Legitymacja szkolna w komórce – akcja realizacja!

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Pierwsi uczniowie mają już możliwość korzystania z mLegitymacji, czyli legitymacji szkolnej w komórce! Kiedy uczniowie z Łapanowa?

Legitymacja szkolna w komórce? Zaczęła się akcja realizacja! Uczniowie, jeśli chcecie z niej korzystać, musicie „przycisnąć” swoich nauczycieli!

Halinów to pierwsza gmina w Polsce, w której uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji, czyli legitymacji szkolnej w wersji mobilnej, w telefonie komórkowym. Wszystkie zainteresowane szkoły, którą chcą dać swoim uczniom taką możliwość mogą zaś zgłaszać chęć przystąpienia do projektu.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a szkołą – to konieczny warunek do tego, by uczniowie danej placówki mogli korzystać z mLegitymacji. Pierwszy taki dokument podpisali już minister cyfryzacji Marek Zagórski i Lidia Kołakowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Halinowie (woj. mazowieckie). A to oznacza, że uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego mogą już używać elektronicznej wersji legitymacji szkolnej.

Zawsze pod ręką

Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji mLegitymacja to część aplikacji mObywatel. – To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwi życie uczniom, ale powinno też spodobać się rodzicom – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – mLegitymacja powinna rozwiązać odwieczny rodzinny problem – ciężko będzie zostawić ją w domu. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację będzie można zainstalować w telefonie rodzica.

Wdrożenie mLegitymacji poprzedziły wielomiesięczne testy i pilotaże systemu. Rozwiązanie było testowane nie tylko w Halinowie, ale też w szkołach w Siedlcach i Żyrardowie. Ma ona również umocowanie prawne – jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Podstawa do zniżek

– mLegitymacja szkolna, identycznie jak papierowa wersja dokumentu, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek – przypomnia szef Ministerstwa Cyfryzacji. – Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina – dodaje Marek Zagórski.

mLegitymacja szkolna to bezpieczne, trudne do podrobienia narzędzie, umożliwiające weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w papierowej legitymacji.

Można ją zweryfikować wizualnie – ma takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Co jest w środku?

W mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w „tradycyjnych” dokumentach:

  • imię i nazwisko ucznia,
  • numer legitymacji,
  • datę wydania,
  • termin ważności,
  • status użytkownika (uczeń),
  • datę urodzenia,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania,
  • nazwę i adres szkoły.

Dla wszystkich

mLegitymacje szkolne mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

Wskazówki dla szkół

W najbliższym czasie przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji podpiszą porozumienia z dyrektorami kolejnych szkół, które wyraziły chęć przystąpienia do projektu. Czekamy na Wasze zgłoszenia! Co zrobić, by także w Twojej szkole/szkole Twojego dziecka można było otrzymać mLegitymację? Pierwszy krok – zgłoś się do nas wypełniając FORMULARZ.

Drugi – to podpisanie wspomnianego porozumienia. Trzeci – przekazanie przez szkołę danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji.

Studenci, czas na Was!

mLegitymacja szkolna to nie wszystko nad czym pracuje Ministerstwo Cyfryzacji. Nie zapomina o studentach. Na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach trwa pilotaż mLegitymacji studenckiej. Podobnie jak mLegitymacja szkolna będzie ona uzupełnieniem standardowych form – papierowych lub plastikowych kart.

A dorośli? Dorośli już mają!

Od roku dostępna jest aplikacja mDokumenty. Dzięki niej dorośli mają już możliwość potwierdzania swojej tożsamości przy pomocy smartfona. Aplikacja ma już umocowanie prawne! Rozwiązanie to pozwala na potwierdzanie tożsamości przy pomocy komórki we wszystkich sytuacjach, gdzie przepisy nie wymagają, by okazać dowód osobisty lub paszport. Można ją więc wykorzystywać w wypożyczalniach, hotelach, na poczcie… Ale na razie nie można jeszcze przy pomocy tej aplikacji odebrać przesyłki sądowej czy sprzedać u notariusza działki.

Prapremierę aplikacja miała w Nowym Wiśniczu. A pobrać ją można TUTAJ.  Do jej aktywacji niezbędny jest Profil Zaufany, czyli darmowy podpis elektroniczny, który służy do załatwiania spraw urzędowych online. Korzysta z niej już ponad 100 tys. osób.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy: