Mętność wody – co to takiego?

pixabay.com

Mętność to wskaźnik jakości wody określany w mętnościomierzu Baylisa przez porównanie badanej wody z odpowiednio przygotowanymi wzorcami.

Za jednostkę mętności przyjęto taką mętność, jaka powstaje, jeżeli do 1 dm³ wody destylowanej doda się 1 mg zawiesiny ziemi okrzemkowej lub kaolinu – wtedy to 1 NTU. Zgodnie z polskimi przepisami norma to dokładnie  1 NTU

Mętność wody uwarunkowana jest obecnością nie rozpuszczonych w niej cząstek pochodzenia nieorganicznego i organicznego, które rozpraszają i absorbują promienie świetlne.

Mętność mogą powodować wytrącające się:
• związki żelaza, manganu i glinu
• kwasy hu
musowe
• plankton
• cząstki skał i gleb
• osady denne
• zawiesiny odprowadzane do wód ze ściekami

Środki dezynfekcyjne, względnie promieniowanie UV nie są w stanie przeniknąć w głąb zawiesin i chronione w ten sposób bakterie nie zostają uśmiercone.

PSSE Bochnia w swojej decyzji określił:

‚W okresie warunkowej przydatności wody wartość mętności nie może przekroczyć 6 [NTU].’

 

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
6 Comments

  1. trudno się połapać w tych normach i badaniach najlepiej niech wójt wytypuje jednego urzędnika, proponuję [……………] i niech da jej ten żur z kranu do spożycia, jak nic jej nie będzie to zdatna do picia, jak dostanie sraczkę to warunkowo zdatna , jak wyląduje w szpitalu to absolutnie niezdatna i wtedy następny w kolejce do testów wody [……….]

  2. Mętność wody-mętna sprawa. Wszystko grubymi nićmi szyte. Jedni na drugich,drudzy na pierwszych i niby nie wiadomo o co chodzi,a jak nie wiadomo o co chodzi to … I pewnie jak zwykle skończy się to pod dywanem ,tyle że ktoś kabze grubo nabije. Detektywi,interpol,mosad,i h wie jeszcze kto nie mogą nic zlokalizować ,a niezlokalizowani śmieją się wszystkim w ryj . Szkoda tylko nas.

  3. Jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi według PN (polskiej normy) nie powinna przekraczać 1 NTU

Komentowanie jest wyłączone.