Molestowanie w zespole szkół. Znamy paragraf!

Fot. pixabay
3
(2)

Od trzech do pięciu lat więzienia – tyle grozi byłemu nauczycielowi zespołu szkół w Łapanowie za molestowanie uczennic!

Molestowanie w Zespole Szkół. Znamy paragraf!

Postępowanie w sprawie przestępstwa z art. 199 par. 1 i 2 kk jest w toku.

To informacja, jaką dostaliśmy od bocheńskiej policji. Na zlecenie prokuratury prowadzi ona śledztwo w sprawie domniemanego molestowania uczennic przez jednego z nauczycieli nieistniejącego już Zespołu Szkół w Łapanowie.

Nazwisko nauczyciela jest znane. Znane są też jego ofiary sprzed lat. Całkowicie i świadomie ich nie podajemy! I nie podamy – ze względu na ochronę ofiar i niewinnej rodziny domniemanego sprawcy!

Cały czas zbierany jest materiał dowodowy – informuje policja.

Z naszych informacji wynika, że potencjalne ofiary wzywane są właśnie na przesłuchania. Dziś to dojrzałe kobiety. Kilkanaście lat temu, gdy nauczyciel jednego z przedmiotów ścisłych miał je molestować – uczennice nieistniejącego już Zeszpołu Szkół w Łapanowie miały po kilkanaście lat. Najbardziej drastyczne opisy tego procederu, jakimi dysponujemy mówią, że uczennice miały być „obłapiane” i „macane” przez nauczyciela w szatniach. Z naszych informacji wynika też, że ówczesna kadra szkoły, wiedząc o problemie, nie podejmowała żadnych działań. To uczniowie ostrzegali się między sobą.

Współpracujemy w tej sprawie z policją!

Kilkanaście lat temu sprawę miała w końcu rozwiązać ostra reakcja jednej z matek. Z naszych informacji wynika, że dopiero wtedy nauczyciel został odsunięty od dziewcząt. Teraz jest na emeryturze. Dysponujemy też relacją jednej z byłych nauczycielek szkoły – również ona miała wtedy ostro interweniować u ówczesnego dyrektora szkoły.

Obecna kadra Centrum Kształcenia, które jest następcą dawnego Zespołu Szkół stanowczo odcina się od sprawy. Nauczyciele i dyrektor szkoły nie widzą nic niestosownego w zachowaniu dawnego nauczyciela poprzednika szkoły – odżegnują się od jakichkolwiek akcji edukacyjnych. Jedyne, co mają do zaproponowania, to straszenie nas paragrafami karnymi za otwarte piętnowanie patologii!

O czym mówią paragrafy? Nie zgadzaj się na ZŁO! Reaguj! (Nie)bądź miła!

Art. 199.

§ 1. Kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 został popełniony na szkodę małoletniego, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Edukujemy

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 3 / 5. Głosy: 2

Oceń jako pierwszy!
37 Comments

  • Zapoznaj się proszę najpierw z polityką komentowania, jaką stosuje portal, bo komentując ją akceptujesz, a dopiero potem pisz takie głupoty. Politykę znajdziesz: http://mojlapanow.pl/cookie-policy/
   Zgodnie z tym, co tam jest ujęte, komentarze były, są i będą moderowane. I to się nie zmieni. Kropka. Więc przyjmij to wreszcie łaskawie do wiadomości! Przypomnę, że obowiązku komentowania nie ma więc jeśli komentujesz, miło mi, ale stosuj się proszę do tych zasad, bo takie tu obowiązują!
   Pozdrowienia dla wszystkich komentujących, którzy potrafią stosować te zasady, ciekawie i konstruktywnie dyskutować, czasem się nawet sprzeczać, wyrażać swoje opinie, czasem nawet ostro, wymieniać informacjami, poglądami, i komentować zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami. Można 🙂 Bardzo Wam dziękuję!

 1. Niestety społeczeństwo nie zdało egzaminu bo trzeba było czekać kilkanaście lat by się ktoś tym zajął. Szczegolnie szkoda tych dziewczyn a teraz kobiet bo prawdopodobnie zostały same z tym wszystkim .NIE MOŻNA POZWALAĆ NA TAKIE RZECZY I JEŚLI
  JEST JAKIKOLKWIEK SYGNAŁ ZE MOZE DOCHODZIĆ DO CZEGOS TAKIEGO POWINIEN BYĆ DOGŁĘBNIE ZBADANY.

 2. Masz rację redaktorze trzeba wspierać te biedne dziewczyny, bo niejedna póniej miała zaburzenia i odbiło się to na rodzinie.

 3. panie manys zgadzam się z powyższym artykułem,
  wytłumacze to panu,
  świadek może stać się podejrzanym, wówczas przestaje być świadkiem, a staje się podejrzanym natomiast nie ma konstrukcji „świadek- podejrzany” jednocześnie

 4. To drugorzędne ile mu grozi ile dostanie Czy w zawieszeniu czy pójdzie siedzieć. Najważniejsze że nauczyciel molestujący dzieci zarówno ten konkretny z Łapanowa jak i każdy który przeczyta artykuł nie będzie mógł czuć się bezkarny bo oprócz sądu jest jeszcze napiętnowanie społeczne takich dewiantów. Na pewno też ofiary tego zboczeńca wreszcie odrzucą jakiś ciężar. Dobra robota Redaktora. Zaś Łapanów cechuje się społeczeństwem wyjątkowo zakłamanym stąd wójt który zadłużył gminę wygrywał plebiscyty na najlepszego gospodarza kierownik działający na szkodę mieszkańców obecnie skazany był nietykalny. A nauczyciel zboczeniec chodzi ulicami Łapanowa jakby nigdy nic.

 5. proszę pana prawem karnym i kodeksem postępowania karnego zajmuje się na nacodzień. Nie znam takiej konstrukcji i kodeks postępowania karnego też nie przewiduje takiej konstrukcji.
  zgodnie z art. 71 par. 1 kpk za podejrzanego uważa się osobę, co do której WYDANO POSTANOWIENIE O PRZEDSTAWIENIU ZARZUTÓW ALBO KTÓREJ BEZ WYDANIA TAKIEGO POSTANOWIENIA POSTAWIONO ZARZUT W ZWIĄZKU Z PRZYSTĄPIENIEM DO PRZESŁUCHANIA W CHARAKTERZE PODEJRZANEGO.
  Zgodnie natomiast z art. 177 par 1 kpk każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.
  Gdzie w kpk znajdują się instytucja świadek – podejrzany?

  • Oczywiście!
   Przepraszam, ale nie mam poczucia kompromitacji, jeśli o to Ci chodziło 😉 Wręcz przeciwnie – mam nadzieję, że stworzyło to przestrzeń wielu ofiarom, które do tej pory siedziały w kącie choć nie powinny!

 6. wiec skoro w sprawie to moim zdaniem nie powinien pan pisać, że Od trzech do pięciu lat więzienia – tyle grozi byłemu nauczycielowi zespołu szkół w Łapanowie za molestowanie uczennic! Bo skąd pan wie, czy organy postępowania przygotowawczego postawią komukolwiek zarzuty? Skąd pan wie, czy organy postępowania przygotowawczego postawią zarzuty byłemu nauczycielowi? nie wie pan tego, więc na jakiej podstawie pan tak pisze?
  powyższe byłoby uprawnione gdyby wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów

  • Chyba żartujesz…
   Oczywiście, że nie wiem czy postawią mu zarzuty. Ale mam nadzieję, że tak właśnie się stanie! Więcej – mam nadzieję, że swoje odsiedzi!

 7. panie manys postępowanie przygotowawcze składa się z pięciu etapów
  1, informacja o przestępstwie
  2. wszczęcia postępowania ,
  3. postępowanie w sprawie (in rem) na tym etapie nic nikomu nie grozi, nikt nie ma postawionych zarzutów
  4. postępowania (in personam) przeciwko danej osobie jest to faza po wydaniu postanowienia o przedstawionemu zarzutów konkretnej osobie
  5. zakończenie postępowania
  „Postępowanie w sprawie przestępstwa z art. 199 par. 1 i 2 kk jest w toku”.
  z tej informacji wynikałoby, że nikomu nie postawiono zarzutów, a sprawa toczy się w sprawie o przestępstwo z art. 199 par. 1 i 2 kk.faza in rem
  Tylko, że ta informacja pozostaje w sprzeczności z pana tytułem „Od trzech do pięciu lat więzienia – tyle grozi byłemu nauczycielowi zespołu szkół w Łapanowie za molestowanie uczennic!”
  Czy w takim razie przedmiotowe śledztwo z fazy in rem, przeszło w faze in personam w związku z przedstawieniem zarzutów nauczycielowi?

   • no i spróbuje prościej może mi pan wytłumaczyć sprzeczność w pana artykule pomiędzy zdaniem
    „Od trzech do pięciu lat więzienia – tyle grozi byłemu nauczycielowi zespołu szkół w Łapanowie za molestowanie uczennic!”, a zdaniem
    „Postępowanie w sprawie przestępstwa z art. 199 par. 1 i 2 kk jest w toku.”

 8. Już pisałem, że na tym Portalu gnoi się szkołę a nie sprawcę jak zwykle chałturą, chce Pan Redaktor zabłysnąć. Ścigać sprawcę a nie niszczyć całą szkołę jako rodzic muszę interweniować, ponieważ moja córka poszła do kolegi z Podstawówki na osiemnastkę i spotkała ją przykrość, że chodzi do szkoły gdzie gwałcą, ona nawet nie wiedziała o co chodzi. Niech się Pan zastanowi Panie Manys co Pan pisze a powinien Pan pisać prawdę a nie krzywdzić bogu ducha winnych uczniów Łapanowskiej Szkoły.

  • Przykro mi, nie myślę z tego powodu kryć sprawcy! Ta szkoła ma taką a nie inną historię. To Twoja rola, by to wyjaśnić córce. Ja bym nie krytykował, ale wykorzystał to do pozytywnej edukacji 😉 Szkoła niestety nie umie…
   Prawdę mówiąc dość to żenujące, że w tej sytuacji jedynym pomysłem Pana Dyrektora i kadry na wyjście z tej sytuacji jest straszenie paragrafem 212. To smutne, a nawet przerażające. Ale w gruncie rzeczy tłumaczy jak to było możliwe, że przez lata nauczyciel mógł molestować uczennice i wykorzystywać uczniów, i nikt nie reagował! No właśnie tak! Wystarczy poczytać te komentarze! SZOK! Kochani, teraz też by tak było! Niestety, nic się nie zmieniło! Czyż nie? Mnie to poraża, głęboko wstrząsa i zawstydza. Moja przewaga polega jednak na tym, że gróźb Pana Dyrektora się nie boję! Ale co ja mogę?
   Mogę przeprosić ofiary – nie za swoje winy!
   Obiecać im, że ta sprawa zostanie po latach doprowadzona do właściwego końca.
   I powiedzieć, żeby były dzielne! I że sprawiedliwość naprawdę istnieje!
   Wydaje mi się, że to jest naprawdę dobra wiadomość! 😉

 9. „Nauczyciele i dyrektor szkoły nie widzą nic niestosownego w zachowaniu…” wnioski wyssane z palca. Gdzie pisze że nic nie widzą niestosownego? To Pana przypuszczenia??? A może Pana wizja ?

  Skoro policja się tym zajmuje to po co ten „artukuł” bo już we wcześniejszym czytaliśmy o tym samym…

  • No niestety od nikogo z kadry nie usłyszałem ani pół głosu dezaprobaty. Za to szkoła i Pan Dyrektor osobiście zdążyli mnie obsobaczyć i postraszyć paragrafem 212. Tylko, że ja się takich strachów nie boję 🙂
   Trochę żenujące to jest, ale cóż… Każdy się kompromituje na swój własny rachunek!

Komentowanie jest wyłączone.