mLegitymacja w Tarnawie! Szkoła niby do likwidacji, a pierwsza!

3.4
(5)

Dyrektor szkoły w Tarnawie znów zaskakuje! Najpierw oszczędził u siebie 100 tys. zł. teraz, jako pierwszy w gminie, chce dać uczniom mLegitymację!

Wygląda na to, że to właśnie uczniowie szkoły w Tarnawie, jako pierwsi w gminie i jedni z pierwszych w Małopolsce, będą mieć mLegitymację, czyli legitymację szkolną w komórce. Szkoła niby do likwidacji, a tymczasem pierwsza! Tarnawa będzie pierwszą szkołą z gminy, w której uczniowie będą mieć to nowoczesne rozwiązanie – za darmo!

Dyrektor szkoły przesłał właśnie do Ministerstwa Cyfryzacji wniosek o przystąpienie szkoły do programu mobilnej legitymacji uczniowskiej. Jeśli dobrze pójdzie, jeszcze przed wakacjami uczniowie z Tarnawy będą mieć legitymacje w smartfonach!

Co to takiego ta mLegitymacja?

mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które coraz bardziej podoba się i uczniom, i rodzicom. Jest częścią aplikacji mObywatel.

Identycznie jak papierowa legitymacja, mLegitymacja poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. To możliwe dzięki umocowaniu prawnemu – jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece, czy zakupie biletów do kina.

Co istotne – raz zainstalowana mLegitymacja nie potrzebuje zasięgu, by działać – zapisana jest w telefonie.

Co zrobić, by uczniowie mogli korzystać z tego udogodnienia. I co zrobił dyrektor z Tarnawy?

– Wystarczy wypełnić formularz. Drugi krok to podpisanie porozumienia. Później bierzemy już sprawę w swoje ręce – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To nic nie kosztuje. Szkoła nie musi kupować żadnego nowego sprzętu, ani oprogramowania. Wie o tym ponad 300 szkół, które przeszły ten proces. 232 z nich ma już mLegitymacje – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

mLegitymacje mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Aby je uruchomić uczniowie muszą mieć telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0.

W tym mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji:

 • imię i nazwisko ucznia,
 • numer legitymacji,
 • datę wydania,
 • termin ważności,
 • status użytkownika (uczeń),
 • datę urodzenia,
 • PESEL,
 • adres zamieszkania,
 • nazwę i adres szkoły.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji – z powodu np. uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia telefonu.

Inni to już mają, a w Gminie Łapanów uczniowie z Tarnawy będą pierwsi!

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 3.4 / 5. Głosy: 5

Oceń jako pierwszy!
4 Comments

 1. Ta sprawa to kolejny argument zdecydowanie na korzyść tej szkoły (w tym dla jej Dyrektora). Okazuje się bowiem, że jest to naprawdę wartościowa placówka edukacyjna, aktywnie działająca na rzecz dzieci i młodzieży. Opisany w artykule przykład dowodzi, że działają tam naprawdę wartościowi ludzie, a pisanie o jej likwidacji jest szkodliwe dla lokalnej społeczności. Nie można „udawać” oszczędności próbując unicestwić coś, co działa dobrze bez poszukiwania oszczędności w niedomagających obszarach działania.
  Z uszanowaniem

 2. W zasadzie pozostaje tylko pochwalić. Można by się nawet cieszyć, gdyby nie małe ale. Ci z nas którzy rozpoczynali edukacje w latach 70 poprzedniego wieku pamiętają jak to wprowadzano pierwsze kalkulatory do szkół, ale czy one poprawiły naszą wiedzę, umiejętności matematyczne?, czy zastąpiły „racjonalne, logiczne myślenie”. Przed postępem nie uciekniemy, to fakt. Ale czy tak przy okazji wprowadzania różnego rodzaju udogodnień, ułatwień tak naprawdę nie chodzi możliwość sprawdzania nas od najmłodszych lat. możliwość szybkiego ustalenia naszego miejsca pobytu, bombardowania nas reklamami, kształtowanie naszych poglądów itp. Bo jakoś nie chce się mi wierzyć, że ktoś w tym kierunku nie będzie chciał wykorzystać faktu, że każdy uczeń od najmłodszych lat biega ze smartfonem.

 3. I gdzie są słowa uznania dla Pana dyrektora? Brawo i życzę powodzenia w dalszej pracy oraz nowych pomysłów i wytrwałości w działaniu dla Pana i nauczycieli w Tarnawie.

 4. I gdzie są słowa uznania dla Pana dyrektora? Brawo i życzę powodzenia w dalszej pracy oraz nowych pomysłów i wytrwałości na dla Pana i nauczycieli w Tarnawie.

Komentowanie jest wyłączone.