Jest szansa na darmowy hotspot w gminie. Funduje ciocia unia

Fot. Pixabay

Wygląda na to, że przynajmniej tej szansy na pozyskanie funduszy z Unii Urząd Gminy nie zaprzepaścił.

Jeśli dobrze pójdzie, być może już za kilka miesięcy w gminie pojawią się pierwsze darmowe hotspoty z darmowym dostępem do internetu.

Z początkiem tego roku Komisja Europejska uruchomiła specjalny program dla gmin, dzięki któremu mogą one dostaż z Brukseli specjalny bon wysokości 15 tys. euro, czyli ponad 60 tys. zł na darmowe wifi dla mieszkańców. Co istotne, udział w programie WiFi4EU nie wymaga ze strony gminy żadnego wkładu własnego. Unia po prostu daje pieniądze, a gmina realizuje inwestucję.

Na szczęście Łapanów nie przegapił tej szansy, ale konkurencja jest duża. W programie zarejestrował się razem z ok. 500 innymi polskimi gminami. Robert Roj zapewnia, że 15 maja gmina złożyła wniosek o bon.

Czy Łapanów go dostanie? To zależy czy przy zgłoszeniu nie uprzedziły go inne gminy. Zasady tego konkursu są bowiem takie, że o przyznaniu bonu decyduje kolejność zgłoszeń. W pierwszym etapie dofinansowanie dostanie zaś 15 gmin z każdego europejskiego kraju, które były najszybsze.

Udział w programie WiFi4EU jest dla gmin szansą na otrzymanie środków unijnych na sfinansowanie instalacji publicznie dostępnych hotspotów wifi, w których korzystanie z internetu będzie bezpłatne.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślił, że inicjatywa WiFi4EU ma służyć temu, aby do 2020 r. każda wieś i każde miasto w Europie oferowały bezpłatny dostęp do internetu w pobliżu głównych skupisk życia publicznego.

Gminom oferowany jest bon o wartości 15 tys. euro do wykorzystania na zakup i instalację sprzętu Wi-Fi (punktów dostępu do bezprzewodowego internetu) w przestrzeni publicznej w wybranych przez siebie ośrodkach lokalnego życia publicznego np. bibliotekach, muzeach, parkach czy placach. Koszty utrzymania sieci będą pokrywane przez gminy.

Pierwszy nabór wniosków właśnie ruszył, a w ciągu najbliższych dwóch lat zostaną ogłoszone jeszcze kolejne cztery. Nawet gdyby teraz się nie poszczęściło, będa więc kolejne szanse.
2 Comments

  1. Czy naprawde potrzeba nam kolejnych anten i slabego ale darmowego internetu? a ile gmina musi wylozyc aby dokonczyc inwestycje? kolejne 60tys? czyli moze jednak nie taki darmowy? jakie sa wytyczne i regulacje tej inwestycji? ech.. caly czas to samo…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.