Kandydatka z Łapanowa. Celina Jacewicz: jestem skuteczna!

2.1
(7)

Błędów nie robi tylko ten, kto nic nie robi – mówi Celina Jacewicz. – Ważne, by wyciągać z nich wnioski.

Oto wywiad z kandydatką z Łapanowa. Czy to pani poseł? Celina Jacewicz. Oto ona…

Jak tam na ostatniej prostej?

Dobrze. Jestem dobrej myśli.

Miało nie być banerów

Miało nie być. Ale wielu mieszkańców mnie zmobilizowało, żeby były więc są. I bardzo dziękuje im za to!

No i są niszczone…

Szczerze? Uważam, że to draństwo.

Dlaczego ludzie mają akurat na panią głosować?

Bo jest to moja trzecia kadencja w samorządzie? Przez te 9 lat starałam się swoją pracą przez cały czas służyć społeczeństwu naszej gminy najlepiej jak potrafiłam. Ci którzy mnie znają, wiedzą że jestem osobą, która lubi wyzwania. Lubię, gdy wokół mnie jest kolorowo i coś się dzieje w pozytywnym słowa tego znaczeniu.

Kolorowo to nie jest chyba dobre sformułowanie…

Dlaczego?

Bo jest mało polityczne?

Nie sądzę. W  swoich działaniach kieruję się zasadami uczciwości, można na mnie polegać, nie obiecuję „gruszek  na wierzbie”. W miarę swoich kompetencji i możliwości staram się pomóc.

I?

Będąc 9 lat w samorządzie nauczyłam się, że w życiu trzeba wiele pokory, że czasami lepiej jest budować pomału, ale skutecznie. Zdaje mi się, że jestem skuteczna. Trzeba nabrać dystansu do siebie i wielu spraw. Niemożliwe jest, by wszystkim dogodzić.

To jasne. Dlatego nie róbmy nic…

Decyzje, które podejmujemy są poparte różnymi analizami i wyliczeniami przygotowanymi przez osoby kompetentne w danej dziedzinie i w danym momencie wydają się słuszne.

Naprawdę?

Ale niestety, czas pokazuje , że można było inaczej. Uważam, że nie ma ludzi nieomylnych, wszyscy popełniamy błędy, a błędów nie robi tylko ten, kto nic nie robi. Są nieuniknione. Dlatego ważne jest, by wyciągnąć wnioski i więcej ich nie popełniać. Od dziecka słyszymy „ucz się na błędach”. Nie wszyscy sobie może z tego zdają sprawę, ale obecne wybory do parlamentu są bardzo ważne dla naszego regionu. Jest to okazja, by mieć swojego posła, który wie z jakimi problemami borykamy się na co dzień, właśnie my, mieszkańcy wsi i małych miejscowości. Patrząc globalnie, jeżeli oczywiście dostanę mandat zaufania, chciałabym współpracować z samorządowcami z pozostałych gmin oraz powiatów z okręgu 15 i wsłuchiwać się w ich problemy. Myślę, że mieszkańcy gmin potrafią realnie ocenić moje dotychczasowe osiągnięcia i podejmą stosowne decyzje przy urnie.

Na zdjęciach Drożdżak nie patrzy ludziom w oczy. Czemu? 

Nie wiem, nie  zwróciłam na to uwagi. Ale uważam, że w dzisiejszych czasach komunikacja niewerbalna jest bardzo ważna. Oczy mówią niekiedy więcej niż usta, unikanie patrzenia w oczy jest odbierane jako słabość lub skrywanie czegoś. Dlatego podczas rozmów staram się patrzeć rozmówcy prosto w oczy.

Satysfakcjonuje panią miejsce w naszych prawyborach?

No przecież pan to wie – nie sondaże wygrywają wybory…

Wiem. Ale to daje ogląd.

Startuję zupełnie z innej pozycji niż inni. Pan Ryszard Drożdżak, z racji pełnienia funkcji, ma doskonałą okazję, by się promować. Ma czas i możliwości. Jest wicestarostą Powiatu Bocheńskiego i może to robić w ramach swojej pracy zawodowej. Podobnie drugi kandydat, pan Stanisław Bukowiec, obecnie radny Sejmiku Województwa Małopolskiego. Ja działam społecznie, w wolnym czasie. Jestem przewodniczącą Rady Gminy Łapanów drugą kadencję,pracuję zawodowo i mam wiele innych obowiązków. Jestem mamą trójki dzieci więc jest co robić. Powiem krótko: drzewo poznaje się po owocach, człowieka po czynach. Dobry czyn, nigdy nie idzie na marne.

Dobre. Brawo! Karty na stół – efekty działalności… 

Aktywnie działam w Kole Gospodyń Wiejskich „Przyjazna Wolica”. Mało?

Duży szacunek, robicie super rzeczy!

Lubię udzielać się społecznie, co sprawia mi ogromną satysfakcję.

Szacun! Nie wszystkim się chce.

Właśnie… Uważam, że największy potencjał jest w ludziach, a współpraca i dialog przynoszą najlepsze efekty. Prawda?

Prawda!

Mamy ogromny sukces – pracownie multimedialne dla naszych szkół. Duże podziękowania należą się ministrowi Markowi Zagórskiemu. Rozmawiałam z nim – mam nadzieję, że odwiedzi gminę.

Potencjał jest w ludziach…

Powiem więcej – Koła Gospodyń Wiejskich pełnią bardzo ważną rolę w naszej gminie, krzewią życie kulturalne na wsi, łączą pokolenia i kultywują bogatą tradycję wsi polskiej oraz promują naszą gminę. W tym roku po raz pierwszy udało się zorganizować dożynki na Rynku w Łapanowie. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego mogliśmy wspólnie świętować i podziękować rolnikom za plony. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim paniom z KGW za zaangażowanie i promocję naszej Gminy.

Duża rzecz!

Wielokrotnie włączałam się w różne akcje związane z bezpieczeństwem w naszej gminie, staram się działać na rzecz społeczności lokalnej. Byłam pomysłodawcą i koordynatorem projektu BEZPIECZNA GMINA ŁAPANÓW – Każdy może uratować życie! Celem tego przedsięwzięcia było dotarcie do jak największej liczby mieszkańców – od przedszkolaków po seniorów. Program miał za zadanie przygotować nasze lokalne społeczeństwo do podejmowania właściwego sposobu pomocy potrzebującym. Warsztaty były realizowane we wszystkich szkołach gminy, wśród członkiń KGW, klubach seniora, domach kultury oraz remizach OSP. Należą się tu ogromne podziękowania strażakom z OSP Gminy Łapanów oraz Wioli Nowojowskiej za zaangażowanie i profesjonalne podejście do przedsięwzięcia. Nie zapomniałam również o najmłodszych mieszkańcach naszej gminy. Były pikniki na Dzień Dziecka, wyjazdy do kina  parku rozrywki czy też do Kopalni Soli w Wieliczce.

Do klubu młodego programisty był?

Jeszcze nie.

Błąd! 

Naprawimy…

Wróćmy do polityki. Co pani sądzi o poparciu Bukowca przez Śliwę i wójtów ościennych gmin?

Szczerze? Zaskoczyło mnie to. Ja bym tak nie zrobiła, ale to ich wybór i decyzja. Tym bardziej zdziwiło mnie zachowanie wójta Andrzeja Śliwy, który mając dwóch kandydatów w swojej gminie popiera obcego. Na szczęście to ludzie wybierają, a nie wójtowie.

Konkurent z gminy też dostał to zadanie. Kończymy zdanie: Rysiek to…. Staszek to…

Moi konkurenci, którzy wykorzystują swoje 5 minut… I myślę , że każdy z nich ma podobny cel do osiągnięcia – wygrać wybory, zdobyć jak najwięcej głosów. Ponadto uważam, że każdy z nas, mimo różnic zawartych w programach wyborczych, chciałby przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców i zdobyć mandat od wyborców.

Dla pani zadanie dodatkowe: PiS to… Pierwsze skojarzenie…

Wiarygodność i dotrzymanie przedwyborczych obietnic. Obniżenie wieku emerytalnego, słynne 500+, tak ostatnio krytykowane. Rozwój gospodarczy i wiele innych zmian, które zostały wprowadzone i poprawiły sytuację wielu ludzi. Dużo zostało zrobione, ale uważam, że jeszcze dużo przed nami. Dlatego chcę w tym uczestniczyć. Dużo można by mówić, ale nie o to chodzi. Każdy ma wybór – decydujmy w jakiej Polsce chcemy żyć.

Co PiS i wielka polityka ma do Gminy Łapanów?

Poważnie?

Poważnie.

Uważam, że wsparcie listy PiS przełoży się pozytywnie na rozwój naszej gminy. Poprzez bezpośrednie kontakty z posłami, radnymi sejmiku, samorządowcami można wiele zdziałać. Jak wiadomo, po jesiennych wyborach samorządowych władze w sejmiku objął PiS. Dzięki tym zabiegom już dużo zyskaliśmy. 12 sierpnia podpisano umowę na projekt mostu w ciągu drogi wojewódzkiej na rzece Stradomce pod Grabowcem wraz z dojazdami i budowę chodnika w Kobylcu, na kwotę 175 521 zł, pozyskaliśmy najwyższą promesę – 7 mln. na odbudowę mostu w Kamyku. Dzięki staraniom Powiatu Bocheńskiego w ramach Funduszu Dróg Samorządowych gmina zyskała nowy most w Wieruszycach, rondo w Tarnawie, a w przyszłym roku długo oczekiwany chodnik od SPARA w stronę Wolicy. Oby tak dalej!

 Inwestycje. Co pani osiągnie?

To zależy od wyborców. Chciałabym zawalczyć o zwiększenie funduszy na kanalizację i wodociągi. Poprawić bezpieczeństwo mieszkańców poprzez budowę chodników. Zabiegać o zwiększenie funduszy na OZE. Bardzo zależy mi na oświacie, jestem przeciwnikiem likwidacji małych szkół. Cieszy mnie to, że w ostatnim czasie dwie szkoły podstawowe z Grabia i Łapanowa, w wyniku ogólnopolskiego konkursu #OSEWyzwanie, zdobyły dwie mobilne pracownie multimedialne. Warto podkreślić, że z powiatu bocheńskiego tylko cztery szkoły są laureatami konkursu, w tym dwie z naszej gminy. Baza sportowa w szkołach wymaga modernizacji, a w kasie gminy pusto. Uważam, że nakłady na służbę zdrowia są jeszcze za małe. Społeczeństwo się starzeje, zdrowie musi być traktowane, jako inwestycja, a nie koszt. Powinno się zwiększyć nakłady na rehabilitację, gdzie niejednokrotnie czeka się tygodniami w kolejce.

Dieta poselska przyciąga?

Otóż nie. Jak już pan zapewne wie, na ostatniej sesji zgodnie z programem naprawczym, obniżyliśmy o jedna trzecią diety radnym i sołtysom, za co chciałabym podziękować wszystkim obecnym radnym za jednomyślność. Sołtysom za zrozumienie. Mam nadzieję, że w ten sposób zaoszczędzone pieniądze nie pójdą na marne i w Łapanowie zaświecą lampy.

Z Warszawy do Krakowa będzie pani latać samolotem?

Nie zastanawiałam się, nie wybiegam tak daleko do przodu.

Co Łapanów będzie miał z posłanki Jacewicz?

Zdaję sobie sprawę, że z takiego ośrodka jak Gmina Łapanów ciężko uzyskać mandat. Wśród kandydatów jest sześciu obecnych posłów, trzech radnych sejmiku. Mocna lista. Ale wszyscy startujemy, jako jedna drużyna, a kto zdobędzie mandat zależy od wyborców. Każdy z nas ma swoje plany, zamierzenia i różne doświadczenie. To, że kandyduję do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości to dla mnie zaszczyt i ogromne wyróżnienie. Cieszę się, że mam możliwość reprezentować mieszkańców z Gminy Łapanów i Powiatu Bocheńskiego.

Ostatnio została pani ofiarą niszczenia banerów…

Zostałam. Nie tylko niszczenia, ale też kradzieży.

I co pani na to?

No cóż, co tu dużo mówić, jest mi przykro i nie potrafię tego zrozumieć, jaki jest cel tych działań. Ostatnio zauważyłam, że ludzie coraz częściej rozmawiają ze sobą poprzez media. Oceniają i krytykują nawet nie znając się osobiście, ciekawe zjawisko. Wielokrotnie zdarzyło mi się czytać negatywne komentarze. Nie boję się krytyki, bo uważam, że jest potrzebna, by nie spocząć na laurach, szczególnie gdy pełni się funkcję publiczną. Cenię sobie wszelkie słowa krytyki, bo dzięki niej mogę się wiele nauczyć i wyciągnąć wnioski. Wielokrotnie powtarzam, że chciałabym, żeby ludzie traktowali innych tak, jak sami chcą być traktowani, żeby bardziej przewidywali konsekwencje swoich działań i swojego zachowania. Przecież każdy z nas dąży do tego, by być  w życiu szczęśliwym! I wierzę w to!

Zachęcam Was Drodzy Mieszkańcy, pójdźmy do wyborów, skorzystajmy z tego prawa! Każdy głos ma znaczenie, weźcie sprawy w swoje ręce, pójdźcie do urn wyborczych i zagłosujcie na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

Każdy głos jest ważny – Razem zwyciężymy !

[totalpoll id=”53077″]

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 2.1 / 5. Głosy: 7

Oceń jako pierwszy!
19 Comments

 1. Jestem skuteczna.
  Tak – Skutecznie zablokowałam i ukryłam przed mieszkańcami uchwalenie programu naprawczego (sierpień 2018), bo przecież wybory ważniejsze niż dobro mieszkańców!!!.
  Tak – nie poprawiła się, ale pogorszyła sytuacja finansową gminy w kadencji 2014-2018, mając za sobą radę i wójta!!!.
  Tak. Skutecznie blokuje wszelkie próby poprawy sytuacji gminy w obecnej kadencji!!!.

 2. Gdzie tu hejt?! Ktoś ma problem z czytaniem ze zrozumieniem ewidentnie jest napisane, że Pani Celina jak najbardziej nadaje się na polityka, jednak z racji tego, że występuje z ramienia niewłaściwej partii, to mimo całej sympatii i szacunku do Niej, mojego i wielu innych osób głosu nie uzyska. Tyle w temacie!

 3. Gdzie tu hejt?! Ktoś ma problem z czytaniem ze zrozumieniem ewidentnie jest napisane, że Pani Celina jak najbardziej nadaje się na polityka, jednak z racji tego, że występuje z ramienia niewłaściwej partii, to mimo całej sympatii i szacunku do Niej, mojego i wielu innych osób głosu nie uzyska. Tyle w temacie!

 4. Pani Celino uważam Panią za modrą kobietę ale prowadzę sklep w jednej z miej. Naszej Gminy PiS doprowadził do tego, że będę zmuszona zlikwidować sklep na który harowałam całe życie i dlatego niestety zagłosuję na PSL.

 5. Do Pani Celiny nie mam nic ale z drożyzną wprowadzoną przez PiS nie zgadzam się
  i dlatego zagłosuję na Pana Drożdżaka jako na osobę bo byłem na spotkaniu z nim i facet ma poukładane w głowie a wszystkie partie to ja mam gdzieś. Prowadzę jednoosobową firmę chce tylko się rozwijać i mieć z tego parę złoty. Za PSL przynajmniej koparkę kupiłem a za te 4 lata nic.

  • „Nie tylko Wójt Śliwa nie poparł naszej Celiny”
   Brawo, to jest właśnie prawdziwe oblicze ludzi PiS’u. Byle na wodzie, byle z prądem, popierać i klaskać tym którzy proponują większe „koryto plus”. Brawo!!! Takich ludzi nam trzeba!!! IM SIĘ TO NALEŻY!!! – grzmiała była premier. Brawo popierajmy i głosujmy własnie na takich, a koryto i chlew będzie nasz, ALE TEN ŚWIŃSKI, PRAWDZIWY.

 6. Pani Celina tak ale PiS absolutnie NIE!!! Szkoda że z ramienia takiej partii politycznej Pani startuje, wiele głosów przez to Pani traci – a szkoda…

 7. Bożesz ty mój, no jak dwa puzzle tej układanki. Zdjęcie z wodzem – słodycz aż mdli :).
  Proszę jakie to łatwe. To zdjęcie doskonale odzwierciedla charakter PiS. Byle popierać swoich bez względu na bylejakość, na to co sobą reprezentują i czego dokonali, a raczej niedokonali.

 8. Brawo Pani Celino – mówi Pani zawsze prawdę czy się to komuś podoba czy nie. Takich ludzi jest mało w polityce. Jesteśmy z Panią.

 9. Niestety kandydatka już udowodniła nam wyborcom w poprzedniej kadencji brak działań naprawczych i inicjatyw w tej sprawie, a w tej nadal skupia się na blokowaniu decyzji i byciu w opozycji. Nie tędy droga!

Komentowanie jest wyłączone.