Na papierze wszystko ładnie. W rzeczywistości – ZGROZA!

Fot. Pixabay

Ta sprawa pokazuje niestety porażającą indolencję gminy, bimbanie i kompletną niekompetencję osób tam zatrudnionych. Włos się jeży na głowie! Ale od początku…

Wczoraj pisaliśmy o bezdomnym psie Fifku, który od kilku miesięcy błąkał się bezpański po Łapanowie. Psiak żył tylko dlatego, że dobrzy ludzie go dokarmiali i dawali mu schonienie. Jedna z Czytelniczek napisała do nas jednak dramatyczny apel, by ktoś się wreszcie zainteresował jego losem na poważnie. Z naszych informacji wynika, że dopiero po tej publikacji ktoś to wreszcie zrobił.

O Fifku i jego losie pisaliśmy w zeszłym roku aż trzy razy! Po raz pierwszy materiał o nim ukazał się na naszym portalu 19 czerwca. Możecie go przeczytać TUTAJ. Nikt z Gminy, ani Gminnego Zakładu Komunalnego nawet nie kiwną wtedy palcem. Po raz drugi Fifek znalazł się więc na naszym portalu 25 czerwca – po informacjach od innej Czytelniczki. Materiał możecie przeczytać TUTAJ.

Na jakiś czas słuch o Fifku zaginął… Ale okazuje się, że ani nikt z gminy, ani z GZK wtedy też nie kiwnął palcem… Bo oto w listopadzie dostaliśmy kolejną wiadomość na temat Fifka. 21 listopada psiak zagościł więc na naszym portalu po raz trzeci! Ten materiał znajdziecie TUTAJ. Jaki był efekt? ŻADEN! Ludzie z Urzędu Gminy i GZK dalej sobie bimbali i lekceważyli sprawę!

Wczoraj miarka się już przebrała! Fifek zagościł u nas po raz CZWARTY! Tym razem do wiadomości w mailu dodaliśmy jednak Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, by podjęło z nami jakąś interwencję w sprawie bezdomnego psiaka, albo przynajmniej wiedziało o sprawie.

Z naszych informacji wynika, że dopiero to wywołało popłoch i otrzeźwiło ludzi z Urzędu Gminy i GZK! Psiak podobno ma wreszcie dostać opiekę i trafić do schroniska.

To teraz wróćmy do wiosny zeszłego roku… 30 marca w Łapanowie odbywa się sesja Rady Gminy. Jednym z punktów porządku obrad jest „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Łapanów”. Protokół z tej sesji możecie znaleźć TUTAJ. I czegóż się z niego dowiadujemy?

Otóż dowiadujemy się, że kierownik referatu, Wojciech Sotoła przedstawił radnym projekt uchwały. Że przewodnicząca Rady Gminy, magister Celina Jacewicz udzieliła radnym głosu. Ci nie mieli jednak żadnych pytań ani wniosków więc odbyło się głosowanie. „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Łapanów” został przyjęty jednogłośnie! Głosowało za nim 13 radnych. Super… No to patrzymy, co przewiduje ten program?

A Program przewiduje, że Gmina opiekuje się bezdomnymi zwierzętami, że poszukuje właścicieli dla nich, że je dokarmia, że bezdomnym zwierzętom zapewnia miejsce w schonisku i nawet płaci za to! A jakże, w arykule 9 wprost jest napisane, że bezdomne zwierzęta mogą być czasowo umieszczane w tymczasowym punkcie przy Gminnym Zakładzie Komunalnym w Kobylcu. Bezdomne zwierzaki na terenie Łapanowa mają nawet, wedle tego dokumentu, zapewnioną całodobową pomoc weterynaryjną! Gmina za to oczywiście płaci! Mało tego… Wójt Robert Roj jest upoważniony do przesuwania środków na zapewnienie bezdomnym zwierzakom opieki, a nad wszystkim ma czuwać kierownik Referatu Rolnictwa, Turystyki i Promocji Gminy, Wojciech Sotoła. I nawet jest podany telefon komórkowy do niego! Serio! Jeśli nie wierzycie, możecie się o tym sami przekonać TUTAJ.

Pod dokumentem, a jakże, są wszystkie pieczątki, podpisy… Sygnuje to Rada Gminy, podpisuje jej przewodnicząca, magister Celina Jacewicz i to w kilku miejscach, i nawet radca prawny, Agnieszka Komada też podpisuje. Wykonanie uchwały szumnie powierza się natomiast wójtowi, Robertowi Rojowi! Na wszystko jest natomiast 15 tys. zł! Naprawdę! Wszysto jest szczegółowo rozpisane, prawie co do złotówki! Każdy może zobaczyć!

Jakby tego było mało Rada Gminy wraca do kwestii związanych z opieka nad bezdomnymi zwierzętami na sesji 21 września zeszłego roku. I znowu… Wszystko odbywa się bez dyskusji i jednogłośnie. Sprawa jest przecież oczywista! Radni podnoszą ręce, wykonanie powierza się wójtowi, no i oczywiście znowu są wszystkie potrzebne pieczątki oraz podpisy… No i fajnie, BOMBA! Na papierze bezdomne zwierzęta mają w Łapanowie prawie tak dobrze jak w raju!

To teraz pytamy:

Jak to się ma do opisanej powyżej historii Fifka?

Wysłaliśmy już takie oficjalne zapytanie gminie, dodając maila do wiadomości Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, by mogło obserować sprawę. Bardzo chcemy wiedzieć, co Gmina Łapanów robi dla eliminacji tak drastycznych przypadków? Nie na papierze, ale w rzeczywistości! Co w tej sprawie zrobił wójt? Co zrobiła przewodnicząca Rady Gminy? Co zrobili poszczególni Radni? I kiedy?

Przypominamy, przypadek Fifka jest znany od czerwca zeszłego roku, czyli ponad pół roku i pisaliśmy o nim w sumie cztery razy! Nie interesują nas żadne szumne uchwały Rady Gminy i ważne pieczątki, które można sobie w buty włożyć – te znamy i są one powszechnie dostępne. Prosimy o wyszczególnienie konkretnych działań!

Publicznie zadajemy też pytania:

– ile wynosi roczny budżet Gminnego Zakładu Komunalnego (GZK)?

– ile osób pracuje w GZK?

– ile wynosi pensja kierownika GZK?

– ile wynosi średnia pensja w GZK?

 

Bo jakoś tak nam się zdaje, że to ci ludzie do spółki z wójtem odpowiadają w świetle uchwał Rady Gminy za realizację programów, które na papierze wyglądają pięknie. Tylko rzeczywistość jest zupełnie inna. I nie jesteśmy pewni czy nie jest to czasem ordynarne złamanie prawa? Bo w opisanym wyżej programie jak wół stoi w artykule 2.1, że „celem Programu jest zapobieganie bezdomności zwierząt poprzez odławianie bezdomnych zwierząt oraz zapewnianie im dalszej opieki”. I jasno są wskazane osoby i instytucje za to odpowiedzialne. Czyli jak to się ma do historii Fifka?

Bardzo byśmy też chcieli wiedzieć KTO i JAKIE poniesie za to konsekwencje służbowe? Bo…

Przypominamy, w sprawie Fifka nikt nawet palcem nie kiwnął od czerwca!
2 Comments

  1. Może lepiej by pracownicy GZK niewiedzieli ile zarabia ich kierownik jego zastępca i trzy panie księgowe bo się wpienią delikatnie

Komentowanie jest wyłączone.