Kurator: ja na likwidację żadnych szkół nie pozwolę!

Co wiemy? To, że wójt Andrzej Śliwa spotkał się z małopolskim kuratorem oświaty. I to, że kurator na likwidację szkół się nie zgodzi!

„Nie padły żadne jednoznaczane informacje dotyczące likwidacji szkół…” – tak kuratorium relacjonuje spotkanie swojej szefowej z Andrzejem Śliwą. Jak się okazuje, nie było też „jednoznacznych informacji” na temat planowanych przekształceń szkół na terenie Gminy Łapanów.

Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że Małopolski Kurator Oświaty jest przeciwny jakimkolwiek likwidacjom szkół – dziwnym trafem kuratorium zaznacza to mimo, że nie jest o to pytane… (przypadek).

O tym, że wójt spotkał się z panią kurator można się było dowiedzieć na jednej z sesji Rady Gminy. O czym rozmawiano? Tego wójt już nie zdradził. I to mimo deklerowanej przez Śliwę w niedawnej kampanii wyborczej transparentości.

Już wcześniej pojawiły się plotki – chce zlikwidować dwie szkoły! W Tarnawie i Grabiu! Śliwa tego jednak nie potwierdzał. Możecie o tym przeczytać TUTAJ! O likwidację zapytaliśmy więc gminę.

Gmina Łapanów nie planuje na obecną chwilę likwidacji bądź przekształcenia którejkolwiej ze szkół – to cytat z pisma, jakie dostaliśmy od wójta. Możecie je przeczytać TUTAJ!

Prawdziwa BOMBA wybuchła jednak już po świętach, gdy na sesji Rady Gminy nagle okazało się, że:

13 grudnia radni zostali poinformowani o wyskości DEFICYTU budżetowego na kwotę…

2.000.000 zł (słownie: dwa miliony złotych)

Radni zapoznali się z propozycją DALEKO IDĄCYCH OSZCZĘDNOŚCI!

Główną propozycja wójta  w kwestii oszczędności było…

ROZWAŻENIE PRZEZ RADĘ PRZEKSZTAŁCENIA DWÓCH SZKÓŁ POSTAWOWYCH W TARNAWIE I GRABIU W STOWARZYSZENIE!!!

Fot. Fb @gminalapanow

Czy to znaczy, że w piśmie jakoby gmina nie planowała likwidacji bądź przekształcenia którejkolwiej ze szkół wójt kłamał?

Nie, nie kłamał!

Ale najwyraźniej nie mówił całej prawdy! Jak to się ma do deklarowanej w kampanii transparentności – pozostawiamy Waszej ocenie…

Posiedzenie komisji, na której Andrzej Śliwa miał zaproponować przekształcenie dwóch szkół (Tarnawa i Grabie) w stowarzyszenie miało się odbyć 13 grudnia. Odpowiedź datowana jest natomiast na 18 grudnia. Kłamstwa więc nie ma – 18 grudnia rzeczywiście gmina nie planowała przekształacania szkół (bo co prawda wójt miał takie plany, ale nie było zgody komisji). Nie przewidywała, ale…

Kluczowe wydaje się stwierdzenie „NA OBECNĄ CHWILĘ”. Tak, na tamtą chwilę gmina nie przewidywała, ale czy tak nie będzie? Ewidentnie ktoś tu coś kręci…

Zapytaliśmy więc kuratora o przebieg spotkania z Andrzejem Śliwą.

Oto odpowiedź. Na szczęście przynajmniej kurator pisze jasno!

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
14 Comments

 1. szkoła kierowana przez Stowarzyszenie przynosi największe oszczędności przede wszystkim przez brak obowiązywania karty nauczyciela. Jeżeli jest dobrze zarządzana nauczyciele nie są w niej wolontariuszami. Likwidacja albo przekształcenie oznacza dla gminy jeszcze jeden kłopot, nauczyciele z umowami o prace UG musi im zapewnić inne zatrudnienie, oczywiście cześć może dobrowolnie przejść do szkół przeksztalconych, ale nie wszyscy.

  Interesuje mnie jeszcze co Pan redaktor mysli o propozycji tych zmian, bo był ich zwolennikiem.

  PS jak zaczynamy oszczędzać na dzieciach to może w pierwszej kolejności zamknąć szkołę muzyczną oczywiście tylko do czasu jak stanie gmina na nogi. Jak ktoś chce rozwijać talent to są szkoły muzyczne w gminach sąsiednich, a obecną szkoła i tak jest w nie trafionej lokalizacji.

  • Szkoła muzyczna ma dotacje nie ma szkoły nie ma dotacji geniuszu haha co za burak… Stowarzyszania się kończą ledwo znajdziesz do zwyklej szkoły bo nikt nie chce pracować za 1700 zl.

 2. Dlaczego za długi całej gminy Łapanów – powtarzam całej gminy ma płacić tylko Tarnawa! Ile tych długów narobiła ta biedna wieś? Raczej nie narobiła a będzie spłacać. Jeszcze do likwidacji zostały Domy Kultury, Biblioteki…Powodzenia ciemnogrodzie.

  • Tarnawa nie będzie ponosić kosztów bo budynek zostanie pewnie zagospodarowany w inny sposób, a do Grabia to rzut beretem

   • Nie chodzi w tym przypadku o koszty ekonomiczne ale o zasadę normalnej ludzkiej sprawiedliwości i konsekwencji za swoje czyny tzn. dług powinna spłacać cała gmina (wszystkie miejscowości) a nie dwie wioski bo tam jeszcze jest coś do zabrania. Zacznijmy od oszczędności w samym UG niech przykład idzie z góry.

  • Józef nie. Chodzi o Tarnawe jako taką tylko o szkole która ma malo dzieci i zwyczajnie jest nie rentowna. Poza tym nikt tu nie mówi o likwidacji tylko przeksztalceniu. Dla dzieci nic się nie zmieni.

   • Zmieni się tylko poziom nauczania gdy zaczną uczyć nowi nauczyciele wolontariusze. Jak myślisz będą się bardziej starać za minimalną pensję?

 3. Czy […] parkujący ostatnio przed gminą wykupił postój w parkomacie bo jak nie to wstyd ???. A może on jest u siebie i go to nie dotyczy ?.

 4. szanowny panie redaktorze proszę nie wprowadzać ludzi w błąd bo to pan Sliwa chce likwidować szkoły na co rada absolutnie nie wyraża zgody

  • Rada dział na szkodę i wszyscy już o tym mówią, Doprowadzili do tego bagna a teraz nie pozwolą gminie się ratować, ludzie wam będą to pamiętać

  • To niech rada znajdzie pieniądze i pani kurator mądralo. Gdyby Rój wprowadzil plkan naprawczy 4 lata temu to dziś już nie bylo by tego problemu.

 5. […] Przekształcenia to nie likwidacja i kurator nie powiedział że się nie zgodzi. Jeśli nawet to jako mieszkańcy poprosimy kurator o pieniądze na te szkoły bo ciekawe czy znajdą się nauczyciele wolontariusze…

 6. Być przeciwny to nie znaczy ze nie wyrazi zgody. Druga sprawa, najlepsze wyjście to przeniesienie szkoły z Taranawy do Grabia. Powstawianie większa szkoła ale dzieciaki nie będą mieć daleko

Komentowanie jest wyłączone.