Malwersacja? Gdzie się podziało 70 tys. zł z parafii? Prokuratura?

4
(56)

Do redakcji dotarło dziś szokujące pismo – to zawiadomienie do prokuratury, z którego wynika, że w łapanowskiej parafii mogło dojść do przywłaszczenia 70 tys. zł.

Parafia w Łapanowie – narasta konflikt między parafianami i nowym proboszczem. Gdzie się podziało 70 tys. zł? Jest w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Od jakiegoś czasu piszecie już o tym w komentarzach. Dziś jednak dotarło do nas szokujące pismo. To zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa, jakie parafianie z parafii w Łapanowie przesłali do prokuratury w Bochni (doniesienie jest anonimowe, ale z przywołaniem stosownych przepisów). Wynika z niego, że w parafii mogło dojść przywłaszczenia 70 tys. zł, które należały do parafii.

Prócz prokuratury treść zawiadomienia trafiła nie tylko do nas, ale też do policji i kurii w Krakowie. Jaka jest ich reakcja? Tego na razie nie wiemy.

Ze względu na ograniczenia prawne i charakter sprawy, a mówiąc wprost: możliwość pomówienia osoby, która została wskazana w dokumencie z imienia i nazwiska NIE MOŻEMY opublikować całości pisma. Niestety…

Oto jego omówienie.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa kierowane jest przez parafian do prokuratury w Bochni. Datowane jest na 31 października. Pada w nim jedno nazwisko. Mowa, że osoba ta przywłaszczyła sobie kwotę 70 tys. zł, które były własnością parafii w Łapanowie. W uzasadnieniu czytamy, że

„w okresie od 14 lipca 2019 roku do 30 października 2019 wydał środki pieniężne w kwocie ponad 70 tys. zł jakie były zgromadzone na rachunku bankowym w KBS Łapanów należącym do wspólnego mienia parafialnego”.

Zgodnie z zawiadomieniem pieniądze te miały być wydane na prywatne cele i spłatę zobowiązań finansowych. Mowa też, że trwa to nadal i dotyczy również bieżących środków pieniężnych parafii.

W dokumencie jest informacja, że fundusze (70 tys. zł) zostawił na rachunku parafii poprzedni proboszcz, ks. Wiesław Grzechynia. Zgodnie z planem pieniądze te miały pójść na renowację polichromii oraz remont instalacji elektrycznej w starym kościele, a także modernizację ogrzewania i dalsze prace remontowe w nowym. Tymczasem, zgodnie z doniesieniem, poszły na prywatne cele.

Na razie nie wiemy jak do zawiadomienia odnosi się bocheńska prokuratura. Nie udało się nam dziś porozmawiać z osobą, która jest tam uprawniona do kontaktu z mediami. Nie znamy też stanowiska proboszcza. Mimo wielokrotnych prób, nie udało nam się do niego dodzwonić – telefonu na plebanii nikt nie odbiera.

Z naszych informacji wynika, że milczący telefon na plebanii to obecnie w Łapanowie norma. Proboszcza nikt miał nie widzieć od kilku dni – podobno wyjechał. Osoby, z którymi rozmawialiśmy mówią jednak o niedopuszczalnej arogancji i przywołują sprawę nagłego odwołania rady parafialnej.

Z naszych informacji wynika też, że już po wysłaniu zawiadomienia do prokuratury grupa parafian z Łapanowa miała pojechać do kurii w Krakowie. Mieli tam uzyskać zapewnienie, że „jeśli tak wyglądają sprawy, proboszcz zostanie zmieniony”. Nie mamy żadnych informacji w tej sprawie.

Jeden z komentarzy:

Witam w ubiegły czwartek udała się grupa ludzi do kancelarii do księdza proboszcza, którego oczywiście jak zawsze nie było. Ta oto grupa ludzi udała się tam na prośbę mieszkańców aby porozmawiać z księdzem proboszczem na temat wyborów do rady parafialnej. Wiec przekazali wiadomość księdzu, który urzędował, a był to ksiądz Tomasz.
Chodziło oto żeby ogłosili w kościele ze wybory do rady parafialnej będą się odbywały na zebraniach wiejskich i z każdej wsi żeby była wybrana jedna osoba do rady parafialnej lecz nie ogłosili tego czyli mają parafian w d… Wiec ludzie zastanówcie się jak to wygląda, kto zarządza naszym kościołem i majątkiem parafii, komu dajecie pieniądze.
Dlaczego nie chcą uczciwych wyborów, uczciwego głosowania, a bo uczciwa rada parafialna zablokuje sprzedaże działek, będzie chciała wyciągi z banku, faktury z inwestycji, a najwidoczniej nie jest to komuś nie rękę.

I fragment pisma, który możemy w tym momencie upublicznić…

Od redakcji:

Nie umiemy ocenić, na ile to prawda, a na ile efekt narastającego konfliktu między parafianami, a nowym proboszczem narzuconym nagle przez kurię? Mimo, że poprzedni miał niesłychany autorytet (podobno w nagrodę za to, że cyt: „że tak dużo przekazywał do kurii” dostał awans). Faktem jest natomiast, że ta sytuacja bezwzględnie wymaga już jednoznacznego wyjaśniania! Co do tego zgadzają się wszyscy nasi rozmówcy!

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 4 / 5. Głosy: 56

Oceń jako pierwszy!
48 Comments

 1. Papież Franciszek: cennik to barbarzyństwo
  Jednym z pytań (w sumie podczas godzinnego spotkania było ich cztery) dotyczyło funkcjonowania parafii i istnienia cennika sakramentów. Papież Franciszek w niezwykle ostrych słowach skomentował próbę pobierania pieniędzy za udzielanie sakramentów. Ujawniono prawdziwe zarobki Sławomira. Fanom aż opadły szczęki

  – Jeżeli przyjdą młodzi ludzie i poproszą o udzielenie ślubu, a ksiądz wyciąga cennik, to jest to barbarzyństwo. Tego nie można nazwać duszpasterstwem. Mamy obowiązek przyjmować ludzi jako chrześcijanie. Jeśli byśmy się tego zaparli, to zapieramy się samego Chrystusa i Ewangelii – odpowiedział polskim biskupom papież Franciszek na Światowych Dniach Młodzieży.

 2. „Duchu święty przyjdź”.
  Módlmy się za naszą parafie. Jakie dajemy świadectwo wiary i miłości do drugiego człowieka.
  I

 3. Pamiętajmy że złe języki kości łamią. Jeśli się okaże że to jest nieprawda nie da się cofnąć Hejtu tak jak nie da się pozbierać rozsypanego pierza na wietrze.

  • Jest pociecha, że jeżeli jest jeden sprawiedliwy. Jeden wierzący w wartości i ufający, jesteśmy na dobrej drodze. BO WYSTARCZY KROPLA, A KROPLA DRĄŻY SKALĘ.

  • I super,nie ma pieniactwa,spoko będą zebrane dowody,opinie i okaże się że na wszystko jest pokrycie ….ciekawe czy wtedy PIENIACZE będą mieli na tyle odwagi by publicznie przeprosić…myślę że NIE,BO TO LUDZIE BEZ HONORU I KRĘGOSŁUPA MORALNEGO!

 4. A skąd wiadomo, że kasa poszła do prywatnej kieszeni? Jak do tej pory nikt tak naprawdę nic nie wie. Samo prokuratura, jak podają media Bocheńskie podchodzi do donosu / anonimu ostrożnie. Kogo ma prokuratura przesłuchać? Są jacyś świadkowie? Gdzie Wasza odwaga, skoro prawda jest po Waszej stronie?

 5. Czasy gdy „wielebność” była wyrocznią, minęły, ale niestety cześć jeszcze żyje w dawnej epoce. Ktoś kto uczy nas jak żyć, jak postępować, być sumiennym i pracowitym w innym czasie ma rozpisane dyżury na przerwach w szkole, i co!, „ma to w d…” jego to nie tyczy, (motorek odpalić, zabłysnąć)… i tak innych uczyć i przy okazji kolędy kasiorke zebrać, a wy sobie dalej żyjcie i płaćcie!+

 6. uderz w stół a nożyce się odezwą…Po tym jak wylali „Ci urażoną własną ambicją” (jak pisze trafnie parafianin) na proboszcza wiadro pomówień, nie dziwię się, że nie chce rozmawiać. A teraz będzie się przed Wami spowiadał?

  Pani Sołtys Łapanowa , wie… Kto bojkotował Kościół po odejściu ks. Grzechyni. Tu zrodził się konflikt, a potem „Ci urażoną własną ambicją” przenieśli go na proboszcza Zająca.
  Taka była wola Abp Jędraszewskiego i jeszcze wiele wody w rzecze upłynie zanim „Ci urażoną własną ambicją” będą rządzić w Kościele.

 7. Nie wiem jaka jest prawda, nie bylam, nie widziałam, nie mówię. Natomiast bardzo zaskakuje mnie to, że jeżeli są jakiekolwiek podejrzenia,to ludzie nie chcą tego weryfikować, bo to ksiądz?! Tego nie jestem w stanie zrozumieć.Czemu 70% społeczeństwa jest tak zaślepiona… Jestem katoliczką i wierze całym sercem, ale szczerze mówiąc ostatnio omijam kościół… Bo nie godzę się na tą bezkarnosc i ich bezgraniczną władze. Ludzie obudźcie się, może czasami warto coś sprawdzić, może nie koniecznie odrazu przez prokuraturę, ale zwyczajnie sprawdzić, niech oni wiedzą, że zabawa za nasze CIEZKO zarobione pieniadze się skończyła.

  • Nie osądzam, nie pomawiam do „TAK”. Ale łatwo można znaleźć, dziś informacje nawet o ks. Zającu, jak skrupulatnie się rozliczał za każdy rok swojego sprawowania godności kapłańskiej w poprzedniej parafii w Prusach. Aż zaskakuje, że jeden człowiek mógł tyle dokonać. Ślepy nawet przejrzy na oczy widząc, jak dobrym jest gospodarzem. A jako katolik całym sercem mam zaufanie i wspieram nowego proboszcza.

   Do „Tak” więcej wiary w ludzi dobrego serca.

 8. Niech piszą, że reprezentują tylko część parafian a nie w imieniu parafian. nie życzę sobie aby grupka pieniaczy z urażoną własną ambicją mieszała mnie do swoich rozgrywek.

  • POPIERAM!!!GRUPKA ,KTORA NIE MA ODWAGI PODPISAC SIE….ZENADA i pisze glupoty.Moze trzeba zlozyc zawiadomienie do organow scigania ,ze ktos podszywa sie pod PRAWDZIWYCH PARAFIAN i bez naszej zgody oczernia,pomawia….Dzis nikt nie jest bezimienny w sieci,moze warto utrzec im nosa dla przykadu na przyszlosc

   • Sam się nie podpisujesz imieniem i nazwiskiem wiec po co piszesz takie bzdury???
    Wiec delegacja poszła tam w imieniu prawie wszystkich parafian prócz tych 2 osób

    • Ta co za herezje cała parafia jest murem za nowym proboszczem tym pieniaczom nigdy nie dogodzi. Wstydu nie macie tak niszczyć nasz kościół. Mamy super proboszcza jak i poprzednika Ks Tadeusza tyle co robił dla naszej parafii to nikt, odremontowane kościoły ołtarze, cmentarz co wy ludzie chcecie

 9. Tak mi się kalkulator włączył. Jeśli było 70000 to znaczy że 4200 parafian, każdy przez rok dał ok 16 zł, czyli ok 1 zł 30 groszy na miesiąc. No brawo Łapanów . Niesamowite osiągnięcie… szkoda proboszcza za złoty trzydzieści.

  • […] 70tys to były pieniądze odłożone, a ile było w ciągu roku wydanych na bieżące wydatki to tego juz Twoja głowa nie pomiesci…

 10. odnośnie tego pomysłu, „grupy parafian” odnośnie sposobu wyboru członków rady parafialnej, polecam sięgnięcie do kodeksu prawa kanonicznego sposób wyboru członków rady parafialnej ustala proboszcz, a nie „grupa wiernych”
  kogo reprezentuje „grupa wiernych” żeby narzucać sposób wyboru członków rady parafialnej
  ja jestem członkiem parafii i mi ten sposób się podoba i „grupa wiernych” mnie nie reprezentuje

  • Ale to my parafianie jesteśmy właścicielami parafii, to My parafianie mamy prawo decydować kto będzie nas reprezentował bo w końcu to My parafianie sponsorujemy cały ten przybytek ! Wiadomo ze proboszcz wybierze sobie swoich ludzi, bogatych, takich którzy będą przytakiwać za każdym razem tak jak było za wieloletniego proboszcza T.J taka jest prawda ! Koniec kropka

   • Tak,to wy parafianie sponsorujecie ten przybytek i tyle.I tylko tyle.Nie jesteście żadnymi właścicielami,co należy do parafii należy do państwa Watykan.Nie wiesz o tym? To poczytaj sobie konkordat.Wy macie płacić milczeć i wykonywać polecenia i tyle.Dlatego Jędraszewski może robić co chce,wy nie macie nic prawnie do gadania.Niby wierzący,parafianin a nie zna prawa na którym się to opiera.Radzę sobie poczytać konkordat można znależć w necie to nie tajemnica

   • DO ANONIM
    dzisiaj na zebraniu wsi Kobylec było 30 osob na 600 uprawnionych i kilkanascie w imieniu wszystkich chce zdecydować,że idealnym kandydatem jest sołtys…..bo oni wiedzą najlepiej.gŁOSUJCIE W KOSCIELE WRZUCAJĄC KANDYDATOW GODNYCH TEGO STANOWISKA.

 11. to zawiadomienie to całkowita kompromitacja osoby która to napisała
  po pierwsze osoba lub osoby które je zgłaszała jeśli mają dowody popełnionego przestępstwa winna je podpisać z imienia i nazwiska i potem zostać przesłuchane w charakterze świadka, a tak jeśli to jest anonim wiele to mówi o zawiadamiających
  po drugie najważniejsze art. 284 par 1 k.k. peanalizuje PRZYWŁASZCZENIE tymczasem w piśmie mowa jest, że:
  „w okresie od 14 lipca 2019 roku do 30 października 2019 „WYDAŁ” środki pieniężne w kwocie ponad 70 tys. zł jakie były zgromadzone na rachunku bankowym w KBS Łapanów należącym do wspólnego mienia parafialnego”

  znamię czasownikowe „wydał”, a „przywłaszczenie” znaczy kompletnie co innego
  karalne jest przywłaszczenie, nie wydanie

 12. Nie ma żadnego konfliktu na linii parafianie nowy Proboszcz Zając. Pewnie Sołtyska Łapanowa wie, kto mącił jak odszedł ks.Grzechynia? Kto Kazał nie wrzucać na tacę? Już wiedzieli, kto przyjdzie? Już wiedzieli, że im nie spasuje?

 13. Fakt jest taki ze to ksiądz Wiesław został zdegradowany za to ze nie wysłał kasy do kurii tylko działał na rzecz parafii.

  • „Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze”. Przede wszystkim należy stwierdzić, że cała ta „skomplikowana” sytuacja gdzieś ma swój początek. W jakim celu jest atakować się wzajemnie i tworzyć własne podszyte spiskiem scenariusze. Rozwiązanie sprawy jest bardzo proste, albo „pieniądze” są albo ich nie ma. Jest jedna osoba, która może to stwierdzić i sprawę zakończyć. Natomiast domysły, oskarżenia i inne niewłaściwe formy wypowiedzi tworzą tylko podziały między ludźmi. Czemu to ma służyć. Transparentność, jasność i uczciwość to jest klucz do rozwiązania tej sytuacji. „W przyrodzie bowiem nic nie ginie” 😉

 14. Skoro ktoś tak dokładnie zna sprawę to czemu złożył zawiadomienie anonimowo?Myślę,że to zwykłe pieniactwo,nie pasuje Proboszcz garstce nawiedzonych i będą mącić….Wredny jest ten świat w Łapanowie!!!!!!!!

  • Garstce to chyba nie przeszkadza !!
   Ale z tego co słyszałem ma się tym zająć tez telewizja TVN
   Wiec i kuria zacznie w końcu działać

Komentowanie jest wyłączone.