Podsumowanie 2017 OSP Gdów cz.1

Podsumowanie 2017 cz.1 – Akcje ratowniczo gaśnicze

Kilka dni temu przywitaliśmy nowy rok. Czas zatem na podsumowanie naszej działalności w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Jak już wiecie dla nas sylwester, jak i pierwszy dzień 2018 roku, okazał się wyjątkowo pracowity. Ale zacznijmy od początku.
W 2017 roku nasi druhowie do akcji wyjeżdżali łącznie 158 razy. To o ponad 40 więcej niż w 2016 roku. 50 razy uczestniczyliśmy w pożarach. Już w styczniu nasi strażacy uczestniczyli w dwóch groźnych pożarach poza granicami naszej gminy. Najpierw udaliśmy się do Łazan (Gmina Biskupice), gdzie doszło do pożaru budynku mieszkalnego oraz do Koźmic Małych (Gmina Wieliczka), gdzie płonął kurnik. Bardzo pracowity okazał się również marzec. Wtedy właśnie gasili pożary sadz w przewodach kominowych, kilkukrotnie gasili pożary traw, dwukrotnie pożary budynków gospodarczych oraz raz budynek mieszkalny. 31 maja dwa zastępy gaśnicze udały się do miejscowości Lubomierz (Gmina Łapanów, Powiat Bocheński), gdzie doszło do bardzo dużego pożaru kurnika oraz ubojni drobiu. Spaleniu uległo około 1400m2 powierzchni oraz około 18 tys. piskląt. W październiku gasiliśmy bardzo groźny pożar budynku mieszkalnego oraz pożar samochodu ciężarowego przewożącego sprzęty budowlane. Listopad to pożar suszarni do kukurydzy, pożar słomy oraz kotłowni. I na koniec miesiąc grudzień… Zimowy czas to szczególny okres, w którym wzrasta ryzyko pożarowe. Niestety ostatnie 30 dni – 2017 roku zapamiętamy na długo. Miesiąc zaczęliśmy od pożaru domku letniskowego, by następnie gasić pożar kotłowni, garażu, a w Wigilię – kontenera. 31 grudnia, gdy większość z nas bawiła się witając Nowy Rok nasi druhowie około 21:30 zostali zaalarmowani do pożaru budynku. Pomimo sylwestrowej pory do akcji wyjechały trzy zastępy z naszej jednostki – łącznie kilkanaście osób. Działania zakończyliśmy po 4 godzinach – 1 stycznia 2018 roku. Nie obyło się również bez pożarów samochodów osobowych, bali słomy czy ściernisk.
104 interwencji to miejscowe zagrożenia.
Niestety styczeń zaczął się bardzo tragicznie. Podczas prac związanych z wycinką drzew w lesie został przygnieciony mężczyzna. Pomimo ponad godzinnej reanimacji oraz transporcie do szpitala niestety nie udało się uratować mężczyzny. W lutym doszło do bardzo groźnego zdarzenia. Samochód osobowy uderzył w drzewo. Aby uwolnić kierującego nasi druhowie musieli użyć specjalistycznego sprzętu hydraulicznego. W maju ratowaliśmy uczestników poważnego zdarzenia drogowego. Wówczas 7 osób zostało przetransportowanych do szpitala. Również w maju doszło do kolejnego bardzo groźnego wypadku. W wyniku zderzenia dwóch pojazdów dwie osoby zostały ranne, w tym jedna w ciężkim stanie została zabrana do szpitala przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Z kolei w lipcu, w tym samym czasie nasi druhowie uczestniczyli w dwóch zdarzeniach – w wypadku w Bilczycach oraz w kolizji w Gdowie. We wrześniu uczestniczyli w kolejnej akcji , która pozostanie na długo w naszej pamięci. W Winiarach w polu kukurydzy zaginął 2,5 letni chłopiec. W zakrojonej na szeroką skalę akcji wzięło udział ponad 500 osób. Z naszej jednostki zaangażowanych było 5 samochodów oraz ponad 25 osób. Po ponad 4 godzinach działań mały chłopiec został odnaleziony. W październiku w Gdowie doszło do wypadku, w wyniku którego 5 osób (z czego dwójka dzieci) zostało hospitalizowanych. W grudniu w Zagórzanach doszło do wypadku, w którym 4 osoby zostały poszkodowane (w tym jedno dziecko). Wówczas, aby uwolnić kierującego pojazdem strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego. Ponadto odnotowano 4 alarmy fałszywe.
W najbliższym czasie podsumujemy imprezy, ćwiczenia oraz uroczystości, w których wzięliśmy udział.Artykuł pochodzi z www.facebook.com/osp.gdow