Nauczyciel molestuje. Nikt nie reaguje. Czy to wierzchołek góry lodowej?

Fot. Pixabay

Co się działo w nieistniejącym już łapanowskim zespole szkół? Dlaczego przez lata nikt nie reagował? Od wczoraj piszecie i dzwonicie w tej sprawie.

Wasze relacje nie tylko potwierdzają wszystkie fakty, o których pisaliśmy na „Moim Łapanowie”. Przynoszą też nowe fakty. Relacje są wstrząsające. Wygląda na to, że patologii było dużo więcej. Choć nauczyciel rzucający się na nieletnią uczennicę w szatni to rzeczywiście szczyty.

Okazuje się, że proceder molestowania uczennic przez jednego z nauczycieli przedmiotów ścisłych trwał w zespole szkół w Łapanowie dużo dłużej, niż się może wydawać – przez wiele lat.

Z Waszych relacji wynika, że wszyscy o tym doskonale wiedzieli i nikt nic nie zrobił, by to jakoś ukrócić. Nawet po wybuchu afery nauczyciel nie został dyscyplinarnie zwolniony, ani nawet postawiony przed komisją dyscyplinarną. Spokojnie doczekał emerytury. Nikt nie poinformował też ani policji, ani prokuratury. I to mimo, że istniało przecież podejrzenie, że mógł krzywdzić i wykorzystywać nieletnie.

– Do dziś przeszywa mnie obrzydzenie, gdy tylko sobie przypomnę jak ten stary dziad dorwał mnie w szatni. Zaczął obłapiać i lizać po szyi. To było obrzydliwe – relacjonuje w telefonicznej rozmowie jedna z jego ofiar. Ona nie uległa. Ale jak w takiej sytuacji zachowały się inne dziewczyny? Do niej nauczyciel dobierał się w połowie lat. 90. Od dziewcząt został odsunięty dopiero 10 lat później.

– Dziś żałuję, że nie poszłam z tym na policję – dodaje. W razie potrzeby gotowa jest jednak zeznawać w sądzie.

Równie wstrząsających relacji od wczoraj mamy więcej.

Mój wujek,(…) opowiadał, że miały miejsce rzeczy tego typu. Raz trafiło na dziewczynę przyjaciela wujka. Kazał jej przyjść po lekcjach. Zamknął na klucz drzwi od sali i po paru minutach wujek z kolegą weszli z drzwiami. Nauczyciel dostał po ryju i panna nie miała już problemów z nauką a on miał problem z podbitymi oczami – pisze w mailu jeden z Czytelników.

Niestety ale to prawda… – pisze inny.

Relacja innej pokrzywdzonej:

Pamiętam jego niemoralne propozycje jak chodziłam do technikum. Był to rok 1987. Kiedy zaczynałam naukę słyszałam już o jego słynnych praktykach. Bardzo proszę nie zostawiać tej sprawy. Temu gnojowi należy się kara!

U mnie wyglądało to tak, że pytał mnie tak długo, aż w końcu czegoś nie wiedziałam,a że przedmiot nie był moją mocną stroną, oceny były słabe. Zaproponował żebym przyszła do niego do domu to na pewno zaliczę na pozytywną ocenę. Nie zgodziłam się, (…) był wściekły. 
Kolejna:
Wszyscy o tym wiedzieli. Nauczyciele i uczniowie, ale chyba nikt to końca nie mógł pojąć i uwierzyć, że on ściąga podstępnie pod pretekstem poprawienia ocen te dziewczyny. A jeśli chodzi o chłopców to słyszałam jak opowiadał znajomy, że płacił mu za dobre oceny i nie tylko on. W czasach kiedy ja chodziłam do szkoły, pracowali u niego w zamian za oceny.
Dlaczego nikt nie reagował?
A co mogła zrobić dziewczyna, która miała 16 lat?

I kolejny mail:

 Takich kwiatków było więcej…

Piszecie nie tylko o próbach wykorzystwania dziewczyn, zapraszaniu ich do domu, ale też o tym jak w zamian za prezenty czy pracę przy budowie domu dostawało się dobre oceny. A jak meble ogrodowe nie pasowały do elewacji, trzeba było wymieniać.

Proceder ogólnie znany i akceptowany – przyznaje jeden z Czytelników.

Cała budowlanka chodziła na praktyki i zajęcia do niego na budowę do obecnego domu i tam uczyła się zawodu stawiając mu chatę za free.

Jak były jakiekolwiek święta, zakończenia roku, dzień nauczyciela itd, klasy jak zawsze dawały prezenty nauczycielom. Wiadomo, normą są kwiaty. On musiał dostawać wypaśne prezenty, np. mikrofalę i ogólnie wyposażenia do domu. Jak prezent był słaby, cała klasa miała pały. Ewentualnie na koniec roku mogli zrobić kolejną ściepę.

O sprawie piszecie też w komentarzach. Oto niektóre, najbardziej wstrząsające:

To wszystko wina ówczesnego dyrektora, wiele za jego kadencji się działo. Nauczyciele próbowali reagować, ale on tuszował wszystko i groził wyrzuceniem z pracy.

Potwierdzam, tak dzialala […], sam chodzilem tam do szkoly w latach 2000-2005 i doskonale wiem co […] wyprawial moja kuzynka była jedna z ofiar tego gnoja.

Niestety, ale (…) to prawda. Chociaż sam nie złapałem Pana od […] na gorącym uczynku. Pamietam jak najładniejszym dziewczynom z klasy, gdy miały spódniczki ubrane kazał podlewać kwiatki na lekcji, a gdy te stawały na krzesłach aby do nich dosięgnąć to ten patrzył im pod spodnice. Pamietam też, ze dziewczyny, którym groziła jedynka zostawały po lekcjach w kantorku z tym Panem. Obrzydliwe, ale jak podkreślam, nie złapałem go na gorącym uczynku – nie ru[…]ał na moich oczach.

1996 idąc do łapanowskiej szkoły starsze koleżanki ostrzegały by na […] golf zakładać.

Większość ludzi chodząca dawniej do tej szkoły to potwierdzi.

Próbowałam zebrać kilka poszkodowanych, żadna nie chciała do tego wracać. Nie chciały rozgłosu. Jeżeli redaktorowi uda się otworzyć usta tym kobietom? Mojej córce nic nie zrobił. Jeżeli nie miałaby zaufania do mnie i nie powiedziała mi o jego propozycji, to kto wie jakby się to skończyło. Rocznik mojej córki był ostatnim rocznikiem gdzie ten PAN uczył dziewczęta. Tyle udało mi się zrobić.
62 Comments

 1. Byłabym ostrożna przed obroną środowiska nauczycielskiego. Osoby o zaburzonej potrzebach seksualnych, działają w sposób przemyślany i całymi latami nawet najbliżsi nie domyślają się ich prawdziwej natury. Sprawa po latach nabiera jak w tym przypadku rozgłosu, kiedy Ofiary dojrzewają emocjonalnie by szukać Sprawiedliwości. Dziewczyny prawda jest po waszej stronie. Nauczyciel ma pozostać nieskazitelnie czysty w relacjach z uczniami. Pozdrawiam

 2. Witam wszystkich, nurtuje mnie takie pytanie gdzie byli pozostali nauczyciele gdy ich kolega i przyjaciel krzywdził nieletnich. nauczyciel pracujący z dziećmi powinien być wzorem moralnym i społecznym tymczasem jeden z was molestował dziewczynki od chłopaków przyjmował darmową prace przy budowie domu w zamian za oceny. to wielki wstyd dla waszego środowiska Łapanowskich nauczycieli bo pozwalając by zboczeniec pracował z dziećmi i nie reagując czy to ze strachu czy z jakieś korzyści jesteście współodpowiedzialni nauczyliście młodzież zobojętnienia na zło w dorosłym w ich życiu.

 3. Nie przechwalaj się „łodzianko”,że skończyłaś studia i że jesteś(jak piszesz)”obecnie na stanowisku” bo ani poglądy które głosisz w sprawie molestowania ani sposób w jaki piszesz, nie przynosi chluby uczelni jak również pracodawcy który zatrudnia Cię „na stanowisku”.
  Zapamiętaj, że rolą dorosłego jest właściwie reagować, nawet jeśli niepełnoletnia osoba zachowuje się prowokacyjnie.

  • Nie wiem jaki to ma związek, ale chyba chodzi o tą postawe roszczeniową wobec nas. Nie doszczegają że my też ponieślyśmy straty podczas wojny. Oni teraz chcą zwrotu majątków np w „żegocinie” A nam kto zwróci Niemcy się na nas wypieli i nie chcą zapłacić a my mamy zwracać. Niech dogadają się z Niemcami to oni rozpoczęli tą wojne

 4. Jestem absolwentką technikum odzieżowego w Łapanowie, obecnie na stanowisku i byłą koleżanką tych pań, które go tak szkalują teraz.Powiem wam jedno, to dzięki temu panu i jego wymaganiom, ja dziś się cieszę dobra pracą, bo dzięki jego lekcjom robiłam dużo notatek i uczyłam się. Skończyłam studia, kiedy Wy oczywiście, niektóre z was robiły w tym czasie wszystko żeby zwrócić na siebie uwagę. Przypomnijcie sobie jak celowo zrzucałyście długopisy, czy zeszyty z ławki żeby się nachylać, rozpinałyście bluzki itp. Robiłyście wszystko byle się nie uczyć. Piszecie „dziewczynki”, dodajcie jeszcze że ze spineczkami we włosach. To były wtedy dziewczyny 17,18-letnie dojrzałe dziewczyny, które wiedziały co robią i jak widać było – skutecznie.Jeżeli jak piszą nic one nie mogły zrobić były młode i tak pokrzywdzone, to pytam się dziś, gdzie byli wtedy wasi rodzice. Przecież gdyby to jedna i druga jak opisujecie zgłosiła na policję, to i wówczas byłyby na pewno konsekwencje.Ale powiem wam dlaczego nie zrobiłyście tego, bo wiedziałyście doskonale że jesteście nie czyste w swoim postępowaniu. Korzyść jak można zauważyć, obopólna. Jedna i druga strona zadowolona, i tak niektóre z was sobie radziły.Obwiniacie teraz wszystkich po kolei,byle same zostać wielkimi ofiarami. Opluwacie go teraz i niszczycie jego rodzinę i wszystkich po kolei , bo nadarzyła się okazja aby mu przyłożyć. Czy teraz obrzucając go błotem nie czynicie zła, zemsty, jesteście współwinne, tylko miejcie sumienie przyznać się do tego. Nadmieniam, nie popieram żadnych ze stron bo nie podoba mi się takie zachowanie, ale czytając i wiem jak było, to jestem zmuszona napisać prawdę.Gdyby wówczas mi ten pan zrobił jakąś krzywdę, to od razu bym opowiedziała to rodzicom i tego jak opisujecie by nie odpuścili, bo nawet w tamtych czasach byłyby reakcje. No ale cóż wynik jest oczywisty, nie mogłam bo też miałam na sumieniu. Pisze ktoś, że kwiatki podlewały i pan podglądał, śmieszne bo chyba każdy facet by popatrzył na młodą i ładna dziewczynę. Te wpisy wszystkich są tak obrzydliwe i bardzo nie na miejscu, żeby można opluwać drugiego człowieka i nie ponosić za to kary. To nie miejsce na rozwiązywania i nie droga do niej swoich problemów. Kończąc, pozdrawiam Was wszystkie. I mam nadzieje że wyciągniecie z tego wniosek i nie będziecie się poniżać i innych przy okazji, wypisując swoje pretensje.

  • Jeśli byłabyś łodzianką i to jeszcze z dobrą pracą to nie mieszkając w Łapanowie nie wiedziałabyś o istnieniu tego portalu. Zarzucasz opluwanie człowieka Jednocześnie opluwając ofiary bronisz zboczeńca, nikt nie atakuje jego rodziny ja im współczuję ty napisałaś o niszczeniu jej i jeśli jesteś tym dewiantem wynika to z twojej wypowiedzi to słusznie ci się ta krytyka należy zapomniałeś jeszcze wytłumaczyć dlaczego to chłopcy musieli u ciebie zapierdzielać przy budowie domu oczywiście bezpłatnie.

  • Najlepiej nic nie pisz bo to tylko woda na młyn dla niego i zrobią z ciebie nie wiadomo kogo. Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć…

 5. Do prokuratury to powinno się Wójcika zgłosić bo on wszystko przykrywał. Jak policja tam raz przyjechała w tej sprawie, to on za godzinę pojechał na komisariat z […] i uciszył sprawę. Dlaczego, bo on robił to samo???…świadków jest dużo ale gdyby był dyrektor z prawdziwego zdarzenia sparawa byłaby załatwiona w jeden dzień!

  • Niestety ten aryków ma spowodować tylko jedno, ubłocić człowieka któremu nie można nic zarzucić. Czyta się to z przykrością gdyż był to dyrektor który miał olbrzymi autorytet u młodzieży i rodziców. Prawda obroni się sama.

  • Niestety ten aryków ma spowodować tylko jedno, ubłocić człowieka któremu nie można nic zarzucić. Czyta się to z przykrością gdyż był to dyrektor który miał olbrzymi autorytet u młodzieży i rodziców. Prawda obroni się sama.

 6. Panie Manys czemu nie zada sobie pytania czemu kosciol nie chronil dziewczyn przed tym zboczencem? A napewno wiedzieli bo o panu R.T to dzieci z podstawowki juz wiedzialy slyszac od starszych kolegow rozne opowiesci. Dzis wystarczy glosniej ziewnac i cala gmina chuczy, a co dopiero jawnie molestowac malolaty . Nie chce pan zadzierac z klerem? Juz wiem jakim typem kandydata na wujta Pan jest :))) poprawnie politycznie na mare Lapanowa 🙂

   • Dejta im syckim swinty spokoj ksindza nie mieszajta w to i nauczyciela Santa spokij chop noe widziol co robi ciemmo bylo myslol ze dziolchy pelmoletnie. Nie bedeta go sondzic za cus co nie wiadomo czy wlohole zronil kuhhhhwa do robotu buscie sie wzieli wszystkie

 7. Ojjj…Coś mi się wydaje , że niebawem emerytalne kakao może być ostro orane jak tak dalej sprawa będzie nabierać rozmachu .

 8. Panie redaktorze Manys proszę nie oceniać nauczycieli jedna miarą, w każdej grupie społecznej i w każdej grupie zawodowej trafiają się ” czarne owce”. Również w pana branży, wystarczy oglądać wiadomości np. TV1, TV2, Polsat czy TVN24 a te same wiadomości są przekazywane w diametralnie różny sposób. Traktując w ten sposób środowisko związane z oświatą ( wcześniej pańskie sugestie jako przyszłego wójta o ewentualnej likwidacji szkoły w Grabiu czy Tarnawie)przekonał pan nas , że głoś oddany na pana będzie głosem zmarnowanym.

  • Bez wątpienia! I daleki jestem od generalizowania. Tym bardziej, że z tego co wiem, sprawa została „jakoś” rozwiązana dzięki ostrej reakcji NAUCZUCIELKI! A więc nie jest tak, że to jest ciemna magma. A wie Pan co? A ta nauczycielka została zwolniona przez obecna ekipę! I co Pan na to? BTW – duży szacunek dla tej Pani!
   Czy szkoły w Tarnawie i Grabiu powinny zostać zlikwidowane? Nie wiem. Mam za mało danych. Ale opowiem inną hisorię, już o tym pisałem. Otóż jestem w ubiegłym tygodniu z Panem Ministrem w miejscowości Wólka w Wiekopolsce. W gminie było tam 7 szkół i wie Pan ile jest? Dwie! Tak, dwie! Za to na najwyższym poziomie! Ludze sami tego chcieli! To teraz moje pytanie – chodzi nam o bylejakość, bo dzieci muszą chodzić do szkoły czy o rzeczywisty najwyższy poziom kształcenia i szanse dla tych dzieciaków? Co Pan sądzi?
   A demokracja ma oczywiście to do siebie, że można oddać głos na bylejakość, przeszłość, albo PRZYSZŁOŚĆ. Ja wybieram PRZYSZŁOŚĆ! Bo uważam, że Łapanów staĆ na WIĘCEJ!
   Mam nadzieję, że większośĆ będzie ZA PRZYSZŁOŚCIĄ! 😉
   Pozdrowienia

    • No…
     jeśli dla Ciebie normalność to:
     – doprowadzenie do sytuacji, że gmina znajduje się na 20. pozycji na liście najbardziej zadłużonych gmin w kraju
     – zadłużanie jej w firmach pożyczkowych
     – tolerowanie w urzędzie nepotryzmu, kolesiostwa i ludzi, którzy mimo tak katastrofalnej sytuacji finansowej zarabiają więcej, niż premier
     – pozyskanie z UE w ciągu 3 lat tylko 75 tys. zł podczas, gdy sąsiednie gminy na pojedyńcze projekty biora więcej. A wszystko to w czasie, gdy Polska ma do wzięcia z Brukseli największe w historii fundusze
     – rolowanie po cichu długów o całą dekadę i plany zaciągania „pod wybory” kolejnych kredytów
     – uciekanie z urzędu i to mimo, że ma się informację o groźnej dla ludzi bakterii podczas, gdy mieszkańcy spokojnie piją skażoną wodę
     – oszukiwanie ludzi, że szkołom nic nie grozi podczas, gdy nawet prosta demografia wskazuje, że problem jest ogromny
     – wyprzedawanie po cichu resztek gminnego majątku bez przetargu i to mimo, że są chętni, by zapłacić więcej
     – zastawianie wszystkiego, łącznie z budynkiem gminy, szkołami, świetlicami, a nawet ujęciem wody
     – brak jakichkolwiek działań, by ściągnąć do gminy turystów, mało tego – wykurzanie znad zalewu nawet tych, którzy tam jeszcze przyjeżdżają. Ja już nawet nie mówię o ściąganiu inwestycji
     – opowiadanie bajek o budowie mostu za 5,5 mln zł w szczerym polu podczas, gdy mieszkańcy potrzebują zwykłego remontu i to w sytuacji, gdy gmina nie ma nawet na wkład własny
     – lekceważenie mieszkańców i niedotrzymywanie nawet tak prostych obietnic jak remont placu zabaw w przedszkolu
     – narzekania posłów, że Łapanowem rządzi człowiek, z którym nie tylo nie da się współpracować, ale nawet rozmawiać
     – brak jakiejkolwiek reakji podczas, gdy z gminy wieją do sąsiednich gmin firmy.
     No więc jeśli to wszystko to NORMALNOŚĆ, to winszuję dobrego nastroju.
     W Korei też są ludzie, którzy twierdzą, że to najbardziej demokratyczny kraj świata. A że ci, którzy na demonstracjach poparcia dla wodza nie dość energicznie machają chorągiewkami i nie dość rzwnie płaczą lądują potem w więzieniach i są torturowani to zupełnie inna sprawa – to właśnie wyraz tej kwitnącej demokracji 😉
     Winszuję!

 9. Witaj zakłamany Łapanowie. To już druga kanalia publicznie napiętnowana bardzo słusznie zresztą i znowu pojawiły się jakieś tłumany które bronią przestępcę zapominając o ofiarach. Proszę nie nazywajcie go panem ,nauczycielem . Przecież on cynicznie upokażał a następnie wykorzystywał uczennice może wasze dzieci. Więc takie coś winno być nazywane zgodnie z prawdą czyli zboczeńcem dewiantem lub zwyrodnialecem.

 10. do niby psycholog czy pani studiowała psychiatrię i pomieszało się pani w głowie że przekręca pani słowa i zdania cytując to inaczej niż było napisane. Taka z pani psycholog jak te pomówienia, o których piszecie zamiast zająć się problemami swoimi. Żyjecie cudzym kosztem i jeszcze macie za to płacone. Żeby było jasne nic i nikogo nie popieram a najmniej oszczerstwa które przenosicie z ust do ust. Jeżeli jesteście bez skazy i winy to rzućcie w tego pana kamieniem.

  • Szanowna Pani,
   przepraszam, że się wtrącę w tę dyskusję. Bardzo proszę o liczenie się ze słowami (Pani komentarz w zasadzie powinien zostać wstrzymany, ale każdy kompromituje się na swój rachunek). Wydaje mi się, że dyskusja jest jałowa i dość żenująca.
   Nie droga Pani, niestety nie mamy do czynienia z pomówieniami! Tak Szanowna Pani, molestowanie nieletnich przez nauczyciela i naprawdę nie ma tu żadnego znaczenia czy prężyły przed nim biusty czy też nie, jest czystym SKANDALEM i w zasadzie to czyn karny. Podobnie jak fakt, że przez wiele lat nikt, jak rozumiem również Pani, nic z tym nie zrobił.
   Jeśli ta szkoła ma nauczycieli o podejściu takim jak Pani, zaczynam chyba rozumieć skąd tak jej podła renoma. Szczerze? Gdyby to zależało ode mnie, ja bym ją przy takim podejściu kadry zlikwidował – ze względu na dobro młodzieży. Proszę się wiec nie dziwić, że ta dyskusja wraca.
   Jeśli wiec rzeczywiście jest Pani nauczycielem, proszę się łaskawie zająć tym, za co bierze Pani pieniądze od podatnikow, czyli m.in. pilnowaniem, by do takich sytuacji nie dochodziło. Będzie to z większą korzyścią. I naprawdę, jesli mogę coś doradzić, proszę się już nie kompromitować próbami obrony czegoś, co jest nie do obrony.
   Pozdrawiam

   • Panie Karolu napisał Pan „Proszę się wiec nie dziwić, że trwa dyskusja nad jej zlikwidowaniem”. A może tak zastanowić się skąd to się wzięło?. Dawno dawno temu szkoła w Łapanowie była drugą co do liczby uczniów/słuchaczy w byłym województwie tarnowskim. Szkoliła w różnych kierunkach lepiej lub gorzej, ale praktycznie każdy absolwent który tylko chciał pracować tą prace otrzymywał (mając jakiś tam fach w ręku). I raptem przyszła zmiana, podobno na lepsze?. Wprowadzono/chciano wprowadzić (bo tak naprawdę to nie wiem czy to na pewno zadziałało) „bon oświatowy” – w założeniu gdzie będzie dobra szkoła tam będą uczniowie i za tym będą szły pieniądze!!! – Dużo uczniów – duże pieniądze, ale niestety rzeczywistość kolejny raz nas przerosła. Szkoły chcąc uniknąć likwidacji przyjmowały, i przyjmują wszystkich. Jaki tego efekt???. Nie ma co oglądać się na rankingi, wyniki matur itp. cudów się nie zrobi.

    P.S. Troszeczkę oderwane od tematu, ale wątek zasadności i jakości szkół przewija się od dawna i w wielu innych tematach, więc może i tu znajdzie swoje miejsce.

    • Panie Andrzeju! Bardzo dziękuję za ten komentarz, bo jest bardzo cenny. Porusza Pan bardzo, ale to bardzo poważny problem. I wreszcie ktoś stara sie wyjśc w tej dyskucji naprzód. Serio dziękuję 😉
     Otóż właśnie – rozmawialiśmy „pod Dębem” o potrzebie wzmocnienia tej szkoły, dostosowania jej do potrzeb rynku. To jest proces, który od kilku zresztą lat stara się przejśc całe szkolnictwo zawodowe w Polsce (kierunki dedykowane itd…). Otóż to się doskonale wpisuje w plany, jakie ja bym miał wobec gminy!
     Mój tok myślenia jest taki, proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli się mylę: ta perspektywa finansowa UE niestety została już przez gminę zmarnotrawiona więc jedyne co zostało, to dobrze przygotować gminę na kolejną. Co wiadomo o kolejnej perspektywie? Na pewno to, że będzie nastawiona na nowoczesne technologie, konkurencyjność… W CK są kierunki nastawione na takie rzeczy (rozmawiałem o tym z dyrektorem)! Jezu, dajmy tym ludziom sznasę, ściągnijmy do Łapanowa najlepszych fachowców z tego zakresu, zapytajmy firmy z sektora IT czego potrzebują, zaprośmy je do współpracy i wykształćmy im kadry, których potrzebują (programistów, administratorów, UXowców). Zróbmy z tej gminy małopolską dolinę krzemową, jej kadrowe zaplecze! Zacznijmy od jak najszybszego ściągnięcia do Łapanowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, od nauki programowania dla dzieciaków (czy w łapanowskich szkołach ktoś w ogóle wie dziś, co to jest?). Ci ludzie za kilka lat zostana programistami, będa pracowac w domu, zarabiac spore pieniądze. Jedno, co wiadomo o przyszłości, to że świat będzie się rozwijał w tym właśnie kierunku! Oczywiście, nauka pierwszej pomocy też jest ważna tyle, że takich rzeczy uczyło się w latach 70. Teraz szkoły nie robią halo z nauki pierwszej pomocy (bo to jest lekki wstyd, to od dawna jest w standardzie). Dziś się uczy dzieci programowania! I nie trzeba do tego żadnych inwestycji… Trzeba miec tylko otwarta głowę i patrzeć.
     Byłem w ubiegłym tygodniu z Panem Ministrem Zagórskim w małej szkole w Wólce w Wielkoposlce. I wie Pan co usłyszałem? Gmina ok. 10 tys. mieszkańców więc porównywalna z Łapanowem. Było tam 7 szkół. I wie Pan ile jest? Dwie! Tak, dwie! I co ciekawe, ludzie się sami zgodzili, że pozostałe trzeba zlikwidować. Po to, by te dwie były mega doinwestowane, by dzieci rzeczywiście dostawały w nich wszystko, co najlepsze. I dostają! Szybki internet, programowanie i lekcje online to tam standard.
     Co chcę powiedzieć? Że Łapanów musi zrobić dwa kroki naprzód! Musi przeskoczyc cały jeden etap rozwoju. A jak to się uda, a się uda, bo ja jestem koziorożec i jak się uprę, to tego dopnę 😉 za 10 lat jesteśmy w zupełnie innym miejscu!
     Serdecznie pozdrawiam 🙂

  • Jedna tylko uwaga – to nie są problemy cudze tylko właśnie nasze wspólne droga pani :/. Żyjemy w społeczeństwie, którego te problemy dotykają i nie zamierzamy przymykać na nie oka. Trzeba takie rzeczy piętnować aby się nie powtarzały i aby pohamować tego typu patologiczne zachowania na przyszłość.

 11. wiecie co p.Manysa nie lubię jak ch*j drażnią mnie jego artykuły niejednokrotnie ukierunkowane aby uwalić ludzi którzy wg mnie pracują dobrze solidnie i niejednokrotnie mu docinam jak tylko mogę w obostrzeniach polityki serwisów, jednak te ch*jowe zniekształcające obraz rzeczywistości artykuły myślałem, że wynikają z nudy, od niedawna zrozumiałem, że z chęci zostania wójtem, (a chapał będzie jak i stary wójt) wywnioskować to można a nawet trzeba z zeznania majątkowego znajdziecie na fb w jakimś komentarzu:

  „Pracuję od 1993 roku, na etacie od 1997. 21 lat pracowałem jako dziennikarz. Moje oświadczenie majatkowe na razie jest tajne, ale nie ma w nim nic tajnego. Mieszkanie w Warszawie – 45 m.kw. (2 pokoje), na kredyt w CHF; ok. 20 tys. zł oszczędności; auto – Peugeot 206 z 2004 r. (nawet bez klimy); udział w działce w Łapanowie (po dziadkach) i kredyty.”

  co słusznie skomentował Pan Dawid
  nie mniej jednak między moim zdaniem chorobą, chorobliwą dyskredytacją ludzi niczemu niewinnym a nawet jeśli to nie w takim stopniu w jakim on to raczy zawsze przedstawiać, baaardzo me serce się raduje,
  że trafiają się takie perełki jak ten temat
  i nie ważne czy to było rok temu czy 50lat takie kur*stwo nie ważne kiedy czy chłop ma dzieci 5 czy 4 czy 3
  czy jest to […]
  a on sam jest powszechnie szanowaną w rzeczywistości mendą
  niech wszyscy wiedzą jakim jest zaszczytnym kurwin*ksem, gnidą, bestią, i zwyrolem
  które się godziły to się godziły a które przymusem przyparte do muru brał to inna sprawa
  kiedyś nie było tak jak teraz że można było zmieniać szkoły jak się chciało
  nie było możliwości i środków
  a złamas to wykorzystywał, szkoda że w tamtych czasach nie skończyło się to samosądem bo w tych niestety po samosądzie ucierpi jeszcze więcej niewinnych za samosąd
  każdy kto go bronił ukrywa i nadal broni jest współwinny tym strasznym rzeczą każdy jeden !!!

  a p. Manysa i tak nie lubię!

  uciesze się i zdziwię jak to przejdzie cenzurę (pod kontem nie lubienia p. Manysa) pozdrawiam

  • Teraz kopać po latach ;]a wtedy Prezes związków też był na urlopie ;];] Ciekawe kto następny ;] maże Proboszcz ? bo odchodzi ? ;];

  • Bardzo Ci dziękuję za komentarz i za szczerość – to niezwykle cenne! Na szczęście nie ma obowiązku lubienia Manysa 😉
   Do dwóch rzeczy muszę się odnieść. Otóż nie będę „chapał”. A wiesz czemu? A temu, że miałem zaszczyt poznać niejaką Teresę Pańko, wdowę po pierwszym prezesie NIK, Walerianie Pańce. Zginął w wypadku samochodowym, w dość niejasnych okolicznościach, a ona była z nim tym aucie i była (jest mam nadzieję) przekonana, że to był zamach (poPRLowska sprawa FOZZ). Opowiadała taką historię: jestem u niego i mam kilka minut do pociągu (NIK jest może 2 kilometry od Dworca Centralnego). No więc poprosiła go, by ją podwiózł ten kawałek jego służbowy kierowca. I wiesz co Walerek na to powiedział? Nic podobnego, nie podwiezie cię! To jest mój służbowy kierowca, opłacany z pieniędzy podatników. Mój, czyli prezesa NIK, a ty jesteś moją żoną i tobie się ten samochód nie należy. Ciebie stać na to, żeby na centralny jechać taksówką. I wiesz, że jej ten kierowca nie podwiózł?
   Idąc tą teorią. Zainwestowaliśmy w MC spore fudusze publiczne w zajebistych ludzi i w studio telewizyjne. I wiesz jakie są efekty? Oszczędności! Jeden film kosztuje na rynku nawet 3-10 tys. zł. Poprzednia ekipa słonna była za to dawać więcej. My dowolną liczbę filmów robimy teraz for free. Tak, to są Twoje pieniądze!
   No więc kiedy zostałem rzecznikiem też były propozycje, żeby jak gdzieś jadę na spotkanie wziąć służbowe auto. Nic z tego! W Norwegii król jeździ rowerem w związku z tym nie ma żadnych powodów, żeby rzecznik w Polsce nie jeździł na spotkania komunikacją miejską. I jeździłem autobusami, na własną kartę! Ta zasada jest u nas w sposób żelazny trzymana!
   No więc nie, nie interesuje mnie „chapanie”. Interesuje mnie za to ukrócenie „chapania”.
   Tak, to prawda, nie jestem bogaty. Żałuję, ale niestety. Przykro mi czasem z tego powodu, bo w sumie po tylu latach pracy powinienem mieć więcej, ale niestety nie mam. Za wcześnie zmarli moi rodzice.
   Czy chcę zostać wójtem? Nie wiem. Z mojego punktu widzenia, niezależnie jak lubię Łapanów, to dość kiepska zmiana. Z drugiej strony, szkoda mi tej gminy. Ma potężne możliwości, których z powodu masakrycznie kiepskich rządów kompletnie nie wykorzystuje! Naprawdę można więcej i uważam, że cudowni mieszkańcy na to zasługują. Żeby w ogóle kandydować najpierw trzeba zebrać kandydatów na radnych, a ludzie mówią mi mnie otwartym tekstem, że oni by chętnie kandydowali, ale boją się zemsty Roja, gdybym nie wygrał. No cóż, niech się boją dalej!
   No więc jeśli nie znadą się odważni, nie będzie żadnego kandydowania. Choć moim zdaniem można wygrać te wybory dla rozwoju gminy. Mnie nie interesuje żadne „chapanie” ani układy. Nie interesuje mnie lekceważenie ludzi, ukrywanie przed nimi trudnych spraw i zamiatanie pod dywan. Jeśli miałbym kandydować, interesuje mnie wyłącznie wygrana i dynamiczny rozwój gminy. Ale wybory samorządowe, jak sama nazwa wskazuje, samo się rzadzą. No więc między innymi Ty możesz decydować 🙂
   Mam nadzieję, że Cie jednak przekonam do siebie 😉
   P.S. Też mi się nie podoba Twój język. I co z tego? Mieścisz się w granicach. Nikt nic nie cenzuruje!

   • może to zwykłe czcze gadanie każdy obiecuje ile może ale czasem są to zwykłe obietnice by wygrać a czasem mimo chęci zderzenie z rzeczywistością
    co do języka myślę że jest adekwatny do danej sytuacji tj wspaniałego nauczyciela
    mianowicie powinien się troche przebranżowić i może WDŻWR uczyć

 12. Łatwo Ci Droga/ Drogi nauczycielu przychodzi ocena innych: zarówno tych co wyrażają swoje opinie, relacje. Po co wylewasz na Manysa całą swoją żółć. Szkoda czasu! Nie tylko on wyraził tu swoje zdanie! Nie masz z nim do czynienia! Tak samo jak z nienawiścią odniosłaś się do młodych dziewczyn, które tylko czekają by dać du..py. Co to za podejście i ocena Uczniów? Co TY masz za kolegę ze szkoły, któremu ręce się kleiły do majtek uczennic? Z Twojej relacji widać, że nawet nie kiwnęłaś palcem by pomóc Tym biednym dzieciom. Jakim TY jesteś nauczycielem?? Jeżeli z tą historią się zrobi porządek sprzed lat, to daję Ci słowo dwa razy ktoś się zastanowi zanim skrzywdzi w przyszłości Dziecko!

 13. Słowo do Emeryta i Ktosika.
  Jeżeli zmuszanie do seksu i molestowanie to jeszcze nie gwałt,to pewnie te co uległy też nie były zgwałcona ?
  To nie plotki i żadne oczernianie.Więc jeżeli nie znacie prawdy, po co Ubliżacie ?
  Przez takich jak Wy ofiary tego Pana siedziały cicho. Komu jak komu ale Wam ofiary nie będą się tłumaczyć.

  • Jakoś nie widzę by ktoś napisał o zmuszaniu do sexu. A molestowanie jest przestepstwem jak najbardziej, ale to nie to samo co gwałt! Nie twierdze ze ten ktoś nie popełnił przestępstwa, ale na tej samej zasadzie można go porównywać do mordercy, terrorysty itp.

 14. łapanowianka. Hola, hola zagalopował się Pan, od kiedy jesteśmy na ty, mogłabym być pana matką z racji wieku bo inaczej to Boże zachowaj takiego syna co węszy i szkaluje drugiego a sam ma sporo za uszami. Radzę, wyjedź człowieku z tego Łapanowa,bo odkąd Pan jest to tylko same szykany. Widzę lubi pan deptać ludzi, żeby pana ktoś nie zdeptał. Myśleliśmy że jest pan człowiekiem, który będzie chciał coś zmienić, ulepszyć ale pan widać z innej bajki, z tej w której zżera swoją złośliwością innych ludzi i daje to panu satysfakcje. Żenujące !

  • Hola hola. Ten wpis ma znamiona zastraszania. Te czasy się już skończyły droga Pani. Jeśli taki proceder miał miejsce należy go zbadać a człowiek który się go dopuścił powinien ponieść konsekwencje. Ciekawe coby Pani mówiła jakby to dotyczyło Pani dziecka.

 15. Kalasz zawód nauczyciela, broniąc opisywane zachowania. Ty nadal pracujesz w tej szkole. Ja to wiem i Ty to wiesz…

 16. Co TY piszesz? Jesteś nauczycielem? Cytat Łapanowianki; Nie bronię nikogo ale chcę wyjaśnić, że dobrze się uczący uczniowie nie mieli z tym panem problemu tylko te którym nie chciało się uczyć wolały kombinować. Na jego lekcje w szatniach się przebierały żeby zabłysnać biustem i ledwie co przykrywającą spódnicą, wyczuły jego słabość i tak to wyglądało.A rodzice czy niby te ofiary dlaczego nic wówczas nie zrobiły jeżeli było tak jak Pan pisze, poniósł by karę wtedy, nie dzisiaj przypomniała sobie o nim jak tu się zemścić.”

  Jak tak można? Ładne zgrabne dziewczyny piszesz, że dobrze że spotkała kara?? Zasłużyły??? Rodzice winni, bo co dziewczyny upokorzone milczały latami?? To coś ci powiem nauczycielko od siedmiu boleści. Można siedzieć dniami i nocami i fizyki, majmy nie skumać. Od tego są nauczyciele by nie wykorzystywać słabości swoich uczniów. MISTRZ – nauczyciel pomaga, wspiera i nadaje kierunek swoim podopiecznym. Ale TY nawet nie masz tej fundamentalnej wiedzy. Z Twojej wypowiedzi płynie nienawiść do OFIAR/ DZIECI/ UCZNIÓW. Panie Manys działaj Pan i nawet się nie oglądaj za siebie!!

 17. łapanowianka . Ja do p. Manysa, tak się składa, ze ja w tedy też pracowałam w tej szkole i chciałam powiedzieć, że medal ma dwie strony. Nie bronię nikogo ale chcę wyjaśnić, że dobrze się uczący uczniowie nie mieli z tym panem problemu tylko te którym nie chciało się uczyć wolały kombinować. Na jego lekcje w szatniach się przebierały żeby zabłysnać biustem i ledwie co przykrywającą spódnicą, wyczuły jego słabość i tak to wyglądało.A rodzice czy niby te ofiary dlaczego nic wówczas nie zrobiły jeżeli było tak jak Pan pisze, poniósł by karę wtedy, nie dzisiaj przypomniała sobie o nim jak tu się zemścić. Teraz to krzywdzicie żonę, dzieci i cala rodzinę. I pan chce w taki sposób kandydować na wójta, szuka pan sensacji i czeka jak hiena na zwierzynę.Lubi pan wracać tego co było, to panu pomogę. Pod burdokiem były niegdyś cyganie którzy chodzili po domach w Łapanowie i okolicach i grabili. Zajął by się pan odszkodowaniem dla tych ludzi pokrzywdzonych…… albo niech pan doniesie do prokuratora na nieżyjącego już śp. organistę Z.K. gdy po zburzeniu jego domu/organistówki / było tak dużo pieniędzy że wszystkie dzieci zbierały do tornistrów. Wujaszek pana więcej panu powie, bo wtedy mieszkał w Łapanowie i znów sensacja będzie! Czy nie oto chodzi panu? Wstyd to jest oczerniać innych a samemu gwiazdożyć. A co ludzie wiedzą o panu? Jak tam żona ……..?? Na koniec powiem kto czym wojuje od tego ginie.Najlepiej będzie jak pan wyjedzie szybciej niż pan przyjechał.

  P.S. Ciekawe czy Pan to opublikuje???

  • Wiesz co, nie gniewaj się, ale trochę mnie żenuje dyskusja z gatunku: ktoś zgwałcił, bo go prowokowała. Nie, nie miał prawa i dla mnie to jest poza jakąkolwiek dyskusją. Kropka! Podobnie jak to, że nauczyciel nie ma prawa wyciągać łap w kierunku uczennic. I tyle! A jeśli to robi, to znaczy, że zwyczajnie nie nadaje się do tego zawodu i powinien zostać z niego wyeliminowany! Jeśli Ty uważasz inaczej, głęboko współczuję!

   • w którym komentarzu ktokolwiek napisał o gwałcie? zaczyna pan działać jak typowy Pisowiec. Oczernic i obrzucić błotem. To nie Pan wydaje wyroki. Póki Sad nie orzeknie winy, ten nauczyciel jest niewinny! I żeby nie było, nie bronie go. Jednak na podstawie plotek nie skazuje się nikogo! Zadowolony Pan z siebie?

   • Jakie gwałty ? Język rodem z faktu. Gdyby ktoś kogoś zgwałcił to zaraz rodzice by go do ciupy wsadzili. Plotki zawsze były i będą, jak nie o tym to o innym nauczycielu i na tej podstawie dasz go do prokuratury że ktoś plotkuje?

  • do Łapanowianka widać z Twojej wypowiedzi że byłaś brana na warsztat przez tego nauczyciela i godziłaś się z tym ale były dziewczynki które nie wyrażały zgody warto piętnować takie zachowanie nauczyciela (gnidy) nawet po upływie tak długiego czasu

 18. Udręczone i dręczone dziewczyny i nikt nie reagował?? Przecież musiały prosić innych nauczycieli o pomoc. Odpowiedzialność za to co się działo w takim przypadku nie ponosi tylko jeden, cień winy kładzie się po wszystkich równo, którzy z nim pracowali.

Komentowanie jest wyłączone.