Po nas choćby potop… Czy teraz też radni grzecznie podniosą łapki?

Fot. FB @gminalapanow

28 grudnia radni szykują mieszkańcom niespodziankę – jeszcze większe zadłużenie na przyszły rok!

Na 28 grudnia zaplanowano chyba najważniejsze w roku posiedzenie Rady Gminy. Radni mają głosować nad budżetem Łapanowa na przyszły rok.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo pod koniec roku głosowania budżetowe odbywają się przecież we wszystkich gminach gdyby nie fakt, że w Łapanowie radni mają decydować o jeszcze większym zadłużeniu. Przewodniczaca rady, magister Celina Jacewicz na sesję zaprasza TUTAJ.

Projekt budżetu gminy na przyszły rok (znajdziecie go TUTAJ). Zawiłe tabelki nikomu nic pewnie nie powiedzą, ale… Wynika z nich jedno. Wójt chce, żeby w 2018 roku Gmina Łapanów wydała:

WYDATKI – 39 mln 186 14 zł.

Fajnie, bo to więcej, niz w tym roku… Problem w tym, że dochody gminy mają wynieść:

DOCHODY – 37 mln 286 tys. 14 zł

Jakby nie patrzeć, deficyt (czyli po prostu dodatkowe zadłużenie) ma wynieść:

DODATKOWY DŁUG – 1,9 mln zł!

Nie da się ukryć, w sytuacji finansowej, w jakiej jest Łapanów to odważna decyzja. Już teraz gmina jest na 20. miejscu listy najbardziej zadłużonych gmin w kraju. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Z powodu tragicznej sytuacji finansowej w tym roku żaden bank nie chciał jej już pożyczyć pieniędzy (pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ) – gmina musiała wziąć 2,4 mln kredytu w firmie pożyczkowej. Mimo to Robert Roj chce ją dalej zadłużać. Każdego z mieszkańców na kolejne:

DODATKOWE ZADŁUŻENIE na MIESZKAŃCA – 230 zł.

Powoduje to, że w przyszłym roku Łapanów może w rankingu najbardziej zadłużonych gmin w kraju awansować z 20. na 15. pozycję!

I to będzie jedyny ranking, w jakim Łapanów pójdzie w górę. Bo w Rankingu Gmin Małopolski Łapanów już spadł z 25. na 100. pozycję. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Przez ostatnie trzy lata łapanowscy radni pokazali już, że jedyne co na pewno potrafią, to grzecznie podnosić łapki (za podwyżką diet dla siebie o 30 proc. również). Czy tym razem też tak będzie? Zobaczymy…

Sprawozdania wideo (są dłuższe, ale zdecydowanie bogatsze od oficjalnych protokołów) z dotychczasowych sesji możecie prześledzić na naszym portalu albo TUTAJ.

Zadziwiające w tym wszystkim jest to, co Robert Roj mówił po objęciu urzędu w wywiadzie dla „Gazety Łapanowskiej” (wybory wygrał w końcu pod hasłem ograniczenia długu). Mówił tak:

Nie ma co ukrywać, że zadłużenie Gminy Łapanów w ostatnich latach urosło do niebezpiecznych rozmiarów. Moim celem jest uporządkowanie polityki finansowej.

Na początku jego rządów zadłużenie gminy wynosiło (*dane Urzędu Gminy Łapanów):

ZADŁUŻENIE GMINY (listopad 2014 r.) – 18 mln 795 tys. zł

Pod koniec września tego roku wynosiło (*dane Ministerstwa Finansów):

ZADŁUŻENIE GMINY (30 września 2017 r.)28 mln 40 tys. 534 zł.

No więc po trzech latach rządów wójt tak uporządkował finanse, że dług jest wyższy o 10 mln zł!
9 Comments

  1. Radni za swoją ciężką pracę nagrodę otrzymają w przyszłym roku… Wybory się zbliżają i cała ta elita przejdzie do historii :))

    • Mylisz się!. Obserwując wyniki wyborów z ostatnich lat „może” 1/3 składu rady się zmieni, ludzie narzekają, a na końcu (d… ruszy) głosuje co drugi!!! I nie mam tu na myśli tylko wyborów lokalnych. Ciekawiej może wyglądać kwestia wyborów wójta, bo tu jeśli będzie kilku kandydatów, to realny jest scenariusz „gdzie dwóch się bije…”

  2. jeszcze 1.5 roku temu wydawało mi się że Roj nie ma wizji na rządzenie Łapanowem na odurzanie na inwestycję na utrzymanie bądź zwiększenie dochodów z turystyki obecnie jestem pewny że ten człowiek nie miał nie ma i nie będzie miał takiej wizji po prostu jest osobą nieodpowiednią na to stanowisko,przykladów można napisać bądź ile ale po co? jak już czytelniej jego nieudolnych posunięć i całej świty opisywać się po prostu nie chce,ręce już dawno opadły…..teraz to swędzą żeby tak po tych tępych łbach przyłożyć za takie rządy…..

  3. Staneli w takim punkcie swoich rządów że już widmo pożyczania pieniędzy się kończy i został ten jeden jedyny ostatni raz więc muszą go wykorzystać.
    w czterech literach mają co powiedzą mieszkańcy dla nich liczy się koryto i te świnie które z niego obecnie korzystają.

  4. Ten facet już dawno powinien odejść, już dawno pokazał jak umie rządzić i jak porządkuje finanse, a radni? tylko się ładnie tytułują, a żaden (może poza 2 osobami) nie potrafi się sprzeciwić, postawić się dla ogólnego dobra i coś dla tej gminy pozytywnego zrobić – bardzo pasuje przysłowie popiera d…. d…. i cała parada, ani się nie obejrzą jak przejmie nas gmina Trzciana albo Bochnia albo się podzielą między sobą, będzie ładny tytuł „Gmina Łapanów pod zaborami” A Pan Wójt? dostał piękną, ładowaną ciężarówkę, a zostawi pustą, rozstarganą reklamówkę, ot to rządy …………..brawooooooooooooo

Komentowanie jest wyłączone.