Most w Kamyku. Jednak będzie?

4.2
(5)

Dla mieszkańców Kamyka pojawia się wreszcie światełko w tunelu. Tylko czy aby to światełko to nie jest pociąg?

Most w Kamyku jednak będzie?

Andrzej Śliwa podpisał umowę na odbudowę mostu w Kamyku. Zgodnie z planem prace powinny się zakończyć do końca listopada tego roku. To znaczy, że jeszcze przed zimą mieszkańcy powinni mieć nowy most.

Nowa przeprawa zostanie wybudowana kosztem ponad

6,6 mln zł.

Za te pieniądze wykonawca wyłoniony już kilka tygodni temu w przetargu ma dokończyć prace. Rozebrać i zrobić nowe nasypy drogowe, wykonać dojazdy, a także samą metalową konstrukcję nowego mostu i przejścia dla pieszych.

5 mln 426 tys. 981 zł pochodzić będzie z dotacji z budżetu państwa.

Prawie 1,2 mln zł to jednak wkład własny gminy, by móc w ogóle skorzystać z rekordowej promesy.

I tu właśnie może kryć się pułapka!

Nie jest tajemnicą, że gmina takich pieniędzy nie ma. O kredytach też nie ma mowy. Skąd zatem chce wziąć fundusze na wkład własny?

Ze składek ZUS za nauczycieli! Dogadała się w tej sprawie z ZUS, a dzień przed podpisaniem przez wójta umowy na budowę mostu odpowiednie zmiany w budżecie przyklepali radni.

Pytanie, co na to Regionalna Izba Obrachunkowa? Tego na razie nie wiadomo. Bo tak naprawdę jest to w istocie nic innego, jak dodatkowe zadłużanie gminy!

Innymi słowy, pieniądze te i tak trzeba będzie znaleźć. Na skutek działania poprzedniego wójta w Kamyku, praktycznie w szczerym polu, stanie zaś jedna z najdroższych w Europie tego typu kładek. Z naszych wyliczeń wynika, że metr mostu będzie kosztować tyle, co nowe mieszkanie w jednym z największych miast Polski!

No ale Robert Roj się uparł, by w kampanii wyborczej pokazać rozmach inwestycyjny. Zamiast solidnego remontu starego mostu, który byłby co najmniej dziesięć razy tańszy, postanowił go zwyczajnie rozebrać! W efekcie kilkuset mieszkańców okolicznych domów zostało praktycznie odciętych od świata.

Wiadomo, że sytuacji takiej nie można zaakceptować. Choćby ze względów bezpieczeństwa.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 4.2 / 5. Głosy: 5
11 Comments

 1. Fajnie że jednak dojdzie do tej inwestycji tylko zastanawia mnie jeden fakt. Przeprawa w Kamyku ma zostać wybudowana kosztem 6,6 mln zł, natomiast jak pisze Mój Łapanów, rozbiórka i budowa nowego mostu w Wieruszycach ma kosztować tylko 6 mln zł. Skąd taka rozbieżność cenowa ? W Wieruszycach most ma dwa pasy, trzeba rozebrać stary i postawić nowy, w Kamyku wystarczy jeden pas, a stary jest rozebrany i pomimo to jest to droższa inwestycja ???

 2. Roj się uparł ; a czemu Kulig nie powiedział pani przewodniczącej czemu nie remontował wcześniej ? bo on miał plany gimnazjum i było to dalej robić ale co ? długi po uszy i teraz byłby budynek pusty ; nie nawet szkoda się rozpisywać każdy poważny wie o co chodzi .

  • Wszyscy wiemy jak i po co powstawała pierwsza ekspertyza, która stała się podstawą dla następnych, by rozebrać dobry most. Sorry, ja widziałem te podpory. Dokładnie je oglądałem, choć inżynierem nie jestem. Ale niech nikt mi nie opowiada bajek, że były podmyte! Stary most wytrzymałby po solidnym remoncie, jeszcze pół wieku. Ciężkie czołgi by po nim mogły jeździć!

 3. Radni poparli budowę tylko dlatego, że gdyby most nie powstał Roj byłby już skreślony i oskarżony o działanie na szkodę, że rozebrał most. Taka prawda, więc radni na siłę przepchnęli tą sprawę, żeby tylko most powstał.
  Z drugiej strony taką wysoką dotację to grzech byłoby stracić.
  Bez niej nigdy by nowy most nie powstał ani za 20 lat.

 4. I dobrze w końcu coś ruszyło szkoda by było żeby taka promesa przepadała, a 7 swoje robiła żeby tylko ta inwestycja się nie udała

  • Nie 7mka tylko 9tka jak się kapnęli że nie bedzie komisarza to przyklepali ze względu na Roja i ratowanie mu tyłka. Czyli 9tka zadłużyła gminę na kolejne 1,2mln stawiając obecnego Wójta pod ścianą wcześniej rozbierając wcześniej most. Co w zamian? Nic! Reforma oświaty? Nie! Obwody? Nie! Pensum? Nie! GZK? Nie! A potem się głupie ludzie dziwią, że światła nie ma, że woda w górę, że podatki itd. Ta Rada jest do natychmiastowego odwołania!!! I jeszcze Wójtowi zakneblowali usta, bo po takim planie naprawczym zdziesiątkowanym przez 9tke, to była niezła gimnastyka ze strony Wójta żeby to przeszło!!

    • I bardzo dobrze bo nayczyciele nie są w stanie iść na kompromis to czemu urzednicy mają iść?? W Lipnicy się dało reformę oświaty przeprowadzić jest jedna szkoła a reszte filie!Co tam nie ma zadłużenia, a u nas takie długi i Rada oswiatą dorzyna gminę!

Komentowanie jest wyłączone.