Ostro na buzię… Czyli jak Łapanów stacza się w rankingu zamożności

Fot. Gmina Łapanów
1.2
(5)
 1. Światło dzienne ujrzał właśnie tegoroczny ranking zamożności samorządów. To, co się dzieje z Łapanowem może przyprawiać o ból głowy.

Ostro na buzię… Czyli Łapanów w rankingu zamożności. To najkrótsze podsumowanie tego, co się dzieje z pozycją Łapanowa w tym rankingu.

Łapanów w rankingu ma się bardzo źle. Z 69. pozycji wśród gmin wiejskich w roku 2014 spadł na pozycję 273 w roku 2018.

Spadek, jaki zaliczył Łapanów jest gigantyczny. Bolesny tym bardziej, że aż o 65 pozycji w dół. Innymi słowy – Łapanów się stacza! I to systematycznie od 2014 roku! Co rok niżej.

W 2014 roku Łapanów był w rankingu zamożności gmin wiejskich na 69. pozycji. To najlepsza pozycja gminy w tym rankingu.

Wcześniej Łapanów systematycznie szedł w górę. W cztery lata zaliczył wtedy spektakularny na skalę ogólnopolską awans. Od 2010 roku aż o 720 pozycji! Z miejsca 789 w roku 2010 na miejsce 69 w roku 2014 wśród gmin wiejskich.

To jednak historia. Od 2015 roku Łapanów zalicza same spadki! W cztery lata aż o 204 miejsca!

Jak obecnie wygląda sytuacja Łapanowa?

Tragedii jeszcze nie ma. Nie wszystko, co udało się zbudować przed kadencją Roberta Roja zostało jeszcze zaprzepaszczone.

Wbrew pozorom obecna pozycja gminy ciągle jest całkiem niezła. 273 miejsce na 1548 wszystkich gmin wiejskich to ciągle przyzwoicie. Mimo dramatycznego spadku to ciągle wyższe stany średnie.

Na głowę mieszkańca Łapanów przeznaczył rocznie w zeszłym roku

3.348,26 zł.

Do lidera, czyli najlepszej w rankingu gmina Kleszczów z województwa łódzkiego oczywiście daleko. Ona ma na swoim terenie kopalnię i elektrownię Bełchatów. W efekcie Kleszczów ma na głowę mieszkańca dziesięciokrotnie więcej, niż Łapanów! Aż

35.829,15 zł.

Z kolei ostatnia w rankingu Gmina Bolesław (Małopolska) ma na głowę mieszkańca

2.211,87 zł.

Jednym słowem: Łapanów od czterech lat systematycznie i dynamicznie marnotrawi wszystko, co wcześniej udało się mu zdobyć. Obecna sytuacja finansowa gminy nie wskazuje, by miało się to poprawić. Kolejny rok będzie jednak krytyczny. Pokaże czy Andrzej Śliwa powstrzyma spadki?

Oto pełny ranking:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 1.2 / 5. Głosy: 5

Oceń jako pierwszy!
24 Comments

  • A wybory do izb rolniczych to jakaś farsa gdyż lista uprawnionych niezgodna znaczna ilość uprawnionych niema chektara i jest na liście a osoby które posiadają ten areał to ich brak na listach .

 1. Tylko redaktor nie napisał że to po zmianie wójta wyszły w 2014 prawdziwe długi Kuligowe i to one stoczyły gminę na dno i tyle w temacie

 2. Zdaję sobie sprawę że wójt sprawy kierownika Paszkota nie ruszy. Więc mamy radnych podobno. Ile kosztowało skażenie wodociągu poprzez wydawanie mieszkańcom wody wypuszczanie z sieci i odkażanie wodociągu ?. Nadgodziny wypłacane pracownikom Gzk ?. Czy radni obciąża finansowo tego kto nakazał wyłączać lampę UV ???. Oczywiście jeśli się potwierdzi że takie polecenia wydawał.

 3. A ja mam pytanie?
  Gdzie się podziały pieniądze na uruchomienie darmowego dostępu do wi-fi obejmującego rynek

  • Ale za to rządził nami człowiek z jedynie słusznej partii, a teraz w radzie ta sama jedynie słuszna partia większość. To teraz zastanówcie się do czego doprowadzi ta jedynie słuszna partia nasz kraj. No, ale to temat dla samodzielnie myślących.

 4. Wiadomość dnia – WIEŚCI NIOSĄ, ŻE GMINNY ZAKŁAD KOMUNALNY CHCE SIĘ ODDŁUŻYĆ PRZEZ BUTELKOWANIE WODY I SPRZEDAŻ POD NAZWĄ WODA ŁAPANOWSKA – NA ZAPARCIA. HEHEHEHE 😀 😀

 5. Do „odp”. Weź się człowieku odp… od małych szkół! Do oświaty na pewno się dopłaca, bo oświata nigdy nie była dochodowa. Każda szkoła to historia ludzi i danych miejscowości. I jeszcze jedno bardzo ważne: żadna grupa zawodowa nie odprowadza do gminy tak dużego podatku od swoich poborów jak pracownicy oświaty! Tylko nikt nie chce o tym głośno powiedzieć. Pensje w dużym procencie przychodzą w subwencji czyli pieniądze pozyskiwane są z zewnątrz.

  • „Żadna grupa zawodowa nie odprowadza do gminy tak dużego podatku od swoich poborów jak pracownicy oświaty!”
   Ale tylko, jeśli są mieszkańcami naszej gminy!!! Duża cześć to osoby zamieszkałe poza gminą Łapanów i ich podatki nie trafiają do nas.

  • O czym Ty gadasz. Szkoła w Tarnawie nie ma przyszłości. Nie opowiadaj mi o historii jak gmina tonie. Moje wnuki nie zamierzają płacić za chwilowe fanaberie garstki rodziców i nauczycieli. Gmina ma iść do przodu i to szybko a nie szkółki utrzymywać. 3 szkoły publiczne a reszta w stowarzyszenie. Wole mieć czystą wode i porządne drogi!

  • Problem z oświatą musi być rozwiązany i to szybko tak jak w Cichawce i Zbydniowiu. Trzy szkoły publiczne Łapanów Grabie i Sobolów reszta filie albo stowarzyszenia.

 6. Zastanawia mnie czy redaktor specjalnie pisze tak słabe merytorycznie artykuły, czy nie ma pojęcia o tym jak funkcjonowała gmina przez ostatnie kilkanaście lat. Osobiście obstawiam za druga opcją, i to by znaczyło że autor takich artykułów nie powinien w ogóle się wypowiadać. Powołuje się Pan na pozycje z 2014 roku, no dobrze, ale przydało by się jeszcze podać źródło pieniędzy jakimi wtedy dysponowała gmina (kredyty, dotacje które ciągły za sobą kolejne kredyty, sprzedaż zwrotna itp). Prawda jest taka że nie mając konkretnych źródeł dochodów jak zakłady produkcyjne lub mocna turystyka nie mamy co liczyć na dobrą pozycję w takim rankingu (widać kto jest na czele zestawienia)

  • Trafiony komentarze doborze wypadliśmy w 2014 bo to wtedy bodajże budowano to nowe gimnazjum a teraz trzeba spłacać odsetki i kredyty

 7. Tak delikatnie się przypomnę wójtowi iż czekamy na odpowiedź względem zarówno oco chodzi z kierownikiem gzk bo to jakieś kuriozum że Paszkot raz jest innym razem nie jest jak dostaje podwyżkę To znowu jest ale także co z ewentualnym wyłączaniem lampy UV dla oszczędności ?.

 8. Sprawa jest prosta albo nadal dla politcznych profitów 9 z PiS utrzymujemy małe deficytowe szkoły, albo tak jak proponował nowy Wójt robimy prawdziwe oszczędności w oświecie i za 2-3 lata qychodzimy na prostą i zaczynamy inwestować! Środki poważne na wyprowadzenie gminy są tylko w oświecie!

  • Środki z oświaty czyli inaczej subwencje dla uczniów nie mogą być przeznaczone na inne cele, tylko i wyłącznie na oświatę….

 9. Co tam zainwestowaliśmy to teraz trzeba trochę odczekać, poza tym dużo inwestuje u nas powiat całe szczęście…

Komentowanie jest wyłączone.