NOWE WYNIKI BADANIA WODY – nie nadaje się do użytku

Komunikat z dnia 20.01.2017r. dotyczący jakości wody do spożycia z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Chrostowa

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni informuje odbiorców wody zaopatrywanych z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Chrostowa, że przeprowadzone badania laboratoryjne próbek wody pobranej w dniu 19.01.2017r. w dalszym ciągu wykazały zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody bakterią clostridium perfringens.

W związku z powyższym woda nie jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego i nie nadaje się do użytku aż do odwołania

Do odwołania obowiązują także zakazy oraz nakazy wynikające z decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bochni nr 10/17 z dnia 17 stycznia 2017r.

 

Najszybszy sposób przekazywania informacji o aktualnej dostępności wody:

Czat
47 Comments

 1. A ja chciałem szczerze pogratulować sołtysowi wsi Zagórzany pow. Gdów. Ponieważ tam kilkanaście domów jest wpiętych w wodociąg łapanowski wczoraj chłopisko jakoś dał rade ( w przeciwieństwie do naszych władz )- zorganizował cysterne z wodą i rozwoził tą wodę do tych domów . Tak trzymać . Tylko dlaczego tam się dało a u nas nie ? Widac ten sołtys ma jaja i jest odpowiednim człowiekiem na tym stanowisku .

 2. ja sioe kompie w tej wodzie i nic mi nie wyszło jeszcze, co do picia to bałbym sie. a z tego co wiem w rzekach i strumykach płynie jeszcze wiecej tych bakteri a całe lato spędzam nad stradomką

  • nawet gdyby jakis biolog czy chemik stwierdził iz woda po dłuzszym przegotowaniu nadaje sie do picia , czy do mycia i kapieli by sie nadawała przy takim stezeniu bakteri to nikt tego otwarcie nie powie, bo nie strzeli sobie samobója skoro sanepid stwierdził ze niezdatna do uzytku i koniec kropka.- ja tez sie kapie w niej ale pic nie zamierzam

 3. Przestanmy już sądzić!Czas na rozwiązanie problemu.Właśnie ukapalam się w 5l wody.To jest możliwe!Na dodatek, marzy mi się u nas taka woda, jaką mamy dziś z Bochni. Dzis nie mam przesuszonej skóry od chloru i wlosow!Myślę, że wszyscy jesteśmy sobie winni!Nie tylko starsze pokolenie, które kiedyś decydowalo o pewnych sprawach.Co robi większość domostw, które nie mają kanalizacji?rura do fosy i juz sprawa zalatwiona!nie zaslaniajmy się kosztami wywozu!przecież w naszej miejscowości papieroski i gorzalka to standard!apeluję więc, odzalujcie na wywoz ścieków raz w miesiacu!!! Znam osobe co jako jedyna wywozi w swojej wiosce i nigdy nie widziała, żeby inni tak robili. Prosba do zakładu komunalnego o egzekwowanie wywozow! Tylko ludzi konsekwentnych się szanuje!!! Problem oczyszalni?! To zalatwcie odbior ścieków w innej gminie!!! Starajcie się o nową. Z myślą o swoich dzieciach!!! Oszczedzajmy wodę!! Mniej chemii!!!

  • Twoja mądrość nie zna granic. Zakręć sobie na wejściu do domu i będzie git. Napisz ponownie kiedy odkręcisz bo nie wytrzymasz. Pomyśl w jakiej wodzie ludzie kąpią się latem w rzekach. I jest ok.

 4. Niestety jeśli wójt dowiedział się o 23:00 (jak wynika z relacji mój Łapanów) w poniedziałek to miał nad to czasu żeby poinformować ludzi. Wystarczyło trochę chęci, uruchomić OSP, zamknąć dopływ wody, krzykaczki (czyli tuba). A tak wszyscy piliśmy skażona wodę jeszcze rano w we wtorek a niektórzy nawet w środę. Przedszkola i szkoły dostały informacje koło południa we wtorek…

 5. A może tak, w miejsce nieistniejącego, niezrealizowane pomysłu z lodowiskiem na zalewie zrobić tam kąpielisko „zimowe”. Może i u nas jakiś mors się znajdzie?. A myć człek się musi, albo chociaż powinien.

 6. nie wiadomo kiedy bedzie zdatna to czemu beczkowozy nie jezdza po wsiach zeby rozwozic do mycia ,dla zwierzat?Parodia ,szczesliwi że w 3 miejscach dają po 2 butle i na co to ma starczyc?

 7. Ja wiem jedno to zakażenie wyniklo z wody która [….nazwa firmy….] wypuszcza wprost do wody. jak ktos nie wierzy prosze przejsc sie nad rzeke kolo mostu pod grabowcem jedna wielka piana a smrod z tego jak cholera niech ktos odpowie za to potezna kara bo moga ucierpiec ludzie

 8. Ok .. dość narzekania . Jutro proponuję poranną wycieczkę do Limanowej na basen . Rano taniej , a może na ulgowy bilet do pryszniców tylko wpuszczą ? Człowiek przynajmniej brudem nie zarośnie . Limanowa ładne miasto . Polecam 🙂

 9. Tak nie można, każdy wie, że to dla naszego dobra dla nas samych gmina zwlekała z informacją. Przecież wiemy jak strasznie gmina jest zadłużona a teraz wszyscy pracownicy dodatkowo postawieni są w stan najwyższej gotowości, co na pewno wygeneruje nieprawdopodobne koszty. Myślicie, że ta woda jest za darmo? za to wszystko Gmina musi zapłacić. Dotykowo pod naciskiem opinii zmuszeni byli wydać ledwie, co zaoszczędzone pieniądze na jakąś lampę UW za 50 tys. złotych (to całe zaoszczędzone pieniądze na przeniesieniu kuchni). Również musi Gmina pokryć astronomiczne koszty koparki wybierającej szlam ze zbiorników następnie niebotyczne koszty utylizacji tego syfu. Jeśli mieszkańcy nadal będą tacy roszczeniowi to Wójt do końca życia nie wyciągnie gminy z długów. Moim zdaniem takie zaangażowanie służb, radnych, dyrektorów jednostek, kierownika ZRB, oraz samego Pan Wójta powinno wiązać się, co najmniej premią20% do i tak ich ubogiego uposażenia. Dobrze wiemy jak odpowiedzialna jest ich praca, wymagająca podejmowania strategiczno-ekonomicznych decyzji. Po tym niepotrzebnym szumie medialnym wywołanym przez jakiegoś sfrustrowanego mieszkańca oddala się i tak dalekosiężna wizja oddłużonej gminy- dobrze się z tym teraz czujesz? W naszej gminie zasiadają nie zwykli radni a doświadczeni stratedzy. Nie każdy był by w stanie upadającą gminę tak zareklamować, aby wziąć kolejne miliony kredytu. Miejmy nadzieje, że taka sytuacja jak dzisiaj nie powtórzy się więcej i decyzje, których nie powinien widzieć zwykły mieszkaniec gminy nie zostaną ujawnione nigdy…

  • Jak gmina jest tak cudowna że im premia potrzeba za to co robia to niech nic lepiej nie robią bo tu szczycić się nie ma czym niech ludzie i zwierzęta pozdychaja bo gmina zadłużona i szkoda kasy. NO PROSZĘ CIE TY SIE SŁYSZYSZ???????? Wójt wiedział w pon w nocy co poniektórzy dopiero w środe albo czwartek to jaki ten wójt ma przekaz do ludzi??? ŻADEN! Cysterna wody w Łapanowie? Śmiech! a dalsze wioski i Ludzie co nie mają Auta??? Na nogach do Łapanowa z wiaderkiem??? Mamy XXI wiek i prawie w każdej wiosce straż która mogła by postawić 100l baniak z wodą chyba lepiej iść po wode 0,5km niż 7km. a gdzie woda dla zwierząt ich się to nie tyczy??? To że media to rozgłosiły to dobrze jeszcze żeby ktoś do A.Dudy napisał i do Stonogi. I jak on to mówi „SZKODA SZCZĘPIĆ RYJA…”

 10. Nadal wkurzony na maxa siedzę sobie i rozmyślam ..załóżmy, że prace naprawcze [przyniosą efekt i w tych 3 punktach pomiarowych wyjdą dobre wyniki ( życzę tego z całego serca – ostatnio razem z innymi częsciami ciała rzadzej mytego ). Super . Ale co z kilometrami bocznych nitek w korych jest cały zcas woda ? Czy GZK wyda jakieś rozporządzenie , ze każde gospodarstwo ma spuścić .. no np 5 m3 wody aby przeczyscić rurociąg biegnący w pobliżu ? Oczywiście odliczając to od rachunku , bo w ten sposób nik nie spuści ani litra wody ! I nadal bedziemy mieć bakterie w zasięgu ręki . A co z ludźmi, którzy mają pomontowane różne filtry na instalacji wodnej ? Pół biedy jak to zwykły filrt węglowy . Wymiana wkładu to jakieś 75 -120 zł . No – wymienić trzeba bezwzglednie . A co z tymi , co mają np. odwróconą osmozę , i tam komplet wkładów do filtrów kosztuje 400 zł ? Może ich nie ma zbyt wiele , ale pewnie ktoś się znajdzie . Czy ktos to bierze pod uwagę ? EEE .. kończę , bo zaraz ktoś powie ze piętrzę problemy i rozdmuchuję sprawe . No tak własnie niedawno usłyszałem w luźnej rozmowie , że cała sprawa nie warta jest uwagi , i że niepotrzebnie media rozdmuchały sprawę . Przecież tylko w 2 miejscach były złe wyniki .

  • Kazada sprawa jest nie warta uwagi. A gromy z nieba lecą na tych co z znajdą na to odwagę. Ma być po cichu, bez kosztów, bez konsekwencji. Winni są Ci mówią. Sprawa skarzenia wody to bardzo istotny problem. Istotne są zaniechania jakie doprowadziły do niezdolności wody i samo podejście do tematu, do zwykłych mieszkańców. Kiedy tylko media patrzą na ręce naszym gospodarzom gminnym wtedy podejmują działania.

 11. A ja mam mam takie pytanie: twierdzą, że ta bakteria jest ciężka do zdezynfekowania. Czyszczą zbiornik w którym znajduje się woda, a co z rurami z bojlerami przecież ta bakteria mogła osiąść na rurach i domowych bojlerach i co dalej??? Każdy będzie miał pretensje do władz gminy. Tłumaczą się, że poinformowali w internecie a co z ludźmi którzy nie maja internetu??? Do mnie wiadomość dotarła dopiero w środę wieczorem, mam małe dziecko i codziennie wpatruje się w niego jak w obrazek prosząc Boga, żeby nic się mu nie działo i kto jest temu winien??? Ja ???? że codziennie nie siedzę na FB albo internecie??? a co ze starszymi samotnymi ludźmi??? dlaczego we wtorek np. na porannej mszy nie poinformowano księdza żeby przekazał informacje zawsze ktoś jest na mszy. Twierdzą, że kartki na sklepach były rozwieszone… kiedy??? we wtorek wieczorem byłam na zakupach i nic nie było. Nie każdy codziennie jeździ, no jak dla mnie to ŚREDNIOWIECZE, a jeszcze słyszę żeby nie mieć pretensji do wójta bo kupił niezbędne lampy bo bez tego ani rusz, mimo zadłużenia gminy no to co, gmina ma zdechnąć nie rozumiem za co trzeba być wdzięcznym chyba jak trzeba to trzeba. Gmina nie jest winna, że powstała bakteria, ale ludzie są wściekli że gmina nie poinformowała o zagrożeniu w odpowiedni sposób.

 12. a propos ubojni … mamy ich kilka na terenie Gminy . W tym dużą ubojnię kurczaków . Ciekawe z jakiej wody korzystają te ubojnie ? a potem may to mięsko w sklepach .. życzę wszystkim smacznego .

 13. Tak sobie siedzę wkurzony na maxa i czytam wypowiedzi mieszkańców , włodarzy gminy , prasy itd. i zastanawiam się, w jakim swiecie ja żyję ?
  Mamy pretensje do władz Gminy czy do GZK o brak wody. Gminta łaskawie wskazała miejsce w Łapanowie , gdzie można nabrać sobie wody z cysterny . 1 miejce na całą gminę . Nic tylko brać wiadra w rękę i spacerkiem np z Tarnawy czy Wolicy do remizy w Łapanowie , bo np. pranie by się przydało zrobić . 2-3 razy obrócimy to może na szybkie mycie nawet starczy . Powiemy ze 1 miejce to mało , powinni rozwozić wode ( chocby jak w innych gminach strażacy ). Gmina jest winna. Ale władze gminy nie nają sobie nic do zarzucenia. I mają racje. Działają w majestacie prawa. Działają zgodnie uchwalonym 14 lat temu regulaminem ( chyba najwyższy czas go zmienić ) przyjetym 27 czerwca 203 uchwałą Nr VI/40/2003. W regulaminie w par 4 wyraźnie pisze, że :”W razie przerwy w dostawie wody przekraczającej dobę Dostawca powinien zapewnić zastępczy punkt poboru i poinformować Odbiorców o jego lokalizacji.” Zapewnili – tak . Poinformowali – tak . To o co nam chodzi ? że te kilka km trzeba na nózkach przelecieć , bo nie każdy ma auto ? No przecież ruch to zdrowie. To o co chodzi ? Prawnie niby wszystko gra . Ale taki regulamin to żenada, takie traktowanie mieszkańców budzi conajmniej niesmak. Zadam może głupie pytanie ale je zadam : Gdzie jest obrona cywilna ? Gdzie jest OSP, która może rozwozić wodę do celów gospodarczych – pranie , mycie itp, gdzie jest wojsko , po którego pomoc można sięgnąć w takich kryzysowych sytuacjach ( inne gminy jakoś sięgają ) itd itd . Pytań ciśnie mi się cala masa , patrząc na sprawne działanie pracowników i władz urzędu , sołtysów zaczynam wątpić w to , czy to naprawdę 21 wiek. Czuję sie traktowany jak element zbedny ciemnogrodu , który ma jeszcze czelność się o coś upominać. Przecież wszystko zostało zapewnione . Prosze się wykąpać i zrobić pranie w wiaderku wody, które powiedzmy doniosę do domu . Bo po nastepne kilka km na pewno nie pójdę . Gratuluje władzom gminy dobrego samopoczucia i sprawnej organizacji . Nawiasem mówiąc nadal nikt oficjalnie mnie nie powiadomił , o skażeniu wody. jakbym był chory i nie wychodził z domu , to pies z kulawą nogą by się tym nie zainteresował , jaką wode ja piję . Gratuluje . Ciekawe czy na te pytania ktoś z Urzędu Gminy nam odpowie . Przy okazji załaczam link, gdyby ktoś chciał sobie odświeżyć informacje o tym, co ma robić obrona cywilna w czasie pokoju – http://www.zielona-gora.pl/system/obj/6477_OBRONA%20CYWILNA.pdf

  • Popieram w całej rozciągłości ale nie miałbym pretensji do strażaków bo na dzień dzisiejszy jest tak że potrzebna jest decyzja gminy o uruchomieniu straży do pomocy a ktoś nie wiedzieć czemu tego nie robi.Strażacy jak dostaną dyspozycję z Bochni na pewno nie odmówią pomocy.

   • nikt nie ma pretensji do strażaków . Ale mamy kilka jednostek OSP w Gminie . A od 2016r prezesem Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Łapanowie jest P. Robert Roj. Całkiem przypdkiem jest również członkiem prezydium Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Bochni – kadencja 2016 – 2021. Jako prezes Oddziału gminnego nie może druhów poderwać do akcji ? Przecież to jedno z zadań jakie ma przed sobą OSP. Ależ oczywiście że może i nawet powinien. Ale po co ? Przecież jak ktoś chce wody to niech sobie po nią przyjdzie . Z kubełkiem , nawet beczkę sobie na plecy wziąć może . Ale ma przyjść . Bo nikt nie będzie jeździł i mu wode pod nos podstawiał . W najgorszym przypadku jest rzeczka , chyba nie zatruta . Od biedy wykąpać się można .

  • Regulamin regulaminem ale za sposób powiadomienia jest paragraf wszyscy wiemy jaki. Narażenie na utratę życia i zdrowia

 14. w piśmie z sanepidu napisano, że stężenie bakterii to 8jtk nie podając objętości próbki. Powinno być podane np w jtk/ml. Inna sprawa, że norma nie dopuszcza jakichkolwiek bakterii tego typu w badanej próbce

 15. I kolejna uwaga:
  Clostridium perfringens
  jest to tzw. bakteria wskaźnikowa. Jej obecność mówi o tym, że doszło do skażenia odchodami ludzkimi i zwierząt stałocieplnych – Obecność Clostridium w sieci wodociągowej mówi o tym, że zawiodły systemy filtracji i uzdatniania wody. Samo Clostridium nie stanowi największego zagrożenia. Ono wskazuje, że w tej wodzie mogą być groźniejsze wirusy, bakterie, pasożyty, lamblie.

  W przepisach nie ma czegoś takiego jak woda nie nadająca się do uzytku (mycia, prania). Jest tylko woda nie nadająca się do spożycia. Nikt nie poinformował nas oficjalnie, że woda nie nadaje się do żadnego użytkowania.

  • Szanowny (a) AS-ie. Clostridium perfringens to bakteria niekoniecznie pochodzenia kałowego. I jest jedną z najbardziej niebezpiecznych bakterii dla zdrowia i życia ludzkiego. Bakteria jest beztlenowcem i ma wyjątkowo sprawne formy przetrwalnicze, dlatego też w naszym wodociągu mogła znajdować sie już jakiś czas . Zawiodły systemy uzdatniania wody ? Nie miało co zawieść bo nigdy nie było tu lamp UV- dopiero teraz została zakupiona . A bakteria np na chlor jest niezwykle odporna. PSSE w Bochni właście poinformowała , ze woda nie nadaje się do uzytku . Zadnego uzytku .

 16. Brak odpowiedzialnosci osob na kierowniczych stanowiskach! Unikanie trudnych tematów! A teraz WINNY SIĘ TŁUMACZY!!!!! Mądry Polak po szkodzie!!!

 17. pytanie natury technicznej. Jeśli wodociąg ma 3 źródła poboru a zainfekowane jest jedno to czy nie można go odciąć. wypłukać wodociąg i puścić wodę przynajmniej do mycia??

  • Nie da się bo cholerstwo siedzi w rurach niestety 🙁 i nawet jak już sanepid stwierdzi że jest ok to w każdej chwili problem może powrócić ponieważ ta bakteria potrafi się zabezpieczyć przed działaniem wszelkich środków i w dogodnym momencie uaktywnić . Ponoć jedyna metoda to lampy uv ale jak nimi zdezynfekować rury ? ………..

 18. Tak to jest jak gminy oszczędzają, biorą pieniądze za wodę, bo oczywiscie płatna, ale żeby pamiętać i odpowiednio czesto kontrolować to już nie istotne itp. Ktoś powinien ponieść odpowiedzialność calej tej sytuacji bo to zagrażało i nadal zagraża dużej liczbie ludzi.

  • z tego co wiem to w piatek woda była badana w limanowej i nic nie wykazało. natomiast w próbce z poniedziałku która bochnia zabrła do badan juz bakterie były. wiec wiemy kto zawinił- wszyscy szamba wypompowali na weekend i bakteria sie znalazła. chociaz dla mnie dziwne ze akurat w poniedziałek po dwuch dniach próbke zabrali i juz w niej coś byłó. wyczuwam jakiś dziwny spisek- moze ktoś specjalnie zatruł wode i od razu kontrol nasłał zeby omus zaszkodzić. niby smieszne a moze i prawdziwe

 19. Przez niepoinformowanie mieszkańców w porę prawdopodobnie straciłam mojego czworonożnego, wieloletniego przyjaciela!!! Pies jak pies dostawał wodę z kranu, ale tym razem po niej wymiotował w nocy jakimś szlamem! I zanim rano trafił do kompetentnego weterynarza było już za późno. Ciekawe co by wykazała sekcja zwłok. Ciekawe czy ktoś odpowie za takie straty!

 20. sanepid pisze ze nie nadaje sie dla ludzi ale przeciez za zwierzeta nie odpowiadaja… a może inspekcja ochrony środowiska czy coś takiego? obawiam się, że tej wody nie można podawać zwierzętom, tym bardziej pić potem mleko od nich ;( wszystko skażone

 21. Chciałabym się dowiedzieć,czy mleko pozyskiwane na terenie gminy nadaje się do spożycia?Przecież zwierzęta piją z poideł a rolnik nie siedzi na okrągło w necie.Dziękuję PORTALOWI,że nie omija trudnych tematów.

Komentowanie jest wyłączone.