Potencjalny kandydat na nowego wójta zaprasza na spotkanie

Karol Manys, potencjalny kandydat na nowego wójta zaprasza na rozmowę „pod Dębem”. Kiedy? W sobotę, 5 maja. O której? O godzinie 15.00. Gdzie? Na łapanowskim rynku od strony Urzędu Gminy.

– Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Gminy Łapanów, by się osobiście poznać i szczerze porozmawiać o sprawach ważnych dla gminy – mówi nasz wydawca. – Tematów na pewno nie braknie.

Nie jest tajemnicą, że Karol Manys jest wymieniany wśród potencjalnych kandydatów na następcę Roberta Roja. Czy rzeczywiście wystartuje?

– Na taką deklarację jeszcze za wcześnie – mówi. – Wybory zostaną rozpisane latem i dopiero wtedy zacznie się kampania wyborcza.

Faktem jest jednak, że Manys rozważa kandydowanie. W sondażach wyraźnie wygrywa z obecnym wójtem.

Wygrywa też z Janem Kuligiem, który również rozważa kandydowanie w jesiennych wyborach.

– Zależy mi, by poznać sie z osobami, które mnie nie znają – mówi Manys. – Przed wyborami musimy pogadać…

Manys jest związany z Łapanowem od wielu pokoleń. O czym chce rozmawiać? O wszystkim. O sytuacji Gminie, o pomysłach na jej rozwój i na zmiany. O kumoterstwie i układach, które trapią gminę. O tym, jak z tym skończyć? O tragicznym zadłużeniu i tym jak sobie z nim poradzić? O inwestycjach, których nie ma.

– O przyszłości, bo to jest najważniejsze. Zadłużenie wcale nie musi oznaczać zarządzania masą upadłościową. Ostatnie cztery lata zostały niestety zmarnowane. Ważne, by nie zmarnować kolejnych – mówi nasz wydawca.

Jak to zrobić? Po to właśnie jesteśnie potrzebni na tym spotkaniu! Przybywajcie!

5 maja, sobota, godzina 15.00 na łapanowskim Rynku (od strony Urzędu Gminy). Na Facebooku jest stworzone wydarzenie – zgłaszajcie problemy do omówienia. Spotkanie zostało już oficjalnie zgłoszone w Urzędzie Gminy.
33 Comments

 1. To niech Pan nie robi „takich” konkursów, ale uczciwe, a nie opowiada, że można je ustawić. Niech Pan je prowadzi, uczciwie i ich nie ustawia o ile prawo będzie go bezwzgłednie wymagało. Natomiast najbliższych wspólpracowników zgadzam się, że Wójt powinien sobie dobrać sam. Były były kreowane sprawy i podnoszone, że ten czy tamten bez konkursu oraz przesyłane pytania do gminy, a potem z tego robione artykuły. Zmiana jakościowa w GOK? Pod jakim względem? Sam fakt, że przyszedł ktoś młodszy i ładniejszy to nie jest jeszcze zmiana jakości.

 2. Znowu zdjęcie z makijażem cyfrowym? Serio? Czy to naprawdę konieczne, wygląda raczej komicznie. Sugeruje, że swoje wójtowanie też będziesz pudrować i picować. Zwłaszcza na necie, bo skoro jesteś wydawcą to nie będzie mowy o niezależnych mediach. Już od jakiegoś czasu takie mam wrażenie, więć swoją kampanię zacząłeś nieuczciwie.

  • Jesssu, daj spokój. Nie pudruję fot! Taki mam aparat i co poradzę? Nie kupię nowego na kampanię! Jeśli masz złe wrażenie – przepraszam. Nie ma w tym żadnych złych intencji, wręcz przeciwnie – tylko dobre 🙂

   • Nie ma takiego aparatu, który by takie zdjęcia atandardowo robił, tylko taką opcję celowo (lub nie) w aparacie ustawiłeś.

 3. Jeszcze nie jestem oficjalnym mieszkańcem gminy ale mam nadzieje ze już nie dlugo będę. Z chęcią przyjdę posłuchać 5 maja . Do zobaczenia

 4. Czy ma Pan w planie zlikwidować szkoły w Grabiec i Tarnowie? Pytam nie bez przyczyny,gdyż uważam, że skandalem by było, aby dzieci w szkole w Lapanowie chodziły na dwie zmiany do szkoły.

  • To jest bardzo poważny problem do dyskusji w kampanii. Bo z jednej strony trzeba sobie bardzo otwarcie i wyraźnie powiedzieć, że w obecnej sytuacji finansowej gminy zwyczajnie nie stać na utrzymywanie tych szkół, z drugiej – masz rację. Trzeba tu znaleźć jakiś „złoty środek”. Wyjść jest wiele. A kluczowa powinna być analiza demograficzna. Sorry, nie podejmę się obecnie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Za mało wiem i mam za mało danych. Ale na pewno to jest jeden z najpoważniejszych problemów. Dzięki za pytanie 😉 I liczę na wspracie przy rozwiązywaniu tego problemu!

   • Może w zaistniałej sytuacji lepiej zlikwidować jedna z nich,np. w Grabiu i wówczas dzieci zarowno z Grabia jak i z Tarnawy chodzą do szkoły w Tarnawie. Nie zgadzam się z szukaniem oszczędności kosztem dzieci. Dzieci,które chodzą do szkoły na popołudnie tak naprawdę nie mają na naukę dobrego czasu, rano ciężko im się zmobilizować, a po powrocie o późnej porze juz nie mają na to sił. Ponadto w obecnym czasie zmierza się do tego,by dzieci chodziły tylko na ranna zmianę do szkoły, wiec może niech Lapanow się nie uwstecznia.Póki co juz szukano oszczędności kosztem najmniejszych dzieci likwidując kuchnie w przedszkolu.

    • Przyjdź na spotkanie pod Dąb. 5 maja 0d 15.00. To jest bardzo poważny problem do przedyskutowania! A najlepiej zastanów się czy nie chcesz kandydować do rady! Takich ludzi trzeba!

 5. Kolejne pytanie Panie Karolu Jaki ma Pan pogląd na temat zatrudniania urzędników z pominięciem konkursów miał pan 2 diametralnie sprzeczne wypowiedzi w tej kwestii.

  • Konkursy, co do zasady są złe. Ale wymaga ich prawo. Sam(a) doskonale wiesz, nawet z niedawnego łapanowskiego podwórka, że można zrobić konkurs pod konkretną osobę. I co z tego, że był ten konkurs? I tak wygrał go ten, kto miał go wygrać. Nie przywiązujmy się do konkursów. Po co tworzyć fikcję? Intencja dobra, ale nie działa. Albo inaczej – działa, ale dla autoryzacji układów. W 80-90 proc. przypadków tak się właśnie kończy. Cos innego jest dużo ważniejsze: tzw. smartHR, sprytne/zwinne zarządzanie zasobami ludzkimi i tzw. przelot. Przepraszam za kolokwializm, ale tak jest. Po co mi sekretarz z konkursu, z którym nie będę miał „przelotu” i nie będę się dogadywał? Ja się muszę z nim dogadywać bez słów! No tak to działa!
   A młodzi muszą dopstać swoją szansę – to jasne!
   Nowoczesność, nowoczesność, nowoczesność… I nowa jakość w gminie 🙂

   • Dużo słów lecz mało konkretnie proszę mnie nie zbywać Ponawiam pytanie Przykładem niech będzie GOK oraz gminny zakład komunalny zarządzają nimi ludzie bez konkursów jak pan rozwiąże tą sytuację.

    • Kompletnie mi to nie przeszkadza, że są bez konkursów. Pod warunkiem, że będą realizować wizję nowoczesnej gminy. Konkretnie? Nie, nie będę robił konkursów, bo to nonsens!

     • Wyżej pisał Pan, że konkursy są wymogiem prawa, a teraz Pan pisze, że ich nie będzie robił. To w końcu są wymogiem prawa czy nie? I dalej kilkakrotnie wyciągał Pan sprawy na łamach mojego Łapanowa, że ten czy tamten był bez konkursu jako skandaliczne więc jak to wszystko się ma do siebie? Zastanawiam się nad Panem jako kandydatem, ale nie toleruje tak różnych poglądów w tej samej sprawie. Kiedyś też pisał Pan, że należy wyrzucić z gminy ludzi, którzy powinni być już na emeryturze, albo się nie sprawdzają. Jak Wójt wyrzucił Skarbniczkę znów nazwał Pan to skandalem. Pisał Pan o układach w gminie, że pracują rodziny, a jak zatrudniono Panią p.o Dyrektor to napisał Pan żeby dać szansę i już nie nazwał tego skandalem. Rozumiem, że artykuły muszą przyciągać uwagę, ale od osoby takiej jak Wójt wymaga się jednoznacznych deklaracji i jasnych poglądów – tak, tak – nie, nie.

     • Tak, przepisy mówią o konkursach. Ale dopuszczają też inne formy. Konkurs dla samego konkursu, czyli sztuka dla samej sztuki moim zdaniem nie ma sensu. Chociaż to oczywiście ładnie brzmi – odbył się konkurs…
      To tak jak z wyłanianiem wykonawców. Prawo mówi o przetargach. Ale to przeciez nie jest jedyna forma! Jest jeszcze choćby dialog konkurencyjny – jak najbardziej tez zgodny z prawem.
      Co chcę powiedzieć? Że świat nie jest czarno-biały.
      Nie przypominam sobie, byśmy kiedykolwiek pisali w „Moim Łapanowie”, że ktoś jest bez konkursu. Owszem, pisaliśmy za to o konkursie na sekretarza gminy, który miał tak skrojone warunki, że praktycznie od razu było wiadomo pod kogo jest ten konkurs rozpisywany. A jak się znalazła druga osoba, która jakimś cudem też spełniała warunki, i tak go nie wygrała. No więc jeśli mają być przeprowadzane takie konkursy, to ja uprzejmie dziękuję.
      Proszę też nie opowiadać, że pisaliśmy, że kogokolwiek trzeba wyrzucać z gminy, bo to nieprawda. Proszę mi wskazać taki materiał! Owszem pisaliśmy, że w UG jest spora grupa osób, którym wójt nie może nic zrobić i mogą sobie bimbać, bo są w tzw. okresie ochronnym. Ale od tego do wyrzucania droga jeszcze daleka 🙂
      Wyrzucenie pani skarbnik, a właściwie wymuszenie na niej odejścia było skandalem. Szczególnie sposób, w jaki to zostało zrobione. Wiesz, dobrych szefów poznaje sie m.in. po tym, że swoje winy biorą na siebie, a nie zwalają na podwładnych. A co zrobił pan wójt, gdy RIO mu wytknęła elementarne błędy? Natychmiast zwalił to skarbniczkę. Sorry, moim zdaniem tak się nie robi. Tym bardziej, że jakby nie było, przygotowanie budżetu to jego odpowiedzialność, bo to jego podpis pod tym widnieje. Choć doskonale oczywiście wiadomo, że projektu nie przygotowuje sam. No więc tak, sposób potraktowania pani skarbnik dla mnie był czystym skandalem!
      Rodzinne układy. I znów, proszę nie tworzyć i nie powielać nieprawdziwej legendy i wskazać mi taki konkretny materiał. Owszem tak, w Łapanowie panują takie układy. I wszyscy o tym doskonale wiedzą – nie jest to żadna tajemnica. I o tym oisaliśmy. Czy to dobrze, że takie układy panują? Oczywiście nie! Ale czy samo nazwisko powinno eliminować np. taką panią dyrektor z CK? No nie posuwajmy sprawy do absurdu! Akurat ona cieszy się dobrą opinią i już po tych kilku miesiącach widać jakościową zmianę w CK więc nie bądźmy tak pochopni. No więc od dyscyplinowania i braku tolerancji dla bylejakości i zwykłego nepotyzmu czy kolesiostwa do wyrzucania droga daleka.
      Reasumując. Ja wiem, że ludzie chcieliby, żeby świat był czarno-biały. Ale niestety, albo na szczęście taki nie jest. Od wójta powinno się raczej wymagać dostrzegania tej różnorodności i umiejętneści podejmowania decyzji. I wtedy rzeczywiście pozostaje: tak albo nie, w prawo albo w lewo 🙂
      Pozdrawienia

    • I racja. Konkursy w takim wydaniu są tak utopijne jak komunizm. Z założenia niby szlachetne ale w praktyce żyzny grunt do wszelakiej patologii. Gmina ma być jak firma. CV, listy motywacyjne, rozmowa kwalifikacyjna przed komisją rekrutacyjną. Ocena kompetencji, osobowości, stylu bycia (to jest ważne w pracy z ludźmi) bo teraz czasami ma się poczucie, że to petent jest dla urzędnika. Zatrudnianie ludzi z kompetencjami, okresy próbne starze, praktyki.

 6. Witam. Panie Karol po objęciu stanowiska wójta czy
  zechce pan wyjaśnić kto zdefraudował lub co stało się z pożyczką 10,5 zł zaciągniętą w 2011 roku na budowę gimnazjum sprawa opisywana przez radnego klube nawet jeśli sprawa pieniędzy będzie dotyczyła wójta Kuliga trzeba będzie się narażać.

  • Witam 🙂
   jeśli są sprawy z przeszłości, które wymagają wyjaśnienia – bezwzględnie powinny być wyjaśnione. Ludzie mają prawo wiedzieć na co poszły ich pieniądze. I mało mnie interesuje, kogo to dotyka: Kuliga, Roja czy kogoś innego. Za moich czasów (oczywiście jeśli do tego w ogóle dojdzie) czas świętych krów w Łapanowie się skończy. Podobnie jak kumoterstwo i zamiatanie spraw pod dywan. A do strachliwych jak wiadomo raczej nie należę. Ale też od razu dodam, że od tego co było bardziej interesuje mnie to, co będzie. I jeśli będe miał do wyboru zajmowanie się szukaniem haków na poprzedników i toczenie śledztw w sprawach sprzed lat, albo zajęcie się ściąganiem do gminy inwestycji, funduszy, programów i środków unijnych, by po czterech latach kompletnej beznadziei, stagnacji i cofania Łapanów zaczął się wreszcie rozwijać, to zdecydowanie wybieram to drugie. Chyba się tu zgodzimy 🙂
   Pozdrawiam i 5 maja o 15.00 zapraszam pod Dęba 😉

    • Tak, będę chciał powołać wicewójta i doprowadzić do tego, że równocześnie będzie on sekretarzem gminy. Choć podobno to wbrew jakimś tam wydumanym zasadom. Ale nie ma przeszkód prawnych więc nie widzę przeciwskazań.

    • Dodam, że jedną z pierwszych decyzji będę chciał powołać pełnomocnika do spraw rozwoju zalewu. Tu jest już pewny, doskonały kandydat. Żeby nie było watpliwości – będzie albo na wolontariacie, albo na wynagrodzeniu prowizyjnym. I na pewno nie będzie wykurzania znad zalewu wędkarzy! Bo jeśli zalew w Łapanowie w ogóle ma racje bytu, to własnie, jako jeden z lepszych w Małopolsce ośrodków wędkarskich, który będzie realną konkurencja dla Marszowic.
     Urząd Gminy i wszystkie jednostki podległe czeka gruntowna reorganizacja.
     Powołana zostanie młodzieżowa rada gaminy oraz gminna rada seniorów. Będę też chciał powołać nieformalną radę byłych wójtów, do której zaproszę wszyskich byłych gospodarzy gminy, by stanowili zaplecze merytoryczne (jest coś takiego jak „pamięć instytucjonalna” i trzeba korzystać z ich doświadczeń – mam nadzieję, że nie odmówią).
     W Łapanowie powinien powstać dom senior-wigor, Centrum Kultury powinno się przekształcić w gminne centrum kulturalno-konferencyjne, które będzie odpowiedzialne za promocję gminy, GZK w spółkę, tzw. inhouse (choćby po to, by móc odliczać VAT). W Łapanowie powinna powstać (gminna lub komercyjna) wypożyczalnia rowerów, należy rozważyć wejście gminy do programu Mieszkanie+, być może rozpocząć starania o utworzenie podstrefy ekonomicznej. Najważniejsze jest jednak doprowadzenie do tego, że 100 proc. mieszkańców będzie mieć dostęp do szybkiego Internetu. Dziś sytuacja jest taka, że u mnie na działce, prawie w centrum Łapanowa (przy Sparze) o Internecie w komórce mogę zapomnieć. Rozmowy się rwą. Praktycznie korzystać mogę tylko z SMS-ów. To chore, mamy XXI wiek. Szybki Internet po podstawa!
     Pomysłów, praktycznie bezkosztowych jest mnóstwo. Potrzebni są odważni ludzie z otwartymi głowami do ich realizacji, bo ja sam tego nie zrobię!

     • Wójtowie cię oleją, wypoczywalnia rowerów tylko na lato.. to nie rozwiąże problemów gminy. Internet to nie problem w Łapanowie są światłowody. Wójt i sekretarz co to zmienia … . Bez obrazy brak wizji – odnieś się proszę

     • Moja wizja nie musi byc najlepsza i nie musi byc jedyna. Podziel się swoją… Przyjdź 5 maja o 15.00 pod dęba, pogadamy face to face. O to właśnie chodzi 😉 Jeśli masz pomysł – zapraszam do drużyny. Potrzebujemy ludzi – potencjalnych kandydatów na radnych!

  • Z „rąsi” to najlepszy sposób 😉
   Odpowiedzi dlaczego wspis został zmoderowany szukaj w naszej polityce komentarzy.
   Pozdrawiam

Komentowanie jest wyłączone.