Nitka bezpieczeństwa, czyli jak to z „pieriemyczką” z Dobczyc było?

Fot. Wikimedia na CC Krzysztof Cabak - Praca własna

Jest kwiecień 2017 r. Gmina Łapanów wycofuje się nagle z budowy zapasowej magistrali wodociągowej zaopatrującej mieszkańców w wodę ze zbiornika dobczyckiego. Jak to było?

To, jak bardzo potrzebna jest taka nitka bezpieczeństwa z Dobczyc, najlepiej widać teraz na przykładzie drugiego już skażenia wody z ujęcia w Chrostowej.

Inwestycja miała być realizowana wspólnie z gminami Jodłownik i Raciechowice, a większość jej kosztów miała sfinansować Unia Europejska. Nic z niej nie wyszło.

Żeby zrozumieć tę historię trzeba się cofnąć o kilka lat. Gmina Łapanów, wówczas jeszcze pod rządami wójta Kuliga, podpisała z gminami Jodłownik i Raciechowice umowę o utworzeniu aglomeracji gminnej. Wszystko po to, by razem z nimi móc się starać o unijne dofinansowanie do budowy alternatywnego ujęcia wody. Co ważne, Unia miała dołożyć do tego interesu aż 85 proc. kosztów inwestycji! Gminy musiały więc wyłożyć tylko 15 proc.

Aż do wiosny 2017 r. w sprawie panowała cisza, ale to nie znaczyło, że nic się nie działo. Prace nad opracowaniem planu inwestycji i nad wnioskiem o dofinansowanie postępowały.

– Teraz przychodzi ten moment, że trzeba wreszcie złożyć aplikację – irytował się w marcu 2017 r. Paweł Stawarz, ówczesny wójt Gminy Jodłownik. Nie ukrywał przy tym oburzenia na ówczesne władze Łapanowa. – Palcem nie kiwnęli! – mówił w rozmowie z portalem.

Narzekał, że nie dość, że Łapanów dostał „gotowca”, to jeszcze się wypiął i marudzi.

– Dla mnie to niezrozumiałe! – podsumowywał.

Plan inwestycji powstał. Woda miałaby pochodzić ze zbiornika w Dobczycach. Skorzystać mieli mieszkańcy trzech gmin z trzech różnych powiatów, w tym Łapanowa. Koszt inwestycji oszacowano pierwotnie na ok. 100 mln zł. Na Łapanów przypadało w tym projekcie ok. 2,5 mln zł. Ale pieniądze te miałyby być płatne nie od razu. Płatność miała nastąpić w trzech ratach i to dopiero w latach 2020, 21 i 22.

– Łapanów udaje Turka. Władze kręcą, nie odpowiadają na telefony, nie reagują na interwencje… – oburzał się Paweł Stawarz. – To kompletnie niepoważne! – mówił. Zastanawiał się czy władze Łapanowa zdają sobie sprawę, że ich postawa stawia wszystkich, delikatnie rzecz ujmując, w kłopotliwej sytuacji. I to w momencie, gdy już wtedy było widać, że Łapanów potrzebuje alternatywnego ujęcia.

– Taka szansa nigdy się już nie powtórzy. Łapanów zachowuje się w tym wszystkim irracjonalnie. To poważny błąd! – mówił Stawarz.

Niestety, na ostatniej prostej Robert Roj wycofał się z inwestycji, która mogła zagwarantować mieszkańcom gminy bezpieczeństwo dostaw wody. Tłumaczył to zbyt wysokimi kosztami. Bo choć wkład Łapanowa szacowano pierotnie na owe 2,5 mln zł, ostatecznie miał wynosić ok. 8 mln zł. Warto przy tym pamiętać, że ten sam wójt w zeszłym roku wpakował jednak gminę w inwestycję o podobnej wartości. Chodzi o rozbiórkę i budowę nowego mostu w Kamyku. Zamiast remontu rozebranej już starej przeprawy, za grubo ponad 7 mln zł postanowił budować w szczerym polu konstrukcję, która choć bardzo potrzebna, nie ma aż takiego znaczenia dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Efekt? Na ten moment mieszkańcy nie mają ani mostu, ani alternetywnego ujęcia. A mogli mieć i jedno, i drugie. I wodę z Dobczyc, i wyremontowany stary most w Kamyku.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
22 Comments

 1. Pytanie , gdzie i jak mogę sprawdzić , że nie mam w organizmie już tej bakterii , skoro skażenie wody wystąpiło już drugi raz , to wątpię w swoje zdrowie. Zakładając , że test wyjdzie pozytywny , czy gmina zapłaci za moje leczenie oraz leki ?

 2. Z tego co się orientowałem to Wodociągi Krakowskie nie zgodzą się na chwilowy pobór wody typu: -jak w Łapanowie braknie z jakiegoś powodu, jedynie stały szacowany stały pobór wody, podpięcie Łapanowa ale do czego?, przecież Raciechowice mają już dawano Komisarza, nie mają instalacji wodociągowej, a nasza instalacja w miejscowościach graniczących z Gminą Raciechowice to cienkie rury którymi woda może płynąć jedynie do kilku domów.

 3. Czy to prawda że w godzinach nocnych na ujęciu wody wcale niema pracowników bo to oznaczłoby że w nocy nikt nie kontroluje prawidłowej pracy urządzeń ?.Kto decyduje czy w nocy niemuśi być osoby dozorującej stacje uzdatniania wody dla mieszkańców gminy Łapanów ?.Czy obecny Kierownik czy ktoś inny ?.Bo jeśli to dla głpich oszczędności to … .Czy bakteria Gangreny mogła przedostać się gdy lampa UV jest włączona i działa prawidłowo ?.Czy bakterie mogły pozostać w wodociągu od 2017r odcinkach przydomowych instalacji wodnej tam niebyło dezynfekcji i stąd opisywana moŻliwość wtórnego skażenia ?.To tylko pytania.

 4. Niestety w tym projekcie nie było mowy o ani 1 litrze wody z Dobczyc dla gminy Łapanów, a dziwi też fakt, że 2 lata temu stężenie bakterii w wodzie było 2 razy mniejsze niż teraz i wtedy zamknięto wodociąg i trzeba było odkażać całą instalacje, a obecnie wystarczy przegotować tylko wodę…

 5. Jeśli ujęcie wody pracuje prawidłowo to oznacza że bakterie gangreny cały czas są obecne w wodociągu od 2017r nikt nie był w stanie tyle kilometrów sieci zdezynfekować niema takiej technologi w łapanowie lampa UV zamontowana na początku wodociągu nieunicestfiła isniejæcych bakteri wcześniej kolonizujących rury zaś płukanie nieodbywało się w domach więc oby co jakiś czas sytuacja niewracała jako pokłosie 2017r. Ale to tylko moje obawy .Pozdrawiam .

 6. szkoda że przy okazji wody poruszasz problemy szkół ale brawo dla tych 5 radnych którzy bronią biedniejszych szkół szkoda też że nie było tam reszty radnych bo ten wójt nie szuka oszczędności tam gdzie można a zwłaszcza u siebie bo tam nie ruszać teraz chyba dotarło do niego że rada nie wyrazi żadnej zgody na jego zakusy w stosunku do szkół bo można szukać oszczędności w szkole muzycznej ale o tym nawet pan redaktor nic nie nagłaśnia a tam idą olbrzymie pieniądze i tam cisza

   • A dlaczego szkolą muzyczna dostaje dotacje celową, pomyśl, gminę nic nie kosztuje !! nie ma tej szkoły nie ma tych pieniędzy, jest tak dlatego ze samorządy brały datacje na szkole i przeznaczały na inny cel…

    • Problem w tym, że zdaje się szkoła muzyczna od tego roku przynosi straty i gmina do niej dokłada…
     Nie wnikam z jakich powodów i z czyjej winy. W każdym razie imieniny Andrzeja były i sprostowanie też 😉

  • W szkole muzycznej można oszczędzić co najwyżej 40 tys rocznie, a tu trzeba dużo więcej… a dla radnych brawo za co? Za prowadzenie polityku zmierzającej do likwidacji gminy. Gratuluje wiedzy i rozumu!

 7. Jeżeli już rozmawiamy przy okazji kolejnej wodnej afery o błędach poprzedniej władzy i nie zrealizowanych inwestycjach, chciałbym zwrócić Państwa uwagę na działalność niektórych Radnych, która sugeruje że są na usługach byłego Wójta, a nie chcą dbać o dobro gminy. Piątka Radnych, jak można się domyślać opozycyjnych do obecnego Wójta robi czarną robotę w terenie sprzeciwiają się dla zasady przekształceniu szkół w tarnawa-zbydniów. Jest to jedyna możliwa droga osiągnięcia znaczących oszczędności i sposób na dnie gminie szansy na powrót na drogę płynności finansowej, opracowania planu naprawczego i w dalszej kolejności starania się o pożyczkę z budzetu państwa na normalnych warunkach i na spłatę starych zobowiązań. Przypominam, że właśnie ta część radnych nie uchwalił w poprzednim roku planu naprawczego co było działaniem na szkodę gminy! Teraz bylibyśmy w dużo lepszej sytuacji. Teraz potrafią bezczelnie i bez racjonalnych argumentów podburzać rodziców i torpedować wszelkie dobre pomysły obecnego Wójta na uzdrowienie sytuacji gminy. Wiadomo, że nigdy wszyscy rodzice nie będą zadowoleni z przekształcenia szkół, ale w obecnej sytuacji Rada powinna być murem za Wójtem, a nie utrudniać. Dalsze takie postępowanie doprowadzi do Zarządu komisarycznego i wtedy szkoły zwyczajnie zostaną nie przekształcone, ale zlikwidowane! Szanowna Rado o co Wam chodzi, o dobro gminy czy o powrót byłego Wójta na stanowisku komisarza i o de facto całkowitą likwidację szkoł, a znając jego umiejętności w następnym roku do likwidacji gminy. Panie Redaktorze tym trzeba się zainteresować i to wyraźnie ludziom mówić, bo to jest skandal takie zachowanie. Sami nic nie zrobili by gminę ratować a teraz kierują się zwyczajną prywatą!

  • Widzisz, wygląda na to, że problem jest dużo poważniejszy, niż piszesz. I, moim zdaniem, to się wręcz ociera o zarzuty prokuratorskie. Bo wygląda na to, że Łapanów jest w dużo gorszej sytuacji, niż się komukolwiek może zdawać.
   Jeszcze dziś będzie na ten temat materiał na portalu.

 8. Jeżeli już rozmawiamy przy okazji kolejnej wodnej afery o błędach poprzedniej władzy i nie zrealizowanych inwestycjach, chciałbym zwrócić Państwa uwagę na działalność niektórych Radnych, która sugeruje że są na usługach byłego Wójta, a nie chcą dbać o dobro gminy. Piątka Radnych, jak można się domyślać opozycyjnych do obecnego Wójta robi czarną robotę w terenie sprzeciwiają się dla zasady przekształceniu szkół w tarnawa-zbydniów. Jest to jedyna możliwa droga osiągnięcia znaczących oszczędności i sposób na dnie gminie szansy na powrót na drogę płynności finansowej, opracowania planu naprawczego i w dalszej kolejności starania się o pożyczkę z budzetu państwa na normalnych warunkach i na spłatę starych zobowiązań. Przypominam, że właśnie ta część radnych nie uchwalił w poprzednim roku planu naprawczego co było działaniem na szkodę gminy! Teraz bylibyśmy w dużo lepszej sytuacji. Teraz potrafią bezczelnie i bez racjonalnych argumentów podburzać rodziców i torpedować wszelkie dobre pomysły obecnego Wójta na uzdrowienie sytuacji gminy. Wiadomo, że nigdy wszyscy rodzice nie będą zadowoleni z przekształcenia szkół, ale w obecnej sytuacji Rada powinna być murem za Wójtem, a nie utrudniać. Dalsze takie postępowanie doprowadzi do Zarządu komisarycznego i wtedy szkoły zwyczajnie zostaną nie przekształcone, ale zlikwidowane! Szanowna Rado o co Wam chodzi, o dobro gminy czy o powrót byłego Wójta na stanowisku komisarza i o de facto całkowitą likwidację szkoł, a znając jego umiejętności w następnym roku do likwidacji gminy. Panie Redaktorze tym trzeba się zainteresować i to wyraźnie ludziom mówić, bo to jest skandal takie zachowanie. Sami nic nie zrobili by gminę ratować a teraz kierują się zwyczajną prywatą!

 9. Chciałem o coś zapytać i może Pan Redaktor odpowie bo jest mądrym człowiekiem. Wójt Rój poparty do muru zainstalował lampy UV które podobno miały być lekarstwem to co z nimi nie działają? I druga sprawa skoro to ta sama bakteria i wtedy mówiono że nie ginie po przegotowaniu to jakim cudem teraz ginie? To że jest jej mniej nie ma znaczenia bo to czy dny organizm ginie czy nie w 100 st C to kwestia osobnicza a nie ilości!

 10. A pan redaktor go jeszcze poparł a tera mówi że może to był błąd jakby nigdy nic może błąd…a swoim poparciem teraz bagatelizowanym o mało nie spowodował że Roj nadal byłby Wójtem. Ludzie nie zapomnijcie tego Rojowi a na jesieni pomóżcie Śliwie w zmianie Wojewody to najlepsze co możecie zrobić dla bezpieczeństwa gminy. Radą trzeba się zająć pod konuec roku jak minie 10 miesięcy ich urzędowania bo wtedy można rozpisać referendum i ich odwołać!

  • A kim jest ten Śliwa, że chce odwoływać wojewodę, chyba jedynie marionetką, która pozwala Kuligowi szarogęsić się w urzędzie… Wróciło stare, tylko w nowym wydaniu.

 11. A co w tym temacie ma do powiedzenia nasza czcigodna rada na czele z Panią przewodniczącą… Nie ma problemu cóż tam jakieś zatrucie… Ważniejsze jest by diety się zgadzaly a mieszkańcy cóż tam oni… niewazni… Najważniejsze, że my ludzie z rady wiemy że woda była już 29 stycznia zanieszczyszona i w sklepach wodę wykupywali… Oj biedny ten łapanow pod ich rządami oj biedny… 19 wiek ale jaka rada taka gmina. Zeby nie było że takie skrajne stwierdzenia to niektórzy radni są już którąś kadencję więc nawet około 20 lat. Więc dzięki nim jesteśmy tam dzie jesteśmy… Czyli w ciemnej dup…..

 12. Spójrzmy na ta sprawę z kilku aspektów: z kąd Gmina Łapanów wzięła by taka kasę ??? Skoro w artykule napisano iż wkład miał wzrosnąć z 2.5 mln do ok.8 mln zł a przy takim zadłużenie czy było by to realne ??? Kolejna kwestia to proponuje sprawdzic stan FINANSÓW GMINY JODŁOWNIK W BIP i tam się okaże co ??? Powiem tyle jest to najbardziej ZADŁUŻONA GMINA W POWIECIE LIMANOWSKI i czy to coś znaczy ??? Wójt Gminy Jodłownik jest kilkanaście lat na swoim stanowisku. Czy w Gminie Łapanów był Wójt co miał podobny staż pracy ??? Jakie były długi Gminy Łapanów gdy żegnał się ze swoim stanowiskiem ??? Czy w Gminie Jodłownik jest lepiej ??? Sprawdźcie w BIP GMINA JODŁOWNIK bo jest to BARDZO WDZIĘCZNA LEKTURA

  • Gdyby Roj nie zastawił majątku gminy to może była by szansa ale zastawił chyba wszystko co można było…

 13. Taka jest prawda panie redaktorze , ani mostu ani wody taki syf pijemy na oczyszczalnie pomarańczową rurą, przecedzą i z powrotem popielatą taką inwestycje przesrać woda to podstawa do życia .

 14. Niezupełnie tak. Do 2017 roku oczyszczalnia musiała przyjmować aż 3 ubojnie bez pod czyszczenia wymaganego przepisami z ich strony. Więc pewien osobnik zamiast wymagać od nich dostosowania się do norm albo też zerwać umowy wolał jako wybawiciel mieszkańców podłączyć wodę z Dobczyc co akurat dzisiaj Jakże by się przydało Szkoda że Rada Gminy z wójtem zaniechali tej inwestycji gdyż jak widać na ludziach nie można polegać a Stradomka powinna być pod szczególnym dozorem nie tylko jak jest telewizja.

 15. Szlak człowieka trafia jak po raz kolejny czyta o Roju jego niegospodarności jego debilnym myśleniu i o jego bezkarności ten człowiek przyczynił się do tylu złych posunięć dla gminy Łapanów że….tak jak zacząłem wypowiedz tak zakończę (szlak człowieka trafia).

Komentowanie jest wyłączone.