Od tego roku koniec z wypełnianiem PIT-a! Sprawdź, co Ci przygotowali!

Fot. Pixabay

Koniec z wypełnianiem PIT-a! Sprawdź, co Ci przygotowali! Proste jak bułka z masłem. Wchodzisz na stronę podatki.gov.pl. A tam… Twój ePIT już czeka na Ciebie!

Od tego roku koniec z wypełnianiem PIT-a! Sprawdź, co Ci przygotowali? Logujesz się, sprawdzasz czy wszystko się zgadza, jeśli coś wymaga poprawki, np. ulgi – poprawiasz, podpisujesz i FINISZ! PIT-a masz z głowy!

Jak to zrobić? Najlepiej przez Profil Zaufany!

Możesz już usiąść wygodnie i sprawdzić swoje zeznanie podatkowe, które wypełnił za Ciebie urząd. Nie musisz szukać ubiegłorocznych PIT-ów, by sprawdzić kwotę przychodu. Pomoże Ci Profil Zaufany.

e-PIT to Twoje zeznanie podatkowe (PIT-37 lub/i PIT-38). W tym roku – po raz pierwszy! – wypełni je za Ciebie i udostępni urząd skarbowy. Nie musisz składać żadnego wniosku w tej sprawie. Od 15 lutego wypełnione zeznanie będzie na Ciebie czekało na stronie www.podatki.gov.pl

Aby sprawdzić przygotowane rozliczenie, musisz się zalogować. Jak to zrobić? Do wyboru masz dwie drogi: krótszą i dłuższą. Którą wybierasz?

Idź na skróty 

Oczywiście, że krótszą! Co zrobić, by ją pokonać? Załóż Profil Zaufany. Już dziś!

– Aby móc załatwiać sprawy urzędowe w Internecie potrzebujemy trzech elementów. Po pierwsze – musimy móc się zidentyfikować. To stosunkowo łatwe. Po drugie – musimy się uwierzytelnić, a więc potwierdzić, że my to rzeczywiście my. I wreszcie – musimy się podpisać – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.  – Profil Zaufany umożliwia realizację tego całego procesu w kilka minut. Pozwala na załatwianie wszystkich spraw z jednego miejsca – z domu – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Przez bank albo w Punkcie

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:

Po pierwsze – przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji założysz go i potwierdzisz w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo.

Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy decydując się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musisz już potwierdzać swoich danych w urzędzie.

Jak to zrobić?

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.

Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Druga opcja założenia Profilu Zaufanego – przez Internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

Podpowiadamy jak to zrobić:

Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl.

Krok 2: wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.

Krok 3:  odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

Pełna lista punktów potwierdzających – TUTAJ.

W całej Polsce funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także poczty.

Ważne: pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego.

Po co mi ten Profil?

Dzięki Profilowi Zaufanemu nie tylko sprawdzisz swój e-PIT, ale załatwisz też wiele innych urzędowych spraw. Pamiętaj, bez wychodzenia z domu. W pełni online!

Jakich? To tylko kilka przykładów:

 • Złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego
 • Zarejestrujesz online narodziny dziecka
 • Sprawdzisz swoje punkty karne
 • Sprawdzisz, czy auto, które chcesz sprowadzić z zagranicy nie było złomowane (Historia Pojazdu)
 • Złożysz i sprawdzisz dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US
 • Złożysz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
 • Zgłosisz utratę dowodu osobistego
 • Wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
 • Uzyskasz odpis aktu stanu cywilnego…

… i dziesiątki innych spraw.

Dłuższą trasą

Wróćmy do e-PIT. Gdybyście na początku naszej drogi, wybrali jednak tę dłuższą, oto jak możecie się zalogować, by sprawdzić rozliczenie. Potrzebujecie:

PESEL lub NIP i datę urodzenia

kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017

kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 r.

Poszukiwania ubiegłorocznego PITa uznajemy za rozpoczęte! 😉

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:

Oceń jako pierwszy!
6 Comments

 1. Ostatni cel może być. Trzeba jednak pamiętać że ten cel może już nie istnieć z różnych powodów. I warto o tym ludziom przypomnieć;)
  Sprawdzajcie 1% bo warto;)

 2. Wlasnie o tym mowie. Im wczesniej sam zlozysz deklaracje w urzedzie najszybciej wysylajac to przez e-deklaracje jest duża szansa na wcześniejszy zwrot niż czekając aż Urząd rozliczy twój pot, zanim to sprawdzisz oczywiście o ile orientujesz się na czym to polega i masz o tym pojecie;)

 3. Warto również przypomnieć i powiadomić osoby rozliczając się, a które wcześniej zlecały komuś rozliczenie swoje Pita o tym, że można wybrać wybrany przez siebie cel oddania 1% podatku. Pamiętajmy o tym, ponieważ nas nie kosztuje to nic a komuś może pomóc;)

  • Fakt, warto wpisać organizację do 1%. Ale jeśli ktoś rozliczał, ePIT uwzględnia ostatni cel. U mnie jest 🙂

 4. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli sam wypełnisz pit i wyślesz oraz jeśli podasz nr konta bankowego w przypadku gdy dostaniesz zwrot, to będziesz miał wcześniej pieniądze na koncie niż czekając aż Urząd zrobi to za ciebie. A druga sprawa jest taka że nie wszyscy wiedzą jakie mogą ulgi przysługiwać. Np można odliczyć Internet jeśli jest umowa podpisana przez osoba która wcześniej nie rozpoczęła Internetu. A nie każdy o tym wie że może to rozliczyć.

  • A tu Cie mam! Termin zwrotu nie zależy od sposobu rozliczenia, a od terminu, w którym to zrobisz! 😉 Ale tak, ulgi warto sprawdzić, to fakt 🙂

Komentowanie jest wyłączone.