Oto, gdzie idzie forsa z czynszu za szkołę muzyczną

0
(0)

Uzyskaliśmy dostęp do dokumentów, które jednoznacznie pokazują, gdzie tak naprawdę idzie forsa, jaką gmina płaci za szkołę muzyczną w Sobolowie.

Okazuje się, że pieniądze, przynajmniej ich część, tak naprawdę trafiają na konto… Parafii Wszystkich Świętych w Sobolowie, reprezentowanej przez proboszcza Jachyma.

Jak to możliwe, że pieniądze z gminy trafiają do parafii? Bardzo prosto!

W 2013 roku ówczesny wójt, Jan Kulig, zawarł umowę ze Stowarzyszeniem Orkiestra Dęta Sobolów na najem budynku na szkołę muzyczną. Warunki i stawki tej umowy są iście bandyckie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Dość powiedzieć, że za najem 580 metrów gmina płaciła aż

27 tys. 822,6 zł miesięcznie!

To prawie dwa razy więcej, niż gmina sama pobiera od komercyjnych firm za najem swoich lokali. Średnia stawka najmu, po jakich gmina wynajmuje je innym to:

20,5 zł za metr kwadratowy.

W przypadku opłaty, jaką ponosiła na rzecz Stowarzyszenia Orkiestra Dęta Sobolów stawka ta wynosi aż

39 zł za metr kwadratowy + VAT.

Za taką stawkę spokojnie można znaleźć niezły lokal w Warszawie i to w dobrym punkcie!

Mało tego. Umowa przewiduje kilka przypadków, w jakich to stowarzyszenie może wypowiedzieć gminie najem. A gmina? A gmina może umowę wypowiedzieć tylko wtedy, gdy szkoła muzyczna w Sobolowie przestanie istnieć!

Na tym jednak nie koniec „smaczków”…

Okazuje się bowiem, że stowarzyszenie wcale nie jest właścicielem budynku, za który pobiera tak wygórowany czynsz! Ma jedynie „prawo do dysponowania” budynkiem. W rzeczywistości jego właścicielem jest… sobolowska parafia!

Oto skan księgi wieczystej:

Czy stowarzyszenie ma od proboszcza budynek za darmo? A nic podobnego!

Udało nam się uzyskać dostęp do umowy, jaka w sierpniu 2010 roku została zawarta między stowarzyszeniem, a parafią. Jej przedmiotem jest najem budynku na szkołę – tego samego, za który płaci gmina. W paragrafie 5 mówi ona, że stowarzyszenie zobowiązuje się płacić parafii czynsz najmu.

Kwota w tej umowie została utajniona! Nie wiadomo więc jaka część pieniędzy od gminy trafia do parafii. Wiadomo natomiast, że opłata ma następować raz w roku – w terminie do 15 grudnia.

Innymi słowy: stowarzyszenie co miesiąc pobiera od gminy wygórowany czynsz po to, by przynajmniej jego część raz w roku oddawać proboszczowi.

Zapytaliśmy szefa stowarzyszenia, Stanisława Chmielka, ile płaci parafii za budynek? Nie odpowiedział.

Z informacji, jaką na ostatniej sesji rady gminy przekazał wójt Andrzej Śliwa wynika, że owszem, niedawno udało się zmniejszyć  opłaty, jakie gmina ma odprowadzać na rzecz stowarzyszenia. Jego szef nie wyraził jednak zgody na obniżenie samej stawki! Oszczędność udało się uzyskać tylko dzięki rezygnacji z wynajmowania jednej z sal.

Oto kluczowy dokument:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 0 / 5. Głosy: 0

Oceń jako pierwszy!
37 Comments

 1. Chyba jednak płacił prawnikom w sporze z Chmielkiem, ale nie wiem. Nie ma analiz? Skoro portal uzyskał informacje i umowy ze szkoly muzycznej to i z gminy analizy może uzyskać, przecież robili je przed ostatnią przymiarką, są też przecież w COO pewne dane subwencja, a wydatki.

 2. dziwi mnie czemu ktoś zmienia temat w komentarzach dotyczących szkoły muzycznej na szkołę w Tarnawie kiedy trzeba wyrażnie powiedzieć o układach między Kuligiem a wtedy przewodniczącym rady obecnym wójtem Śliwą proboszczem i Chmielkiem jak wtedy szastali kasa naszych podatników dla własnego interesu

  • Całkowicie zgadzam się z „mieszkańcem” . Niestety pełno jest takich obrońców wymienionych „aktywistów sobolowskich” którzy ślepo wierzą w ich bezinteresowność i oddanie sprawie dla dobra ogółu.
   Prawda jest jednak zupełnie inna .Robili ,robią i będą robić dalej kasę dopóki układ nie zostanie całkowicie przerwany .
   Kto ciemny niech nadal wierzy i daje się omamiać .

  • Ja patrze w ten sposób, jeśli parafia wynajmuje budynek to jakiś czynsz się jej należy, a ten i tak trafia do kurii – prawo kościelne, dlatego więc jedynym sposobem było aby podnająć go stowarzyszeniu, wówczas ono z tych pieniedzy może wykonywać zobowiązania opisane w umowie z gminą. Umowę tą podpisał byly Wojt Kulig, dlatego też teraz spychanie pełnej odpowiedzialności na Śliwę nie jest w porządku, szczególnie, że wynegocjował wyłączenie jednego z pomieszczeń. Moim zdaniem prezes powinien trochu jeszcze opuścić, ale nie znam kalkulacji, czy wówczas gmina nie musiałaby dopłacać znowu do remontów i strojenia instrumentów. Gmina nie dokładała sie do remontu tego budynku. Owszem byłoby dobrze gdyby szkoła był na majątku gminy, ale obecnie nie jest to możliwe – przepisy MKiDN oraz brak środków na przystosowanie gminnego budynku. Gmina na szkole caly czas zarabiała tylko w tym roku traci 100 tys, ale to może sie zmienic zobaczymy, może uda sie poprawić nabór choć po takim PR rozpetanym wokół tej szkoly moze byc cieżko. Subwencja do tej szkoły pomaga budżetowi w pewien sposób i możliwość nauki na miejscu też jest wartością, bo orkiestra naprawdę profesjonalna może uzupełniać swój skład przez młodzież wykształconą w tej szkole. Dziwi mnie natomiast, że ten portal do dzisiaj nie przedstawił też innej analizy finansowej dotyczącej deficytowych szkół, a szczególnie szkoły w Tarnawie, ktora od lat generuje potężne straty. Nie wiem dlaczego na ten temat się milczy, a przecież bez oświaty żaden plan naprawczy w RIO nie przejdzie. Ludzie zawsze beda krzyczeć i bronic swojego, ale niestety musi sie znaleźć kilka rozsądnych osób, które zrozumieją, że bez planu poważnych oszczędności idziemy na dno. Skoro nie likwidacja Tarnawy to wróćmy do pomysłu 8 letniej szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie albo połączenie Zbydniowa i Tarnawy nie wiem, ale coś trzeba zrobić. Ludzie opamiętajcie się. Sprawa domniemanej kradzieży wody została umorzona ze względu na brak dowodów wystarczających, możnaby jedynie myśleć o odszkodowaniu za zatrutą wodę od ubojni ale dopiero po wyroku o ile bedzie na ubojnie.

   • Mega zrównoważony komentarz – bardzo rozsądny! Bardzo dziękuję! Dlaczego portal nie przedstawił analizy dotyczącej szkoły w Tarnawie? Bo takich analiz zwyczajnie nie ma!
    Od ponad roku otwarcie mówię, że w takiej gminie jak Łapanów jest miejsce dla GÓRA dwóch szkół! Wynika to z analizy demograficznej, której oszukać się nie da! Łapanów – to jasne. Pytanie która druga? Sobolów czy Grabie? Nie wiem, mam za mało danych.
    A szkoła muzyczna? A szkoła muzyczna, mam niestety wrażenie, że ktoś potraktował to, jako prywatny biznes. Problem w tym, że pieniądze publiczne myli z prywatnymi. I OK, bo partnerstwo publiczno-prywatne nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie. Jest dobre. Problem zaczyna się, gdy umowa w oczywisty sposób nie zachowuje równości stron, a przedsięwzięcie przynosi ostre straty. I w takiej sytuacji jesteśmy. I nie jest prawdą, co twierdzi szef, że poprzedni wójt wydał grube pieniądze na udowodnienie swojej racji. Okazuje się, że poprzedni wójt zwyczajnie miał rację i nic na udowodnienie tej swojej racji nie wydał! Dlaczego? Nie wiem! Niestety, sprawy nie doprowadził do końca. Pewnie zabrakło mu determinacji…

 3. Stowarzyszenie działa w budynkach parafii, szkoła muzyczna działa w budynku parafialnym, jak ktoś zapomniał tam była kiedyś plebania.

  Zamiast ciągle maglować Sobolów może najwyższy czas się zająć ściekami i zapowiadaną podwyżką.
  Zamiast ciągle maglować Sobolów można by tak się zając szkołą w której nauczyciele nie chcą stracić karty nauczyciela, nie chcą mieć 26 dni urlopu, nie chcą siezieć po 8 h dziennie w pracy. Bo trzeba było by ten czas jakoś zagospodarować, zorganizować zajęcia dodatkowe dzieciom. Przygotowanie lekcji nie wypełni im tego czasu, jeszcze go zostanie i o Boże co oni by z nim zrobili

  Zamiast ciągle maglować Sobolów zrobić coś z „ciemno wszędzie, głucho wszędzie”

  W Sobolowie widzi się szpilkę, a pod włąsnymi oczami beli się nie widzi.

  • „Nika” pewnie wiesz z autopsi, że główny problem to mamusie które muszą zająć się swoim dzieckiem, no właśnie, swoim. Niepracujące, to one już godzinę przed końcem zajęć 10, 12 latka już na niego czekają (robią z własnych dzieci niesamodzielne kaleki), a jak nie ma zajęć, egzaminy (planowany jest strajk) to robią największy krzyk, bo one już coś sobie zaplanowały (kawusia z sąsiadką, bajki?), to tu jest problem. Z GNIADA WRON ORZEŁ NIE WYLECI – zawsze aktualne!!!.

 4. Generał Stasiu to wyśmienty biznesmen. I nie czepiajcie się go,bo znowu biedak popadnie w chorobę filipińską i Stefan będzie musiał zbierać komunikanty z posadzki.

 5. Głosowałem na Sliwę… miałem dość tego gówna… co się okazuje… Wójt uwiązany układami i pieniędzmi k..a z proboszczem i kuligiem…
  kulig wystartował żeby sliwa wygrał, Roj uczciwy gosc przegrał zaszczuli go… Sliwa wytłumacz sie z pieniedzy które Ci dawał proboszcz, jezeli nie dawał to osobiscie przepraszam… przedszkole i podstawówka i gimnazjum sobolów…

 6. Na komisji przed radnymi kaiądz Jachym kilkakrotnie powtarzał że nie ma żadnych kożyści z tego układu !!! Ksiądz!!!

   • Do Karol Manys
    „On nie, nie ma. Korzyści nie. No nie ma, skąd ”

    I pewnie mówi prawdę ;-), o ile mnie pamięć nie myli to wszystkie pieniądze z najmu w parafii idą w całości do Kurii. ( Pan Redaktor pewnie łatwo może to sprawdzić ;-)) Więc parafia z wynajmu nie ma nic. Proboszcz może mieć tylko coś z poza oficjalnego obiegu – a do tego to na pewno się nie przyzna 😉

    • Ciekawe gdzie idzie spora pensja Tereski za prowadzenie sekretariatu szkoły…chyba że ogromne sumy płaci jako czynsz za mieszkanie na plebani… 😛

     • Wie ktoś z parafian może na jakich zasadach pani Teresa mieszka na plebani?
      W końcu plebania to budynek całej wspólnoty parafialnej.

     • Któż to wie, na jakich zasadach mieszka…. pewnie za „wikt i opierunek” i inne 😉 , ale zachowuje się jak Pani na włościach. Tylko dziwnym trafem, gdy przyjeżdża biskup, zawsze ma „wyjazd do rodziny” i wtedy jej nie ma… 😀

 7. Hahaha śmiać się tylko można. Ręka, rękę myje. Ksiądz,wójt itp. Jest coraz lepiej. Niebawem okaże się że Budynek zgk też jest opłacany do rąk księdza haha cyrk w tym Lapanowie pierwsza klasa

 8. Nikt nie rezygnuje z wynajmowania jednej z sal. Widzisz Karolku jak mało wiesz ?? Szukasz tylko na siłę sensacji…
  Sala będzie dalej wynajmowana tylko nie bedzie za nią pobierana oplata. Do tej pory było to około 4000zl miesięcznie. Coś Twoi konfidenci z Łapanowa sie zaniedbują…

  • „Konfidenci” to nie jest właściwe słowo, Stasiu 😉 Nawet niewygodna prawda jest lepsza, niż ściema. Portal to nie UB! Więc coś Ci się potentegowało 😉 Zacytować Franciszka?

  • Bardzo proszę, by nie mieszać zabójstwa Roberta Wójtowicza do Łapanowa, bo nie ma to ze sobą nic wspólnego!

 9. to teraz widać jakim dobrym gospodarzem był Kulig jak dbał o interes gminy gdy podpisywał tak korzystną umowę nie dla gminy tylko dla Chmielka i proboszcza i nasuwa się myśl czy nie robił tego z jakąś korzyścią

 10. Od dawna było wiadomo,że nie ma nic za darmo a zwłaszcza na plebani. Pod płaszczykiem organizowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży zdobywa się pieniądze i zaszczyty.Zero skromności i pokory zwłaszcza wobec poglądów głoszonych przez papieża Franciszka.
  A gdzie właściwa praca na rzecz parafii ??? Jak wygląda cmentarz w Sobolowie i jego otoczenie ? . Obraz nędzy i rozpaczy , chyba najbrzydszy w całej diecezji.
  A okazuje się ,że od paru dobrych lat są pieniądze i możliwości bo chyba dobra parafialne nie stanowią prywatnej własności.

  • Ppieram ten komentarz!
   Sobolowski cmentarz nie wygląda dobrze. Rozumiem, że ksiądz proboszcz ma wiele pracy i zajęć, ale żeby nie zadbać o regularny wywóz śmieci…
   Przecież to miejsce święte, ludzie spoczywający na tym cmentarzu to parafianie Sobolowa, za życia także dbali o potrzeby kościoła…
   Tak czy siak śmieci niejednokrotnie przesypujące się przez ogrodzenie cmentarza nie świadczą dobrze o jego gospodarzu…

 11. A Siliwa był wtedy Przewodniczącym Rady Gminy i co?
  Zaczyna to dziwnie wyglądać w szczególności w kontekście tych powiązań Sliwy z Proboszczem , zatrudniony był u księdza w przedszkolu a podobno nie miał kwalifikacji,pieniądze brał ale oddał :-), ciekawe rzeczy na horyzoncie zaczynają wychodzić na światło dzienne…

  • Przecież od dawna było o tym wiadomo nawet juz przed wyborami na wójta, więc nie rozumiem czemu ludzie się teraz dziwią. I pomimo tego glosowali na Śliwę. Więc teraz nie beczeć…

  • Oj, szalenie dobra, szczególnie, że ta pozostała część jest na tym po prostu, przepraszam za wyrażenie, krojona!
   Proponuję Ci od razu samemu wynająć lokal przez 15 pośredników, to się od razu przekonasz, jak to dobrze działa na kieszeń 😉

  • A w jaki sposób wraca? Bo jakoś nie słyszę o tym, żeby Parafia coś mieszkańcom dała…. ze składek też nie rezygnuje. Idziesz sprzątać kościół – mało że posprzątasz, to zostawiasz jeszcze ofiarę. Fajnie, u mnie jakoś nikt nie chce przyjść, posprzątać i jeszcze mi za to zapłacić.
   W jaki sposób mieszkańcy korzystają z tych pieniędzy?

   • Dobre pytanie! Może jakieś konkrety, co dokładnie zostało zrobione, za ile? Może ktoś to wyjaśni, przedstawi dokumenty, rachunki i skończą się domysły.

2 Trackbacks / Pingbacks

 1. Wściekłość Sobolowa sięga chmur? Jest wielka! - Mój Łapanów
 2. [TYLKO U NAS] Wszystkie tajemnice szkoły muzycznej - Mój Łapanów

Komentowanie jest wyłączone.