Trzy lata u władzy. Jak oceniacie wójta i radę? [Głosowanie]

Gmina Łapanów

Za kilka dni miną trzy lata odkąd Łapanowem rządzi wójt Robert Roj i obecna rada. Mniej więcej za rok kolejne wybory. Lokalni politycy robią już do nich pierwsze przymiarki. A jak ich oceniacie po tych trzech latach?

Wyniki pierwszych w historii Łapanowa prawyborów, jakie przeprowadziliśmy na wiosnę tego roku nie były dla radnych dobre. Możecie o tym przeczytać TUTAJ. Wynikało z nich, że w radzie zostawilibyście tylko jednego radnego. I wójta!

Wójt – zwycięstwo 26 głosami (tyle wynosiła jego przewaga nad poprzednikiem)

– Moim celem jest uporządkowanie polityki finansowej… Będziemy z całą pewnością kontynuować już rozpoczęte inwestycje… – deklarował Robert Roj tuż po objęciu rzędu. Walkę z nadmiernym zadłużeniem uczynił trzy lata temu głównym hasłem swej kampanii wyborczej. Ile z tych zapowiedzi zostało?

No niestety, zadłużenie gminy nie spadło. Wręcz przeciwnie – wzrosło. I to o grubo ponad milion złotych. W sierpniu sięgało aż 72 proc. jej rocznych dochodów Łapanowa. Możecie o tym przeczytać TUTAJ. Mało tego – zadłużenie gminy jest tak wysokie, że żaden bank nie chce jej już pożyczać. Najlepiej widać to było latem tego roku, gdy gmina chciała pożyczyć 2.4 mln zł. Jakimś cudem się udało, ale na bandyckich warunkach. Możecie o tym przeczytać TUTAJ. Udało mu się jednak jakoś opanować ukryte zadłużenie, jakie odziedziczył po poprzedniku.

Obecny wójt zaczął kadencję od ostrego konfliktu z proboszczami po tym jak dla śmiesznych oszczędności wyłączył oświetlenie zabytkowych kościołów. Równocześnie toleruje u siebie w urzędzie osoby, które w tak biednej gminie jak Łapanów zarabiają tyle, co premier. Następnie wdał się w konflikt dotyczący szkoły muzycznej w Sobolowie. Wbrew ostrym protestom rodziców zlikwidował też kuchnię w przedszkolu. Zaoszczędzone dzięki temu pieniądze obiecał zainwestować w remont placu zabaw – plac do dzis nie jest wyremontowany. Owszem, dzielnie stawił czoła kryzysowi związanemu ze skażeniem gminnego wodociągu. Ale prawdą też jest, że zarządzana przez niego gmina nie stanęła wtedy na wysokości zadania – o zagrożeniu dla zdrowia mieszkańców poinformowała chyba, jako ostatnia.

Inwestycje jakoś idą, ale o przełomie nie ma mowy. Pozyskiwanie pieniędzy z Unii leży. Gmina pozyskała za to fundusze z Ministerstwa Kultury. Na… remont pomnika ubeków pod Grabowcem, co skończyło się zresztą skandalem na całą Polskę.

– Ale to super facet. Ludzki chłop. Zawsze zapyta, co słychać? Uczciwy, normalnie zagada… – mówi jedna z mieszkanek Łapanowa. Podkreśla, że pod tym względem z poprzednikiem nie ma porównania. – Oczywiście, że na niego zagłosuję!

Nie jest tajemnicą, że ostatnio wójt ma problemy ze zdrowiem. Panie wójcie – dużo zdrowia! Jak go oceniacie po trzech latach rządów?

Jak po trzech latach oceniasz wójta?

Rada – jastrzębi brak

– Nie ma innego wyjścia. Pewne osoby trzeba po prostu wysłać na zasłużoną emeryturę. Żeby pewne rzeczy poszły naprzód, potrzebna jest zmiana pokoleniowa. Inaczej się nie da… – mówi jeden z radnych sąsiedniego Nowego Wiśnicza.

Trzy lata temu Wiśnicz był w tragicznym położeniu. Zadłużenie, afery… Dziś jest miastem, które się znakomicie rozwija i jest o nim głośno. W tym dobrym znaczeniu. Skutecznie pozyskuje fundusze z Unii oraz innych źródeł, a mieszkańcom żyje się dzięki temu coraz lepiej. Dzięki postawieniu na nowoczesne technologie Wiśnicz nie tylko odważnie wkracza do pierszej ligi najważniejszych w Polsce małych miast, ale jest też dzięki temu na czołówkach ogólnopolskich mediów. Jednym słowem – cieszy się coraz większym uznaniem, a to przyciąga coraz więcej turystów.

Radny podkreśla, że to się nie obywa bez ofiar. – Czasem trzeba podejmować trudne decyzje, ostro zaciskać pasa i oszczędzać, otwarcie mówić ludziom niepopularne rzeczy. Ale to przynosi efekty… – dodaje.

Łapanowscy radni zaczęli od tego, że podnieśli sobie diety o 30 proc. A czego dokonali przez ostatnie trzy lata? A to właśnie jest pytanie… Jak ich oceniacie?

Jak oceniasz radnych?

 

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
34 Comments

 1. Dlaczego jeszcze nie rozpisano konkursu na nowego dyrektora biblioteki gminnej w Lapanowie, chociaż obecna dyrektorka osiągnęła już wiek emerytalny.Jest tyle młodych osób z tyg. Mgr bibliotekarstwa które chętnie staną do konkursu najbardziej ze obecna dyrektorka objęła to stanowisko bez konkursu.zostala awansowana przez odchodzącą sekretarz i byłego wojta w wieku przedemerytalnym, bez […] i stażu kierownika.Jej wykształcenie […].Taki awans z daleka pachnie […].

 2. Roj nie tyle oszczędza co oszczędza bez sensu ! i Wszyscy to widzą ! A akcja z woda tylko potwierdziła jak jest niezaradny

 3. Wystarczyło jedno zdanie „Jedno ip jeden głos dziennie” a tak smierdzi mi tutaj ustawianiem pod wasze dyktando.Macie jedną czytelniczkę mniej.

 4. Widać ze nieliczni zwolennicy orzeszka jescze za nim tęsknią u niego wszystkie głosowania były ustawiane i tak sie dzieje tutaj, jak nie po waszej mysli to bach, usunąc.Jeśli to w ogóle mozliwe to założę się że działa to w obie strony ale widać że właściwa może być tylko jedna. Powodzenia

  • A Pana to nie dziwi, że wczoraj mniej więcej między godziną 7.30 a 8.30 z kilku komputerów nagle na raz oddawanych jest kilkadziesiąt głosów na „TAK” i to jeden po drugim? Przy czym od cwaniaka wymagało trochę zachodu, by obejść zabezpieczenia, bo normalnie można przecież oddać jeden głos. Jesteśmy jeszcze w trakcie analiz, ale na pewno odrzucimy wszystkie dublujące się głosy. Pozdrawiamy

   • Mój Łapanów dokładnie,można to było zauważyć ale wyciągając wnioski na PLUS jest to że jednak nieudaczniki gminne pilnie śledzą Wasz portal.

   • A gdzie jest napisane ze mozna oddac tylko jeden głos z jednego ip?? Pod artykułem nie widzę żadnego regulaminu albo informacji na ten temat. Dostosowuje Pan reguły gry do sytuacji,a to nie ładnie… panikuje Pan że jest „jakiś cwaniak”. Nie widzę tutaj złamania zadnych reguł bo ich nie ma. Sama mam w pracy „bramkę” i mogę oddac kilka głosów legalnie. i oddałam na NIE! Ale zagłębiajac się w to co sie tutaj wypisuje powoli zmieniam poglądy.Obraża Pan również mnie takimi stwierdzeniami ponieważ miałam taka możliwoć to głosowałam i basta!niech pan napisze reg.i wtedy wymaga bo tak to robi Pan obciach.

    • Bóg nas jeszcze nie opuścił, żeby do internetowego głosowania robić regulamin 😉 Tak cwaniak, a konkretnie rzecz ujmując siedmiu cwaniaków: wczoraj o godz. 7.21; 7.25; 8.49; 9.33; 13.49; 15.27 i 17.40.
     Po wstępnej analizie widzimy, że wójtowi urosło tak 177 głosów na TAK, a radzie 165 głosów na TAK. Swoją drogą, jesteśmy pod wrażeniem determinacji, bo trzeba się trochę natrudzić, by tyle naklikać… 😉 Przypadków podwójnego głosowania na NIE doliczyliśmy się w sumie… 3.
     Jeśli Cię obrażamy, to bardzo nam przykro i przepraszamy. Super, że jesteś z nami i bardzo za to dziękujemy. Mamy nadzieję, że tak zostanie 😉 Pozdrowienia

 5. Mój Łapanów poprawcie te wyniki bo w oko kole…
  widać że ktoś na siłę chcę sforsować wójta i rade na plus

 6. Odpalasz program do zmiany IP i głosujesz albo restartujesz router i masz nowe IP i po raz kolejny głosujesz 🙂 Te wyniki to kilka osób zrobiło 🙂

 7. Przytaczanie argumentów za i przeciw rządzącej obecnie […] w obecnym czasie nic nie da,czas był i jest dla nich katem nieubłaganym,który wielkimi krokami uczyni iż stracą swoje dochodowe koryta raz na zawsze.

 8. Powoli Gmina wstaje z kolan, agonia w jaką wprowadziła poprzednia władza nie jest łatwa do odwrócenia.Wymagała drastycznych posunięć i oszczędności ale brawo Wójt i Rada, tak trzymać macie duże poparcie i kilku ujadaczy tego nie zmieni.

   • przepraszam za słowo ale byłby głupi jakby startował drugi raz, ludzia nie dogodzi nigdy, widza tylko toco mozna bybyło zrobić a nie widza tego co da sie zrobić. zawsze im mało.fajnie sie inwestuje jak sa pieniadze, jak ich nie ma to sa banki które pozyczaja ale co potem- potem niech przyjdzie jakiś gup*(przepraszam za wyrazenie) i wszystkiego moze musie nieuda wyprostowac ale jest ambityto duzo wyprostuje. a i tak go ludzienie wybiorą bo przeciez nic widocznego nie zrobił i znów pewnie przyjdzie nowy inny wójt i narobi bałaganu. smieszne ale i prawdziwe

 9. Ten wójt jest słaby kogo nie zapytam wszyscy narzekają na niego.
  Popytajcie nauczycieli, ludzi. Inwestycje tragedia. Zadłużenie tragedia. Pomysłu na Gminę brak …

 10. Kulig szastał kasą tak, że zapominał zapłacić drobnych faktur było ich dużo, bardzo dużo np.za bony w jednym ze sklepów ponad 100tys.zł i „zaledwie” 400 tyś.zł lokalnemu przedsiębiorcy, który był bliski upadłości bo janek „zapomniał” zapłacić… żałosne! Takich przykładów można by mnożyć. Warto napisać o wyprzedanym majątku który obecny wójt odkupił.

  • i tu nalezy podziekowac panu janowi ze sprzedał te majatki w taki sposób ze mozna je było odkupić a przeciez zalew mógł komus innemu sprzedac i wtedy by był juz prywatny

 11. To ukryte zadłużenie to ponad 30% budżetu gminy, czemu o tym nie napiszecie? Czemu nie opublikujecie listy zaległych faktur i innych zaległosci które zostały po kuligu???

 12. Szykuje się coś ciekawszego. Pani sekretarz 31.10 oficjalnie pożegnała się z urzędem i pojawił się wakat. Wieści niosą, że nowym sekretarzem gminy może zostać… kolega naszego wójta „TC”, były wicestarosta bocheński. To byłaby dopiero dobra zmiana, prawda???

 13. witam artykuł bardzo ciekawy ale… pisany tak aby ukazac władze naszej gminy z jak najgorszej strony. co jak co ale napiszcie ile zaległości za poprzednika musiał wypłacic obecny wójt, no nie dziwi mnie przez to ze nie ma na aktualne wydatki. a co do proboszczów zamias budować sobie wille za składki mieszkańców to zapłacili by te jak to okreslacie smieszne pieniadze to by sie im nic nie stało.S zkoła muzyczna w Sobolowie – super inicjatywa ale czemu nie tak jak Pan Robert chciał w Łapanowie w gminnych budynkach tylko płacić haracz za wynajem w sobolowie i to nie mały a i tak miejsce jest w budynkach gminnych które trzeba np ogrzewać itp. itd. kuchnia w przedszkolu- problem tylko w tym iż stołowali się w niej nie tylko uczniowie ale większe grono które musi teraz za swoje pieniądze ugotować sobie jak i rodzinie obiad. Inne szkoły nie maja stołówek i jakoś nikt nie mówi ze jedzenie doworzone z innej miejscowośći jest gorsze czy coś w tym stylu. Zarobki w gminie to nie problem wynikający z obecego wójta tylko z poprzednika- dla nie obezanych pesje na stanowiskach nie można obnizyć tak łatwo a co do podwyzek to w budżetówce to norma co roku. Za skarzenie wody to nie tylko kierownikowi bym ja… ukręcił 🙂 .
  a co do radnych jeśli nie ma innych lepszych mondrzejszych osób na wioskach to dobry i taki: już wnet kolejne wybory to zobaczymy czy ktoś się inny znajdzie.

 14. Radni jak najbardziej do wymiany, zero inicjatyw i pomysłów!
  Myślenie na poziomie szkoły podstawowej. Karierowicze i lizuski.
  Wójt też bardzo słabo wypadł przez te 3 lata, radził bym więcej samodzielnego myślenia, mniej słuchania głupich pomysłów szanownych radnych i otaczających Wójta ludzi.

 15. Witam.Dalsze zadłużanie gminy.Wyprzedaż gminnych działek bez przetargu.Bardzo wysokie pensje w UG.Brak jakichkolwiek konsekwencji dla kierownika GZK za wcześniejsze zatruwanie wody przez oczyszczalnie (ściekowozy z ubojni w Lubomierzu) .Likwidacja bardzo dobrej kuchni w przedszkolu .Zmarnowanie szansy podłączenia do wody z Dobczyc .Z tych powodów drugi raz niezagłouje na tak słabego wójta ani niekompetętną wysoką radę .Pozdrawiam zawiedzionych wyborcòw.

Komentowanie jest wyłączone.