Porażające statystyki. Te choroby wykańczają w Łapanowie…

Wiemy, na które choroby trzeba w Łapanowie szczególnie uważać, by nie skończyć źle. Źle, czyli na cmentarzu. Statystyki sa nieubłagane. Jednoznacznie wskazują – mieszkańcy Łapanowa najczęściej umierają na choroby układu krążenia. Umiera na nie aż co drugi mieszkaniec gminy.

Ta statystyka jest porażająca, bo niestety Łapanów jest tu nie tylko powyżej średniej polskiej, ale też małopolskiej. W 2014 roku (świeższych statystyk nie ma) w Łapanowie zmarło w sumie 85 osób. Na każde 1000 mieszkańców gminy przypada prawie 11 zgonów. W Małopolsce ten współczynnik jest dużo niższy – wynosi 8,8.

Pocieszające jest, że statystycznie w Łapanowie nie umiera się młodo. Dużo bezpieczniejsze od reszty Polski są też narodzone dzieci i niemowlaki. Odsetek ich zgonów na tysiąc mieszkańców jest dużo niższy, niż wynosi średnia krajowa. Na 10 tys. niemowlaków umiera tylko 16. Średnia w Polsce to 42. Na 10 tys. mieszkańców tylko 25 umiera przed 65 rokiem życia. W Polsce – 32.

Porażające są natomiast dane dotyczące przyczyn śmierci. Co drugi mieszkaniec Gminy Łapanów (51,4 proc.) umiera z powodu chorób układu krążenia. Średnia dla Polski to 45,8 proc. Na drugim miejscu (25,7 proc.) są nowotwory. W Łapanowie to prawie tyle samo, co w pozostałych częściach kraju (25,5 proc.). Na choroby układu oddechowego umiera natomiast 4,5 proc osób z Łapanowa. To z kolei poniżej średniej krajowej, która w przypadku tego typu schorzeń wynosi 5,9 proc.

fot. pixabay