Niesłychane. Radni w 15 sekund uwalili budżet! Bez walki oddają go RIO!

4
(6)

Łapanów czegoś takiego jeszcze nie widział. Dno dna i kompletna kompromitacja radnych. – Cała rada do natychmiastowego odwołania! – uważa coraz więcej mieszkańców.

Trudno im się dziwić. Po co gminie radni, którzy nie są w stanie uchwalić najważniejszej w roku uchwały? I nawet bez żadnej próby walki oddają budżet RIO? Tego nikt nie jest w stanie pojąć. Argumenty, które przy tym padają są kuriozalne. Świadczą tylko o tym, że co najmniej dwójka radnych powinna natychmiast oddać po tej kompromitacji mandaty! Ale od początku…

W ostatni czwartek, 24 stycznia, w Łapanowie zebrała się Rada Gminy. Między innymi po to, by przyjąć projekt budżetu gminy na ten rok. To, co się wydarzyło na sesji, to istne kuriozum. Możecie zobaczyć ten żenujący i ponury spektakl TUTAJ. Najciekawszy jest początek (od 1 min. 50 sek) i koniec (od 1 godziny 4 minuty 50 sekundy).

Radni nie tylko w 15 sekund „uwalają” przygotowany przez wójta projekt budżetu na ten rok, ale na dodatek niemal otwarcie przyznają, że wobec uwag RIO nie czują się kompetentni, by nad nim pracować. Efekt? Kolejny budżet z rzędu uchwalą nie radni, a odgórnie narzuci go RIO. Czytaj – będą mieć w nosie oświetlenie i inne potrzeby gminy!

– Obserwuję to, co tu się dzieje od 30 lat i czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Nie mogę tego pojąć i mnie to dziwi – komentuje na sesji jeden z sołtysów. – Z podobną rzeczą się jeszcze nie spotkałem. RIO nie po raz pierwszy miało jakieś uwagi. Rada zdecydowała, co zdecydowała. Nie podejmuje zadania, które jest jej priorytetem. To jest jakiś kabaret! Po co w tym układzie jest rada?

Trudno się z tym nie zgodzić… Szczególnie źle wypada przy tym dwójka radnych: Stanisław Grzyb oraz Kinga Węglarz, którzy zabrali głos na sesji. W zasadzie natychmiast powinni oddać mandaty!

Radny Grzyb najpierw coś bełkocze, że radni dostali pismo z Regionalnej Izby Obrachunkowej, w której RIO negatywnie opiniuje projekt. Wójt miał się do tego ustosunkować, ale najwyraźniej tego nie zrobił. Po czym przyznaje, że nie pojmuje nic z projektu. Dlaczego zamiast niego, jako radnego, to RIO ma pracować nad budżetem? Bo wójt dał w urzędzie podwyżki! Grzyb robi z siebie przy tym głupka próbując zrzucić winę za zadłużenie gminy na byłą skarbnik. Problem w tym, że Grzyb jest radnym trzecią kadencję. A wiec osobiście przyłożył rękę do tragicznego zadłużenia gminy! Dlaczego teraz robi z siebie głupka oddając budżet w ręce RIO?

– Doszliśmy do wniosku, że skoro RIO jest władna nam zrobić budżet, niech to zrobi. Będziemy się tego trzymać. Nie będziemy brać na siebie tego obciążenia – tak mówi o decyzji o odrzuceniu budżetu.

Za co zatem radny Grzyb bierze (obniżone) diety, skoro nie jest w stanie podjąć konstruktywnej dyskusji?

– Co się zmieniło od ostatniej komisji? Bo jeśli się orientuję, budżet był na niej pozytywnie zaopiniowany – oponuje radny Pietraś.

Celina Jacewicz, przewodnicząca Rady Gminy wyjaśnia, że pojawiła się negatywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej. – To organ, który wszystkim zarządza. Skoro uważają, że budżet jest zły, to prosimy, by zrobiła taki, by im w końcu pasował – mówi. A więc foch…

Co na to wójt?

Wyraźnie wstrząśnięty decyzją radnych Andrzej Śliwa stwierdza tylko: Decyzja rady jest decyzją rady. Jeśli radni nie chcą decydować sami o budżecie tylko wolą, by zrobiła to za nich Regionalna Izba Obrachunkowa, taka wola szanownych radnych. Nie mam na to wpływu. Myślałem tylko, że lepiej się rządzi samemu, niż żeby ktoś decydował.

Odnosi się też do sprawy ostatnich podwyżek, które były w Urzędzie Gminy. Tłumaczy się oszczędnościami. Podwyżki dla byłej skarbiczki nie wyjaśnia. Dodaje za to, że w opinii RIO do budżetu owszem, są uwagi, ale zostały skorygowane. – One nie są drastyczne. Nie było żadnego problemu, by poprawiony projekt został zaakceptowany. Ale skoro wola radnych jest taka, by to RIO decydowała jak się ma gmina rozwijać, można i tak zrobić.

Kinga Węglarz wygłasza tymczasem pod koniec sesji kuriozalne oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie podjąć konstruktywnej dyskusji na temat budżetu, bo jest radną po raz pierwszy i się uczy. To ta sama Kinga Węglarz, która skryła się za immunitetem radnego, gdy miała być zwolniona z roboty. Po co jest radną, skoro do budżetu nie jest w stanie zgłosić żadnej poprawki? Dla ochrony swojego miejsca pracy? Pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ.

– Od tego jest RIO… – tak kwituje negatywną decyzję rady dotyczącą budżetu i fakt, że teraz narzuci go RIO.

Radni nie biorą przy tym pod uwagę, że nawet jeśli nie podoba im się projekt budżetu, mogą do niego wnosić poprawki. Z tego prawa ani Kinga Węglarz, ani Stanisław Grzyb nie korzystają! Wolą, by zrobiła to za nich RIO? Za co zatem biorą diety? Czy powinni być radnymi?

Co Wy na to? Oto Wasze komentarze, które pojawiły się jeszcze przed publikacją tego tekstu:

PANIE REDAKTORZE RADNI NIE PRZYJĘLI BUDŻETU. PROSZĘ NAGŁOŚNIĆ TĄ BEZNADZIEJNĄ DECYZJĘ!! Niech się teraz nie zdziwią jak przez cały rok będzie wyłączone oświetlenie bo Rio utnie kasę.

Są tak zapracowani, że dziś znów nie uchwalili budżetu, ech…

Wszyscy idą na rękę gminie Łapanów, RIO uwzględniając bardzo słaby plan naprawczy (słaby z powodu usunięcia przez Radę Gminy kluczowych zapisów), powiat realizując kosztowne inwestycje bez wkładu gminy, co nie podoba się okolicznym Wójtom, ZUS przesuwając termin płatności za ubezpieczenie nauczycieli, aby była możliwość zakończenia inwestycji w Kamyku, a Rada Gminy na dzisiejszej sesji nie uchwala budżetu na rok 2020 pomimo tego, że pozytywna opinia RIO o programie naprawczym przywróciła im taką możliwość. Zastanawia mnie o czym to świadczy? Czy nie umiemy sami uchwalić budżetu tylko oddajemy RIO własne kompetencje, aby ta ścięła znowu wszystko i by mieszkańcom było jeszcze ciężej? Na szczytach władzy mgr prawa stwierdza że wyrok Sądu Najwyższego jest nieważny. Quo Vadis Polsko, Quo Vadis Polsko lokalna łapanowska? Nauka, nauka. WOS i prawoznawstwo winno w szkołach wrócić do łask, ponieważ brak wiedzy powoduje, że Wyborcy tak łatwo ulegają manipulacji za chwilową poprawę w socjalu, tracimy gminę, sądy, a ceny i koszty życia szybują w górę… Smutny ten czas w naszym kraju i lokalnej ojczyźnie. Janusz Kulig wzbudza kontrowersje? Ludzie kto wpaja Wam taką propagandę? Zawiść, podejrzliwość, upartość, małostkowość, hipokryzję. W tej gminie jeszcze bardzo długo nie będzie dobrze jeśli wszyscy wszystko będziemy mieć w d… I nie dochodzić prawdy, a słuchać propagandy.

I na koniec zawiedziony radny Pietraś:

Ta sesja to porażka całej rady! RIO nam uchwali budżet! A mieliśmy współpracować!

Oto projekt, który bez żadnej konstruktywnej propozycji został odrzucony:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 4 / 5. Głosy: 6

Oceń jako pierwszy!
46 Comments

 1. A mam prośbę do Pana Redaktora!!!
  Czy może Pan rozszyfrować kto dokładnie był za uchwaleniem budżetu a kto przeciw.
  Bo dziwnym trafem akurat wtedy mikrofony albo nagłośnienie szwankuje. I też szczerze mało widać, bo wszyscy machają karteczkami. Taka prawda

 2. Uważam że wcześniej czy później zemścić się to na radnych którzy podjęli taką głupią decyzję. Kwestia tylko czasu. Robienie na złość kończy wcześniej czy później.

 3. A tak z ciekawości zapytam osoby które znają obecnych radnych, jakie oni mają wykształcenie? Bo od jakiegoś czasu oglądam dzięki transmisję z obrad i odnoszę wrażenie że niektórzy to są tam zupełnie z przypadku, a może się mylę? Może ktoś z państwa napisze jakie wykształcenie mają obecni radni Łapanowa? Czy to jest tajemnica…

 4. Moi drodzy czytelnicy, sami wybraliśmy radnych. Kilku z nich siedzi w tej radzie chyba dla kasy a nie dla poprawy bytu gminy. Siedzą przy tym stole i nawet się nie odezwą jedynie podniosą rękę przy głosowaniu i to jeszcze jak kolega obok. To smutne że pogrążają Nas coraz bardziej. Jedynie co maja do zaproponowania to zamykanie szkół albo przekształcenie w stowarzyszenia.Wspaniały naprawdę pomysł…tylko jacy nauczyciele będą za parę groszy w stowarzyszeniu uczyć nasze dzieci. W składzie rady są byli nauczyciele niech się wypowiedzą czy uczyli by na ,,poziomie” dzieci za pare groszy bez Karty nauczyciela.

  • Można utworzyć filię szkoły publicznej i nadal będą zarabiać tak samo bo zbędna kadra zostanie po prostu zwolniona. Pracy jest dość, a gmina musi oszczędzać. Lepsze jest takie działanie niż pidnoszenie wszystkim opłat i podatków!

 5. E…??? borowik z Grabia, to czasem nie ty przegłosowałeś 10,5 miliona kredytu na nowe gimnazjum razem z przewodniczącą w latach 2010-2014 a teraz głupa rżniesz?. Wiem, sorki nie musisz udawać.

 6. Odsłuchałem i próbowałem być spokojny. Ale pytam kto tego … wybrał?. Cytat „to trzeba być ekonomistą by to zrozumieć” TO TRZEBA BYĆ … BY BEZ ELEMENTARNEJ WIEDZY EKONOMICZNEJ STARAĆ SIĘ O MANDAT RADNEGO. (Tu nie wspomnę o tych którzy na niego głosowali). Jak to jest, że w tej naszej pięknej gminie takie kwiatki wybieramy. Wspomniany towarzysz na sesji oskarża byłą Panią skarbnik o zadłużenie gminy. A KTO B..E JAK NIE TY GŁOSOWAŁ ZA BUDŻETEM 2010 – 2014, byłeś wówczas radnym podobnie jak jeszcze kilku radnych obecnej kadencji (z przewodnicząca na czele). Teraz udajesz głupa?. POMYŁKA, są tacy co mają to wrodzone.

 7. A czy Pani Magister nie może dla przykładu wziąć worków i pozbierać trochę tych odpadów zamiast wygłupiać się na sesji i atakować wójta/urząd? Naprawdę to by było lepsze, zapewniam 🙂

 8. Z przykrością ale trzeba to powiedzieć to jest dno co robią Ci radni, ale i to jest za słabe określenie tego co tym razem wyradzili. Brak słów. Najgorsze jest to, że oni faktycznie nie rozumieją, że robią źle, to nie jest udawane, przyznają się sami publicznie my się na tym nie znamy. to się w głowie nie mieści jak mogą swoją powinność oddać w ręce RIO i w sumie bez żadnej sensownej argumentacji. To coś na kształt „na złość mamie odmroże sobie uszy”.Bardzo bardzo słabo.

 9. Za co Ci radni biorą pieniądze ? Skoro się nie znają i jeśli mają resztki honoru powinni sami oddać swoje stanowisko ! Jak osoby pracujące w RIO mogą robić budżet nie znając potrzeb – Nas mieszkańca, w końcu MY wybraliśmy Naszych przedstawicieli i to my wyborcy powinniśmy się ich pozbyć! Oddanie bez walki, o lepsze jutro, dla Nas ludzią obcym pokazuje że nie są warci złamanego grosza. Prowadza własną politykę. Po co ? W połowie roku wzrośnie cena odpadów!!! w gminie Myślenice za odpady ludzie płaca 14,90!!! a u Nas co rączka w górę i niech plebs płaci… Wstyd mi za tych radnych, nic nie robią !!! zero pomysłów, zero koncepcji na wyjście na prostą 🙁 kłócą się o głupie 500 zł, a oni za co dostają pieniądze ? Dostali od Nas wyborców, wotum zaufania 🙁 radni bezradni, wybudowali most by były wójt nie dostał zarzutów-taka jest prawda…

  • a od kiedy to radni robia budżet. radni tylko albo zgadzaja sie z budzetem przygotowanym przez wójta i jego swite albo maja jakies watpliwosci i go nie zatwierdzaja.

   • Opiniują budżet i wnoszą uwagi oraz zatwierdzają. Najgorsze, że po cichu doszli do wniosku, że całą odpowiedzialność przesuną na Rio. Zrobili dumni w balona pozostałych radnych poza układu. Szczególnie stanowisko Jacewicz jako niedoszłej posłanki, poraża. Jej decyzję powinny być dojrzałe, bo tego wymaga sytuacja gminy. Deklaruje, że od 9 lat piastuje stanowiska w samorządzie, a w momencie kiedy odsuwa od siebie odpowiedzialność za uchwalenie budżetu, czym się zajmuje? No czym? Butelkami wyrzuconymi z Groszka przed posesjami mieszkańców!! A gdzie są kosze od Groszka do centrum Łapanowa? Pani Celino myślenie nie boli, niech Pani spróbuję. Jakby Wam się chciało pochylić nad budżetem, to by i oszczędności znalazły się na kilka koszy. Ale co tam niech ktoś za Was zrobi robotę. Pozdrawiam mieszkaniec

   • A kto napisał ze maja robić budżet? jeśli coś im nie pasuje to powinni jasno powiedzieć co i podać interpelacje lub jakikolwiek pomysł na polepszenie sytuacji… a z tego co widać na BiP-e, to raz mówią tak, drugi raz nie. Bo? no własnie dlaczego nie ? Na początku kadencji zmniejszyli wypłatę panu Wójtowi i jakoś większych sprzeciwów nie było… Albo walczą o to by gmina istniała albo niech Nasza gminę wciągnie inna gmina jak nie mają pomysłów…Jeśli myślisz ze RIO będzie się przejmowało potrzebami mieszkańców to jesteś w błędzie…

   • zmienisz zdanie w połowie roku drogi Anonimie 🙂 w ościennych gminach też są długi ale radni walczą i kombinują by budżet oni ustalali wraz z gminą. U Nas wywiesili białą flagę, umywają ręce jak Piłat 🙁 każdy widzi co się dzieje. Zgoda buduje 🙂 trochę chęci i dogadali by się…

   • zapomniałem dodać czy to radni załatwili Nam brak podwyżek? bo o ile się nie mylę to Wójt prowadził rozmowy z EkomBudem o zmniejszeniu częstotliwości poboru odpadów.

    • „Anonim” Następny co nie wie co pije i wącha, „radni nam załatwili”. Ceny śmieci rosną, a rosną tym bardziej im firmy nas obsługujące muszą dalej, drożej wywozić, nie mając własnych sortowni, spalarni itp. Myślenice mają taniej, a czemu??? pomyśl!!!. Ogólnie wzrost cen jest wodą na młyn dla rządzącym, wyższe opłaty to wyższe wpływy do budżetu. A ty ludku mały dalej żyj w przekonaniu jak to o ciebie dba ta twoja partia uczciwych i prawych.

     • gmina nie może zarabiać na odpadach, muszą wyjść na 0, nie mogą dopłacać. Zwroć uwagę, że w każdej gminie startuje tylko jedna firma do przetargu. Jestem bezpartyjny

 10. Dzięki budżetowi z RIO może szybciej gmina wyjdzie na prostą.Dzięki tamtego rocznemu budżetowi z RIO były duże cięcia i wyszło to gminie na dobre.

 11. Co tu dużo mówić, wspaniała 9 radnych do wywalenia… Będziemy zbierać podpisy za odwołaniem rady. Prosimy Pana redaktora o zoorganizowanie takiej akcji. Szlak mnie trafia jak słyszę ich głupie wypowiedzi, bo albo mają coś z głową, bądź też robią to specjalnie.

 12. „Dno dna i kompletna kompromitacja radnych” Jakie dno???. Toż to kwiat naszej łapanowskiej ziemi, himalaje intelektu startujący na sztandarach TEJ partii, JEDYNIE słusznej!!!. Ludzie którzy głosowali na nich są równie wielcy jak oni, najlepsi z najlepszych, z radnym powiatowym na czele. W powiecie to nawet krążą plotki, że nasz radny Patalita ze SZCZEBLOWEM to drabinę wynalazł.

 13. Kompetencje towarzysza Grzyba, jego aparycja i dyplomacja zawsze mnie zdumiewały. No ale cóż. Świetnie się wpisuje w ramy swych popleczników na górze.

 14. Słuchając wypowiedzi niektórych radnych można śmiało powiedzieć istny cyrk, z jednej strony głosują a z drugiej nie mają pojęcia nad czym, bo nie pojmują do czego się publicznie przyznają. Pod przykrywką przyczepiają się do wynagrodzenia wójta Śliwy a zapomnieli, że sami to wynagrodzenie mu obniżyli na początku kadencji, a biedaczyska zapomnieli, że w większościowym składzie tej rady w poprzedniej kadencji wójtowi Rojowi wynagrodzenie podwyższyli i tu nie było halo. Dla nas mieszkańców gówno z takiej rady, która boi się odpowiedzialności, do natychmiastowego odwołania. Teraz jak RIO skonstruuje budżet to będą takie cięcia, że wszyscy to odczują a kluby sportowe nie dostaną ani złotówki, a wielcy działacze głosowali przeciw przyjęciu budżetu istny kabaret, brak wiedzy, nieudolność i głupota, a potem będą beczeć, że nie ma kasy i kluby upadną, jak głosowaliście, tak będziecie mieć, daliście w d… i tyle. Macie szczęście że macie takiego kulturalnego, grzecznego wobec was wójta, bo inny już dawno by złożył wniosek o odwołanie tak wspaniałej i tak wysokiej rady, żenada. Nie jestem zwolennikiem żadnego z wójtów, ale oceniając te kilka kadencji a w tej gminie mieszkam ponad 60 lat, można śmiało stwierdzić, że najwięcej inwestycji powstało za wójta Kuliga, jakby nie te inwestycje jeździlibyśmy jeszcze po bitych i wyboistych a nie asfaltowych drogach. Wszyscy czepiają się długu i dobrze, ale jest go 28 mln a pozyskano z zewnątrz ok. 100 ml, ale rada jest za wysoka, żeby to zrozumiała, tylko nie bo nie, byle zaszkodzić a nie pomóc. Można z tej sytuacji spokojnie wyjść, ale przy takiej współpracy z radą jest to niemożliwe, być może im na tym zależy, jak można zauważyć kontynuują politykę poprzednika a zapomnieli, że mieszkańcy odrzucili jego politykę i wybrali nowego wójta, dając mu kredyt zaufania a większość rady blokuje jego działania, wstyd i hańba, referendum i chodu z taką radą. Również apeluję, żeby Pan redaktor zauważył starania wójta dla dobra gminy, a nie tylko poddawał się biciu piany.

  • Nie poddaję się 😉 Co więcej, ciągle uważam, że tę gminę można wyciągnąć nie tylko na prostą, ale też na ścieżkę wzrostu! Potrzebny jest nie krok, ale co najmniej dwa kroki naprzód. Może nawet trzy…

  • Hmmm… Zadłużył, zadłużył… A co zrobił z tymi pieniędzmi bo zadłużyć się można np na wybudowanie domu, albo „tańce i swawole”. Czy w obu przypadkach kredyt jest zły?

  • Wstyd to Wy robicie a nie „ten” bo jesteście kompletnie nieudolni, jesteście cała 9tka typem człowieka, który za metodę swojego działania stosuje wyłącznie jątrzenie, mieszanie ludziom w głowach, stosowanie prawdy wybiórczej, sianie propagadny i zamętu. Ten typ jest teraz w modzie, ale odejdzie w niepamięć w niesławie. Mam nadzieję, że cała ta 9tka straci mandaty i ich nigdy więcej nieodzyska.

  • Mmm – nie wiem co Ty pijesz lub wąchasz, ale podobnie jak tow. Grzyb zapominasz, że to radni w poprzednich kadencjach uchwalali budżet, a skarbnik czy wójt go wykonywali. Więc jak słucham tych … to nie wiem, czy oni tacy głupi, czy my głupsi bo ich wybraliśmy!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.