Po skażeniu. Czy naprawdę trzeba teraz wszystko dezynfekować?

Fot. Pixabay
2.7
(9)

Czy ktoś wie, gdzie można kupić chloraminę? Czy jest dostępna w aptekach? Jak wyeliminować bakterię z termy czy bojlera? Trzeba wszystko dezynfekować?

Po skażeniu zadajecie pytania jak zabezpieczyć się przed bakterią, która spowodowała ostatnie skażenie.

– Czy gmina zwróci za spuszczanie wody i dezynfekcję? Przecież wiadomo, że bakterii nie da się inaczej pozbyć z instalacji – zwraca uwagę jeden z Czytelników.

Czy naprawdę trzeba teraz wszystko dezynfekować? O tym za moment. Poniżej też, co radzi Sanepid. Ale najpierw o samej bakterii.

Otóż ostatnie skażenie spowodowały bakterie z grupy coli. A ściślej rzecz ujmując  Escherichia coli.

Nasza bohaterka rzeczywiście potrafi być niemiła. Może powodować bóle brzucha, biegunki, wymioty, zakażenia układu moczowego, a w skrajnych przypadkach ropnie, zapalenie płuc czy nawet sepsę. Ale tak naprawdę to nasza dobra znajoma. Wszyscy ją mamy w układzie pokarmowym. Bo to pałeczka okrężnicy, która występuje nie tylko u nas, ale też u innych zwierząt stałocieplnych. I tak naprawdę jest nam niezbędna do życia. Tyle, że niekoniecznie w wodzie…

Bakterie coli to nic innego jak po prostu tzw. bakterie kałowe. Może i nieprzyjemne, ale wcale nie aż tak straszne i groźne. A na pewno mniej zjadliwe, niż gangrena, która skaziła wodociąg w styczniu 2017 roku. I przede wszystkim, stosunkowo mało odporne, a w razie zakażenia, stosunkowo łatwe do zwalczenia.

Czy zatem naprawdę trzeba teraz wszystko dezynfekować?

– Oczywiście, jeśli ktoś koniecznie chce, na pewno to nie zaszkodzi. Ale tak naprawdę, nie ma wcale takiej konieczności – słyszymy w bocheńskim Sanepidzie.

Specjaliści wyjaśniają, że po ostatnim badaniu bakterii w wodzie nie ma. Można jej więc spokojnie używać.  A co jeśli gdzieś nam się ta bakteria ukryła i wskoczy do garnka?

– Nie ma tu żadnych norm, ani szczegółowych instrukcji postępowania – wyjaśniają w Sanepidzie. Radzą więc zachować zdrowy rozsądek. Jeśli ktoś nie używał wody, powinno starczyć jej spuszczenie.

Jednym słowem: dezynfekcja nie zaszkodzi, ale nie jest konieczna. I na pewno nie jest tak, że jeśli ktoś użyje chloraminy, może czuć się całkiem bezpieczny, a ktoś kto odkażania nie zrobi – ryzykuje zdrowiem.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 2.7 / 5. Głosy: 9

Oceń jako pierwszy!
5 Comments

  1. Witam. 2 lipca odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy przedstawicieli ubojni u wójta podpisano stosowną umowę a mianowicie betonowy kwadratowy wylot do potoku służący jako wylot awaryjny z oczyszczalni od 1997 roku ubojnia zabetonowała A na tym ciągu zaś wstawili dwie pompy podpieli to pod prąd z ubojni oraz ubojnia zadeklarowała nadzór konserwację nad pompami które to będą podawać pod górę do istniejącej do tej pory okrągłej rury tylko z ubojni gufrowanej czerwonej z której to oglądaliśmy film jak wypuszczają syf więc od teraz rura obojni została nazwaną oficjalnie że jest to własność Urzędu Gminy jako wylot z oczyszczalni jest to pokłosie tego filmu No bo żeby się nazywało to nie moja ręka skoro zostali przyłapani 13 kwietnia 2018 roku na wypuszczaniu krwi właśnie okrągłą rurą to doszli do porozumienia
    genialne Marcinku tylko że nie wziąłeś pod uwagę że to ty ich przyłapałem wraz z policją która to policja ma stosowną dokumentację kierowniku bo wiesz Krety ryją dalej więc na niewiele się to zdało. I niewiele to pomoże w sądzie właścicielom ubojni bo w aktach sprawy są zdjęcia z wypuszczania krwi przez ubojnie Marcinku pozdrowienia od kretów

  2. Berta nie koniecznie jak wiadomo większość gdzieś komuś coś ubywa z szamba ale to zagrożenie jest nikłe bo mamamy w gminie wiele osób które świadomie spuszczaja mamy też niebieska szabonetke która zekomo tyko nabiera wodę ze strumytka tak tak puszcza na lewo…. nasza gminn taka ma zresztą to oba. Kiedyś już ktoś o niej wspomniał w sobolewie widziana jakieś fotki też były. Ja potwierdzam. Widziałem no i co połowa gospodarstw może i ma awaryjne dziury wypusty orzekewy ale nic nie winna jest bo zagrożenie jest nikłe a co dopiero do celowego wypuszcza nią czy do kanałów czy zrudelek. A ubojnia mimo zakazu i nakazu zabetonowania rury maja to tam gdzie nasza gmina… rura nadal mokra czyli spuszczaja spuszczaja nas truja. A ludzie myślą że to mieszkańcy jejej pobutka ludzie widzieliście?

    • A jestes pewny ze to ich rury? Podejdź teraz na brzeg gdzie są wyloty i zobacz jak ładnie gmina podpisała czyje to rury a potem puknij się w głowę i przestań pisać głupoty !!

  3. Jasne przecież nic się nie stało My już jesteśmy przyzwyczajeni że mamy gówno w wodzie. Cola przecież nie jest groźna tylko dlaczego Sanepid zabronił wody używać nawet do mycia naczyń czy też jakiegokolwiek kontaktu ze skórą. Proszę zadzwonić do instytucji niezwiązanej z gmina Łapanów.

  4. Ludzie przecież mamy tą bakterie w układzie pokarmowym ,a czy przypadkiem nie jest tak że to my sami jesteśmy winni skarzeniu . Ilu wywozi szamba.Do póki nie będzie kontroli dalej będziemy mieć taką sytuację.Znam osoby które od 30 lat nie wywoziły szamba ale mają najwięcej do gadania .Chodzą do komunię co niedzielę wstyd mi za Was katolicy od siedmiu boleści.Kak nie zaczął się kontrole i kary ,dalej będziemy mieć smażoną wodę

Komentowanie jest wyłączone.