Tnij waść! I podatki bardziej podnoś! Jest decyzja RIO!

2.8
(5)

Jest decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie planu ostrych cięć w Łapanowie. Widmo komisarza się oddala. Ale…

Tnij waść! I podatki bardziej podnoś! Jest decyzja RIO w sprawie planu ostrych cięć w Łapanowie.

RIO uwzględniła odwołanie gminy od decyzji o odrzuceniu planu cięć. Ostatecznie dała „zielone światło” dla ostrego programu oszczędnościowego, który ma wyprowadzić gminę na prostą.

Gmina Łapanów ma realne możliwości, aby w ciągu najbliższych trzech lat poprawić swoją sytuację finansową – pisze Izba w uzasadnieniu swojej ostatecznej decyzji.

Przyklaskuje oszczędnościom, ale… Zwraca też uwagę, że gmina koncentruje się tylko na cięciach. Nie wykorzystuje natomiast możliwości pozyskiwania dodatkowych pieniędzy.

Co powinna zrobić, by się ratować?

RIO ma tu prostą odpowiedź – wskazuje na przykład na konieczność podniesienia do górnych stawek podatku od nieruchomości.

Innymi słowy – ostre cięcia na dopłatach do ścieków, co dla mieszkańców oznacza przecież gigantyczne podwyżki, oszczędności na szkołach czy na urzędzie to zdecydowanie za mało.

Mieszkańcy powinni się spodziewać, że w najbliższym czasie dostaną nie tylko o wiele wyższe rachunki za ścieki, ale od nowego roku może ich też czekać podwyżka podatku od nieruchomości.

Jedno natomiast jest pewne – od gminy oddala się na razie widmo komisarza i przymusowych cięć dokonywanych na oślep. Wiadomo jednak, że na obecnych oszczędnościach nie koniec. Szczególnie, jeśli gmina ma się zacząć rozwijać, a nie tylko zwijać.

Oto stanowisko RIO:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 2.8 / 5. Głosy: 5
11 Comments

  1. TAK się wyprowadza Gminę z kryzysu że robi się to co stary K…. powie. Jakie oszczędności że ludziom się dowala opłat, a stronniczo zatrudnia się nowe osoby w oświacie a niektórzy tracą godziny, bo załatwiano sprawę na imprezie w Herbowej-strażackiej. Jak się to ma wszystko do programu naprawczego. Kto odszedł z Gminy??? osoby same na własne życzenie??? A jakie odprawy? Przecież tu można szukać oszczędności bo inne zakłady już od 10 lat mają zmienione nagrody jubileuszowe i to się da zrobić zgodnie z kodeksem, a w naszej Gminie się nie da??? Ten cały program naprawczy to istne kłamstwo!!! A woda ciągle skażona i będzie skażona bo 10 lat temu nic nie pomyślano o zakupie nowych urządzeń tylko jest pytanie na co wydano tyle kredytów , na swoje pensje i nagrody, podwyżki i odprawy wielokrotne.

  2. tiiiaaaa…JEDNAK WEDŁUG MNIE NAJKORZYSTNIEJSZA DLA MIESZKAŃCÓW JEST LIKWIDACJA GMINY….A TAK TO PRZEZ NAJBLIŻSZE LATA KOSZTY ŻYCIA BĘDZIEMY MIELI NICZYM W STOLYCY …
    JAKIE OSZCZĘDNOŚCI BYŁYBY GDYBY NIE TRZEBA BYŁO UTRZYMYWAĆ URZĘDU…;)….NO ALE….A PROPOS A GDZIE TAK KASA CO ZNIKŁA W POPRZEDNICH LATACH SIĘ PODZIAŁA….
    TRZEBA BY POSZUKAĆ KTO DOMY W TYM CZASIE POBUDOWAŁ W URZĘDZIE ALBO WŚRÓD FIRM ZNAJOMYCH W URZĘDZIE…

  3. Panie Andrzeju szkoda , że Pan 4 lata temu nie kandydował na wójta. Niech Pan robi swoje i wyciąga Gminę na prostą. Zawiść rady a szczególnie przewodniczącej nie przesłoni nam oczu nam mieszkańcom oczów.

  4. To nie są żadne ostre cięcia, wszyztkie ostre cięcia Rada wywaliła, a przełożyła ciężar na mieszkańców w wodzie i podatkach, natomiast nierentowne szkoły, obwody i niskie pensum kadry kierowniczej jak GZK zostawiła bez zmian. Kolejna sprawa gdyby Roj od takiego planu zaczął 4 lata temu już bylibyśmy na prostej, a tak zmarnował 4 lata, myśląc że wygra zwykłą kosmetyką, a tu przegrał. Dopiero ten Wójt podjął temat niezwykle trudny ale niezbędny. Chwała mu za to!

  5. Gdyby mu Rada nie przeszkadzała byłoby dużo lepiej i szybciej byśmy zaczęli się rozwijać i pozyskiwać srodki, niestety Wójt decyzją Rady ma zablokowane kilka ważnych i niezbędnych reform:(

Komentowanie jest wyłączone.