Łapanów wśród gmin, które najmocniej łupią swoich mieszkańców

Fot. pixabay.com

To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców Gminy Łapanów i ludzi, którzy prowadzą tu firmy. W rankingu gmin, które prowadzą najbardziej przyjazną politykę podatkową Łapanów jest na dalekiej pozycji.

Łapanów jest wśród tych polskich gmin, które najmocniej łupią swoich mieszkańców. Tak przynajmniej wynika z pierwszego rankingu polityki podatkowej gmin, jaki przeprowadziło czasopismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Cały ranking możecie przeczytać TUTAJ.

Wśród 1563 gmin wiejskich Łapanów zajmuje w nim dalekie 1346 miejsce. Gmina nie jest na szczęście tak pazerna jak Jeżów Sudecki z woj. dolnośląskiego, który łupi swych mieszkańców na 99,27 proć. Ale daleko mu też do lidera  – Wojcieszkowa z lubelskiego, który wyciska swych mieszkańców zaledwie w 48,48 proc. Łapanów robi to na 90,66 proc. czyli wyciska mocniej, niż w kraju (średnia wynosi 84 proc.). Wg. wyliczeń Ministerstwa Finansów Łapanów ma 911,66 zł dochodów podatkowych na jednego mieszkańca.

A dlaczego nie warto wykorzystywać możliwości podatkowych na 100 proc? Działa tu proste prawo rynku. Od wysokich podatków po prostu uciekamy, a w efekcie przychody spadają. Z kolei niskie podatki skłaniają do ich płacenia i ściągają firmy – w efekcie po pewnym czasie wpływy wzrastają i to mimo niższych stawek.

Kilka lat temu przetrenowało to Ministerstwo Finansów. Po obniżce akcyzy na alkohol o 30 proc. okazało się, że daje ona wyższe wpływy. Przetestowały też władze Radomyśla Wielkiego z Podkarpacia. Mieszkańcy płacą tam jedne z najniższych podatków lokalnych. Mimo tego wpływy podatkowe w tym roku będą tam rekordowe.

Dla władz tej gminy jest oczywiste, że niskie podatki są jednym z czynników sprzyjających rozwojowi gospodarczemu. Dzięki obniżonym podatkom wzrasta tam nie tylko liczba zakładanych firm, zainteresowanie inwestorów, ale też decyzji dotyczących zabudowy usługowej. W efekcie gmina zbiera coraz więcej pieniędzy.

Ważne też na co idą pieniądze z podatków. Dobrze, jeśli na inwestycje. Wiadomo, że w przypadku Gminy Łapanów kadra kierownicza urzędu ma raczej niepohamowane apetyty na pensje (przeczytajcie o tym TUTAJ). Rekordzistka, sekretarz gminy Anna Piaseka zarabia lepiej, niż premier (możecie o tym przeczytać TUTAJ).

Na pocieszenie. Łapanów nie jest największym polskim łupieżcą. Tym jest Warszawa, która wykorzystuje podatkowo swych mieszkańców aż na 99,62 proc.
2 Comments

  1. Wystarczy popatrzeć na rejestracje samochodów firm działających na naszym ternie, próżno szukać KBC…

Komentowanie jest wyłączone.