PORAŻAJĄCE! Łapanów na 20. miejscu najbardziej zadłużonych gmin w Polsce!

Niestety, nie jest to dobra wiadomość. Zgodnie z opublikowanymi właśnie przez Ministerstwo Finansów danymi Gmina Łapanów jest na 20. pozycji NAJBARDZIEJ zadłużonych gmin w Polsce!

Z danych ministerstwa wynika, że w trzecim kwartale tego roku zadłużenie Łapanowa sięgało 28 mln 40 tys. zł! W przeliczeniu na jednego mieszkańca daje to  3 tys. 506 zł i stawia Łapanów na 20 pozycji w rankingu najbardziej zadłużonych gmin w Polsce (wszystkich gmin jest prawie 2,5 tys.).

Oczywiście, do polskiego rekordzisty, Gminy Ostrowice z Zachodnipomorskiego, która przeznaczona jest zresztą z tego powodu do bezprecedensowej decyzji o likwidacji, Gminie Łapanów jeszcze daleko. Tam zadłużenie przekracza 18,6 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a gmina zadłużała się nawet w parabankach. Ale niestety, nędzne to pocieszenie – Gminie Łapanów też już żaden bank nie chce udzielać kredytów! Ostatni kredyt w tym roku wysokości 2,4 mln zł gmina zmuszona już była zaciągnąć w firmie pożyczkowej. Możecie o tym przeczytac TUTAJ i TUTAJ.

W trybie pilnym zapytaliśmy gminę:

 • Jak władze gminy odnoszą się do faktu, że Gmina Łapanów znalazła się na 20. pozycji najbardziej zadłużonych gmin w Polsce?
 • Jakie działania władze mają zamiar podjąć, by sytuację poprawić?
 • W jakim horyzoncie czasowym poprawa ma nastąpić?
 • Jakie działania zostały podjęte w ciągu ostatnich trzech lat, by zmniejszyć zadłużenie gminy?
 • O ile się ono zmniejszyło/zwiększyło od grudnia 2014 r?
 • Jakie kredyty (jakiej wysokości) zostały spłacone w ciągu ostatnich trzech lat?
 • Jakie kredyty (jakiej wysokości) zostały zaciągnięte w ciągu ostatnich trzech lat?
 • Czy na 2018 r. zaplanowane jest zaciąganie jakichś kredytów? Jeśli tak – jakiej wysokości? I gdzie miałyby one być zaciągane?
 • Jaki deficyt przewiduje projekt budżetu gminy na 2018 r?
 • Czy w związku z tragiczną sytuacją finansową gminy władze (wójt/rada gminy) rozważają możliwość podania się do dymisji? Szczególnie w kontekście obietnic wyborczych Pana Wójta z 2014 r. które jednoznacznie wskazywały na konieczność pilnych działań zmierzających do ograniczenia nadmiernego zadłużenia?

Czekamy na odpowiedzi. Z doświadczeń wynika, że nastąpi to najwcześniej za dwa tygodnie (taki jest ustawowy termin). Bo z naszych informacji wynika, że wójt tak właśnie nakazał! Najwyraźniej nie dociera do niego, że nie lekceważy w ten sposób nas, ale Was, swoich wyborców! W każdym razie natychmiast jak tylko dostaniemy odpowiedź, poinformujemy Was o tym.

Przypomnijmy natomiast, co wójt Robert Roj mówił na początku 2015 roku w wywiadzie dla „Gazety Łapanowskiej”:

Nie ma co ukrywać, że zadłużenie Gminy Łapanów w ostatnich latach urosło do niebezpiecznych rozmiarów. Moim celem jest uporządkowanie polityki finansowej. Zadłużenie gminy to kredyty długoterminowe, blisko 19,5 mln zł (zgodnie z danymi MF obecnie to ponad 28 mln zł – red.).

Listę najbardziej zadłużonych gmin w Polsce znajdziecie TUTAJ a informację na ten temat TUTAJ.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
39 Comments

 1. Święta to czas spokoju i pojednania i nie należy pochopnie oceniać nikogo. Dotacje w tym Kraju tak są skonstruowane, że Gminy muszą się zadłużać, aby realizować inwestycje. Czy ktoś zabierze nam: drogę, chodnik, most, osuwisko itp. Pozdrawiam spokojnych Świąt.

 2. Ludzie opamiętajcie się Święta Chrystus się narodził a wy jedno i to samo .Nie macie rodzin a gdzie wasz pokój,sumienie.Tylko agresja zazdrość to jest lud łapanowski ?Nie wierzę Panie Wójcie wszystkiego dobrego ludzie myślą […] i sam sobie na nie odpowiada naga danka i reszta to ta sama osoba wystarczy dobrze poczytać […].

  • Szanowny Sołtysie, a co ma Chrystus do zadłużenia gminy? Bo nie bardzo rozumiemy… Iście sołtysowska przenikliwość rzeczywiście godna podziwu. Tak, sami piszemy i komentujemy… Jak to odkryłeś? 🙂 Sami też naklikaliśmy w tym roku milion wejść 🙂 Doprawdy, proszę się zastanowić zanim sołtys na drugi raz zechce się tak żenujaco kompromitować. Po co? Pozdrawiamy i wszystkiego dobrego na święta, ale proszę już niw wypisywać takich bredni… 😉 Szkoda się wystawiać na pośmiewisko gminy

   • Sołtys opamiętaj się !!! Nie wszyscy mieszkańcy tej gminy to katolicy (czyli w wielu przypadkach najwięksi obłudnicy) . Nie każdy wierzy w to co Ty ,dlatego nie narzucaj wszystkim co mają robić . Jako mieszkaniec Gminy Łapanów ,mam prawo chwalić jak i potępiać władze kiedy tylko zapragnę.Nieważne czy są to Święta Bożego Narodzenia , Ramadan,Szabas czy Dzień złodzieja itd.
    Wolność słowa niech będzie ,zawsze i wszędzie !!!

  • BUHAHA 🙂 🙂 🙂 no to sołtys błysnął jak betlejemska gwiazda . Ciekawe który to taki mądry ???? Mój Łapanów pewnie też wydumał to zadłużenie…. Wszyscy przecież wiedzą że żadnego długu nie ma !!! BUAHAHA !!!

  • do Sołtysa to żeś zabłysną ci powiem jak lampka na gminnej choince (zacznij dobrze czytać)i jeszcze lepiej rozumować i nie wdawaj się w rozkminkę osobowości bo się do tego nie nadajesz jesteś za cienki w uszach.

   • Gdyby to było jeszcze 2 – 3 kadencje wstecz, to byłbym prawie pewny który to sołtys :-), był taki, co to po dwóch, trzech głębszych różne rzeczy opowiadał. A tak na marginesie, to pozdrawiam Pana Sołtysa, zawsze to jakieś urozmaicenie było w tych jakże trudnych czasach 😉

 3. Mam znajomego w Chinach co się nazywa Li Zing, ale w polskim słowniku jak i w angielskim takiego słowa nie znalazłem . Rządy słabe jak chińskie produkty , to i nazewnictwo po chińsku.
  Bravo nauczycielu za „poprawną” pisownię . Buahahaha… 🙂

 4. Ale juz mojego komentarza o sądzie pracy nie zamieścił, bo wie ze mam racje i nie mam możliwości zmniejszyć pensji o 50% wszystko to skończyło by się w sadzie pracy…

  • Na szczęście każdy ma prawo chodzić do sądu z czym mu się żywnie podoba 😉 Jeśli natomiast twierdzisz, że nie ma możliwości zmniejszenia pensji czy zwolnienia urzędnika z UG to Cię zmartwimy. Owszem, jest taka możliwość. Zdobycie roboty w urzędzie to nie gwarancja dożywotniego zatrudnienia! Jak najabradziej pracownika można zwolnić i jak najbardziej można mu obniżyć pensję 😉

  • Strach obleciał ? Minimalna pensja to 2000 i za tyle tam powinni pracować bo i tak nic nie robią . A jak się komuś nie podoba to wylotka ! BRAWO !!!

 5. Penie redaktorze o czym tu mowa, jak nasz wójt nawet nie wie jak poprawnie się pisze „lizing” a o prawdziwej ekonomi się zna jak wół na gwiazdach, masakra, tak dla formalności piszemy Leasing Panie wójcie. Tak naprawdę oderwany został granatem od sali gimnastycznej i myślał że wszystko załatwi jednym rzutem karnym i ulotkami, chwaląc się co to do tej pory nie zrobił, zapomniał tylko napisać kto te pieniądze wcześniej zabezpieczył, jakby nie poprzednik wielkie G by zrobił, zresztą jak wszędzie. Również jestem ciekawy za czyje pieniądze te ulotki wydał za swoje czy za gminne, czyli nasze.

 6. 5 Wałbrzych ,8 Wrocław,10 Lublin,11 Toruń ,15 Raciechowice, 17 Niepołomice 22 Myślenice szacowne grono więc idąc tokiem myślenia redaktora wszyscy do dymisji hop siup.

 7. Takie małe doinformowanie czytelników: do tych 19.500 tyś. zł.kredytu długoterminowego trzeba dołożyć 2.450 tyś. zł. (lizing) dodać 4.700 tyś. zł. (lizing) dodać zobowiązania za 2013/2014 4.900 tyś. zł. Razem na koniec grudnia 2014 r. 31.550 tyś. zł. TAKI MAŁY SZCZEGÓŁ.

  • Panie Wójcie,
   bardzo dziękujemy za komentarz. To teraz tak: będziemy szukać poważnego kandydata na Wójta (Pan jest najpoważniejszym) na następną kadencję. Gwarantujemy darmową reklamę, ale pod warunkiem realizacji następującego programu:
   – budżet bez deficytu – wydatki (niestety) o 30 proc. w dół. Wąże się to niestety z likwidacją dwóch najmniejszych szkół w gminie (co najmniej Grabie i Tarnawa – powinni o tym wiedzieć)
   – zarobki w Urzędzie Gminy o 50 proc. w dół! – dla wszystkich! Począwszy od Pana, a na sekretarce kończąc! Tak, da się to zrobić!
   – realizacja programu 20+ (wszystkie świadczenia socjalne o 20 proc. w górę gratis od gminy – łącznie z 500+) – tak, przeliczyliśmy, da się to zrobić!
   – inwestycje 10+ (wszelkie wydatki inwestycyjne o 10 proc. w górę) – tak, da się to zrobić!
   – zwolnienie z wszelkich podatków lokalnych nowo-powstających firm na 5 lat
   – zwiększenie dochodów gminy o 15 proc. – tak, da się to zrobić!
   W tym układzie nowy wójt byłby też zobowiązany do:
   – pozyskania znaczących inwestorów dla gminy
   – jego pensja byłaby uzależniona od postępu przyjętego w wyborach planu
   – zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej gminy (utworzenie podstrefy?)
   – bezwzględnej współpracy z Kościołem oraz instytucjami charytatywnymi
   – konieczności zatrudnienia byłego wójta na stanowisku wicewójta (oczywiście pod warunkiem, że będzie chętny)
   – konieczności zatrudnienia profesjonalnego doradcy ekonomicznego (nie ustawiony konkurs)
   Przeliczyliśmy to wszystko. Tak, przy sprytnym/mądrym gospodarowaniu da się to wszystko zrobić, da się zrezalizować program TRANSFORMERS Łapanów – szczęśliwa gmina bez dziury w kasie! Da się zlikwidowac dług i dać ludziom dodatkowe pieniądze! Ale bez ofiar się oczywiście nie obejdzie. Trzeba umieć podejmować niepopularne decyzje! Umie Pan? Miał Pan na to trzy lata!
   Pozdrawiamy!

   • Panie redaktorze przecież połowy z tych postulatów obecny wójt nie rozumie (niestety)na większość nawet jak mu to ktoś ogarnięty wytłumaczy to nie da przyzwolenia bo zasada nie bo nie nadal jest piorytetowa.
    Natomiast sam program jest bardzo dobry,jeśli był by zrealizowany przez nowego wójta w 70 % było by zajebi…scie.

    • A po korzystanie z doświadczenia. Jeśli w zarządzie Gminy będzie wójt, były wójt i profesjonalny specjalista od ekonomii (nie wybrany w ustawionym konkursie), to wójt jeśli będzie miał głupie pomysły jest w mniejszości, jeśli ekonomista zgodzi się wójtem – będą mieć większość. Jeśli ekononista będzie miał głupi pomysł – przegłosuje go wójt z byłym wójtem. To jest proste jak konstrukcja cepa!

     • Panie Redaktorze;
      co Pan ma na myśli pisząc o Zarządzie Gminy? Pan – pracujący w Ministerstwie – powinien wiedzieć, że ta instytucja nie funkcjonuje już od 27 października 2002 roku. Zatem proszę nam dookreślić o jaką instytucję Panu chodzi.

   • Po co takie głupoty wypisujecie jak one są nie realne ? jak chcecie obniżyć pensje w gminie pracownikowi ? wiecie co to jest sąd pracy ? Po co kolejne stanowisko vice-wójta ?

    • Jak to jak? Normalnie! W prawie pracy nazywa się to wypowiedznie warunków umowy. Co w tym skomplikowanego?

     • na jakiej podstawie ? poźniej na to samo stanowisko zatrudnisz innego z inna pensją ? życze powodzenia z odszkodowaniami

   • Tak tylko kto bedzie pracowal za 1100 zl, chyba ze w ministerstwie cyfryzacji to mozliwe. Prosze przedstawic zarobki w ministerstwie jest to dla Was nie problem i wtedy zobaczymy czy adekwatne do pracy zwlaszcza po wpadce z CEPIKiem.

    • Kto mówi o 1100? Może na Łapanów 5 tysięcy wystarczy. Trzeba 10 tysięcy? Za pracę mniej niz 8 godzin dziennie? W sumie tak naprawdę za co? Każdy mieszkaniec gminy płaci na pensje urzędu. Ile?

    • Mylimy się? W Polsce nie ma chyba obowiązku pracy w Urzędzie Gminie Łapanów!!!??? Można się zwolnić! Jeśli ktoś jest taki dobry, to przecież przy obecnym rynku pracy znajdzie sobie ofertę za 10 tys. bez problemu! Z całą pewnością natomiast sekretarz gminy zarabiający lepiej niż wójt i nawet Premier kraju, w gminie, która jest na 20 miejscu najbardziej zadłużonych gmin w Polsce, to, delikatnie rzecz ujmując, lekka przesada! A wójt na to przez trzy lata patrzy spokojnie i udaje, że nie widzi… Jest w tym coś nienormalnego czy się mylimy?

     • Ale chlopie zdecyduj sie w koncu o kim piszesz, bo nie kazdy w gminie jest sekretarzem, powolywanie sie na to samo caly czas jest juz nudne, oczwiscie, ze nie ma obowiazku ale albo jestes stukniety albo kawalerem, jezeli ktos zarabia dwojke i scinasz mu do polowy, co jest chyba absurdalne, a wiemy ile kosztuje zycie, to uwazam, ze nie tedy droga. Przychodzisz do pracy jako szef i masz same zwolnienia, ciekawe co wtedy zrobisz, kto za twoje 50% przjdzie do pracy.

   • To ja myślę że najlepszym kandydatem jest Pan redaktor, niech poda tylko w komentarzu swoje nazwisko i zrobi kolejną plebiscyt na łamach tego portalu ze swoim nazwiskiem 🙂 Przecież policzył i się da zrobić, to droga otwarta.

  • Panie wójcie ciąg dalszy narzekania na poprzednika już dawno jest absurdalny,jesteśmy tu i teraz i pana osoba zawsze będzie rozliczana i zapamiętana za czas w którym pan sprawował władzę.
   Obiecanki którymi pan się kierował spełzły praktycznie na niczym,najważniejszej wizji którą pan hucznie obwieszczał oddłużanie gminy spowodowała jeszcze większe długi.
   Może już czas wziąć na klatę,powiedzieć pas? nie mam wizji no nie jestem (wróżbita Maciej) nie mam pomysłu sam,nie mają go moi ludzie,spakować się ładnie i powiedzieć do widzenia,a nie non stop bełkotać że wszystko co złe to Kulig, nie panie wójcie bo w tym momencie dołączył pan również do Kuliga i jest równie odpowiedzialny,śmiem nawet napisać iż bardziej….bez odbioru

  • Jeśli sprawowanie urzędu Wójta Gminy Łapanów ma polegać na ciągłym narzekaniu na poprzednika i wciskaniu ludziom kitu ,że nic nie da się zrobić ,bo zadłużenie na to nie pozwala , to na prostą chłopską logikę każdy z wykształceniem wyższym ,czy nawet podstawowym ,z doświadczeniem ,czy bez niego mógłby z powodzeniem pracować na tym stanowisku i brać ponad 13 tysięcy złotych miesięcznie. Takie podejście do rządów i ciągłe narzekanie ,jest już totalnie nudne i wręcz żałosne . Gdzie Pański honor ? Niech sobie Pan przypomni ,co obiecywał ludziom w kampanii wyborczej . Pańska miesięczna wypłata , to dla wielu mieszkańców gminy roczna pensja , na która muszą ciężko harować ,a nie tylko ciągle narzekać , że nic się nie da . Wszystko się da ,tylko trzeba chcieć … A mostu w Kamyku i tak Panu nie podarujemy!!!

Komentowanie jest wyłączone.