Policja apeluje w sprawie włamań do mieszkań i domów jednorodzinnych.

pixabay.com
5
(2)

Bogatsi o doświadczenia z lat ubiegłych, które wskazują na zwiększoną aktywność włamywaczy i złodziei w okresie zimowym, Policja apeluje o szczególną ostrożność. Wcześnie zapadający zmrok i długie wieczory mogą być powodem zwiększonej w tym czasie aktywności włamywaczy, dlatego apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad, które mogą uchronić nas od przykrych konsekwencji działalności przestępców.

Kiedy najczęściej dochodzi do włamania?

Z obserwacji policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu wynika, że włamywacze wybierają często porę przedpołudniową, kiedy dorośli wychodzą do pracy, a dzieci – do szkoły.  To daje im czas na działanie i opóźnia zgłoszenie – właściciele orientują się, że doszło do włamania kiedy wracają późnym popołudniem lub wieczorem. Włamania zdarzają się również w porze wczesnowieczorowej, kiedy w mieszkaniu nie świeci się światło, a jest zbyt wcześnie aby domownicy spali – co jest jednoznacznym sygnałem że w mieszkaniu nie ma nikogo.

 

Obserwują lub próbują „sztuczek”

Bywa, że włamywacz wcześniej obserwuje mieszkanie, które chce okraść, by poznać zwyczaje domowników. Ale są także i takie sytuacje, gdy sprawdza „dostępność” mieszkania tuż przed dokonaniem przestępstwa, stosując różne fortele – dzwoni domofonem, by sprawdzić, czy ktoś przebywa w mieszkaniu, podaje się za roznosiciela ulotek lub mówi, że przyniósł przesyłkę, że szuka adresu pod którym mieszka znajomy.

 

Metoda „na klamkę”

Niekiedy złodzieje mieszkaniowi po prostu korzystają z „okazji” pozostawionych przez właścicieli mieszkań – zdarza się, że w jednym bloku  znajdą nawet kilka mieszkań,                        w których domownicy, będąc wewnątrz pozostawiają drzwi niezamknięte na zamek,                     a w przedpokoju torebki, klucze do samochodu, dokumenty, portfele, telefony komórkowe. To wystarczy by złodziej skorzystał z chwili nieuwagi i zabrał pozostawione rzeczy. Apelujemy, aby nie stwarzać takich sytuacji, które złodziej może wykorzystać. Trzeba pamiętać o zamykaniu okien, kiedy wychodzimy z mieszkania, zamykaniu drzwi na zamek, gdy przebywamy w mieszkaniu.

 

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 5 / 5. Głosy: 2

Oceń jako pierwszy!