%

Komentowanie jest wyłączone.