Kinga Węglarz. Ocaleje, bo jest radną?

Budynek Zespołu Szkół w Łapanowie Fot. MójŁapanów

Gdyby Kinga Węglarz nie była radną, niebawem straciłaby prawdopodobnie robotę. Ale… Jest radną więc stanowisko zapewne zachowa.

Ocaleje, bo jest radną? Na to wygląda. Koledzy z rady zapewne ją wezmą w obronę, co oznacza, że dyrektor nie będzie mógł z nią rozwiązać umowy. Wszystko rozstrzygnie się już podczas najbliższej sesji.

11 kwietnia do rady gminy wpłynęła prośba dyrektora łapanowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego o zgodę na rozwiązanie z Kingą Węglarz stosunku pracy. Radna jest w tej szkole nauczycielem, a dyrektor nie może się z nią rozstać bez zgody rady. Takie są przepisy.

Dlaczego szef CKZiU chce wyrzucić radną? To zmiany organizacyjne w szkole. Mniej klas, a więc i mniej nauczycieli.

Brak jest możliwości na dalsze zatrudnienie pani Kingi Węglarz. Głównym powodem rozwiązania stosunku pracy jest brak godzin – to uzasadnienie.

Ale, ale… Radna jest radną i nie zawaha się tego użyć! Postanowiła się schować pod skrzydłami kolegów. Uważa, że to o czym pisze dyrektor, to nieprawdziwe powody ponieważ…

posiada wykształcenie wyższe, od 17 lat pracuje na stanowisku nauczyciela (…) jak również nabyła kwalifikacje potwierdzone dyplomem ukończenia studiów podyplomowych (…) – to cytat z uzasadnienia do projektu specjalnej uchwały rady, by nie zgodzić się na wyrzucenie radnej ze szkoły mimo, że zdaniem dyrektora nie ma dla niej godzin.

Kinga Węglarz (radna Kobylca) uważa, że godzin jest wystarczająco, by zapewnić jej pracę. Tego samego zdania są też jej koledzy z rady. Mają zamiar ją wziąć w obronę!

W uzasadnieniu do specjalnej uchwały podkreślają, że dali jej wiarę, a twierdzenie dyrektora jakoby sytuacja w szkole uległa tak dużemu pogorszeniu, że dla radnej nie ma pracy, należy poddać w wątpliwość.

Jednym słowem: jeśli 25 kwietnia radni uchwałę w obronie Węglarz przyjmą, dyrektor będzie musiał poszukać innej ofiary (lub też ofiar). Radna pozostanie!

Fot. Gmina Łapanów

Oto projekt specjalnej uchwały w sprawie Kingi Węglarz

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
49 Comments

 1. Najbardziej przykrzykre jest to, że jeśli ktoś jest chroniony: związki zawodowe czy tak jak w przypadku Pani Kingi bo jest radnym jest święta krowa. Inni nie mieli takiej możliwości i po mimo swoich lepszych kwalifikacji są zwalniani. To jest to nasze chore prawo.

 2. Młody nauczyciel zapierdziela, nie przesiaduje na komisjach i na sesjach. Jego efektywność jest znacznie lepsza w pracy niż nauczyciela, który jest gościem w szkole. Ilu zatem szkoły w gminie mają takich efektywnych nauczycieli radnych? To racja jak pisze Krzysztof M w takim przypadku to kumoterstwo i konflikt interesów. Ale czy tu głosu nie powinien zabrać Wójt?

 3. Dyrektor już doprowadził jedną szkołę na Dąbrowicy do upadku. Były starosta Bochni po znajomości wsadził go na stołek w Łapanowie. Pozwalniał tutejszych nauczycieli a zatrudnił swoich z Dabrowicy. Teraz przez swoją nieudolnosc pogrąża szkołe w Łapanowie. Z roku na rok jest coraz gorzej. Uczniów coraz mniej. Warsztaty zero wyposazenia. Wszystko wyprzedane. Kinga już od dawna walczy o dobro szkoły i uczniów. W przepisach o szkolnictwie jest lepiej zorientowana niż dyrektor. Pleców u starosty już nie ma a Kinga jest dla niego bardzo niewygodna. Dlatego szuka powodu by się jej pozbyc. Taka jest prawda.

  • Takich bredni jeszcze nie słyszałem. Wszyscy oprócz Pani Węglarz dogadają się z dyrektorem- o czymś to świadczy. Niestety ale Pani ma „dziwny” charakter. Nie jest lubiana w szkole.

 4. Pani Kinga Węglarz solidny i bardzo dobry nauczyciel.Miałam tą przyjemność że przygotowała mnie do egzaminu zawodowego i zdalam na 100 %.Dziękuję pani.

 5. Ci co krzycą kończyć z układami, pokazują nam co znaczą układy.
  Jedyna obiektywna wypowiedź, to wypowiedź Krzysztofa M.
  Panie Wójcie, chcesz Pan zmian. Zacznij coś dla mieszkańców od tej zmiany!

  „…kolejny raz wychodzi, że Radny nie powinien być w stosunku pracy z samorządem. Czyli radny nie powinien być pracownikiem UG czy spółek gminnych (tzw. Konflikt interesów). A skoro na zwolnienie nauczyciela musi wyrazić zgodę Rada to niestety Radny nie powinien pracować w szkole – po przyjęciu mandatu Radnego powinien iść przynajmniej na tzw. urlop bezpłatny. Po skończeniu mandatu radnego może wrócić do pracy. Tego moim zdaniem wymaga przyzwoitość.!!

 6. Zawsze należy zwalniać pracowników najmłodszych albowiem to oni mają najłatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji najłatwiej im uzyskać nową pracę starzy pracownicy mają największą trudność ze znalezieniem nowej pracy co czasem wiąże się z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania to oczywiste że wszędzie zwalnia się najmłodszych.

 7. Rada powinna chronić przed zwolnieniami z pracy, jeżeli są one podyktowane publiczną działalnością radnych. Oznacza to, że sens ochrony zatrudnienia wynika wyłącznie z potrzeby eliminowania zachowań dyskryminacyjnych.
  Zgodnie z art. 25 ust. 2 usg, rada gminy została wyposażona w kompetencje pozwalające na ochronę zatrudnienia radnych, jeżeli przyczyny zwolnienia są związane z wykonywaniem mandatu.
  Nie widzę tu powiązania przyczyn zwolnienia z wykonywaniem mandatu. Zatem …. (zob. wyrok NSA z 18 stycznia 2018 r., sygn. II OSK 3015/17).

 8. Matko jedyna… pomijając to, czy powinna, czy nie powinna być zwolniona…
  Czy uzasadnienie pisała rzeczywiście Przewodnicząca? Jeśli tak, to WSTYD – składnia, interpunkcja, gramatyka… dramat!!

  • No co Ci mam powiedzieć… Wydaje mi się, że tzw. intencja ustawodawcy była jednak nieco inna, niż ochrona miejsc pracy radnych. To, co tu widać, to dość żenujące!

    • Bo odwoływanie się, w prywatnej, dość oczywistej zresztą sprawie, do woli rady jest niestety żenujące!
     Szczerze? Przez myśl by mi nie przeszło, gdy szef chce mnie zwolnić, by się odwoływać do Rady Gminy!
     I naprawdę, nie dorabiajmy do tego martyrologii, bo jej zwyczajnie nie ma!
     Czy korzysta z uprawnień? Tak, korzysta! Pytanie czy radnemu to przystoi?
     Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć mój ukochany Kobylec… 😉

     • Oczywiście że nie przystoi, ale trzeba byłoby mieć rzecz, której nie dają z mandatem radnego… honor.

      A od czytania uzasadnienia oczy aż bolą, toż to gwałt na języku polskim!

     • ok. tonący brzytwy się chwyta…tylko jak ona rozdawala karty nikt nie mial nic do powiedzenia.Pycha i zadufanie. nie zdziwilabym sie jesli jeszcze inna instytucja sie w to włączyla.

 9. Jeśli brakuje tej pani godzin to niech popracuje troszkę jako sprzątaczka. Myślę że to dało by jej do myślenia bo z tego co słyszałem to chciała zwalniać ludzi w innych instytucjach gminnych. Tak jak ktoś napisał niżej. Karma wraca.

  • U nas w gminie zamiast walczyc o gmine .i by nie wszedł komisarz to załatwia sie kumoterskie koligacje.Nie gmina wazna nasz byt nasze zdrowie tylko lapka lapke myje.Plan naprawczy byl od sierpnia do zrobienia i nic. Bimbamy sobie z mieszkancow dla wlasnej chorej kariery bo przeciez nie mozna bylo przegrac wyborow i wprowadzic planu naprawczego. Tylko udawac ze nic takiego nie ma. Ludzie oni nam sie smieja w twarz i rujnuja i gnoja nasza gmine. Ale dla kolezanki potrafi sie w oka mgnieniu tworzyc pisma…i sztuczne smieszne nawolywania do opamietania. Radni w czwartek pokazecie co jest dla was wazne…tysiace mieszkancow czy chora ambicja dwoch osob.

 10. Witam. W zakładach prywatnych szefowie mogą pozbywać się pracowników jednak szefowie zarządzający w czyimś imieniu już nie. W Łapanowie jest tak że od wujta przez podwładne jednostki szefowie uważają że są na swoim i mogą sobie pracowników dobierać pod siebie byleby układy trwały kumoterstwo i nepotyzm jeżeli pracownik ma odwagę by walczyć o swoje lub o innych to podłością jest pozbywanie się takich pracowników wszystko jedno czy jest to Szkoła gmina czy gzk. Radni Weźcie się wreszcie za naszą gminy my nie chcemy niewolnictwa tylko uczciwości.

 11. Ludzie co z wami jest przecież nie można wyrzucać pracownika tylko dlatego że nie wylizuje tyłka przełożonym i To trzeba wyjaśnić za co chcą zwolnić ani Kim jest

 12. Powinna odejść z Pracy. Zaczęła wojnę z dyrektorem a teraz udaje święta, hipokryzja i zakłamanie. Szanowna Pani Radna czas się pogodzić, że nie jest Pani najważniejsza. Karma wraca!

 13. I kolejny raz wychodzi, że Radny nie powinien być w stosunku pracy z samorządem. Czyli radny nie powinien być pracownikiem UG czy spółek gminnych (tzw. Konflikt interesów). A skoro na zwolnienie nauczyciela musi wyrazić zgodę Rada to niestety Radny nie powinien pracować w szkole – po przyjęciu mandatu Radnego powinien iść przynajmniej na tzw. urlop bezpłatny. Po skończeniu mandatu radnego może wrócić do pracy. Tego moim zdaniem wymaga przyzwoitość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.