Ostatnia chwila na potwierdzenie pre-paid

pixabay.com

1 lutego jest ostatnim dniem na rejestrację telefonów, które działają na kratę pre-paid. Jeśli do tego czasu nie zarejestrujecie swojej karty, w nocy z 1 na 2 lutego telefon zostanie wyłączony.

To już ostatnia chwila na potwierdzenie swojej karty pre-paid. Termin mija 1 lutego. Karty, które nie będą do tego czasu zarejestrowane, zostaną zdezaktywowane. To efekt uchwalonej w zeszłym roku tzw. ustawy antyterrorystycznej, która ma nas zabezpieczyć przed atakami terrorystycznymi. Co zrobić, żeby potwierdzić kartę?

  • Iść z dowodem tożsamości do punktu obsługi swojego operatora. Tam sprawdzą dane i już.
  • Powierdzić kartę w systemie internetowym operatora.
  • Możliwość potwierdzania kart dają swoim klientom również niektóre banki.

Kogo dotyczy koniecznośc rejestracji?

Wszystkich, którzy tego jeszcze nie zrobili. W praktyce wszyscy, którzy kupili karty przed 25 lipca zeszłego roku powinni to zrobić. Kto kupił później, ma juz zarejestrowana kartę.

Co będzie jeśli zapomnisz lub nie zdązysz potwierdzić karty?

Twój telefon przestanie działać. Ani Ty nie będzisz mógł do nikogo dzwonić, ani nikt nie będzie mógł zadzwonić do Ciebie. Będziesz mógł korzystac jedynie z alarmowego numeru 112.

Czy mój numer zostanie komuś przekazany?

Tak, może się tak zdarzyć. Ale jak szybko ktoś inny dostanie Twój numer, zależy od Twojego operatora. W praktyce żaden z nich nie daje zdezaktywowanego właśnie numeru komuś innemu juz następnego dnia. Ale jest to możliwe.

Co będzie, jeśli mam jeszcze jakieś środki na koncie?

Mogą przepaść. Ale tak jak poprzednio – szcegółowe zasady zależą od Twojego operatora, który ma tu dowolność.

Kto ma potwierdzić pre-paida mojego dziecka?

Albo Ty, jako opiekun. Ale dzieci powyżej 13 roku życia, które mają dowód osobisty mogą to zrobić same.

Co po co ten zamęt?

Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Potrzeba rejestracji kart ma ograniczyć możliwość działalności przestępcom. Rozwiązania takie stosuje wiele krajów europejskich. Dodatkowy efekt – mniej fałszywych alarmów bombowych i głupich telefonów do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo (bo autora takiego telefonu da sie ustalić).