Kim jest nowa skarbniczka gminy. Dwa razy dwa będzie pięć?

W Łapanowie nie milkną głosy oburzenia z powodu nagłej wymiany skarbnika gminy. Kim jest Justyna Lichoń, która została nowym skarbnikiem?

Lichoń zastąpiła na stanowisku odwołaną w atmosferze skandalu dotychczasową skarbniczkę, Barbarę Molendę. Została ona nagle i niespodziewanie odwołana na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy, która odbyła się 7 marca.

Oficjalnie Molenda sama podała się do dymisji. Nieoficjalnie wiadomo, że została do tego zmuszona przez wójta. Część naszych rozmówców mówi wprost, że stała się kozłem ofiarnym. Zapłaciła głową za ostatni skandal związany z ostrym ultimatum Regionalnej Izby Obrachunkowej dla gminy.

Z powodu nadmiernego zadłużenia RIO zażądała natychmiastowej zmiany tegorocznego budżetu gminy. Stanowczo nie zgodziła się też na plany dalszego zadłużania Łapanowa przez obecne władze. Robert Roj oraz radni zostali postawieni pod ścianą. Gdyby nie zmienili w nadzwyczajnym trybie planu dochodów i wydatków, i nie zrezygnowali z zaciagania kolejnych kredytów, RIO unieważniłaby budżet i narzuciła realizację swojego.

W tej sytuacji Robert Roj postanowił znaleźć winnego w wieloletniej skarbniczce. Molenda pracowała w Urzędzie Gminy od 39 lat. Ze stanowiska została wyrzucona na dwa lata przed emeryturą. I to mimo, że cieszyła się opinią oddanej i profesjonalnej urzędniczki, jednej z najlepszych w urzędzie. Na nagle zwołanej nadzyczajnej sesji rady na następczynię Molendy wybrana została dużo od niej młodsza Justyna Lichoń.

Kim jest nowa skarbniczka?

Zgodnie z opiniami naszych rozmówców to osoba całkowicie oddana obecnemu wójtowi. – Nie sprzeciwi się mu ani słowem – słyszymy od jednego z nich. – Po pierwsze dlatego, że merytorycznie nie dorasta nawet do pięt swej poprzedniczce, a po drugie – w Roja zapatrzona jest jak w obrazek.

Z naszych informacji wynika, że nowa skarbniczka została ściągnięta na stanowisko w gminie wprost z urlopu wychowawczego. – Bardzo się dziwię, że się zdecydowała. Bo wójt wsadził ją na minę. Wcześniej czy później na niej wyleci. Przy pierwszej okazji Roj potraktuje ją tak samo jak Molendę – dodaje nasz rozmówca.

Według naszych informacji Lichoń była wcześniej księgową w zespole szkół w Dąbrowicy. To stamtąd Robert Roj ją sciagnął do gminy. Tu szybko wykazała się lojalnością wobec niego. Według naszych informacji to ona była osobą, która przygotowywała dla wójta wyliczenia dotyczące szkoły muzycznej z Sobolowa.

W szczytowym okresie wojny Roja ze Stanisławem Chmilkiem to spod jej kalkulatora miały wyjść wyliczenia, z których wynikało, że przez pięć lat gmina dopłaciła do szkoły prawie 400 tys. zł. Bomba atomowa, której dostarczyła wójtowi okazała się jednak… kapiszonem. W rzeczywistości gmina bowiem nie dopłaciła, a zyskała na szkole – prawie milion złotych.

– W matematyce jest tak, że dwa razy dwa zawsze daje cztery. Jeśli ktoś twierdzi, że pięć, to się myli – komentował wtedy Stanisław Chmielek, twórca szkoły muzycznej z Sobolowa.

Nie jest wykluczone, że kariera Lichoń na stanowisku skarbniczki skończy się tak szybko i równie nagle jak się zaczęła. Częśc radnych twierdzi bowiem, że uchwały o odwołaniu poprzedniej skarbniczki i jej powołaniu podjęta została z pogwałceniem prawa. Nadaje sie więc do unieważnienia przez wojewodę. Radni nie dostali bowiem projektów przed posiedzeniem, a tego wymaga prawo.

Faktem jest, że informacja o nadzwyczajnej sesji pojawiła sie publicznie dopiero na 25 minut przed posiedzeniem. Nie zostały do niej załączone żadne projekty.

Sprawą interesuje się już wojewoda. Oznacza to, że być może rzeczywiście chce on unieważnić uchwały. Na razie do złożenia wyjaśnień została wezwana przewodnicząca rady, magister Celina Jacewicz.
6 Comments

  1. A jeżeli redaktor w sprawia skarbniczki nieznając faktów jest w błędzie ? Drugą sprawa.Wójt samodzielnie bez współpracy radnych niezaciæga pożyczek a radnych sami wybraliśmy to naśi sąśiedzi,widocznie mieszkańcy tego oczekują!!! Zaś w Łapanowie niema żadnego oburzenia w sprawie skarbniczki nikogo oprócz zagrożonych […] po Janowych to niebulwersuje.

Komentowanie jest wyłączone.