Łapanów. Rok 1895. Czterech nauczycieli…

Pokopaliśmy po archiwach dostępnych on-line i mamy kolejną łapanowską perełkę. To nazwiska nauczycieli, którzy uczyli w szkole w Łapanowie w 1895 roku, czyli 121 lat temu.

W Łapanowie szkoła powszechna wtedy już była. Na to wskazuje dokument, jaki odnaleźliśmy – „Szematyzm Królewstwa Galicyi i Lodomeryi na rok 1895”, wydany we Lwowie.

Był to wydawany najpierw tylko po niemiecku, a następnie również w języku polskim austriacki rocznik, rodzaj spisu, książki adresowej, która zawierała schemat organizacyjny władz administracyjnych określonego regionu oraz zestawienie nazwisk urzędników zatrudnionych w poszczególnych instytucjach C.K. administracji (Łapanów był wtedy pod zaborem austriackim, a więc był częścią Monarchii Austro-Węgierskiej).

bty
Szematyzm

Z naszych informacji wynika, że te 121 lat temu szkoła mieściła się w miejscu, w którym dzić jest dom kultury. Jeśli macie inne informacje – prostujcie. Pytanie czy wtedy był tam już obecny budynek i czy tak samo wyglądał? Z tego co wiemy, był rozbudowywany w latach 20. XX wieku. Ale nie mamy tu pewnych źródeł.

W szkole powszechnej w Łapanowie, która w 1895 roku zdaje się była płatna i trzyklasowa, a więc uczyła tylko pisania, czytania i rachowania, pracowało czterech nauczycieli. Znamy ich nazwiska. Kierownikiem był niejaki Mączka Wojciech. Do pomocy miał zaś trzech pracowników. Byli to: Długoszewski Feliks, który był starszym nauczycielem, Biernat Franciszek – on był młodszym oraz Blumer Marya (nadet. – cokolwiek to znaczy, ale to chyba późniejsza kierowniczka szkoły).

Te i wiele innych materiałów możecie znaleźć TUTAJ. Jeżeli przy przekopywaniu skanów dokumentów, jakie są dostępne on-line natraficie na jakieś wzmianki o Łapanowie, koniecznie dajcie znać.
1 Comment

  1. Bardzo proszę portal ,,Mój Łapanów” aby takich informacji / dla większości ciekawych/ nie publikował bo władze gminy skrzętnie wzorują się na tym co było w oświacie 121 lat temu , starając się skrzętnie taki poziom przywrócić:-
    -121 lat temu uczy w Łapanowie 4-ch nauczycieli
    – obecnie– kończy oświatę 4-ch pseudonauczycieli

Komentowanie jest wyłączone.