Parafia Łapanów i wielka tajemnica 70 tys. zł. Oto, co się z nimi stało

Tak, pieniądze zostały wypłacone z parafialnego konta! Nie, nigdzie nie zginęły i nikt ich nie ukradł! Proboszczowi należą się zaś przeprosiny!

Oto wielka tajemnica 70 tys. zł, które pod koniec zeszłego roku nagle zniknęły z parafialnego konta. Po tym jak jesienią zeszłego roku do prokuratury trafiło anonimowe doniesienie, że pieniądze zniknęły z parafialnego konta dopytywaliście jak sprawa się skończyła? A zakończyła się odmową wszczęcia dochodzenia.

Choć doniesienie było anonimowe, prokuratura pierwotnie podjęła sprawę, by sprawdzić czy rzeczywiście nie doszło do nadużyć? Nie znalazła nic co by uzasadniało twierdzenia grupy anonimowych parafian więc odmówiła zajmowania się sprawą.

Kilka dni temu opublikowaliśmy na portalu postanowienie w tej sprawie, do którego udało nam się dotrzeć. Możecie się z nim zapoznać TUTAJ. To jednak uruchomiło kolejną falę dyskusji.

W tym wszystkim w komentarzach pojawił się pewien niezwykle istotny głos. Jeden z Czytelników napisał tak:

Panie Redaktorze. Proszę zapoznać się z treścią ogłoszeń parafialnych z II Niedzieli Adwentu…

Tak też zrobiliśmy. I cóż się okazuje? Otóż okazuje się, że sprawa na co poszły pieniądze rzeczywiście była wyjaśniana w ogłoszeniach parafialnych.

Oto ich fragment z 1 grudnia:

Zakończyły się prace dot. renowacji prezbiterium w zabytkowym kościele. Łączna kwota za prace konserwatorskie przy dekoracji malarskiej prezbiterium to kwota 231.848,85. Czekamy na ołtarz posoborowy nawiązujący do głównego ołtarza i na prace elektryczne.

Tydzień później w ogłoszeniach znalazł się fragment:

Zostały wypłacone pieniądze na renowację prezbiterium 231.848,85. Parafia pozyskała z dotacji 159.925,71, a z parafialnego konta wypłaciliśmy 71.923,14. Czekamy na ołtarz posoborowy i instalację elektryczną.

I to kończy jakiekolwiek dyskusje! Wszystko to możecie przeczytać TUTAJ. Proboszczowi należą się zaś przeprosiny! Jeśli dotąd te słowa nie padły,

my PRZEPRASZAMY!

Czytelnikowi dziękujemy zaś za tak ważny komentarz!
18 Comments

 1. Interesujące, po takim czasie nagle okazuje się kasa się znalazła… Jeśli to prawda to dlaczego ksiadz wcześniej na gorąco tego nie udowodnil? Pitu Pitu itp. Bajki są dobre dla naiwnych

 2. ” na zebraniu rady parafialnej by powiedział i nie było by tematu.Ksiądz też człowiek i lubi pieniądze ” – koniec cytatu.
  A członkowie rady parafialnej lubią donosy Anonima. Jak nowy proboszcz nie tańczy jak mu zagrają, to po kątach na policji i w prokuratorze go ustawiają.

 3. Jakby tak było na prawdę z tymi pieniędzmi,to na zebraniu rady parafialnej by powiedział i nie było by tematu.Ksiądz też człowiek i lubi pieniądze ,

 4. Bardzo dobrze, że piszecie o grzechach księży i to o tym świadczy, że jesteście prawdziwymi chrześcijanami bo przejmujecie się losami Kościoła, chwasty należy wyrwać tylko po to aby w przyszłości nie było takich wstydliwych dla nas katolików przykładów.

 5. Nie będzie dobrze w Polskim Kościele jeżeli nie zmieni się system feudalny zarządzania nim . Rada Parafialna, może uchwalać sobie co chce a i tak ostatnie słowo należy do proboszcza. Brak obowiązku rozliczania się z kasy robi się to tylko pobieżnie. Jeżeli proboszcz ma duże poparcie biskupa, to praktycznie jest nie do ruszenia.

 6. Takich pierdoł jak żyję to nie słyszałem i szkoda z tobą polemizować. Za co mają iść do nieba za pazerność na kasę może za pijaństwo w tej parafii, ca wywyższanie się i za całowanie ich po rękach.

 7. Boże mój! Ta parafia to chyba zsyłka dla księży. Takiej zgrai cebulaków, to że świecą szukać. Co komuna robi z ludźmi…. Jedyne co jest dobre w tej sytuacji, to to, że księża tu pracujący, zaraz po śmierci idą wprost do nieba jako męczennicy. Szkoda zresztą się pruć, do tych poturbowany h przez los sierot. A Wy księdzory, trzymajcie się, modlimy się za Was (my, tzn obcy, nie wasi parafianie). Wstyd za 5

 8. Dziwne że dopiero teraz ktoś zwrócił uwagę na ogłoszenia z przed dwóch miesięcy. Jaki problem było taką treść zamieścić teraz? Może i nie wyprowadził proboszcz pieniędzy, ale linia obrony co najmniej słaba 🙂

  • Dziwne to jest że nie słuchacie ogłoszeń. Dlaczego 4000 mieszkańców nie wiedziało, że tr. Tak powiem mieszkańcu, to nie linia obrony… nikogo tu bronić nie trzeba

   • Sprawa ciągła się od kilku miesięcy po co ?
    Kasa wymieszała się do tego czasu by zamkną mordy głupcom.
    Do kurii wędrowały papiery z prokuratury to i jest odpowiedź po połowie roku.
    Pieniądz to całe zło dla księży

  • He he. A Ty mieszkaniec nie wiedziałeś co było w ogłoszeniach? Nikt nie wiedział? jakaś parafialna amnezja? Tu nie ma lini obrony. Tu są już fakty. Remont zrobiony, kasa wypłacona. Proboszcza przeprosić. I tyle… dasz radę?

 9. Kler się Panoszy w tym Kraju od lat pamiętam czasy jak stare babcie całowały w rękę księdza który był w wieku ich syna, wina ludzi i tyle dać na składkę 2 zł maksimum jak dają w mieście, po kolędzie 20 zł i koniec. Nie będzie patologi wśród księżny po całym zgorszeniem to jest nadmiar kasy.

  • Jesteś niewierzący, to idź do pracy w niedziele i święta, ktoś ci zabrania?. Nie obrażaj przekonań innych, bo ktoś obrazi twoje.

 10. Jak by miał czyste sumienie to by ks proboszcz nie patrzył w ziemię tylko w oczy a co z tym jak sie odnosi do starszych Pan sam osobiście słyszałem jak powiedział że stoją jak pajace pod kościołem

 11. Ciekawe, czy ludzie przeproszą księdza wysyłając znowu anonim…?
  Teraz powinna ustawić się kolejka tych wszystkich „wierzących” co lżyli na proboszcza przez tak długi czas. Wstyd!

Komentowanie jest wyłączone.