Kamyk. Oferty na most są. Tylko kasy nie ma!

Fot. Gmina Łapanów

Sześć ofert – tylu chętnych zgłosiło się do odbudowy mostu w Kamyku. Czy jakimś cudem uda się odbudować most rozebrany pod koniec zeszłego roku?

Kamyk. Oferty na most są. Tylko kasy na wkład własny nie ma – to jest główny problem. To on może spowodować, że most nie powstanie.

W połowie lutego Łapanów dostał nawet promesę o rekordowej wartości 7 mln zł. Właśnie na odbudowę mostu w Kamyku. Stary został rozebrany przez poprzedniego wójta.

Z promesą jest jeden problem. Pieniądze są na wyciągnięcie ręki. Kłopot w tym, że aby po nie sięgnąć, gmina musi też zajrzeć do własnej kieszeni. Promesa opiewa aż na 7 mln zł, ale żeby móc te pieniądze wykorzystać, z własnego budżetu musi wyłożyć minimum 20 proc. A w kasie gminy pustka!

Jak wynika z naszych rozmów z wójtem Andrzejem Śliwą, próbował on rozmawiać z wojewodą, by w przypadku Łapanowa zrobić odstępstwo od zasady, że gmina musi wyłożyć z własnej kasy 20 proc. Szans na to jednak nie ma!

Gmina rozpisała nawet przetarg na nowy most. Wiadomo już ilu jest chętnych do zrealizowania tej inwestycji i ile chcą za to pieniędzy. Wygląda jednak na to, że wobec braku funduszy po stronie gminy, przetarg trzeba będzie unieważnić.

Wpłynęło w sumie sześć ofert. Najtańsza opiewa na kwotę

5.886.o93

Najdroższa

8.378.812 zł.

Znaczy to, że w przypadku najtańszej oferty gmina musiałaby wyłożyć z własnych funduszy ok. 1,2 mln zł. Niestety, pieniędzy tych nie ma. Chyba, że radni zgodzą się jeszcze na likwidację szkół.

Tym bardziej, że Regionalna Izba Obrachunkowa nie zgodziła się właśnie na propozycję, by Łapanów zaciągnął kolejny kredyt.

Innymi słowy, gmina rozpisała przetarg na realizację inwestycji, na którą najnormalniej na świecie nie ma zabezpieczonych pieniędzy!

Oto zestawienie ofert:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
19 Comments

  • Z przyjemnością chcę aby mnie zreformowano gdyż jestem niereformowalny tzw. starej daty z zasadami, które już nic nie znaczą gdyż liczy się komercja i zysk za wszelką cenę. A ja cenię kulturę, sztukę, znajomość języków itd.

 1. Panie wójcie.Czy konkurs na kierownika GZK to jest jawny dla Wszystkich czy wręcz przeciwnie tajny by wobec braku kandydatów Paszkota mianować bez konkursu ???.Poco panu posądzenia o kumoterstwo ???.

 2. Szkołę Muzyczną z Sobolowa przenieść do szkoły podstawowej do Łapanowa. Popołudniami i tak w szkole jest pustka są wolne sale. Wtedy oszczędności na czynszu są bardzo duże – rocznie pozostaję w budżecie kilkaset tys zł. Ktoś twierdzi, że budynek szkoły w Łapanowie jest nie przystosowany – tak, ale już za wysokość około półrocznego czynszy można zainwestować i przystosować szkołę. Reszta to już tylko oszczędności. Takich przykładów w gminie na oszczędności mam kilkadziesiąt.

  • CO ZA BREDNIE,TAK MOŻE MYŚLEĆ KTOS KTO NIE WIE JAK WYGLADAJĄ KLASY DO INDYWIDUALNYCH LEKCJI .nie wiesz to nie pisz bzdur!

 3. Oszczędności można szukać tylko się nie chce. Po co w gminie stanowisko dyrektora centrum kultury w Łapanowie. Obciążenie dla gminy to dodatkowe ponad 70 tys. zł rocznie. Wystarczyło by tak jak było kiedyś tylko kierownik i trener w jednym. Kierownicy pozostałych świetlic i domu kultury podlegali by bezpośrednio pod wójta. Stanowisko to utworzył Kulig dla swojego koleżki. Takich przykładów i niepotrzebnych stanowisk w gminie jest wiele. Nie chodzi mi o Panią Wiolettę N. bo nic do niej nie mam (to fajna osoba) tylko o niepotrzebne etaty tak kosztowne w dobie kryzysu.

 4. Co ten wójt wyprawia ?. Dlaczego wójt zwleka z ogłoszeniem konkursu na stanowisko kierownika Gminnego Zakładu Komunalnego po Marcinie Paszkocie. Czyżby liczył że przekształci na spółkę i wtedy bez konkursu wsadzi tam znowu górala i paszkota ?.

    • Bo każda działająca jednostka musi mieć kierownika to jest podstawowa zasada zarządzania o której już chyba uczą w podstawówce. A po co nawet w małym sklepie JEST kierownik? Nawet na budowie jest majster i pomocnik tak trudno to zrozumieć! Jak być się choć trochę obracal w tej branży to byś wiedział. Czepiacie się tylko CK a po co kierownicy i dyrektorzy pozostałych 9 jednostek? Bo to jest oczywiste…

     • Otóż to, podstawowa, elementarna zasada zarządzania! Dziękuję, nie dla wszystkich jest to oczywiste 😉
      Wszystkiego dobrego na święta, i nie tylko 🙂

  • A może z Grabia do Tarnawy przyjdzie starsza młodzież. Takiej opcji nikt nie poddał i to jest właśnie zastanawiające. Nauczyciele z Tarnawy nie przyłączyli się do strajku – zależy im na dzieciach i egzaminach. A szkóły te wzorowe i chwalone w Łapanowie, Grabiu, Sobolowie STRAJK na całego. Może te szkoły z ich kadrą zreformować trzeba ?

  • Teraz piszesz obłudniku że to nie likwidacja? Wczesniej gdy była blikada Wójta to twierdziliście że to likwidacja, a teraz już to jest tylko przeniesienie!! K…. ale obłuda….

Komentowanie jest wyłączone.