Oszczędności. Nie dla psa kiełbasa, nie dla dzieci kuchnia…

Znane już są kolejne ofiary ostrego planu oszczędnościowego w gminie. Pierwsze to kluby sportowe. Drugie – to dzieci. A ściślej rzecz ujmując ich szkolne stołówki.

Gmina nie ma możliwości, by starać się o rządowe dofinansowanie na doposażenie, poprawę standardu lub uruchomienie nowych kuchni i stołówek w szkołach. Możliwości takie daje rządowy program „Posiłek w szkole i w domu”. Gminy mogą w ten sposób finansować nawet 80 proc. kosztów poniesionych na takie cele. Niestety, wobec uporu radnych, by nie pozwolić na jakiekolwiek przekształcenia szkół, Gmina Łapanów nie będzie mieć takich możliwości.

Uchwalony przez RIO budżet Gminy Łapanów na 2019 r. ogranicza realizację zadań innych, niż obligatoryjne – to odpowiedź na pytanie czy Gmina Łapanów weźmie udział w programie rządowym „Posiłek w szkole i w domu”.

Innymi słowy – łapanowskie szkoły nie zyskają ani grosza na modernizację swych kuchni i stołówek. A mogłyby dzięki ważnemu programowi rządowemu, który został stworzony właśnie po to, by wspomóc finansowo najbiedniesze szkoły. Powód?

W pierwszym rzędzie to brak jakiejkolwiek reakcji władz gminy z poprzedniej kadencji na wezwanie RIO do opracowania planu naprawczego. W efekcie budżet Łapanowa jest w tym roku odgórnie narzucany przez RIO. To prawda, radni mogą w tym budżecie dokonywać przesunięć, ale tylko w ramach ustalonych przez RIO wskaźników.

Na koniec ostatniej sesji w sprawie programu doszło już do ostrej awantury między przewodniczącą rady, magister Celiną Jacewicz, a jedną z mieszkanek. Możecie o tym przeczytać TUTAJ. Wcześniej radni nie zgodzili się na jakiekolwiek przekształcenia w oświacie, które mogły dać gminie finansowy oddech. Efekt?

Gmina musi realizować ostry program naprawczy, a radni pokazują jak na razie, że nie są skłonni do jakichkolwiek ustępstw.

Oto odpowiedź na pytanie czy Gmina Łapanów weźmie udział w programie rządowym „Posiłek w szkole i w domu”?

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
5 Comments

  1. Rada niestestety nie rozumie nic oprócz celu, który sobie założyła. Nic ich nie obchodzi może po tym by po ustaleniu swojej strategi atakowanie wójta ile wlezie. Nie ma wspólnego celu, są chore ambicje. Bo gdyby komus zależało tam na dzieciach nie upierał by się przy moście, na który go nie stać. Wspólnie z ludzmi wyremontowal ten istniejący, a pieniądze zostawilby na nasze dzieci. Ale jest ta ambicja co Celinka?

  2. Obłuda i tyle , podobnie rady z Cichawki gdzie był jak przekształcali szkoły w Cichawce a dziś wielki obrońca Tarnawy, cały PiS

  3. Szanowny Panie Redaktorze dobrze, że Pan pisze o problemach ale jakoś zauważyłem, że reforma bije w najsłabszych czyli w Dzieci Gminy Łapanów, najpierw sportowcy jaka to oszczędność. Obecnie wspólnie z innymi Prezesami Klubów ustaliłem w Naszej Gminie uprawia, różne dyscypliny sportowe około 300 dzieci za kwotę 130 tys. zł to jest dwie szkoły. Gdy policzyliśmy wolontariat to jest pracę społeczną wszystkich instruktorów to dało nam godziny nauczania w szkole o 120 uczniach. Kto za takie pieniądze utrzyma Szkołę o 120 uczniach. Wymiana dokumentów między tym Portalem a UG i RG Łapanów to śmieszne. Rada Gminy i Urzędnicy Gminy musicie razem usiąść i zrobić sprawiedliwe cięcia. Bo jako sportowcy obiecujemy wam, że za 10 miesięcy będzie referendum o zmianę Wójta i Rady bo na razie obwiniacie siebie obelgami a my tylko na tym tracimy. Albo siadacie i normalnie rozmawiacie ze sobą albo do widzenia.

Komentowanie jest wyłączone.