Do likwidacji? Co dalej ze szkołami w Grabiu i Tarnawie?

By Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29432852

Czy szkoły w Grabiu i Tarnawie pójdą do likwidacji? Mamy stanowisko gminy w tej sprawie.

Liczby mówią niestety same za siebie, a ekonomia i demografia są nieubłagane! Szkoły w Grabiu oraz Tarnawie nie dość, że mają najmniej uczniów, to jeszcze generują proporcjonalnie najwyższe koszty. Czy w tej sytuacji gmina, która jest w tragicznej sytuacji finansowej zdecyduje się na ich likwidację?

Zapytaliśmy Urząd Gminy czy rozważa możliwość likwidacji dwóch najmniejszych placówek oświatowych w gminie. Chodzi właśnie o Tarnawę i Grabie?

Okazuje się, że na razie Gmina Łapanów nie planuje likwidacji przedmiotowych placówek – to odpowiedź, jaką dostaliśmy od wójta Roberta Roja.

Nie było dotąd takich propozycji i nie są w tej sprawie prowadzone żadne działania, rozmowy czy konsultacje.

Wątpliwości i podejrzenia w tej materii sa nieuzasadnione – pisze Robert Roj.

Szkoły w Grabiu i Tarnawie są proporcjonalnie najdroższe w utrzymaniu. Z danych gminy wynika, że w największej w gminie Szkole Podstawej w Łapanowie (354 uczniów) koszt liczony na jednego ucznia to ok. 792 zł. W przypadku Szkoły Podstawowej w Sobolowie  (141 uczniów, razem z gimnazjum) to 836 zł.

Szkoły w Grabiu i Tarnawie generują koszty (w przeliczeniu na jednego ucznia) grubo ponad tysiąc złotych! Grabie to 1088 zł, a Tarnawa (razem z gimnazjum) – 1089 zł.

Likwidację najdroższych szkół stawiacie na piątym miejscu wśród działań, które należy podjąć, by ratować gminę z finansowej zapaści. Ponad 6 proc. z Was uznaje, że wójt powinien podjąć takie działanie.
10 Comments

 1. Ja chciałbym się wypowiedzieć na temat odpowiedzi MŁ do Pana Raoja otóż panie redaktoże może by już Pan wyluzował i przestał by Pan nakręcać temat likwidacji szkół w grabiu i tarnawie bo z tego co zauważyłem to Wy jako redakcja wydaliśmy wyrok na owe szkoły a wójt o niczym nie wie. Jak nie macie o czym pisać to piszcie o pogodzie a nie krzywcie naszych dzieci

  • Przede wszystkim wielkie dzięki za komentarz 🙂 Ale nie bardzo rozumiemy czego pan wójt nie wie skoro dane dotyczące kosztów funkcjonowania poszczególnych szkół pochodzą od niego samego??? I niestety, brutalna prawda jest taka, że szkoły w Tarnawie i Grabiu są nie tylko najmniejsze, ale też i proporcjonalnie najdroższe w utrzymaniu. No niestety, takie są fakty. Przykro nam, ale brutalna prawda jest taka, że z ekonomicznego punktu widzenia należałoby je natychmiast zlikwidować, a dzieciaków dowozić. I to nie tylko dlatego, że przy tak wielkim zadłużeniu gminy zwyczajnie nie będzie stać na utrzymanie tych szkół, ale z roku na rok będzie w nich też coraz mniej dzieci. A to znaczy, że te szkoły będą niestety i coraz mniejsze, i coraz droższe w utrzymaniu. I tak kółko się zamyka…
   Ale spokojnie, dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli władze gminy będą już zmuszone zdecydować się jednak na ich likwidację, dla dzieciaków tak naprawdę będzie to lepsze. Bo w dużych szkołach dzieci zawsze będą mieć lepsze warunki do nauki i rozwoju, lepszy poziom nauczania i lepsze szanse. Choćby dlatego, że większa szkoła zawsze będzie sobie mogła pozolić na lepsze pomoce, lepsze pracownie itd…
   Pozdrawiamy 🙂

   • Sorry że tak późno odpisuje ale muszę zabrać głos w tej sprawie otóż co do budżetu to jest wiele sposobów aby zaostrzędzić lub pozyskać sporo kasy ale w gminie nic się nie robi tylko grzeje się od lat(długich lat)ciepłe stołki i udaje się że się ciężko pracuje a co do szkół to dalej uważam Panie Redaktorze że to Wy nakręcać niepotrzebnie temat bo szkoły są bardzo nowoczesne jak na nasze warunki i dzieci z powodzeniem mogą się uczyć Państwo uważacie z najlepszym sposobem jest przewiezienie dzieci do łapanowa i to rozwiąże problem otóż nic bardzij mylnego jak Państwo uważacie gdzie bardziej można się nauczyć w klasie gdzie jest kilkanaście dzieci czy w klasie gdzie jest spęd powtarzam spęd trzydziestu kilku uczniów gdzie nauczyciele są zmęczeni już tym że przyszli do szkoły gdzie uczniów z poza łapanowa traktuje się podrzędnie(proszę mi nie udowadniać że tak nie jest bo coś na ten temat wiem) Może Panie Redaktorze nie przeliczajmy szczęścia naszych pociech na pieniądze.Skoro Państwo wydedukowaliście tak szybko że możnaza zaoszczędzić likwidując nasze szkoły to może wymyślcie jak je ochronić i jeszcze bardziej unowocześnić.Bo dzieci zaczęło rodzić się coraz więcej(500+)i gdzie będą chodzić?do psełdonowoczesnej szkoły w Łapanowie? Ja osobiście nie popieram.!!!!!!!Z poważaniem UCZEŃ!

 2. Ktoś kto poza parciem na szkło nie ma nic do zaproponowania, nie dopuszcza do siebie żadnych argumentów. Ale gorsze jest to, że ma jeszcze swoich ślepych popleczników!!!

 3. „Co dalej ze szkołami ….” odpowiem Panu Redaktorowi SZKOŁY W GRABIU JAK I W TARNAWIE BĘDĄ ISTNIEĆ I BĘDĄ SIĘ MIAŁY CORAZ LEPIEJ. Proszę nie wprowadzać dezinformacji, niczemu to nie służy. Nie wiem skąd Pan czerpie wiedzę w tej materii, ale najwyższy czas zmienić […] informatora.

  • Panie Wójcie,
   przede wszystkim bardzo dziękujemy za komentarz! Oby częściej! Na wstępie pozwolimy sobie jednak na jedną uwagę. „Dezinformacja” to (zgodnie z definicją z SJP) 1. fałszywa, rzekoma informacja; 2. zamierzone wprowadzanie w błąd.
   W materiale powyżej znajduje się INFORMACJA, że:
   1. mamy stanowiko gminy w sprawie (podpisane przez Pana pismo C.O.O. 1431-12/17);
   2. zapytaliśmy Gminę czy rozważa możliwość likwidacji dwóch najmniejszych placówek oświatowych w Grabiu oraz Tarnawie;
   3. cytujemy Pana odpowiedź: że nie było „takiej propozycji” i nie są w tej sprawie prowadzone „żadne działania”, „rozmowy” lub „konsultacje”. Prawda?
   W materiale znajduje się też Pana wypowiedź, że: „wątpliwości i podejrzenia w tej materii są nieuzasadnione” (powyżej). Prawda?
   No więc gdzie tu rzekoma DEZINFORMACJA? Choć oczywiście rozumiemy, że temat jest dla Pana niewygodny 😉
   Inną sprawą jest oczywiście logika (zwykła matematyka, ekonomia i demografia, której Pan nie zmieni). Brutalna prawda jest taka, że te szkoły (Grabie i Tarnawa) należałoby ZLIKWIDOWAĆ! Gminy, na której Pan stoi czele zwyczajnie NIE STAĆ na ich utrzymywanie.
   Pod Pana rządami Łapanów awansował właśnie do grona 20. najbardziej zadłużonych gmin w Polsce! Przypominamy, że gmin w Polsce jest w sumie ok. 2,5 tys. W budżecie na ten rok planuje Pan zaciąganie kolejnego długu – dokładnie takiego, jak koszty działania tych dwóch szkół, których los (nota bene) i tak jest przesądzony!
   Pisze Pan, że szkoły będa istnieć i będą się mieć coraz lepiej. Nie, nie będą! I wie Pan o tym tak samo dobrze, albo lepiej, niż my!
   Nie stać Pana na wypełnienie dżentelmeńskiej obietnicy, że pieniądze zaoszczędzone na żywieniu dzieci w przedszkolu przenaczy Pan na remont placu zabaw! Ciekawi jesteśmy jak chce Pan sfinansować tegoroczny deficyt skoro już w zeszłym roku ŻADEN bank (i nic dziwnego) nie chiał Panu udzielić kredytu. Efekt – zadłuża się Pan w firmach pożyczkowych. Przy czym wszystko, co było do zastawienia jest już zastawione (łącznie z Urzędem Gminy i szkołami). Czyli skąd Pan weźmie te 2 mln zł? Co Pan powie nauczycielom, gdy zwyczajnie nie będzie Pan miał na pensje?
   Wybory wygrał Pan pod hasłem walki z nadmiernym zadłużaniem gminy. Tymczasem zadłuża ją Pan coraz bardziej! Inwestycje leżą, pozyskiwanie finansowania z UE leży… Wymieniać dalej? Za to ludzie w Urzędzie Gminy zarabiają na europejskim poziomie…
   Panie Wójcie, ma Pan efekt tej polityki w wynikach sondażu http://mojlapanow.pl/wyniki-glosowania-uratowac-gmine/ Ludzie chcą obniżenia wydatków w urzędzie i zgadzają się na likwidację dwóch najdroższych szkół (niezależnie od tego jak to będzie bolesne). Wie Pan tak samo dobrze jak my, że niestety nie ma innego wyjścia!
   Panie Wójcie, to Pan podejmuje decyzje, Pan ma do tego mandat. Prosimy tylko nie skazywać Gminy Łapanów na nieuchronną katastrofę! A najlepiej Pan wie, że jest do tego BARDZO blisko. Prosimy nie marnować tej szansy! Potrzeba odrobiny jaj i odwagi, POMOŻEMY: http://mojlapanow.pl/dramatu-wychodzimy-bez-draki-czyli-program-10-50/ I przede wszystkim – proszę nie nazywać DEZINFORMACJĄ czegoś, co pochodzi BEZPOŚREDNIO od Pana! Bo to by znaczyło, że to Pan dezinformuje mieszkańców. A przecież tak nie jest, prawda?
   Z wyrazami szacunku
   http://www.mojlapanow.pl

  • a mnie ciekawi czy to prawda ze wzieto kredyt na budowe gimnazjum (słyszałem i podkreslam tylko słyszałem na przystanku 🙂 o jakiś dwuch milionach) no i gimnazjum nie wybudowano- choc o ile mnie pamięć nie myli projekt był w kalendarzu gminnym. mam nadzieje ze to nieprawda- głupie kłamstwo i plotka ale jesli to prawda to co sie stało z tymi pieniędzmi???

Komentowanie jest wyłączone.