Łapanów: zobaczcie jak ciężko pracuje rada

Dużymi krokami zbliża się półmetek rządów obecnej Rady Gminy. Sprawdzamy więc z tej okazji, ile przez ostatnie dwa lata zrobili radni?

Efekty ich pracy nie są niestety imponujące. 15 łapanowskich radnych spotyka się na sesjach raz na miesiąc. Ale żeby nie było – z przerwą na wakacje. Tak, za to też płacicie! Od początku kadencji rada odbyła tak w Łapanowie 19 sesji. Radni przyjęli w sumie 125 uchwał (stan na 22 września, bo uchwały nie są niestety uzupełniane na bieżąco przez gminę). Czego dzięki tym uchwałom obecni radni dokonali wielkiego?

Inwestycji do Łapanowa niestety nie przyciągnęli. Wielkiego frontu remontów w gminie też nie widać. Radni zgodzili się za to na zadłużenie Łapanowa na kolejne 8 milionów złotych. Tak tak, osiem milionów w dwa lata! I to mimo, że w kampanii wyborczej tyle było gadania, że Łapanów jest za bardzo zadłużony. Efekt?

Ostatnio wójt miał już poważny problem z zaciągnięciem kredytu – przy tak wysokim stanie zadłużenia długo trzeba było szukać chętnego, który zechce pożyczyć gminie 2,5 mln zł. Dalej są już tylko parabanki… Co istotne, wcześniej radni zgodzili się już, by pod zastaw wójt oddał uwaga… budynek gminy, szkołę podstawową i gimnazjum oraz dom kultury i przedszkole. Pozostawimy to bez komentarza…

Łapanów jest teraz zadłużony na 26,8 mln zł. To prawie tyle, ile roczne dochody gminy, które w tym roku wyniosą 29,5 mln zł. Na początku kadencji zadłużenie wynosiło, znów uwaga… 18,8 mln zł… To gdzie te oszczędności?  Gmina cały czas ma przy tym ponad 700 tys. zł wymagalnych rachunków, od których musi płacić odsetki – po prostu ich nie płaci na czas. W zeszłym roku kasę Łapanowa kosztowało to ponad 86 tys. zł. A radni na to patrzą ze spokojem. No cóż, po co protestować? Pieniędzy na odsetki wójt musiał szukać w przedszkolnej stołówce. Na jej likwidacji oszczędził 90 tys. zł. Innymi słowy odebrał dzieciom, by móc pokryć koszty odsetek od rachunków, których wcześniej nie płacił. A radni? A radni przyjęli to ze spokojem! Nadzwyczaj dużym.

Za to w zeszłym roku również bez mrugnięcia okiem podnieśli sobie diety! No przecież zasłużyli, bo wszyscy w koło dostają więcej – takie było oficjalne uzasadnienie. No to luu… Od razu 30 proc! A co tam… I tak od połowy zeszłego roku radni pobierają z kasy gminy po 400 zł diety. To oczywiście bez podatku! Czy się stoi, czy się leży… Dla porządku – plany przewidują, że utrzymanie rady gminy będzie kosztować w tym roku 120 tys. zł.

Ile przy tym wszystkim mają radni w kieszeni? Możecie przeczytać TUTAJ. A ile zarabia się w urzędzie? Ludzie o silnych nerwach mogą się przekonać TUTAJ. Zarobki kadry zarządzającej w urzędzie możecie sprawidzić TUTAJ. Sekretarz gminy, Anna Piasecka: ponad 164 tys. zł rocznie, czyli ponad 13 miesięcznie. To TUTAJ. Odpowiedzialna za finanse gminy Barbara Molenda: 8,4 miesięcznie. To do sprawdzenia TUTAJ. I to wszystko przy akceptacji tej rady!

No to może przynajmniej solidnie pracują? To ocenić możecie, oglądając nagrania z sesji, jakie umieszczamy na kanale „Mojego Łapanowa” na YouTubie. Nie ma tam jastrzębi, jakich potrzebuje Łapanów… Ze statystyki składanych przez radnych interpecjali i wniosków nie wynika nadmierne obciążenie pracą. Rekordzista, radny Krzysztof Kluba, złożył ich od początku kadencji 10 (stan na czerwiec, bo dane niestety też nie są na bieżąco usupełniane przez gminę). Przewodnicząca rady, Celina Jacewicz (miesięczna dieta wysokości 1250 zł bez podatku) od początku kadencji złożyła ich tylko trzy. No ale prowadzenie sesji przecież absorbuje. Trzy interpelacje ma też radny Zdzisław Mucha. Ale są gorsi! Andrzej Śliwa ma ich na koncie dwie, a Paweł Stokłosa tylko jedną.

Ale statystyka interpelacji i wniosków oczywiście o niczym nie świadczy. Można ich składać dziesiątki i być kiepskim radnym, albo nie składać i świetnie pracować…

Dlatego też Wam zostawiamy ocenę. Sami wskażcie, którego z radnych uważacie za najlepszego, a który jest Waszym zdaniem najgorszy? Wyniki głosowania przedstawimy pod koniec listopada, gdy minie dwa lata odkąd radni sprawują mandaty, czyli równo w połowie kadencji.

Który radny jest Twoim zdaniem najlepszy?

Który radny jest Twoim zdaniem najgorszy?
16 Comments

 1. Proszę porównać sumę pieniędzy z umów o pracę poszczególnych kierowników w roku 2013 2014 2015 2016 Pamiętajmy że te osoby są zatrudnione na stałe z wszystkimi prawami kodeksu pracy Kwoty wzrosły po czy też po wyborach Za kadencji którego wójta

 2. Który radny jest Twoim zdaniem najgorszy? notowania niezłe Jacewiczowa 30.95, a sam Sliwa 27,62. co tu jest takiego dziwnego? gmina podzielona jest na sympatyków rządzących, jak ich przeciwników. Z tego co widać to głosują jedni i drudzy-:)) Gratulujemy naszym radnym popularności.

 3. A dieta sołtysów też poszła w górę.?A taka cisza w mediach faktycznie redaktor z Warszawy nie ma co pisać i magluje temat sprzed roku.Na dzień dzisiejszy to ten portal kabaret jest! Zróbcie ranking najprzystojniejszego radnego bo radne tylko dwie chyba że z sołtyskami staną w szranki.

 4. Ciekawy tekst i ciekawe konkluzje… ale mam inne pytanie do redakcji którzy radni głosowali za podniesieniem sobie diet a którzy byli przeciw? pozdrawiam i proszę o informację.

  • Imiennej listy nazwisk niestety nie mamy. Postaramy sią ją zdobyć. Na pewno możemy polecic lekturę: http://bip.malopolska.pl/uglapanow/Article/get/id,1099063.html Z protokołu wynika, że radny Śliwa był przeciw, radny Grzyb, przy wsparciu Wójta chciał jak najszybciej zamknąć dyskusję, a przewodnicząca zwróciła się o przegłosowanie uchwały. Ostatecznie wyniki głosowania były takie: ZA 7 głosów, PRZECIW 3, WSTRZYMUJĄCE 3, 1 nie brał udziału w głosowaniu; rozumiemy z protokołu, że 1 był nieobecny

   • Skoro głosowali na nie to powinni przynajmniej różnicę z tych diet przekazać na cele charytatywne lub się ich zrzec. Wtedy można powiedzieć że postąpili honorowo a tak to wygląda że zrobili to tylko pod publiczkę. Jak jest faktycznie redakcjo? możecie to sprzwdzić?

    • Pełna zgoda. Czy zrobili pod publiczke? Nie! Radni powinni zarabiać przyzwoicie. Poświęcają swój czas, nie powinni być podatni na korupcję i żadne drobne „załatwiactwo”. Ale to powinno być dostosowane do możliwości gminy. I do efektów ich pracy…

 5. no proszę komentarz został opublikowany : dziękuje
  a teraz chciałbym się z Państwem założyć że jakby nie głosowali internauci to najlepszym radnym zostanie Sliwa a najgorszą radną Jacewicz 😉 taka teza została już od początku przyjeta przez Was?
  ps z tymi cookies to najłatwiejszy sposób aby zmanipulować to glosowanie, można to zrobić jeszcze na wiele sposobów, sami pewnie wiecie najlepiej jak, skoro taki prosty skrypy uruchamiacie do głosowania;-)

  Pozdrawiam Redakcje z nadzieją że całe to glosowanie ma na celu tylko zabawę a nie kreowanie fałszywych wniosków.

  • Redakcja nie ma żadnych tez i w żaden sposób nie wpływa na głosowanie. Poza usuwaniem dublujących się adresów IP (staramy się w ten sposób, by Wasze głosowanie było jak najbardziej miarodajne)

 6. jedna wielka ściema ustawiona pod radnego Sliwę, już na samym początku miał ponad 60% poparcia na najlepszego radnego a Przewodnicząca ponad 40 % na najgorszą radną… redakcja może sobie generować jak chce to głosowanie, trzeba to totalnie olać i traktować wyłącznie jako zabawe bo wystarczy tylko wyczyscic pliki cookie w przeglądarce po głosowaniu i możemy głosować ile chcemy… mamy 1000 głosów na śliwe na tak i 1000 głosów na Jacewicz na nie. Tyle jest warte to głosowanie tyle warte co nic.
  proszę puscić tego posta.

  • Faktycznie, domyślnie była włączona tylko blokada ciasteczek, ale kiedy zauważyliśmy szaleńczy atak na radną Jacewicz oraz radnego Śliwę z tych samych adresów IP, została włączona blokada IP, której usunąć się nie da 😉 Dublujące się adresy IP zostały usunięte! Więc spoko 😉

Komentowanie jest wyłączone.