Molestowanie. Co łapanowski zespół szkół łączy z opolską kurią?

Budynek Zespołu Szkół w Łapanowie Fot. MójŁapanów

Odpowiedź na to pytanie jest porażająca… Niestety, NIC! Przynajmniej jeśli chodzi o reakcję.

Opolska Kuria poinformowała właśnie, że wszczęła własne postępowanie w sprawie księdza, który miał przed laty molestować dzieci. Stało się to po tym jak jeden z aktorów, który gra w głośnym ostatnio filmie „Kler” ujawnił, że jeden z jego znajomych był molestowany przez księdza ze Strzelec Opolskich. Ksiądz miał nigdy nie odpowiedzieć za molestowanie ministrantów.

Na sygnał ten natychmiast zareagowała kuria. I to mimo, że sprawa sięga ĆWIERĆ WIEKU wstecz!

Za pośrednictwem aktora duchowni z kurii nawiązali kontakt z rodziną poszkodowanego. Po uzyskaniu od niej informacji zawiadomili natomiast prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Mało tego…

Sprawa zostanie też zgłoszona do Watykanu. Jeżeli podejrzenia się potwierdzą, ksiądz zostanie odsunięty od posługi. I to niezależnie od efektów prokuratorskiego śledztwa!

Przyjrzyjmy się zatem reakcji łapanowskiego Centrum Kształcenia na informacje, że kilkanaście lat temu w szkole tej (wówczas Zespole Szkół) jeden z nauczycieli miał molestować ucziennice. O sprawie pisaliśmy w maju. Możecie o tej ponurej historii przeczytać TUTAJ.

Postępowanie w tej sprawie sama z siebie wszczęła bocheńska policja. Z naszych informacji wynika, że nastąpiło to na skutek interwencji jednej z policjantek.

W sprawie tej latem przesłuchany został nasz wydawca. Przekazał policji wszelkie materiały, jakimi dysponuje w tej sprawie. Nie znamy efektów postępowania.

Znamy natomiast reakcję szkoły. Niestety!

Po publikacji materiału szkoła zaczęła nas straszyć sądem i paragrafem 212.

Oto treść maila, jakiego dostaliśmy ze szkoły 30 maja:

Dotyczy artykułu z dnia 20.05.2018 r na stronie mój łapanów. Konkretnie zdjęcia szkoły. To nie jest już ZS w Łapanowie, ZS w Łapanowie nie istnieje. Jest CKZIU nowa placówka, która z tą sprawą nie ma nic wspólnego. Wrzucanie zdjęcia budynku szkoły  CKZiU  naraża szkołę na poniżenie w opinii publicznej oraz utratę zaufania .w okresie rekrutacji do szkoły. Proszę o usunięcie zdjęcia i sprostowanie na stronie mój łapanów..

Podstawa prawna

Niemniej jeżeli którakolwiek z tych osób dojdzie do wniosku, że wpis ją obraził, ma do dyspozycji dwa artykuły z Kodeksu karnego (dalej: K.k.), do których mogłaby się ewentualnie odwołać. Przestępstwo zniesławienia uregulowane jest w art. 212 K.k. Zgodnie z jego treścią „kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku”.

Maila nie podpisała żadna konkretna osoba. Sygnowany jest: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie.

O całej sprawie możecie przeczytać TUTAJ.

Po sprawie jeden z powiatowych radnych, który dziś pokazuje się, jako wielki obrońca progów zwalniających na ulicy Wolickiej śmiał naszemu wydawcy robić uwagi, że ujawnienie sprawy molestowania w łapanowskiej szkole wywołało irytację w powiecie.

NO COMMENTS!

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
32 Comments

 1. Lepiej mój łapanow zająlby się majątkiem w ckziu. Tam dopiero były przekręty tyle majątku zmarnowane. I co z tym zrobili? Kto za to odpowiwdzialny ??? Jak dyrektor zarzadza ta szkołą

 2. „do NN” Może i miało miejsce 20-30 lat wcześniej, na pewno? tylko wtedy?. Czy ja oskarżam wszystkich – NIE – pozostała minimum jeszcze jedna osoba z tego układu (obrońca, tfu tfu – nauczycieli, karierowicz) – według mojej wiedzy i tego co mogę udowodnić!!!. Znam to środowisko i mogę minimum kilku osobom udowodnić co mają „za” … tu sobie dopisz.

 3. Co ty wypisujesz za brednie. Każdy wie w jaki sposób pan magister był wymagający itd. Redaktorze wielki szacunek do Pana ,że po tylu latach ruszył ten temat.

 4. My czekamy na stanowisko Wójta, a tu jakaś Jola się udziela. A może startuje w wyborach i podpisać się zapomniała/zapomniał. Pozdrawiamy Wyborcy

 5. Byłam uczennicą tej szkoły i o żadnym molestowaniu nie słyszałam.Profesor był wymagającym nauczycielem, miał dużą wiedzę i potrafił nauczyć tego trudnego przedmiotu, a dzisiaj na starość jest opluwany.To podłe.

 6. Nasza gmina to w ogóle jeden wielki nepotyzm. Np. łapanowska służba zdrowia. Już czasem mam tego serdecznie dość. Próbuję dostać się na kasę chorych do ginekologa już od lutego! Nie udało mi się, a dlaczego? Bo szanowna Pani Położna zawsze odsyła mnie z kwitkiem: dzwonię(a dodzwonienie tam graniczy z cudem) w połowie miesiąca, źle, bo listę pacjentek robi na początku miesiąca i wtedy proszę dzwonić; przychodzę na początku miesiąca, źle, bo lista już zamknięta, proszę przyjść w kolejnym; przychodzę w kolejnym i Pani Położna nieobecna; od jednych dowiaduję się, że przyjmuje w poniedziałki, od innych, że w środy, kiedyś w piątki… Po prostu rejestracja widmo! Drakońskie kolejki każdego wyznaczonego dnia, spóźnieni lekarze! Jeszcze byłabym w stanie to wszystko zrozumieć, bo Pani Położna jest zależna od lekarzy, którzy ustalają jej grafik. Jednakże ostatnio stojąc w kolejce zaobserwowałam, że „znajome” Pani Położnej mogą bez wcześniejszej rejestracji przyjść i od razu zostać przyjęte(byłam świadkiem takiej sytuacji) oraz, że wcześniej wymienione znajome dostają „cynk”, że lista pacjentek na kolejny miesiąc będzie tworzona i wybierają dowolne miejsca. Ja za wyproszone wejście w ciągu dwóch tygodni(spowodowane nieciekawymi wynikami) kiedyś musiałam zapłacić, „bo prywatnie”. W ogóle w rejestracji panuje jeden wielki chaos. Niestety nie mam tam znajomości, więc zobaczyłam tylko rozłożone ręce i „proszę próbować za 2 tygodnie na grudzień”. Ludzkie pojęcie przechodzi to, że w tak dużej gminie nie ma możliwości NORMALNEGO skorzystania z usług lekarza bez znajomości!

 7. Witam Redaktorze. Szkoda ,że cenzuruje Pan niektóre moje negatywne spostrzeżenia dotyczące wójta Roja. Odnośnie Szkoły w Łapanowie i molestowania, to prawda jest taka , że o pANU nauczycielu…, wiedzieli pewnie wszyscy pracownicy szkoły z tamtego okresu. Ich grono było i jest bardzo zwarte i zamknięte na zewnątrz. Plotkowano, podśmiewano się , szydzono, ale wszyscy mieli w dupie co z tym syfem zrobić. Dzisiaj wiele z tych osób kandyduje w różnych wyborach…( pewnie moralność to ich mocna strona). Ps. Niech Pan redaktorze przed wyborami nawet minimalnie nie wspiera żadnego z kandydatów na wójta. Radzić mają sobie sami.Dziękuję i pozdrawiam.

 8. Nie mogąc liczyć na wymiar sprawiedliwości jak i odwagę tych co udają iż niewidzą właśnie takie oddolne napiętnowanie zboczeńca nauczyciela spełnia funkcje odstraszającą na przyszłość .Tutaj gratulacjami dla Redakcji.

  • Mnie nikt nie molestował! A o molestowanie w szkole proszę zapytać ówczesnych uczniów i nauczycieli. A najlepiej ówczesneggo dyrektora Wójcika, bo chyba coś wie na ten temat 😉
   O ile wiem kandyduje, są spotkania wyborcze, będzie okazja… Proszę to zrobić!
   Pozdrawiam

    • Nie gniewaj się, ale żenujący jest Twój komentarz! Watykan też przez długie lata starał się bagatelizować i ukrywać fakt molestowania przez księży – teraz ciężko się tego musi wstydzić, przepraszać i bez dyskusji płaci za to ofiarom grube miliony odszkodowań! Ogarnij się człowieku! Pan Wójcik bezwględnie powinien jasno i otwarcie wyjaśnić, jaka była jego rola w tej sprawie!
     Nie wiem czy miałaś(eś) taką sposobność, ale ja miałem okazję (ku swojemu ogromnemu wstrząsowi) rozmawiać z dorosłą dziś już kobietą (za jej zgodą jej dane otrzymała policja), która płacząc i trzęsąc się opowiadała mi o obrzydzeniu, jakie do dziś czuje na samo wspomnienie jak pan RT dorwał ją szatni, zaczął obłapiać wbrew jej woli i całować po szyi… „Obleśny dziad” – tak o nim mówi! Litości! Nauczyciel dorywa uczennicę w szatni! To jest ZGROZA i KRYMINAŁ! O poleceniach, by dziewczyny wchodziły na stoły, by podlewać kwiatki na parapecie nie mówimy! Tak, to jest ciężko ŻENUJĄCE!

   • 1. Nie wiadomo kogo molestowano (czy w ogóle) 2.Nie wiadomo kto molestował 3. Wiadomo tylko ze Wójcik zły i że startuje w wyborach 🙂 4. poziom: fakt.pl

    • 1. wiadomo – są co najmniej trzy takie osoby i policja ma ich namiary. 2. Wiadomo – RT. 3. Wójcik był wówczas dyrektorem i z moich informacji wynika, że wiedział o tej sprawie więc powinien to wyjaśnić. 4. Jeśli Ci nie odpowiada – nie czytaj. Proste. A Ty jeszcze głupkowato komentujesz zamiast zamilnąć!

     • Znam Wójcika i wiem że gdyby wiedział podjął by stosowne działania. Zresztą inny nauczyciel który nie wytrzymał i ochrzanił ucznia (przegiął) w klasie, nie pracował już na drugi dzień.

  • Nauczyciel wyleciał, ale na pewno nie z inicjatywy dyrektora W, bo sam o tym głośno mówił. Zapytaj o to Zuzkę – ONA CI prawdę powie ???

  • „Anonim” a o pomocy przy budowaniu domów nauczycieli przez uczniów też nie wiedział (jak się nie zgodziłeś to uwalali uczniów, więc pomagali i nie musieli się uczyć)?. No, może i nie, jemu też budowali. Zapytaj obecnych 40-50 latków wówczas chodzących tam do szkoły.

   • Pier… się i to mocno może ci pomoże 🙂 Większych herezji nie czytałem… Co jeszcze te biedne dzieci robiły. Piekły chleb i ziemniaki zbierały??

    • „Brednie” – Ja pisze tylko prawdę. Za kilka dniówek mieli święty spokój, nikt ich nie gnębił na lekcjach. Mam świadków, swoich znajomych, kolegów którzy wówczas chodzili do szkoły. A o oddawaniu prezentów też nie wiesz „bo nie pasowały do wystroju, elewacji ścian”?. Tacy ludzie też tam pracowali i jeszcze pracuje przynajmniej jeden.

     • Człowieku piszesz o czymś co miało miejsce 20-30 lat temu a wtedy rożne rzeczy w świecie się działy. W Dąbrowicy uczniowie zbierali ziemniaki i się tego nie wstydzą a tym szczycą. Uczniowie z Łapanowa pewnie tez pomagali w tamtych czasach co w tym dziwnego ? Nikomu domu nie wybudowali a że dorabiali po lekcjach to się nie dziwie, sam dorabiałem i nikt mnie do tego nie zmuszał. Człowiek się cieszył ze zarobił kilka złotych… To że w tak wielkiej szkole znajdą się osoby które maja nierówno pod sufitem tez mnie nie dziwi ale nie generalizuje całej szkoły jak ty że wszyscy.

Komentowanie jest wyłączone.