Oj, ktoś tu się mija z prawdą… Czyli co Roj rzeczywiście dostał po Kuligu?

Od ponad trzech lat Robert Roj nie może się zdecydować, ile właściciwie długu odziedziczył po poprzedniku? A czym bliżej wyborów, tym kwota ta coraz bardziej pęcznieje. My już wiemy, ile ta kwota wynosi.

Do niedawna obowiązywała kwota 26,3 mln zł. Wcześniej wójt podawał mniejszą. Teraz Roj twierdzi, że po Kuligu zostało mu aż 31 mln zł długu. Taka kwota właśnie kwota znalazła się w opublikowanej niedawno prezentacji gminy.

Jaka zatem jest prawda? Postanowiliśmy to sprawdzić. I… Okazuje się, że żadna z kwot podawanych obecnie przez władze gminy nie jest właściwa. Ani 26 mnl zł, ani tym bardziej 31 mln zł!

Udało nam się dotrzeć do dokumentów, które mówią o rzeczywistym zadłużeniu Łapanowa w grudniu 2014 roku. Co ciekawe, dokumenty te podpisane zostały nie tylko przez ówczesną skarbniczkę gminy, Barbarę Molendę, ale również przez… obecnego wójta. Dokumenty te świadczą, że po swoim poprzedniku Robert Roj odziedziczył nie żadne 31 mln zł długu. Nie było to też 26,3 mln zł!

Robert Roj odziedziczył po Janie Kuligu dokładnie:

18 mln 795 tys. zł długu!

To pewna, sprawdzona i całkowicie warygodna informacja. Pochodzi bezpośrednio z dokumentów Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Ministerstwa Finansów. Dane pochodzą z końca grudnia 2014 roku. Stosowne dokumenty, które to potwierdzają złożone zostały dokładnie 2 marca 2015 roku, a prócz byłej skarbnik podpisał je również… Robert Roj. Dokumenty te uzyskaliśmy 15 marca tego roku. Nie wiadomo dlaczego dwa dni wcześniej gmina wskazywała oficjalnie zupełnie inną kwotę. O prawie 12,5 mln zł wyższą! Postaramy się wyjaśnić tę sprawę.

Obecne zadłużenie Łapanowa wynosi:

27 mln 583 tys. 490 zł

taką kwotę przynajmniej wskazuje gmina. I to właśnie to zadłużenie spowodowało, że pod koniec zeszłego roku Łapanów po raz pierwszy w historii awansował do grona 20. najbardziej zadłużonych gmin w kraju. Ono też było powodem niedawnej interwencji Regionalnej Izby Obrachunkowej. Izba stanowczo się już nie zgodziła na dalsze zadłużanie gminy. Robert Roj planował na ten rok zadłużenie gminy na kolejne 2 mln zł.

Z prostego rachunku wynika, że w ciągu trzech lat swoich rządów Robert Roj zadłużył już Łapanów na:

8 mln 788 tys. 490 zł.

Co ciekawe w listopadzie 2015 roku Robert Roj sam potwierdził kwotę zadłużenia z grudnia 2014 roku, jaką wskazują dokumenty, do których dotarliśmy. Pisał wtedy, że zadłużenie gminy na listopad 2014 roku wynosiło… 18 mln 795 tys. zł. Czyli dokładnie tyle, na ile wskazują dokumenty.

Rok później (w listopadzie 2015) zadłużenie Łapanowa wynosiło już 22 mln 85 tys. 578 zł. Oznacza to, że tylko w ciągu roku wzrosło o… 3 mln 287 tys. 578 zł. Owszem, o ponad 2,5 mln zł mniejsze były zobowiązania gminy z tytułu leasingu zwrotnego, ale w rachunku tym i tak brakuje aż 745 tys. zł 474 zł.

Poniżej prezentujemy podpisany przez Roberta Roja dokument z listopada 2015 roku, który mówi o zadłużeniu Gminy Łapanów w listopadzie 2014 i listopadzie 2015 roku.
44 Comments

 1. wygląda na to że Roj pozapłacal to co zapomniał Kulig,nie mając na to odpowiednich środków,czyli może już Kulig nie miał na to środków , a pewne zobowiązania odłożył w czasie ukrywając je, Roj nie znając prawdy nie zdawał sobie sprawy że zostaje mu tylko już administrowanie gminy, bo z takim ogonem to już nic nie można zrobić.

 2. Wszyscy już wiemy: Kulig zadłużył, Roj zadłuża też. Czy znajdzie się ktoś, kto ma sposób na wyprowadzenie Gminy na prostą?

 3. Tak jak pisałam ze sto razy,zmiana jest konieczna po prostu musi być,tak jak Kulig tak samo Rojj są winni zadłużenia gminy,Kulig stracił stołek i stołek straci Rojj bo nie jest godnym go zajmować,świeża krew jest potrzebna,powiew optymizmu a nie marazm za marazmem bo obecna władza przytłacza jak jesienna zawierucha,nie rozcząsajmy już ten na tyle tamten znów na tyle zadłużył są winni nie spełnili się w roli wójtów obierzmy nową alternatywę i zacznijmy od nowa bo tak naprawdę to już nic nie mamy do stracenia.

 4. Oj ktos tu nie jest obiektywny.
  Dlaczego drogi redaktorze nie przedstawisz danych odnośnie zadłużenia gminy w momencie kiedy poprzedni wójt, czyli Pan Kulig obejmował stanowisko? I wtedy będzie równie czarni na białym na ile została zadłużona gmina za jego panowania. zawsze można zrobić medianę i mamy wyliczenie zadłużenia na jedną kadencje.

 5. Ciągle powracamy do zadłużenia o którym wszyscy mieszkańcy juz wszystko wiedzą. Czy nie ma innych tematów np. piękny koncert i przedstawienie w sobotę?

 6. a tak Robercik mówił i pisal ze Kulig taki ze gmine sprzedal a tutaj wychodzi ze Robercik ladnie poszedł po bandzie i dalej chciał sobie hasac do woli oj panie wojcie na jesieni nie popatrzy pan mieszkanca prosto w oczy oj nie,panu już podziekujemy

 7. No to pięknie,opinie publiczną ładnie robili w konia na stronie UG do diabła z nimi z całym tym wójtem i tymi radnymi,cygany przy korycie.

 8. jeszcze chwila i Kulig będzie obwiniony przez Roja, że to on musiał kandydować i zostać wójtem, jakie wielkie poświęcenie dla dobra sprawy a tu wychodzi szydło z wora.

 9. Z tego co pamiętam to ten temat już był poruszany w styczniu i wójt tłumaczył, ze od 2016 roku zmieniła się interpretacja przepisów i RIO w zadłużenie gmin wlicza leasing, którego wcześniej nie wskazywano, a był wzięty w 2013 i 2014 roku. A jeżeli uważa pan, że wójt kłamie i ma na to dowody to jest od tego prokuratura.

 10. Do K.Kluby nie można obwiniać obecnego wójta za długi gminy pisał pan wszem i wobec? pisal pan ! to teraz również niech pan napiszę co o tym sądzi! tylko bardzo proszę nie pisać że pan nie wiedział !!!! tak jak pan napisał o długach p.Kuliga…czekam na kilka zdań z niecierpliwością,pozdrawiam.

 11. Do mieszkaniec pytałeś ile konkretnie zadłużył gminę Rojj? pytałeś,proszę masz odpowiedz powyżej chyba nie muszę przepisywać,pozdrawiam.

 12. Do WSI a pisałem Ci żebyś poczekał chwileczkę i się dowiesz prawdy??? pisałem!!! pisałem że jeszcze podejmiemy dialog? pisałem ! tylko nie wiem czy teraz jest sens w ogóle podejmować jakikolwiek dialog odnośnie tematu zadłużenia bo jak sam pisałeś…z faktami się nie dyskutuję tak jak pisałeś do mnie (masz rację nie dyskutuje się ) i nie odsyłam Cie nigdzie tak jak Ty mnie bo masz czarno na białym !!! na drugi raz proponuję Ci więcej rozwagi a mniej huraoptymizmu !!! i więcej wiedzy na temat gminy i z wyczai w niej panujących bo oni tylko liczą na takich (naiwnych)ludzi jak Ty (bez obrazy)więć to taki tekścik w Twoją stronkę pozdrawiam WSI…

  • Doucz się przepisów a wtedy będziesz wiedział wszystko bo jak widzisz w komentarzu wyżej ktoś w tym temacie pisał i wyjaśnił.

   • WSI widzę jednak że nie potrafisz przyznać się do błędu nie pisząc już nawet że na kolanach powinieneś iść do Częstochowy…człeku cytujesz mi jakiegoś typka(M…)i jego komentarz? już nie masz w co wierzyć to nadal jak młody pelikan łykasz tym razem komentarz (powyżej)jakiejś podszywki która z całych sił i w dodatku nieydolnie brunuje ratować wójta lico? haha śmieszny jesteś ale wiem że doszło do Ciebie że zabolała prawda i dobrze bo ma boleć takich jak Ty…nareczka,bez odbioru,milego dnia…:)

    • Powiem szczerze INTELIGENCJĄ nie grzeszysz co właśnie pokazałeś a tacy jak ty nie są w stanie dostrzec swych SŁABOŚCI ale to nie mój problem bo sam siebie widzisz w LUSTERKU. LUDZIU doucz się a potem wypowiadaj o ubliżaniu innym nie wspomnę bo jak się niema ARGUMENTÓW i czytać ze zrozumieniem się NIE UMIE to po co się brać do czegoś co cię PRZERASTA ??? Pisać żeby Pisać a na dodatek ubliżać innym to zbytek ŁASKI chyba że swoje ograniczenia próbujesz przełamywać ale idzie ci MIZERNIE. O BIP ci nawet już nie piszę bo jednak trzeba choćby TROCHĘ SPRAWY ROZUMIEĆ ale ty jak widać tego całkiem nie pojmujesz.Prawda to nie wiara w BOGA więc ją łatwo sprawdzić tylko chęci trzeba. Od wioskowego prz….a takie słowa nie bolą. POMYŚLUNKU CZŁOWIEKU BO PRZYPUSZCZAM IŻ NA LECZENIE ZA PÓŹNO !!!!!!!!

    • Powiem szczerze INTELIGENCJĄ nie grzeszysz co właśnie pokazałeś a tacy jak ty nie są w stanie dostrzec swych SŁABOŚCI ale to nie mój problem bo sam siebie widzisz w LUSTERKU. LUDZIU doucz się a potem wypowiadaj o ubliżaniu innym nie wspomnę bo jak się niema ARGUMENTÓW i czytać ze zrozumieniem się NIE UMIE to po co się brać do czegoś co cię PRZERASTA ??? Pisać żeby Pisać a na dodatek ubliżać innym to zbytek ŁASKI chyba że swoje ograniczenia próbujesz przełamywać ale idzie ci MIZERNIE. O BIP ci nawet już nie piszę bo jednak trzeba choćby TROCHĘ SPRAWY ROZUMIEĆ ale ty jak widać tego całkiem nie pojmujesz.Prawda to nie wiara w BOGA więc ją łatwo sprawdzić tylko chęci trzeba. Od wioskowego prz….a takie słowa nie bolą. POMYŚLUNKU CZŁOWIEKU BO PRZYPUSZCZAM IŻ NA LECZENIE ZA PÓŹNO !!!!!!!!

     • Ulalla sprawa się rypła anonimek i wsi to ta sama LAMA tej z ilu jeszcze nicków bazgrasz? słuchaj mam dla ciebie propozycję skoro sądzisz że się nie znam że jestem taki czy owaki że ubliżam itd.,itd. to chodz się ustawimy na pogaduchy co ty na to anonimku czy wsi czy ile tam masz jeszcze nazewnictwa…porozmawiamy w cztery oczy każdy wyrazi swoje argumenty swoje za i przeciw,reflektujesz?daj znać czekam.

     • (…) Bo na to ze jesteś HONOROWY liczyć nie mogę ponieważ tacy jak ty go nie mają a wnioskuję to po tym co piszeRz w komentarzach.

  • Darek W. Zaraz będziesz szczytował z zakłamanej radości. Mieszkańcy Gminy potrafią dodawać a tobie idzie słabo. Kulig zapominał płacić rachunki, i tak nauczyciele nie doczekali się 880000zł-zapłacił Roj. Przedsiębiorca z Łapanowa był bliski bankructwa przez to że kulig nie zapłacił mu za pracę przy zalewie i boisku Piasta wraz z kosztami sądowymi 440000zł. Pracownicy urzędu, którzy odeszli na emeryturę nie doczekali się od kuliga odpraw- zapłacił Roj. Odkup nieruchomości plus długa lista innych długów po kuligu i masz 31mln.zł Ale bzdury można pisać, Mieszkańcy wiedzą swoje, gdybyś częściej był w Łapanowie i porozmawiał z ludźmi dowiedziałbyś się prawdziwej opinii, nie tej sztucznie kreowanej w komentarzach.

   • Pawełku na wstępie jak szczytuje to nigdy z zakłamanej radości…:)
    Następnie Ja pisząc mój/je komentarze w żaden sposób nie bronię p.Kuliga żeby było wiadomo!!! wiem co zrobił wiem czego nie zrobił dla mnie p.Kulig to już historia a żale teraz wylewane na Kuliga po prostu mnie śmieszą i tyle,mieliście jako mieszkańcy dość czasu żeby reagować bo sposobności było bez liku.Ale jak na spotkania z rządzącymi nikt nie przychodził za Kuliga jak i za Roja to dawaliście im przyzwolenie do takich działań ale to temat rzeka.
    Obecnie gminą rządzi inny wójt i jest daleki od doskonałości bo rządzić poprzez pożyczki poprzez notoryczne zadłużanie gminy to świadome jest działanie na jej korzyść a obietnice były inne.
    Paweł jestem w Łapanowie jak tylko mogę,biznesy nie zawsze pozwalają a życie kosztuje ale uwierz nie muszę być na miejscu żeby wiedzieć co w trawie piszczy a z mieszkańcami mam kontakt non stop inaczej nie zabierał bym głosu na tym portalu skierowanym do mieszkańców i tubylców interesujących się gminą Łapanów,pozdrawiam.

   • Pawełku przeczytaj sobie w komentarzach pod artykułem (DZIAŁANIA SAMORZĄDU GMINY ŁAPANÓW W LATACH 2015-2017) na tym portalu masz drobiazgowo wyjaśnione przez Karola bardziej się nie da jak tam tego nie zrozumiesz to już nic nie zrozumiesz tak bywa,dodawanie,[…]..

Komentowanie jest wyłączone.