Król łapanowskich dachów – azbest!

Fot. Pixabay
3.6
(11)

Gmina na wszelki wypadek milczy. Tymczasem ludzie się zastanawiają… Co zrobić z tym syfem z dachu?

Napisała do nas czytelniczka w sprawie usuwania azbestu w gminie. Azbest, wiadomo – jest potwornie rakotwórczy. Drugie, co o nim wiadomo, to że jest królem łapanowskich dachów. Szacunki mówią, że w gminie jest go ponad 90 tys. metrów kwadratowych! Najwięcej w Tarnawie (prawie 30 tys. metrów kwadratowych) i w Sobolowie (prawie 8,5 tys. metrów kwadratowych). Na trzecim miejscu jest sam Łapanów (prawie 6,5 tys. metrów kwadratowych). Stosunkowo bezpiecznie mogą się za to czuć mieszkańcy Grabia, bo tam tego azbestu jest najmniej (464 metry kwadratowe). Co zatem zrobić z tym syfem?

Oto wiadomość od Czytelniczki:

Witam. Mam pytanie czy jesteśmy w stanie sprawdzić czemu nasza gmina nie interesuje się odbiorem azbestu? Gminy wokół ogłaszają nabory wniosków na utylizację tegoż niebezpiecznego materiału. Nasza gmina milczy!

Po wykonaniu telefonu do gminy dowiedziałam się, że jest 20 tys. zł zarezerwowanych na utylizację lecz na stronę gminy cisza – brak dokumentów do pobrania dotyczących utylizacji.

Z tego co udało mi się ustalić wszystkie gminy wokół ruszyły z procesem likwidacji azbestu w roku 2020, prócz Łapanowa. Moje pytanie również brzmi czy pani będąca na stanowisku ochrony środowiska wciska petentom „kity” dotyczące utylizacji, która niby ruszyła w roku 2020. Gdzie? Oficjalnie na stronie BIP ani na stronie urzędu gminy nic nie ma…

Pozdrawiam

Droga Czytelniczko, wyjaśniamy. Gmina wie o tej tykającej bombie. Co więcej, ma nawet specjalny program antyazbestowy. Jakby tego było mało, wie nawet, że już w 2032 roku azbest zniknie z gminy! Wie też, ile to będzie kosztować – ponad 1,3 mln zł! Wszystko ma dokładnie rozpisane i omówione w szczegółach. Możesz to znaleźć w „Programie usuwania wyrobów zawierających azbest na lata 2011-32 dla Gminy Łapanów”. Dlaczego on pozostaje martwy i dlaczego gmina o nim nie informuje? Tego nie wiemy. Ale zaraz pytamy o to gminę!

Oto program:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 3.6 / 5. Głosy: 11

Oceń jako pierwszy!
8 Comments

  1. Kiedy w końcu Gminny Zakład Komunalny podniesie ceny ścieków przemysłowych? Obecnie mieszkańcy płacą praktycznie tyle samo co zakład przemysłowy. Czy radni tego nie widzą? O czym oni myślą? Ścieki przemysłowe powinny kosztować CO NAJMNIEJ DRUGIE TYLE !!! Jeżeli radni czytacie ten komentarz to proszę zajmijcie się tym tematem i poruszcie go na sesji.

  2. Drogi anonimie nie wiem czy wiesz i czy jesteś na tyle douczony ale ściągając to rakotwórcze pokrycie dachu trzeba położyć nowe pokrycie. Może osobę obecnie ubiegająca się o odbiór azbestu do utylizacji wtedy nie było stać na nowe pokrycie. Nie wiem czy sobie zdajesz sprawę ale to są duże koszty nie każdy bierze pieniądze za nic nie robienie jak nasi urzędnicy. Jak dzwoniłem jakiś czas temu w tej sprawie do gminy to pani z którą rozmawiałem totalnie mnie zalała i już nie pamiętam w jakich słowach ale dała do zrozumienia że ja to już nie obchodzi bo i tak idzie na emeryturę i nie chce się jej tym zajmować. Może o co i jego jej chodziło ale ja to tak zrozumiałem. Obecnie jest chyba 5 miesięcy jak czekam aż ktoś się zainteresuje żeby odebrać do utylizacji eternit. Cieszę się że wyszedł artykuł z tym związany i liczę że coś się zacznie dziać w tej sprawie.
    POZDRAWIAM

    • To tak jakby np. Unia Europejska czekała ze swoim naborem wniosków o dofinansowanie aż ty uzbierasz pieniądze na wkład własny 🙂 Pomyśl trochę 🙂

    • Jak można było przespać coś co jeszcze trwa Ale nie czarujmy się nie zarabiamy tyle co w gminie aby w ciągu dwóch trzech miesięcy uzbierać na wymianę pokrycia dachowego a kosz to pokrycia to nie kupno nowych butów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.