Wielki sukces wójta Roja – rozbiórka mostu w Kamyku!

To jest opowieść o tym co zrobić, żeby przez cztery lata się narobić i kompletnie NIC nie zrobić. W sumie dość żenujące. Tym bardziej, że jedynym efektem będzie… praktyczne odcięcie ok. stu domostw z Kamyka od świata.

Gmina rozpisała właśnie trzeci już przetarg związany z mostem w Kamyku. Ale tym razem nie na budowę, a jego… rozbiórkę. Dla niepoznaki nazywane to zostało ładnie „I etapem”. W efekcie mieszkańcy Kamyka zostaną jednak praktycznie pozbawieni normalnego funkcjonowania.

Historia przymiarek do remontu tej w sumie niewielkiej kładki jest tak długa, jak żenująca i przygnębiająca. Władze gminy i wójt Robert Roj przez cztery lata nie są sobie w stanie poradzić z prostą i banalną w gruncie rzeczy inwestycją, która sprawi, że mieszkańcy ponad stu domostw będą się mogli czuć bezpiecznie.

Przez cztery lata władze gminy nie były w stanie zrobić nic, by doprowadzić mostek do ładu. Nie słuchają przy tym mieszkańców, ignorują ich zdanie, lekceważą obawy i opowiadają bajki… I co gorsza, próbują z tego zrobić sukces…

Problem w tym, że ten sukces, to… rozbiórka mostku!

Informacja gminy

Odbudowa mostu na rzece Stradomka w miejscowości Kamyk – etap I z dofinansowaniem w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych

Tragiczna w skutkach powódź w 2010 roku spowodowała ogromne straty m.in. w infrastrukturze komunalnej na terenie Gminy Łapanów. Powołana przez Wojewodę Małopolskiego Komisja Wojewódzka ds. weryfikacji szkód potwierdziła te fakty również w przypadku mostu na rzece Stradomka w ciągu drogi gminnej nr K580178 Kamyk – za rzekę w miejscowości Kamyk.

Po powodzi opracowano ekspertyzę stanu technicznego tego obiektu w zaleceniach, której zapisano o konieczności niezwłocznego przeprowadzenia remontu dla zabezpieczenia tego obiektu ze wskazaniem, że należałoby w dalszej perspektywie wykonać odbudowę mostu albowiem remont jest ekonomicznie nieopłacalny a przede wszystkim nie daje gwarancji bezpieczeństwa dla mostu w czasie ewentualnych kolejnych powodzi.

Nie usunięto jeszcze skutków tej powodzi a mająca miejsce kolejna powódź w 2014 roku doprowadziła do pogłębienia nie usuniętych szkód w tym obiekcie w sposób zagrażający bezpieczeństwu użytkowników i istnieniu tego obiektu inżynierskiego.

Pomimo realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa mostu i dużego prawdopodobieństwa „odcięcia od świata” części mieszkańców Kamyka do końca 2014 roku nie przystąpiono do jego odbudowy. Obecne władze Gminy Łapanów na początku swojej kadencji dostrzegając zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników zleciły początkiem 2015 roku opracowanie projektu budowlanego „przebudowy” mostu na nowy obiekt. Pozwolenie na rozbiórkę istniejącego mostu i budowę nowego obiektu otrzymano końcem 2016 roku.

Czynione końcem 2016 roku i w 2017 roku starania o środki zewnętrzne na jego odbudowę przyniosły w m-cu wrześniu 2017 roku jedynie skutek w postaci propozycji udzielenia promesy na dofinansowanie budowy mostu jednakże z jego wykonaniem i rozliczeniem zadania do końca 2017 roku co ze względów wymagań czasookresu realizacji budowy było niemożliwe.

W międzyczasie w m-cu lipcu 2017 roku po kolejnej ekspertyzie stanu technicznego tego obiektu stwierdzającego wręcz jego katastrofalny stan techniczny i bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego zamknięto most dla ruchu kołowego z pozostawieniem tylko możliwości ruchu pieszego.

Podejmowane dalej w 2017 roku i początkiem 2018 działania władz Gminy zaowocowały przekazaniem w m-cu kwietniu br. przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przy udziale Wojewody Małopolskiego Wójtowi Gminy Panu Robertowi Roj promesy na dofinansowanie odbudowy mostu w miejscowości Kamyk.

Dysponując środkami na realizację tego przedsięwzięcia ogłoszono początkiem maja br. przetarg nieograniczony. Ze względu na przedstawioną ofertę znacznie przekraczającą wysokość będących w dyspozycji Gminy środków finansowych przetarg został unieważniony. Ogłoszono drugi przetarg z terminem otwarcia ofert 12 czerwca br. Po ogłoszeniu przetargu do Urzędu Gminy kierowane były zapytania od potencjonalnych Wykonawców o możliwość przedłużenia wykonania zadania do czerwca 2019 roku ze względu na konieczny czas realizacji zadania warunkowany m.in. wymaganą technologią wykonania i oczekiwaniem na wykonanie konstrukcji stalowej mostu. Odpowiedzi w tym zakresie były negatywne, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami zakończenie zadania przy udziale środków z MSWiA i jego rozliczenie musiałoby zostać dokonane do końca 2018 roku. Ponadto złożona jedyna oferta w tym przetargu, choć „mniejsza” niż w pierwszym, również cenowo znacząco przekraczała możliwości finansowe Gminy. To spowodowało unieważnienia drugiego przetargu.

Władze Gminy mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom części wsi Kamyk, w szerokim tego słowa znaczeniu, przyjęły za priorytet podjęcie z pełną determinacją doprowadzenia do rozpoczęcia jeszcze w tym roku odbudowy mostu, mimo licznych niesprzyjających temu okoliczności.

Wystąpiono zaraz po unieważnieniu drugiego przetargu do Wojewody Małopolskiego o rekomendację do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosku Gminy Łapanów:
– o wyrażenie zgody na wykonanie tego przedsięwzięcia w dwóch etapach tj. I Etap: rozbiórka istniejącego mostu i budowa przyczółków nowego mostu w 2018 roku, II Etap: budowa ustroju niosącego wraz infrastrukturą drogową do realizacji w 2019 roku,
– o zmianę otrzymanej promesy na pozwalającą zrealizować I Etap odbudowy mostu w 2018 roku.

Dzięki Panu Wojewodzie i dużemu zaangażowaniu kierownictwa Wydziału Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego pozyskano z MSWiA nową promesę z dnia 12 lipca br. na zadanie pn. „Odbudowa mostu na rzece Stradomka w m. Kamyk w ciągu drogi gminnej nr K580178 Kamyk – za rzekę w km 0+050 drogi – Etap I”.

W dniu dzisiejszym tj. 17 lipca br. ogłoszono przetarg nieograniczony na udzielenie zamówienia publicznego na realizację przedmiotowego zadania jako I Etapu rozpoczynającego odbudowę tak istotnej dla mieszkańców Kamyka przeprawy przez rzekę Stradomka – z pełnym przekonaniem jego wykonania w tym roku.

Od redakcji:

i najlepszy komentarz do sprawy w wykonaniu znanej wszystkim, niezawodnej „Pani Basi”…

Sralis mazgalis i bajer Monachium…

Ona takie sprawy załatwia tak…

Pani Basiu, prosimy!

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
21 Comments

 1. Naprawdę nie ma w całym Lapanowie ludzi myślących,trzeźwo myślących?
  Ile jeszcze artykułów musicie przeczytać ile się jeszcze musi wydarzyć,czy nowy proboszcz w kościele na ambonie musi powiedzieć żebyś cię w końcu zaczęli działać a nie bać się takich ludzi którzy maja Was w czterech literach jak rój,jacexwicz i reszta tych z klanu?
  Walczcie o swoje ale nie tylko na internecie pokażcie tej gminnej patologi ze się ich nie obawiacie bo to oni powinni w sklepie widząc Was głowę odwracać ze wstydu brak słów co te mendy robią……

 2. Panie Redaktorze czemu nie jest dostępny film z wczorajszego wieczora od. „żenią kit jak ta lala”??? Na Youtube jest również zablokowany.

 3. Witam.Jest taka taktyka nieudolnych zbankrutowanych samorządów w kraju gdy brak środków.Odwlec inwestycje do wyborów obiecując miliony,samemu niema potrzeby czegokolwiek finansować mieszkańcy ogłupieni obietnicami niemyślą o odwołaniu trutniów.wypłata leci co miesiąc odprawa na konto wpłynie zaś po wyborach ???.Przypominam Kulig obiecywał wodociąg z Dobczyc kanalizację do Grabia wały przeciwpowodziowe do mostu w Boczowie sfinansowali projekty i badania geologiczne. Nowe gimnazjum nawet 10,5mlnzł zdefrałdowali na owe gimnazjum według radnego Kluby , rondo przy banku itd…Roj niema wyjścia by pozory zachować obiecuje most za miliony bez konieczności realizacji.Zaś po wyborach ??? to Manysa problem będzie jeszcze utrudni przerargiem na rozbiurkę w razie remontu trzeba będzie unieważnić odszkodowanie zapłacić .Pozdrawiam.

 4. wielki szacunek dla miłościwie nam panującego. Wszystko czego Roj dokona przez 4 lata to rozebranie starej kładki. Do prawdy imponujące HAHA ludzi chyba mają za głupków

 5. żenada ! Przez 4 lata nic nie zrobili tylko bardziej zadłużają gminę i teraz mają jeszcze czelność opowiadać o inwestycji … Słow brakuje na taką ŻENADĘ !!!!!
  Gdyby nie ten portal do tej pory by palcem nie kiwneli

 6. To chyba o ten portal chodzi.
  W Łapanowie (powiat bocheński) odnaleziono poszukiwanego od dawna pytona tygrysiego. Schwytał go osobiście Wójt Robert Roj. Za swoją odwagę zostanie odznaczony krzyżem zasługi przez prezydenta.

  ______________________________

  Bardzo łatwo jest zmanipulować czytelników portalu różnymi informacjami. Wrzuca się sensacyjne hasła, oszczerstwa lub inne niepotwierdzone informacje. Takie informacje zostają w pamięci osób to czytających. Później nikogo to nie interesuje, że dany post był fake newsem, że cytowane były kłamstwa lub, że wypowiadała się anonimowa osoba. Zazwyczaj ta osoba jest tak anonimowa, że autorzy muszą ją zmyślić…‍♂️

  Rada jest taka: Kto ma mózg, niechaj go używa

  • Umkneło ci tylko iż gdyby jakiś artykół zawierał kłamstwa to rój nieomieszkałby portalowi stosowny proces wytoczyć więc podaj kiedy się takowy odbył i z jakim wyrokiem ???.

 7. Przecież to normalne… o co ci chodzi człowieku?
  Nie robić nic – źle. Robić coś – też źle…
  […]

  • Serio nie widzisz nic niestosownego w opowiadaniu (po czterech latach rządów), że rozbiórka drewnianego mostku długości 40 metrów to sukces?
   Jeśli masz takie podejście – powodzenia życzę, ale nic dobrego nie wróżę!
   Na szczęście większość mieszkańców patrzy jednak trzeźwiej.
   Pozdrowienia!

  • Co nazywasz sukcesem? Dla mnie to jest zwykły wstyd i porażka!
   Mi by było zwyczajnie wstyd wyjść do ludzi i po czterech latach rządzenia opowiadać im kocopały, że co prawda przez cztery lata nie jestem sobie w stanie poradzić z banalnym remontem drewnianej kładki. Ale już za chwileczkę, już za momencik…
   A już robienie wielkiego sukcesu z rozbiórki tego mostu to raczej przejaw kompletnej desperacji, albo zupełne odrealnienie.
   Serdeczności 😉

  • Chyba powinien dostać medal 😉
   Przez cztery lata nie dać sobie rady z banalnym remontem drewnianej kładki długości 40 metrów.
   Raczej wstyd i żenada, a nie powód do dumy!
   Pozdrowienia 😉

Komentowanie jest wyłączone.