Masakryczna susza – rząd pomoże

Fot. Pixabay

Premier: na pewno nie powiemy rolnikom, że trzeba się było ubezpieczyć.

Słońce i ciepła pogoda, która od kilku tygodni nie opuszcza Polski zaczyna bys poważnym problemem. Rolnicy zaczynają liczyc straty spowodowane suszą.

Mateusz Morawiecki zapewnia, że rząd ma zamiar pomóc rolnikom w związku z suszą i nie chce zostawiać ich samym sobie.

– Na pewno nie powiemy nigdy rolnikom, że „trzeba się ubezpieczyć” – mówi premier.

Skutkami suszy dotknięte są ok. 4 mln ha z 14 mln ha upraw rolnych w naszym kraju.

Fot. iung.pulawy.pl

– Niestety, straty mogą okazać się bardzo znaczne – mówi Morawiecki.

Rząd szacuje teraz wielkość strat poniesionych przez rolników.

Obowiązujące przepisy pozwalają na uruchomienie pomocy w formie umorzenia np. składki do KRUS czy składki podatku rolnego, ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię, prolongat zaciągniętych zobowiązań. Istnieje też możliwość uzyskania niskooprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji przez rolników. Z kolei w gospodarstwach, gdzie straty wynoszą ponad 70 proc., jest możliwość udzielenie wprost pomocy z budżetu.
4 Comments

 1. „Na pewno nie powiemy nigdy rolnikom, że „trzeba się ubezpieczyć” – mówi premier.” – a dlaczego tak nie powiecie? Rolnik to przedsiębiorca jak każdy inny, niech opłaca składki jak chce być spokojny o swój biznes, a nie tylko ręce wyciągać po nasze pieniądze. Roszczeniowe […]. Ja o swój biznes muszę sam dbać i do nikogo nie mam o to pretensji.

  Jak wam rolnicy tak źle to zawsze możecie się przekwalifikować.

  • Jestem przekwalifikowaną rolniczką płacę składki, podatki większe niż Ty, nie życzę sobie byś nas rolników nazywał BYDLEM.W Małopolsce 85% rolników jest ubezpieczonych w ZUS. Po pracy dbają o spuścizny po przodkach. Tobie się pewnie wydaje że piją piwo. Chciałabym zobaczyć Twoje zeznanie podatkoweoczekuję przeprosin!!!!!!

   • Ja Cię za niego bardzo przepraszam! I wszystkich innych, którzy się poczuli dotknięci również! Ten komentarz nie powinien się oczywiście znaleźć w takiej formie – powinien zostać wcześniej przemoderowany. Umknęło nam. Już poprawione.
    Przepraszam Was bardzo, kochani! Wasza ciężka robota jest godna ogromnego szacunku i podziwu. Nie powinno się tak komentować, a jeśli trzeba – należy pomagać!

 2. „Na pewno nie powiemy nigdy rolnikom, że „trzeba się ubezpieczyć” – mówi premier.” – a dlaczego tak nie powiecie? Rolnik to przedsiębiorca jak każdy inny, niech opłaca składki jak chce być spokojny o swój biznes, a nie tylko ręce wyciągać po nasze pieniądze. Roszczeniowe […]. Ja o swój biznes muszę sam dbać i do nikogo nie mam o to pretensji.

  Jak wam rolnicy tak źle to zawsze możecie się przekwalifikować.

Komentowanie jest wyłączone.