Znikające 89 tys. zł, czyli łapanowskie przedszkole i obietnice wójta

Obiecanki cacanki, a rodzicom… Zobaczcie, ile są warte obietnice łapanowskich włodarzy. Oto jak wójt Robert Roj oraz przewodnicząca rady, magister Celina Jacewicz zredukowali 92 ts. zł do… 3 tys. zł. Z ich obietnicy sprzed roku zniknęło 89 tys. zł!

Jest maj zeszłego roku. Dzięki informacjom „Mojego Łapanowa” rodzice dzieci, które chodzą do publicznego przedszkola w Łapanowie dowiadują się, że gmina planuje tam zlikwidować kuchnię. Gmina cichaczem planuje, że od nowego roku szkolnego posiłki dla maluchów będą dowożone do przedszkola z kuchni szkolnej. Wszystko to oczywiście ze względu na oszczędności.

Kiedy rodzice się dowiadują o sprawie, dochodzi do buntu. Rodzice stanowczo nie godzą się na likwidację kuchni i oszczędności kosztem ich dzieci. Domagają się spotkania z wójtem. Sprawą zaczynają się interesować również krakowskie media. W tej sytuacji Robert Roj nie ma innego wyjścia – przyparty do muru godzi się na spotkanie z rodzicami. Jest na nim obecna również przewodnicząca rady gminy, magister Celina Jacewicz.

Atmosfera podczas spotkania jest napięta. Jak to wyglądało, możecie zobaczyć TUTAJ. Wójt atakuje rodziców, ma do nich pretensje, ale przyznaje, że dzięki likwidacji kuchni w przedszkolu chce zaoszczędzić w ciągu roku ponad 92 tys. zł. Z jego ust pada jednak deklaracja:

– Z mojej strony macie gwarancję, że te pieniądze zostaną w przedszkolu… – Robert Roj powtarza zresztą to zobowiązanie dwukrotnie. Posłuchajcie sami:

Rodzice, choć do obietnic wójta podchodzą z rezerwą, przyjmują je w końcu za dobrą monetę. Nie mają innego wyjścia – Robert Roj zapowiada, że mimo protestów i tak dopnie swego. I tak też się dzieje. Kuchcnia w przedszkolu przestaje istnieć.

Rodzice czekają początkowo cierpliwie. Obiecanych inwestycji w przedszkole co prawda nie widać, ale jest zima. Wiadomo, że w tym czasie nikt nie będzie robił remontów. Ale nadchodzi wiosna, a inwestycji jak nie było tak nie ma. Rodzice zaczynają się dopytywać: co z obiecanym remontem? Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Gmina tymczasem milczy. Nieoficjalnie wiemy, że na realizację obietnicy po prostu nie ma pieniędzy. – Wójtowi jest wstyd, ale co ma zrobić? Nie wyciągnie przecież tych pieniędzy z własnej kieszeni – słyszymy od jednej z osób, która jest zorientowana w sprawie.

W połowie września na stronie internetowej gminy nagle pojawia sie informacja:

„Dzięki zaangażowaniu i pomocy ze strony wójta Roberta Roja 1 września 2017 r. w Przedszkolu Publicznym w Łapanowie otwarto czwarty oddział przedszkolny dla 16 czterolatków”.

Podobna informacja pojawia się też na oficjalnym profilu gminy na Facebooku.

Czegoż to jeszcze można się dowiedzieć z tych informacji? Że gmina sfinansowała wyposażenie sali w nowe meble, zabawki i pomoce dydaktyczne potrzebne do zabaw i realizacji zadań programowych. Ale zgadnijcie ile wyniósł koszt tych inwestycji? Nie, nie 92 tys. zł. Koszt to… 3 tys. zł. 89 tys. zł prysnęło jak bańka mydlana!

No więc jeszcze raz przypominamy zobowiązanie wójta z maja 2016 roku:

Cała operacja pozwoli zaoszczędzić ponad 92 tys. zł (…) Macie z mojej strony gwarancję, że te pieniądze zostaną w przedszkolu (…) Mogę zagwarantować, że te pieniądze, które zaoszczędzimy, zostana w przedszkolu!

Ile warte było to zobowiązanie, oceńcie sami… Podobnie jak obietnice wójta dotyczące poprawy sytuacji finansowej gminy. Panie wójcie, chyba nie na to umawiał się Pan z wyborcami!

Po opublikowaniu tego materiału odezwał do do nas wójt:

Dziękujemy Panie wójcie. Problem w tym, że…
8 Comments

  1. Wojcie Drogi my nie w ciemie bici. To byl nakaz odgorny
    Od 1 września 2017 r. wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat muszą mieć zapewnione miejsca w przedszkolu, jednak nie zawsze w tym przedszkolu do którego chcieliby zapisać dziecko rodzice. Organ prowadzący musi w takim przypadku wskazać rodzicom na piśmie inne przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego, której czas pracy powinien być zbliżony do czasu pracy przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego, do którego rodzice złożyli wniosek.

  2. P.Wójcie…plac zabaw dla dzieći to ten sam na którym ja się bawiłam jeszcze w „starym przedszkolu”…strach dzieci tam wysyłać…może nst inwestycja w tym kierunku?

Komentowanie jest wyłączone.