Łapanów na samym dnie. Klub miłośnika kopciucha ma się dobrze

Przez ostatnie lata Łapanów nie zrobił nic, by chronić mieszkańców przed chorobami spowodowanymi przez smog. Gmina znalazła się na niechlubnej „czarnej liście” Alarmu Smogowego!

W ostatnich latach w Łapanowie nie zlikwidowano ani jednego kopciucha. To dlatego gmina znalazła się na samym dnie „czarnej listy” Alarmu Smogowego. Jest na niej jeszcze kilkanaście innych gmin z Małopolski.

Najwięcej dymiących kopciuchów udało się zlikwidować w Krakowie. Nieźle wypada też Wieliczka i Tarnów. Łapanów jest niestety po przeciwnej stronie tej barykady.

Z raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego TUTAJ wynika, że w gminie nie zlikwidowano w ostatnich latach ani jednego dymiącego kopciucha.

– Jeśli w małopolskich gminach tempo wymiany pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno nie przyspieszy to poprawę jakości powietrza zauważy dopiero następne pokolenie mieszkańców – alarmuje Natalia Matyasik z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Dlaczego tak powolne tempo wymiany kotłów jest bardzo niepokojące? Już za trzy lata kopciuchy w Małopolsce staną się nielegalne. Tymczasem w większości gmin nie widać żadnego zaangażowania w proces wymiany kotłów.

14 odpowiedzi na “Łapanów na samym dnie. Klub miłośnika kopciucha ma się dobrze”

 1. Brak dofinansowan na nowe technologie typu pompy ciepła itd w Krakowie obecnie 100% dofinansowania a u nas cisza jedynie z z programu czyste powietrze ale większość z własnej kieszeni trzeba wyrzucić niestety, chcą żeby zmieniać niech takie wymiany dotuja.

 2. Proponuję zapytać radnych (i wójta) poprzedniej kadencji, dla czego nie przystąpili do programu, było ponad 100 milionów zł dla małopolski, wystarczyło tylko gminę zgłosić, bez żadnych w wkładów własnych, nawet TYLE nie zrobili. A wy dalej ich wybieracie!!!

  1. jeszcze nie słyszałem zeby ktoś komus cos za darmo dał. w kazdym programie jakiś haczyk jest.
   a co do ekologi w krakowie nie wolno spalac paliw stałych a smog dalej jest. czy słyszałeś o jakims miescie w europie w którym nie wolno palić weglem czy drzewem.

 3. Zakończył się tamat proboszcza. To zaczyna się zagladanie do komina. Bieszczady są piękne można tam zamieszkać. Ten co kopci to też oddycha tym powietrzem ma rozum niech myśli. Jak pali się drzewem to smog nam niegrozi.

 4. Pis kocha węgiel a ja kocham pis tym samym premier dał przyzwolenie na palenie węglem na najbliższe 50 lat

  1. „Anonim” Tak dał przyzwolenie, dba o nasze kopalnie sprowadzając ruski węgiel.

 5. Ludzi nie stać na wymianę pieców.Palenie gazem jest opłacalne do 18 stopni Celsjusza jeśli chcesz mieć 21-23 stopnie w domu płacisz dużo dużo więcej. Gaz nie daje takiego ciepła jak węgiel taka jest prawda.Dlaczego nikt nie proponuje by na kominy założyć filtry? Dlatego że jest to nie opłacalne. Dlaczego nie zakażą jeździć samochodami?.Jesteśmy małozamożnym społeczeństwem. Gdybym chciał przerobić moją instalację potrzebuje 37 tys zł.

  1. energia to energia nie ma takiego pojęcia ze węgiel nie daje takiego ciepła jak gaz – co to za zabobony 🙂

 6. Gmina nie daje dofinansowanie nie ma a mieszkańców nie stać na drogie piece energooszczędne ekogroszek już upad na dno jakość jest bardzo niska a gaz drogi pozostaje prąd alternatywa. Od setki lat ludzie palii drewnem węglem i nic się nie działo a teraz kopca. No cuz jak co drugi dom ma dwa trzy samochody to nikt się nie zainteresuje emisja spalin. Co widać w Krk piecy nie ma a smog jak był taki jest.

  1. Auta wydalaja spaliny owszem. Tylko problem emisji spalin jest zimą a ruch komunikacyjny jest ten sam zima i latem . Kraków jest położony w niżej takie wsie kopca w nocy i wszystko idzie do miasta. Przestańcie palić śmieci i plastiki. Ludzi na 4 auta stać pod domem a na wymianę pieca nie.
   Gmina Wieliczka jest bogata gmina tylko źle się rządzi. Klika rodzin bojących się o miejsca pracy. Raz PiS raz PO bo każda partia usówa swoich konkurentów a w Wieliczce ciągle to samo

   1. A kto obudowal Krk wielkimi blokami. Developerzy ręce zacierają a miasto zamknięte bez możliwości przewietrzenia bo trzeba więcej mieszkań. Jeśli władze Krk nie myślą co robią zezwalajac developerom na takie budowy to nigdy nie będzie w Krk czystego powietrza. Za kilka lat w całej Małopolsce zakaza palenia kopciuchami a powietrze dalej będzie do bani ciekawe czego pozniej zakaza.

Możliwość komentowania została wyłączona.