Obiecanki czy cacanki? Co sądzicie o pomysłach potencjalnego kandydata na wójta?

Karol Manys zaprasza na rozmowę „pod Dębem”. W sobotę, 5 maja, od godziny 15.00 można będzie do woli gadać z potencjalnym kandydatem na nowego wójta.

Tymczasem pojawiają się już pierwsze pytania… Prośba o kolejne.

Witam. Panie Karol po objęciu stanowiska wójta czy
zechce pan wyjaśnić kto zdefraudował lub co stało się z pożyczką 10,5 zł zaciągniętą w 2011 roku na budowę gimnazjum sprawa opisywana przez radnego klube nawet jeśli sprawa pieniędzy będzie dotyczyła wójta Kuliga trzeba będzie się narażać.

Manys: Jeśli są sprawy z przeszłości, które wymagają wyjaśnienia – bezwzględnie powinny być wyjaśnione. Ludzie mają prawo wiedzieć na co poszły ich pieniądze. I mało mnie interesuje, kogo to dotyka: Kuliga, Roja czy kogoś innego. Za moich czasów (oczywiście jeśli do tego w ogóle dojdzie) czas świętych krów w Łapanowie się skończy. Podobnie jak kumoterstwo i zamiatanie spraw pod dywan. A do strachliwych jak wiadomo raczej nie należę. Ale też od razu dodam, że od tego co było bardziej interesuje mnie to, co będzie. I jeśli będe miał do wyboru zajmowanie się szukaniem haków na poprzedników i toczenie śledztw w sprawach sprzed lat, albo zajęcie się ściąganiem do gminy inwestycji, funduszy, programów i środków unijnych, by po czterech latach kompletnej beznadziei, stagnacji i cofania Łapanów zaczął się wreszcie rozwijać, to zdecydowanie wybieram to drugie. Chyba się tu zgodzimy 🙂
Pozdrawiam i 5 maja o 15.00 zapraszam pod Dęba 😉

Czy utworzy pan stanowisko wicewójta

Manys: Tak, będę chciał powołać wicewójta i doprowadzić do tego, że równocześnie będzie on sekretarzem gminy. Choć podobno to wbrew jakimś tam wydumanym zasadom. Ale nie ma przeszkód prawnych więc nie widzę przeciwskazań.

Dodam, że jedną z pierwszych decyzji będę chciał powołać pełnomocnika do spraw rozwoju zalewu. Tu jest już pewny, doskonały kandydat. Żeby nie było watpliwości – będzie albo na wolontariacie, albo na wynagrodzeniu prowizyjnym. I na pewno nie będzie wykurzania znad zalewu wędkarzy! Bo jeśli zalew w Łapanowie w ogóle ma racje bytu, to własnie, jako jeden z lepszych w Małopolsce ośrodków wędkarskich, który będzie realną konkurencja dla Marszowic.
Urząd Gminy i wszystkie jednostki podległe czeka gruntowna reorganizacja.
Powołana zostanie młodzieżowa rada gaminy oraz gminna rada seniorów. Będę też chciał powołać nieformalną radę byłych wójtów, do której zaproszę wszyskich byłych gospodarzy gminy, by stanowili zaplecze merytoryczne (jest coś takiego jak „pamięć instytucjonalna” i trzeba korzystać z ich doświadczeń – mam nadzieję, że nie odmówią).
W Łapanowie powinien powstać dom senior-wigor, Centrum Kultury powinno się przekształcić w gminne centrum kulturalno-konferencyjne, które będzie odpowiedzialne za promocję gminy, GZK w spółkę, tzw. inhouse (choćby po to, by móc odliczać VAT). W Łapanowie powinna powstać (gminna lub komercyjna) wypożyczalnia rowerów, należy rozważyć wejście gminy do programu Mieszkanie+, być może rozpocząć starania o utworzenie podstrefy ekonomicznej. Najważniejsze jest jednak doprowadzenie do tego, że 100 proc. mieszkańców będzie mieć dostęp do szybkiego Internetu. Dziś sytuacja jest taka, że u mnie na działce, prawie w centrum Łapanowa (przy Sparze) o Internecie w komórce mogę zapomnieć. Rozmowy się rwą. Praktycznie korzystać mogę tylko z SMS-ów. To chore, mamy XXI wiek. Szybki Internet po podstawa!
Pomysłów, praktycznie bezkosztowych jest mnóstwo. Potrzebni są odważni ludzie z otwartymi głowami do ich realizacji, bo ja sam tego nie zrobię!

Kolejne pytanie Panie Karolu Jaki ma Pan pogląd na temat zatrudniania urzędników z pominięciem konkursów miał pan 2 diametralnie sprzeczne wypowiedzi w tej kwestii.

Manys: Konkursy, co do zasady są złe. Ale wymaga ich prawo. Sam(a) doskonale wiesz, nawet z niedawnego łapanowskiego podwórka, że można zrobić konkurs pod konkretną osobę. I co z tego, że był ten konkurs? I tak wygrał go ten, kto miał go wygrać. Nie przywiązujmy się do konkursów. Po co tworzyć fikcję? Intencja dobra, ale nie działa. Albo inaczej – działa, ale dla autoryzacji układów. W 80-90 proc. przypadków tak się właśnie kończy. Cos innego jest dużo ważniejsze: tzw. smartHR, sprytne/zwinne zarządzanie zasobami ludzkimi i tzw. przelot. Przepraszam za kolokwializm, ale tak jest. Po co mi sekretarz z konkursu, z którym nie będę miał „przelotu” i nie będę się dogadywał? Ja się muszę z nim dogadywać bez słów! No tak to działa!
A młodzi muszą dopstać swoją szansę – to jasne!
Nowoczesność, nowoczesność, nowoczesność… I nowa jakość w gminie 🙂
47 Comments

 1. Panie Karolu pokladalem w Panu nadzieję, ale nie jest Pan dla mnie wiarygodnym kandydatem !!! Nie mam szacunku do ludzi ktorzy ukrywaja prawdę i cenzuruja niewygodne dla siebie komentarze. Potencjalni Wyborcy […].

 2. Zbieramy jajka na spotkanie pod dębem 🙂
  Zapraszam chętnych do zabawy w jajeczko do celu 🙂
  Przyszłego (niedoszłego) wójta na dobrą kiełbasę wyborczą nie stać, to chociaż mu jaja ufundujmy !!!!!

  • Gdzie byłeś z tymi jajkami? Bałeś się sam? Nikt nie chciał z tobą iść? Ty nawet nie masz tego między […] jesteś zwykłym szczekaczek komputerowym który myślał ze nawojuje jednym zdaniem To zes pokazał BUAHAHAHA do Wyborcy Ale Nie Twoi

 3. BĘDZIE JAKIŚ FILM ALBO TRANSMISJA ŻEBY OSOBY KTÓRE NIE DADZĄ RADY WZIĄĆ UDZIAŁ W SPOTKANIU MOGŁY SOBIE OBEJRZEĆ I POSŁUCHAĆ?

 4. No to jeżeli wyborcy piszą program to proszę bardzo: potrzeba wybudowania sal gimnastycznych tam gdzie ich nie ma, nie interesuje mnie, że jest mało dzieci ale są, my jako mieszkańcy chcemy mieć, potrzeba wybudowania chodników i nie interesuje mnie, że mało ludzi chodzi ale chodzą a bezpiczeństwo jest ważne, my mieszkańcy chcemy mieć, potrzeba wybudowania kanalizacji i nie interesuje mnie ze domy oddalone są od siebie kilometrami my chcemy aby była, potrzeba w każdej wsi świetlicy, placu zabaw, szkoły i nie interesuje mnie, że mało mieszkańców ale są, potrzeba wybudowania basenu na terenie gminy, ni interesuje mnie, że mało mieszkańców, i nawet PPP nie wskóra, ma być, itp. No ale jak kandydat z Warszawy może spełnić takie potrzeby, jeżeli w swoim programie, o którym się nie mówi, zlikwiduje natychmiast szkoły w tarnawie i grabiu (pisał o tym w kometarzach), a w najbliższym czasie w sobolowie, w cichawce i zbydniowiu, bo przecież mało dzieci, nieopłacalne. Jak można tak postępować, pozbawiać czasami jedynego ośrodka kultury lokalną społeczność, którą nie jednokrotnie sami mieszkańcy budowali, no ale tak jak sie patrzy tylko przez pryzmat łapanowa, w którym jest wszystko i komentarzy w dużym procencie się z niego wywodzących. Taki mają wyborcy program. Co Pan może powiedzieć o życiu w naszej gminie, czy kidykolwiek budował Pan drogę, kościół, szkołę, świetlicę, remizę w czynie społecznym, z poświęceniem i w zgodzie z sąsiadami. No nie bo przecież wychowałem sie w mieście, wszystko miałem podane jak na tacy, nie mósiałem do szkoły, przystanku, kościoła chodzić kilometrami. Co Pan może wiedzieć o życiu tutaj, to że przodkowie stąd pochodzą to nie wszystko. Doprowadził Pan do tego, ze każdy na każdego patrzy wilkiem a właśnie tą gminę zbudowało zaufanie, życzliwość i wzajemna pomoc o czym Pan nie ma pojęcia. Ci wszyscy mieszkańcy zostali tutaj w trudnych czasach bo byli odważni i chcieli budować tą ojczyznę a nie uciekać bo gdzieś będzie lepiej.

  • Trochę emocjonalne to, o czym Pan(i)tu pisze. Pewnie, że byłoby fantastycznie to wszystko mieć. Ale nie dajmy się ponosić tylko emocjom. Moim zdaniem wszystko można przedyskutować, zrobić listę rzeczy ważnych i ważniejszych. Umówmy się. czyn społeczny się skończył i o ile aktywność obywatelska jest nadal cenna to nie da się wszystkiego opierać na czynie społecznym. To że człowiek wychował się w mieście i tam zdobył wykształcenie jest tu dużą zaletą. W Łapanowie uniwersytetu by nie skończył. Jeśli zostałby wójtem i tak będzie potrzebował sztabu ludzi spośród mieszkańców gminy. Jakkolwiek sam jestem ostrożny jeśli chodzi o szybką ufność do nowego kandydata to nie oceniałbym też pana Karola, że nie ma pojęcia o życzliwości i wzajemnej pomocy bo chyba do tego nie mamy podstaw. Sam wychowałem się w naszej gminie na gospodarstwie. Nie podzielam jednak takiej opinii, że patrzymy na siebie wilkiem. Trzeba też umieć spojrzeć na swój organizm krytycznie. Zobaczyć, że jest trochę poobijany, przeziębiony i słaby. A jego odporność spadła znacznie. Trzeba go jakoś postawić na nogi, żeby mógł znowu funkcjonować. Nie czas teraz na taką Pawlakowo-Kargulową nieroztropną dumę. Trzeba małymi kroczkami budować wszystko z uwagą i ostrożnością. Powoli odhaczać kolejne etapy i może będziemy zadowoleni. Trzeba trochę też zaryzykować. Nie ma gotowych rozwiązań. Taką refleksją chciałbym się podzielić.

  • a co z tych rzeczy o których piszesz zrealizował rojj? daj szansę człowiekowi a nie bredzisz jak byś 10 ciepłych żubrów wypił i zapamiętaj że obecna sytuacja w gminie jest taka a nie inna i nie ma szans na koncert życzeń taki jak napisałeś a jak koniecznie chcesz to weź się do roboty albo traf w totka to z pewnością będziesz znanym sponsorem zafundujesz pokoleji co bys chciał gdzie i kiedy chodz myślę że nawet jak byś przysłowiowa bańkę wygrał to pierwszy bys się spakowal i nusem bądź konno opuscil Łapanów,nastepna sprawa zjedz obiadek w sobote i z pełnym brzuszkiem przyjdź na rynek pod dęba na 15-stą a zostaniesz wysłychany i pewnie uzyskasz odpowiedz i może nawet zrozumiesz jej sens bo ja bym chciała żebyś przyszedł i bym chciała żebyś się wypowiedział i bym jeszcze chciała żebyś szedł po kostce którą niestety Twoji dziadkowie czy ojcowie nie kładli ale bym chciała żebyś właśnie był pod debem

 5. Magister Jacewicz i Patalita nie odstępują posła Bernackiego, to widać nie tylko teraz jak na załączonym obrazku. Nieskazitelna nasza Przewodnicząca ucieka już z tonącego okręgu jakim jest Gmina Łapanów. O nieładnie, nieładnie…Jako przewodnicząca nie wykazała się tu w służbie dla mieszkańców. Broniła tylko interesów Roja i nikogo poza. A teraz przyszedł apetyt na więcej??? oj nieładnie, nie ładnie…Stanisław Jachowicz tu pokusiłby się o słowa: „Patrzcie, jak złe łakomstwo! Kotek przebrał miarę, musiał więc nieboraczek srogą ponieść karę. Tak się i z wami, dziateczki, stać może: Od Łakomstwa strzeż was Boże!”

  • Szef struktur pis okręgu tarnowskiego poseł Włodzimierz Bernacki organizując spotkanie i w sumie przygotowujący grunt pod wybory niestety podpisuje się w pełni pod tym co deklaruje koleżanka Posłanka Lichocka. Zatrzymaj Aborcję jasno podczas spotkania zadeklarowała swoje poglądy i jeżeli by poseł Bernacki był przeciwny powinnien szybko zareagować. Tu żadnej reakcji nie było i bardzo dosadnie, ze wszystkimi szczegółami przedstawiono zgromadzonym stanowisko przeciw aborcji. To faktycznie duża niespodzianka! A jak gromy spadną na posłankę Lichocka, a już spadają to kolega co zrobi umyje ręce i stwierdzi, że nie pamięta o czym rozmawiano.

 6. Jaki „nowy wójt”? Jeśli juz to kandydat. Na kandydata. Póki co to programu żadnego. Tylko krytyka poprzednikow. I to wystarczy? Na wszystkim sie zna? Omnibus normalnie.

  • Witam. Nie, omnibusem nie jestem. To chyba jasne 😉
   Starałem się już komuś wyjaśnić, że programów nie pisze się na papierze. Prtogramy pisza wyborcy. Jeśli więc masz jakieś pomysły – zapraszam 5 maja o 15.00 na Rynek. Porozmawiamy o tym. A jeśli dojdzie do kampanii, to pojawi się program 😉 Bo na razie, to kampania jeszcze się nawet nie zaczęła 😉
   A swoją drogą, skoro już o programach mowa. A jaki jest, że tak zapytam nieśmiało, program obecnego wójta? Cztery lata temu mówi „czas na zmiany”. I gdzie są te zmiany? Spadek Łapanowa we wszystkich możliwych rankingach? 70 tys. zł pozyskane z Unii? Czy może awans do jakże zaszczytnego grona najbardziej zadłużonych gmin w kraju? A może kompletny chaos organizacyjny i brak jakiegokolwiek nadzoru, co najlepiej pokazało skażenie wodociągu i zarzuty w GZK? Jest jeszcze pozbywanie się współpracowników podczas, gdy samemu się ponosi odpowiedzialność i przerolowanie długu do 2035 roku, co w praktyce wiąże ręce nawet nie jednemu czy dwu, ale czterem kolejnym wójtom…
   Pochwalmy, nie ma problemu. Tylko za co?
   Pozdrawiam

    • A to jak na takiego pan czekasz, to proszę czekać dalej. A w międzyczasie już pisać wniosek o likwidację gminy.
     Jeśli jest Pan zainteresowany co ja mam do zaproponowania, albo sam ma jakieś pomysły, zapraszam 5 maja o 15.00 na rynek. To że krytykowanie i czekanie na mannę z nieba jest najprostsze, to już wszyscy wiemy.

    • To ja też mam proste pytanie: przyjedzie Pan do Kamyka pomagać jak zostanę wójtem i zabiorę się za remont mostu a nie opowiadanie bajek o budowie nowego za 5,5 mln zł?

    • Dlaczego komentarz został ocenzurowany? co w nim było niezgodnego z polityką komentarzy? […] czy to, że teraźniejszy wójt też wciąż na to czeka?
     Prawdziwa cnota krytyki się nie boi. A Wy a owszem.

     • Nie ocenzurowany, tylko wstrzymany. Proszę to rozróżniać bo to dwie różne rzeczy.
      Co do zasady nie wyjaśniamy powodów, ale tu zrobię wyjątek.
      Był natarczywy i insynuacyjny. I takie były, są i będą wstrzymywane. To jest zarówno element bezpieczeństwa jak i naszej walki z internetowymi trollami, i od tego nie odstąpimy. Alternatywa jest taka, że komentarze będą imienne, a tego też nie chcemy.
      Pozdrawiam, dobrego dnia 😉

  • Czas skończyć z tym ujadaniem i podcinaniem skrzydeł tym co mają jakąś inicjatywę. Wójt to osoba, która zarządca gminą, ale jej rozwój i chęć wyjścia z tak dramatycznej sytuacji zależy od mieszkańców. Popieram Manysa bo chce dobrze i chce słuchać, współpracować. Podejmuje polemikę z tymi co są przeciwni. Takiej incjatywny nie było widać u Wójta Roja. Zachowuje się jak obrazone Panisko, a gminę traktuje jak swój folwark. Te czasy już mijają i decyzje, które podejmował ze szkodą dla społeczności ŁAPANOWA będą miały swoje konsekwencje dla nas na lata. Cały czas krytykował Kuliga i każde spotkanie zaczynało się od tego hymu. Nie idz panie Manys tą drogą. Zakasaj rękawy i bierz się do roboty. Bo chces i możesz wiele. My pomożemy bo tu żyjemy. Zależy nam wyjść z tego dołka.amen

   • Bardzo dziękuję. O to właśnie chodzi. O to wsparcie ze strony ludzi – bez tego się nie obejdzie i nic z tego nie będzie. Bardzo więc o nie proszę!! Bo proszę pamiętać, że potrzebni są jeszcze kandydaci do rady! Dlatego już teraz zapraszam do współpracy!

 7. Chrustusie Nazarejski jak pisze Miki. Od czegoś trzeba zacząć i nie tylko pierdzieć w stołki i cały czas narzekać. Z tego co widzę większości obecny wójt odpowiada, nic nie obiecywał i wielkie nic przez te 4 lata zrobił. Wam to odpowiada. Tylko pozamykać i po likwidować. Musimy iść do przodu bo za chwilę tylko psy będą szczekać ogonami w Łapanowie.

  • Nie wiem jaką masz wiedzę na temat mediów, ale chyba niewielką 😉 Ja przez ponad 20 lat całkiem nieźle sobie radziłem w tym fachu i trochę na ten temat wiem. Jeśli masz jakieś propozycje dotyczące gminy, zapraszam 5 maja o 15.00 na Rynek 😉

 8. Karol wielki plus za odpowiedzi na zadane pytania i przede wszystkim za jak by nie było odwagę i chęć wyjścia do ludzi jak sam piszesz ( face to face )to bardzo dobrze o Tobie świadczy moje poparcie masz już od pewnego czasu i zadziwiająco spokojna jestem o Twoje dalsze zabiegi przekonywania przyszłych wyborców trzymam kciuki z resztą nie tylko ja,pozdrawiam

 9. No to mamy problem do tej pory byłem przekonany że
  jest pan moim kandydatem na wójta lecz omijanie konkursów czyli łamanie prawa to zapowiedź nieprzestrzegania go w innych dziedzinach bo kto wójtowi zabroni Przykładem niech będzie były wójt Kulig gdybym Gminym wzakładzie komunalnym Kulig nie ominął konkursu to ludzie a przynajmniej jest taka szansa nie byliby podtruwanie z powodu układów. Jeszcze jedno pytanie W takim razie jak się pan odniesie do zatrudniania całych rodzin urzędniczych w urzędzie oraz podległych wiąże się to też z omijaniem konkursów czyli kumoterstwem tam gdzie mogliby trafić fachowcy w danej dziedzinie trafiają synowie zięciowie czy inne pociotki.

  • Mylisz dwie rzeczy, zupełnie niepotrzebnie. Przepraszam, że na Ty, ale tak tu jesteśmy umówieni 🙂
   Czym innym są konkursy w sensie formalnym. Doskonale wiesz, że można je ustawić. Ustawiane, fikcyjne konkursy nie są mi do niczego potrzebne! A czym innym jest kumoterstwo i zwykły nepotyzm. Nie, na kumoterstwo i nepotyzm zwyczajnie nie będzie zgody. Co więcej – gwarantuję Ci, że wszystkie osoby, które zostały zatrudnione tylko i wyłącznie ze względu na rodzinne układy zwyczajnie wylecą. Więc jeśli nas czytają, niech już szukają roboty! I żeby była jasność – zupełnie mnie nie interesuje kto jest czyją rodziną, kto z kim sypia itd… Każdy czyjąś jest. Interesują mnie wyłącznie kompetencje, otwarta głowa, dynamiczne działanie i nowa jakość w gminie! KONIEC z układami! Jeśli pomyślisz chwilę, sam dojdziesz do tego wniosku – to jest w stanie zagwarantować TYLO osoba spoza tego układu!

   • Dzięki za odpowiedź W takim razie ostatnie pytanie na koniec dnia trudne Roja to przerosło a mianowicie ubojnia zatruwanie rzeki przyłapani przez policję wysypywanie odpadów poubojowych w kobylcu przyłapani przez policję układ Gminno ubojowy rozpatrywany przez prokuratora kierownik GZK. Z zarzutami mimo to dalej nie zawieszony w obowiązkach obrzymie pieniądze gwarantujące bezkarność jeśli możesz w takiej kwestii się wypowiedzieć jeśli nie to zrozumiem. Pozdrawiam dobranoc

    • Ale mi zadajesz zagadkę 😉
     Po pierwsze – z ubojnia nie ma prawa być żadnych nieprawidłowości! I kropka!
     Po drugie – jest czystym skandalem, że gmina wie o skażeniu o godzinie 14 i nic nie robi. Mieszkańcy nic wiedzą. Przewodnicząca w tym czasie piłuje pazurki 😉 A tak niestety było!
     Po trzecie – dla urzędnika wobec którego są takie zarzuty zwyczajnie nie ma miejsca! A mamy do czynienia z „kryciem”. U mnie by taki człowiek wyleciał na zbity pysk od razu! Bo albo ja o tym wiem i to ja wylatuję na zbity pysk, bo to ja jestem szefem i ponosze odpowiedzialność. Albo ktoś mnie oszukuje i to on wylatuje natychmiast!
     Proste jak cep 🙂
     I jak widzisz konkurs nie jest do tego potrzebny 😉
     Przyjdź koniecznie 5 maja o 15.00 pod dęba! Ja Cię chcę w drużynie na radnego! Piszę śmiertelnie serio…

  • Nie. Nie jestem członkiem PiS. Nie jestem członkiem żadnej partii. Jako dziennikarz byłem posądzany o związki z SLD, z PO, z Nowoczesną… Moje poglądy polityczne sa zdroworozsądkowe. Obecnie pracuję dla Polskiego Rządu. Nie jest to żadną tajemnica, a dla mnie jest powodem do autentycznej osobistej dumy! Moje szczegółowe Cv znajdziesz: http://mojlapanow.pl/redakcja/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.